Jump to content

Wikimedia Vakfı Hukuk departmanı/2023 Kullanım Koşulları güncellemeleri/Önerilen güncelleme

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation Legal department/2023 ToU updates/Proposed update and the translation is 100% complete.
2023 Terms of Use updates

Özet

Kullanım Koşulları
Bu, Kullanım Koşullarının insanlar tarafından okunabilir bir özetidir.
Feragatname: Bu özet Kullanım Koşullarının bir parçası ve hukuki bir belge değildir. Bu sadece tüm terimleri anlamak için kullanışlı bir referanstır. Kullanım Şartlarımızı yalnızca hukuki olarak kendi dilinize çevrilmiş kullanıcı dostu bir arayüz olarak düşünün.

Misyonumuzun bir parçası:

 • Dünyanın dört bir yanındaki insanları eğitim içeriği toplayıp geliştirmeleri ve ücretsiz bir lisans altında yayınlamaları veya kamu malı olarak tahsis etmeleri için Güçlendirmek ve Onlarla Etkileşim Kurmaktır.
 • Bu içeriği etkili ve küresel olarak ücretsiz olarak Yaymaktır.
 • Bunu yapmanıza yardımcı olacak web siteleri ve teknik altyapıyı Sunmaktır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

 • Makalelerimizi ve diğer medyayı ücretsiz Okumak ve Çıktı Almak.
 • Makalelerimizi ve diğer ortam belgeleri ücretsiz ve açık lisanslar altında Paylaşmak ve Yeniden Kullanmak.
 • Çeşitli web sitelerimize veya Projelerimize Katkıda Bulunmak ve Düzenlemek.

Bu koşullar altında':

 • Sorumluluk — Düzenlemelerinizin sorumluluğunu alırsınız (çünkü yalnızca içeriğinizi barındırırız).
 • Yasalara Uygun Davranış — Telif hakkını ihlal etmez, yasa dışı içerik yayınlamaz veya insan hakları ilkelerini izleyen diğer geçerli yasaları ihlal etmezsiniz.
 • Zarar Vermeme — Teknoloji altyapımıza zarar vermezsiniz ve bu altyapıya yönelik politikalarımıza uygun davranırsınız.
 • Kullanım Koşulları ve Politikalar — Sitelerimizi ziyaret ettiğinizde veya topluluklarımıza katıldığınızda aşağıdaki Kullanım Koşullarına, Evrensel Davranış Kurallarına ve ilgili topluluk politikalarına bağlı kalırsınız.

Şu anlayışlar ile:

 • Katkılarınızı Özgür Bir Şekilde Lisanslarsınız — Sitelerimize veya Projelerimize yaptığınız katkıları ve düzenlemeleri (katkınız kamu malı olmadığı sürece) genellikle ücretsiz ve açık bir lisans altında lisanslamalısınız.
 • Profesyonel Tavsiye Verilmez — Wikipedia ve diğer projelerdeki makalelerin içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tavsiye teşkil etmez.

Yardıma ihtiyacınız varsa veya bu kullanım koşullarının ihlal edildiğini bildirmek istiyorsanız, şunları yapabilirsiniz:

 • Sitelerimizde yardım isteyin: Çoğu sayfanın sol tarafındaki “yardım”a tıklayın.
 • E-posta ile yardım isteyin: Yardım için deneyimli gönüllülerle info@wikimedia.org adresine e-posta göndererek iletişime geçin.
 • Wikimedia Vakfı ile İletişime GeçinBize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
 • Yeni bir katılımcıysanız: Bunun gibi sayfalarda Wikimedia Projelerini nasıl kullanacağınızı öğrenmenize yardımcı olacak proje politikalarını bulabilirsiniz.


Kullanım Koşullarımız

Her bir insanın tüm bilgileri özgürce paylaşabildiği bir dünya hayal edin. Bu bizim sözümüz.Vizyon Beyanımız

Wikimedia'ya hoş geldiniz! Wikimedia Foundation, Inc. (“biz”), merkezi San Francisco, Kaliforniya'da bulunan, misyonu dünyanın dört bir yanındaki insanları ücretsiz bir lisans altında veya ücretsiz olarak içerik toplamaları ve geliştirmeleri için yetkilendirmek, onlarla bağlantı kurmak, toplanan bu içeriği kamu malı ve ücretsiz olarak etkin ve küresel olarak yaymak olan, kâr amacı gütmeyen bir hayır kurumudur.

Sürekli canlı topluluğumuzu desteklemek için, çok dilli wiki projelerinin ve bunların sürümlerinin (Wikimedia Projeleri sayfamızda açıklandığı gibi) (ki bundan sonra “Projeler” olarak anılacaktır) geliştirilmesi ve bu misyona hizmet eden diğer çabalar için gerekli altyapıyı ve organizasyonel çerçeveyi sağlıyoruz. İnternette ücretsiz olarak sunulan Projelerdeki eğitici ve bilgilendirici içeriği kalıcı olarak oluşturmaya ve tutmaya çalışıyoruz.

Sizi (veya “kullanıcı” olarak sizi) Projelerde okuyucu veya katılımcı olarak memnuniyetle karşılıyoruz ve sizi Wikimedia topluluğuna katılmaya teşvik ediyoruz. Ancak katılmadan önce aşağıdaki Kullanım Koşullarını (“Kullanım Koşulları”) okuyup kabul etmenizi sizden rica ediyoruz.

