Фонд Вікімедіа / Комунікації / Ресурсний центр / Преса / Як провести ефективне інтерв’ю з журналістом
Appearance
Бажаєте допомогти з перекладом? Перекладіть решту сторінок.
Communications Resource Center
Sharing knowledge on Wikimedia communications — Please add!
Як провести ефективне інтерв’ю з журналістом
Залучення волонтерів до інтерв’ю
- Інформування спільноти про можливість взаємодії з медіа на місцевій "Кнайпі" — це "вікі-стиль", але через асинхронність і відсутність персонального звернення, цей метод не завжди ефективний у термінових випадках.
- У таких ситуаціях кращою тактикою буде перегляд "Останніх змін" — щоб знайти активних редакторів, які підходять за профілем.
- Ще один варіант — зв’язатися через соціальні мережі, наприклад, через Facebook-групу. Люди часто перевіряють Facebook і отримують миттєві персональні сповіщення.
- Не зволікайте — ЗМІ поспішають. Визначте чіткі дедлайни, але водночас заохочуйте участь.
Почніть із основ
- Чимало людей не знають, як працює Вікіпедія. Пам'ятайте деякі ключові факти:
- Редагувати може кожен! Вікіпедія створюється такими людьми, як Ви та я
- Щомісячно участь у її створенні беруть 75 000 редакторів-волонтерів з усього світу
- Вікіпедія створюється багатьма мовами
- Вона є безприбутковою та має десятки громадських організацій
Озбройтеся статистикою
- Навіть якщо вони її не розуміють, журналісти люблять цифри. Досвід показує, що журналісти часто звертаються до вікіпедистів без попереднього вивчення теми, або з туманним / уривчастим / упередженим уявленням про спільноту, що стоїть за Вікіпедією. Майже завжди, особливо при першому контакті, вони хочуть прояснити свою уяву — тому шукають кількісні, вимірювані й наочні показники, тобто цифри. Найчастіше вони питають про кількість людей у спільноті — й зазвичай вражені, коли дізнаються, яка мала кількість активних волонтерів підтримує Вікіпедію в порівнянні з величезною кількістю користувачів.
Проведіть своє дослідження
- Постарайтеся трошки ознайомитися з особою репортера ще до проведення інтерв'ю, якщо це можливо. Про що він пише найчастіше? На що схожі його стиль та тон письма? Як багато він вже знає про Вікіпедію та рух Вікімедіа?
- Дослідіть його публікації, аби отримати уявлення про аудиторію, на яку ці публікації розраховані. Чи пише репортер переважно про якісь технологічні речі? Чи може до його сфери інтересів належать історії про людей (зацікавлений в першу чергу в особистостях)? Чи пише він про конкретне місто або регіон? Така інформація допоможе Вам зрозуміти, які запитання, ймовірно, репортер ставитиме, або як він представить Вікімедіа та Рух у своїй статті.
Майте чітке основне послання — висловлюйте його рано та часто
- Тримайте в умі це основне послання протягом всього інтерв'ю і не бійтесь повертатися до нього по декілька разів, аби впевнитись, що цільова аудиторія запам'ятає цю основну точку зору чи послання.
- Постарайтесь, щоб Ваші відповіді були короткі та прості. Не думайте, що Вам треба весь час говорити, лиш для того, аби заповнити якісь прогалини чи моменти тиші.
- Розслабтесь! Іноді декілька слів мають більшу силу, аніж тривала, безладна відповідь.
Будьте чесні, будьте правдоподібні, будьте собою
- Будьте чесні. Підтверджуйте свої слова прикладами там, де можливо.
- Говоріть про те, що знаєте — уникайте розмов про те, з чим Ви не знайомі.
- Якщо Ви не знаєте відповіді на запитання, не бійтесь сказати, що дасте відповідь на нього трохи пізніше чи постараєтесь отримати відповідь від колеги чи редактора, який може мати більший досвід у питаннях на таку тематику.
Діліться прикладами та розповідайте історії
- Добре розказана особиста історія чи інший приклад з реального життя, майже завжди має більшу силу, аніж проста статистика. Постарайтесь пов'язати те, про що Ви розповідаєте, з тим, що з Вами вже сталося.
