Jump to content

Wikimedia Vakfı Yıllık Planı/2022-2023/tasarı

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation Annual Plan/2022-2023/draft and the translation is 100% complete.


Wikimedia Vakfı 2022-2023 Yıllık Planı

Hareket Stratejisi hikayesi insanların etrafında toplanıyor. Katkıda bulunan ve bilgiyi kullanan insanlar ile, Hareketimizi güçlendiren, çeşitlilik içeren topluluklar ve gruplar oluşturan insanlar... Kendimizi tutkulu bir stratejik yöne çevirmiş durumdayız: 2030'a kadar özgür bilgi ekosisteminin temel yapı taşı olmak. Vizyonumuzu paylaşan herkesin bize katılabileceğini sağlamak adına, bir hizmet olarak bilgi eşitliği ve bilgi için çalışıyoruz.

Temennilerimiz

Bu yıl Vakfın yıllık planı Hareket Stratejisi stratejik yönergesine bağlı olarak bilgi eşitliği ve bir hizmet olarak bilgi hedeflerimiz etrafında odaklanacak. Planlama sürecimiz geçen yılın sonuna doğru dünyayı, hareketimizi ve şu anki ihtiyaçlarımızı anlamaya çalışan bir dinleme turu ile başladı. Bu durum, Wikimedia projeleri, bölgeleri, dil toplulukları ve katılımcıları içerisinde organizasyon kaynaklarının mevcut paylaşımının anlaşılabilmesi için Ocak ve Mart 2022 arasında Vakıf liderliği ve personeli tarafından çalışmaya yol açtı. Aşağıdakiler gibi planlama ilkeleri geliştirdik: sadece içeriye değil, dışarıya bakmak; Vakıftan sadece tek yönlü bilgi paylaşımı değil, hareketimiz ile iki yönlü bir planlama hayal etmeye çalışmak; ve birbirinden kopuk ekipler olmadan Vakfın kendi koordinasyonunu geliştirmek.

Bu yıl yeni projeler ve girişimlerin uzun bir listesini yapmak yerine Wikimedia Vakfı'nın işimizi NASIL yaptığımızı kökten değiştirmeye çok daha fazla odaklanmasına karar verdik. Değişen yaklaşımımız aynı zamanda bu dokümanın şu anda yapılan her şeyin kapsamlı bir listesi işlevi görmeyeceği anlamına da geliyor. Bazı alanlarda eş zamanlı olarak gelişme kaydettikçe, diğer alanlarda bir şeyler yapmayı bıraktıkça, veya mevcut kaynakları daha önemli önceliklere yeniden tahsis ederken mevcut çalışmaların çoğu devam edecek. Bu yıl içeriksel bir değişim yerine daha çok zihinsel model açısından bir değişim olacak. Yaptığımız bazı şeyleri kökten değiştirmemiz gerekebileceği, muhtemelen bazı şeylerden daha azını ve diğerlerinden daha fazlasını yapmamız gerekebileceği oldukça doğru. Ancak şu anda nasıl çalıştığımıza dair daha güçlü bir temel olmadan değil.

Bu yıl dört organizasyonel hedef doğrultusunda ilerleme kaydedeceğiz. İlk ikisi, bilgi eşitliğini ve bir hizmet olarak bilgiyi geliştirme yönündeki tutkulu stratejik yön üzerinde odaklanıyor. Diğer ikisi ise Wikimedia Vakfı'nın performansı ve etkinliği gibi, daha çok hareketimizin yönetimi ve sağlığına dair dahili çalışmalar üzerine odaklanıyor.

2022-2023 Wikimedia Vakfı Hedefleri

  1. Kolektif çalışmamıza daha güçlü bölgesel odaklanma sağlayarak Bilgi Eşitliğini Geliştirmek.
  2. Wikimedia Commons ve Vikiveri'den başlayarak, 740'tan fazla Wikimedia projesini nasıl önceliklendirdiğimizi ve bunlara nasıl ürün ve teknolojik destek sağladığımızı güçlendirerek Bir Hizmet Olarak Bilgiye olan bağlılığımızı derinleştirmek.
  3. Hareket Tüzüğü, Evrensel Davranış Kuralları ve hareket stratejisi uygulamaları gibi anahtar önceliklerimizi destekleyerek hareket yönetimi ve sağlığını güçlendirmek.
  4. Çeviri/tercüme desteğimizi artırarak, etkimizi değerlendirmek için daha anlamlı ölçütler geliştirerek ve gerçekten küresel bir çalışma ortamını desteklemek üzere ortak hizmetler tasarlayarak Vakfın performansı ve etkinliğini geliştirmek.

