Jump to content

Wikimedia Czech Republic/Mediagrant/Makrofotografie 2

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

Žádost[edit]

Název[edit]

Makrofotografie

Grant WMF[edit]

  • Mediagrant
  • Presentation&Outreach

Kdo žádá[edit]

Limojoe

Cíl a rozsah projektu[edit]

Cílem je podpořit vznik detailních fotografií a makrofotografií pro Commons a články na Wikipedii. Mou primární motivací je žalostný nedostatek fotografií malých živočichu, což je oblast, na kterou bych se chtěl osobně zaměřit. Stejná technika se ovšem výborně hodí k fotografování dalších organismů (hmyz a další členovci, rostliny a jejich květy, atd.), umím si například představit například použití při dokumentaci biodiverzity pro projekt chráněných území v ČR. Makrofotografie se rovněž hodí pro dokumentaci neživých předmětů, různých technických detailů, součástek a podobně.

Prospěch projektu[edit]

  1. Pořízení detailních fotografií a makrofotografií živočichů a rostlin (vyskytujících se či chovaných v ČR) i neživých předmětů. Makroobjektiv umožňuje poměr zvětšení až 1:1 (tedy na APS-C formátu vyplnit políčko objektem 2,5 cm velkým)
  2. Makroobjektiv je zároveň kvalitní světelný (2.8) teleobjektiv (100mm), který se může dobře uplatnit i ve fotografii na větší vzdálenost, zvláště tam kde je potřeba oddělit objekt od pozadí (efekt nízké hloubky ostrosti, portréty...)

Požadovaná částka[edit]

(ceny dle aktuální nabídky megapixel.cz, včetně DPH)

  • objektiv Canon EF 100mm f/2,8 Macro USM - 11 990 Kč

http://objektivy.heureka.cz/canon-ef-s-60mm-f-2_8-macro-usm/


Další (nefinanční) požadavky[edit]

Využívání stávajícího pobočkového fotovybavení, šablona na Commons

Stanovisko Oka[edit]

  • Oko žádost zaregistrovalo a nyní ji posuzuje. --Chmee2 (talk) 08:35, 20 September 2013 (UTC)[reply]
  • Oko se shodlo, žádost nepřijmout k financování. Důvodem je nejednoznačnost využití pořízeného vybavení, kdy nejsou jasně definováni zájemci a cíle, které by se chtěli s makroobjektivem dokumentovat. Žádosti naprospěla ani absence makroblesku, který je pro kvalitní fotografování s makrem potřeba. Oko není obecně proti pořížení tohoto vybavení, ale musí být jasně zřetelné kdo ho chce na co konkrétního používat a jaké výsledky z toho slibuje. Nicméně děkujeme za podání a sepsání žádosti. --Chmee2 (talk) 15:04, 18 October 2013 (UTC)[reply]

Poznámky[edit]

Makroobjektiv byl v původním požadavku vůči nadaci, ale jediný, kdo jej podal, byl Kyknos, který grantu nakonec nevyužil,