- Якщо Ви маєте намір використати статистику, постарайтеся використати лише одну — і таку, що переконливо свідчить на підтримку Вашого основного послання.
- Підкріплюйте абстрактні ідеї та повідомлення чіткими прикладами, що ілюструють точку зору, яку Ви намагаєтесь висловити. Такий підхід також дозволить Вам спілкуватися з репортером більш відкрито.
Дотримуйтесь простоти
- Постарайтесь висловлюватись якомога простіше для репортера. Подавайте інформацію як Wiki 101 — просто й зрозуміло для новачка. Якщо репортеру потрібні додаткові роз'яснення та ресурси на складні теми, надішліть йому більше інформації, якщо вважаєте, що вона стане йому в нагоді.
- Пам'ятайте, що ті теми, які Ви вважаєте другорядними та самі по собі зрозумілими, можуть бути цілком незнайомими іншим. Старайтесь уникати використання жаргону чи технічних термінів, таких як «API», «SSL». Якщо ж Ви, все ж, використаєте технічний термін, дайте коротке пояснення його значення. (Якщо, звісно, Ви не спілкуєтесь із репортером, що має відповідні технічні знання).
Візьміть із собою ноутбук (краще — з наліпками вікі на кришці)
- Крім ноутбука, спробуйте організувати зустріч у зоні з безкоштовним Wi-Fi. Так ви зможете оперативно відповідати на запитання та показувати статистику, яка потребує доступу до Вікіпедії/Вікімедіа. Журналіст також із задоволенням зробить фото, як ви редагуєте Вікіпедію в реальному часі на своєму "вікі ноутбуці".
Практика, практика, практика
- Запитання, що будуть своєрідним мозковим штурмом, репортер може поставити передчасно, тож потренуйтесь відповідати на такі запитання.
- Розігрійтесь! Попросіть друга чи колегу допомогти з цією справою та поставити Вам кілька запитань ще до проведення інтерв'ю, аби Ви на момент його початку були відповідно налаштовані.
- Майте на умі декілька прикладів чи фактів, які б підтримали те послання яке Ви хочете донести до цільової аудиторії, але залишайтеся зосередженими на чіткому основному посланні.
Намагайтеся будувати довготривалі стосунки з журналістами
- Деякі журналісти, особливо з друкованих місячників чи тижневиків, не обмежені у часі й можуть приділити більше уваги інтерв’ю та дослідженню Вікіпедії.
- Після основного списку типових запитань, вони можуть настільки зацікавитись, що ви зможете запропонувати довготривале співробітництво.
- Наприклад, домовитись про наступне інтерв’ю до Дня Вікіпедії (15 січня), дня народження локальної Вікіпедії, Вікіманії чи іншої значущої події.
- Журналісти люблять особливі нагоди — це підвищує шанси публікації.
- Ви можете запропонувати серію публікацій чи інтерв’ю, що глибоко розкривають багатогранність Вікіпедії (особливо актуально для радіо, друку та онлайн-медіа).
- Також можна запропонувати співпрацю у форматі передачі контенту, де медіа випускає частину своєї мультимедійної бази у Вікісховище під сумісною вільною ліцензією. Такий варіант доцільний лише за умови сформованих позитивних стосунків не лише з окремим журналістом, а й з іншими представниками медіа.
Запишіть інтерв’ю самостійно
Це має кілька переваг:
- По-перше, ви матимете запис незалежно від того, чи медіа передадуть вам свою копію.
- По-друге, ви зможете проаналізувати свою поведінку, визначити й виправити слабкі місця.
- По-третє (для друкованих ЗМІ): поставте свій аудіозаписувач на стіл поруч із журналістським — відкрито, не таємно.
- Якщо журналіст знає, що ви також ведете запис, то при підготовці тексту він буде обережнішим із цитатами. І у вас буде доказ, що саме було сказано.
Попросіть переглянути текст перед публікацією
- Особливо якщо журналіст уперше контактує з вікі-світом, багато слів і понять залишаються для нього неясними. Ввічливо попросіть дозволу переглянути текст до публікації — будьте готові як до образливої відмови, так і до вдячної згоди.
- Дехто може вважати це втручанням у свободу слова або посилатися на редакційну політику. Поясніть, що просите лише для перевірки термінології й не вноситимете суттєвих змін, якщо про це не домовлено заздалегідь.