Ayrıca, hareket varlıklarının (bireysel ve iştirakler) daha iki yönlü planlamaya olan ilgisini anlamaya çalışacağız, böylece sadece yapmayı planladığımız şeyi paylaşmakla kalmayacak, aynı zamanda başkalarına da planlarını soracağız. Kimin bunu denemeye ilgi duyduğunu ve hangi yaklaşımın ortak ilgi ve öncelik alanlarının tanımlanması için en etkili olacağını göreceğiz.

Yaklaşımımız

Dünyadaki her organizasyon ve grubun farklı bir felsefesi, yaklaşımı ve "planlama" için bir dizi uygulaması vardır. Bazıları çok fazla plan yapar ve yeterince tekrar etmez. Bazıları ise yeterince plan yapmaz ve uygulamada zorluk yaşar. "Planlama" hakkında binlerce kitap, makale, web sitesi ve video var. Hangi çerçevenin kullanıldığına bakılmaksızın, nihai olarak planlama, hangi yöne gittiğimizi bilmek ile hedeflere ulaşmak veya iddialı bir hedefe yaklaşmak için insanları, süreçleri ve sistemleri ileriye taşımak arasında bir denge kurmalıdır.

Benzer şekilde, Wikimedia Vakfı geçmişte genellikle şartlara, liderliğe ve dönemin ihtiyaçlarına göre çeşitli planlama yaklaşımlarına sahip oldu. Önümüzdeki yıl, bizi Vakfın Orta Vadeli Planı'nın son yılından hareketimizin ve dünyamızın ihtiyaçlarına cevap vermeye devam eden bir gelecek çerçevesine geçirme yöntemlerini test edeceğiz.

Bu, yıllık planımızı hareketimizin stratejik yönergesine sabitleme niyetiyle başlayacak. Hepimizin bu kavramları ve bunların tam olarak ne anlama geldiğini daha iyi tanımlayabilmesi gerekiyor: 'Bilgi eşitliği' neye benziyor? Bu stratejik yönerge mevcut ve gelecek çalışmaların uygulamasını ve iletişimini nasıl yönlendirecek?

Wikimedia Vakfı son üç yılda çok hızlı bir şekilde büyüdü. 2020'ye kıyasla 200'den fazla yeni insan ile birlikte geçen sene bütçesini %30'dan fazla artırdı. Büyümemizi istikrara kavuşturduğumuz ve yeni kaynakların misyonumuz için maksimum etkiyi sağlamasını sağladığımız için 2022-2023 mali yılında bu devam etmeyecek. 2022-2023 bütçemizde %17'lik bir artış bekliyoruz, bunun büyük bir kısmını enflasyon ve diğer yıllık masraflar oluşturuyor. Diğer hareket varlıklarının (bireyler ve iştirakler) fonlanmasında da, daha fazla olmayacak ise en az %17 artış gerçekleşecek. Vakfın kendi bütçesinin büyük çoğunluğu personel maliyetlerine ayrıldığından, en önemli kaynak kararlarımız çalışanlarımızın ve ekiplerimizin zamanı ve performansı ile ilgilidir.

Viki ruhuyla, taslak planımız uzun biçimli bir metin belgesi olarak sunulmaktadır. Topluluklarla birçok dilde ve ayrıca Heyet ile çalışanlardan, geri dönüş ve geliştirme talebiyle viki üzerinde paylaşılacaktır. Bu formatın, yalnızca slaytlar ve elektronik tablolar aracılığıyla elde edilmesi zor olabilecek karmaşıklık ve nüansları iletirken, içerik ve fikirler üzerinde daha fazla (ve daha çok-dilli) katılıma izin vereceğini umuyoruz.

Aşağıda önümüzdeki yıl için çalışmalarımıza rehberlik edecek tematik alanları tanımlamış bulunuyoruz. Bazı alanlarda, önerilen çözümlerle ilgili zorlukları, diğer alanlarda ise Vakıf içinde ve ayrıca topluluklarımız ve dünya ile yeni çalışma yöntemleri için basit bir başlangıç noktası sağlamak için deneyler tanımladık.

Daha fazlasını okuyun →