Genel bakış

Bu Kullanım Koşulları size Wikimedia Foundation'daki kamu hizmetlerimiz, bir kullanıcı olarak sizinle olan ilişkimiz ve ikimizi de yönlendiren haklar ve sorumluluklar hakkında bilgiler verir. Hepsi sizin gibi kullanıcıların katkıları ve mümkün kıldığı inanılmaz miktarda eğitici ve bilgilendirici içeriğe ev sahipliği yapıyoruz. Genel olarak içeriğe katkıda bulunmaz, izlemez veya silmeyiz (bu Kullanım Koşulları, yasal uyumluluk gibi politikalar veya acil ciddi zarar verme tehditleriyle karşı karşıya kalma gibi ender istisnalar dışında). Bu, editoryal kontrolün sizin ve içeriği oluşturan ve yöneten diğer kullanıcıların elinde olduğu anlamına gelir.

Topluluk – sürekli olarak Projeleri ve/veya bunların web sitelerini (bundan böyle “Proje Web Siteleri” olarak anılacaktır) oluşturan ve kullanan kullanıcıların ağıdır – misyonun hedeflerine ulaşılmasının başlıca yoludur. Topluluk, Projelerimize ve Proje Web Sitelerimize katkıda bulunur ve bunların yönetilmesine yardımcı olur. Topluluk ayrıca belirli Proje sürümleri (Wikipedia Projesi veya Wikimedia Commons çok dilli sürümü için farklı dil sürümleri gibi) için kritik politikalar oluşturma ve uygulama işlevini üstlenir.

Kullanıcı olarak siz buna katkıda bulunan, editör veya yazar olarak katılabilirsiniz ancak tüm Proje sürümleri için geçerli olan Evrensel Davranış Kuralları (EDK) dâhil olmak üzere bağımsız Proje sürümlerinin her birini yöneten politikalara uymalısınız. Projelerimizin en büyüğü Wikipedia'dır ancak her biri farklı amaçlara ve çalışma yöntemlerine sahip başka Projelere de ev sahipliği yapıyoruz. Her Proje sürümünde, o Proje sürümündeki içeriği oluşturmak ve yönetmek için birlikte çalışan katkıda bulunanlar, editörler veya yazarlardan oluşan bir ekip bulunur. Bu ekiplere katılabilir ve bu Projeleri geliştirmek için onlarla birlikte çalışabilirsiniz. İçeriği halka ücretsiz olarak erişilebilir hale getirmeye kendimizi adadığımız için katkıda bulunduğunuz içerik ücretsiz bir lisans altında sunulur veya kamu malı olarak yayınlanır.

Lütfen Amerika Birleşik Devletleri yasaları ve diğer geçerli yasalar uyarınca Wikimedia içeriğine yaptığınız tüm katkılardan, düzenlemelerden ve yeniden kullanımdan yasal olarak sorumlu olduğunuzu unutmayın (bu, sizin veya hakkında katkıda bulunduğunuz yerdeki ülke yasalarını da içerebilir). Bu durum içeriği gönderirken, değiştirirken veya yeniden kullanırken dikkatli olmanızın önemli olduğu anlamına gelir. Bu sorumluluğun ışığında, çoğu ya kendi güvenliğiniz için ya da sizin gibi diğer kullanıcıların güvenliği için yapamayacağınız şeyler hakkında bazı kurallarımız bulunuyor. Barındırdığımız içeriğin yalnızca genel bilgilendirme amaçlı olduğunu lütfen unutmayın, bu nedenle belirli bir soru için (tıbbi, yasal veya mali sorunlar gibi) uzman tavsiyesine ihtiyacınız varsa, uygun bir profesyonelden yardım almalısınız. Diğer önemli bildirimleri ve sorumluluk reddi beyanlarını da buna dâhil ediyoruz. Bu nedenle lütfen bu Kullanım Koşullarının tamamını okuyun.

Netlik açısından, yerel Wikimedia bölümleri ve dernekleri gibi aynı misyonu paylaşabilecek diğer kuruluşlar yine de yasal olarak bağımsızdır ve Wikimedia Vakfı'ndan ayrıdır. Belirli bir Proje Web Sitesinde yetkili taraf olarak Vakıf tarafından aksi belirtilmedikçe, bu diğer kuruluşların Proje Web Sitesinin veya içeriğinin işleyişine ilişkin hiçbir sorumluluğu yoktur.

1. Hizmetlerimiz

Wikimedia Vakfı büyümeyi, gelişmeyi ve çok dilli özgür içeriğin dağıtımını teşvik etmeye ve tüm bu viki-tabanlı Projeleri ücretsiz olarak barındırmaya kararlıdır. Dünyadaki en geniş kapsamlı işbirlikli düzenlenen referans Projelerden (burada bulunabilir) birini oluşturmaktır. Ancak biz yalnızca servis sağlayıcı barındırarak ve altyapı ve yapısal çerçeveyi sürdürerek hareket ediyoruz. Bu altyapı ve yapısal çerçeve kullanıcılarımızın Projelere, katkıda bulunarak ve içeriği kendileri düzenleyerek inşa etmesine imkan sağlıyor. Ayrıca kullanıcılarımızın bu içeriği tekrar kullanmasına da olanak veriyor. Sürdürdüğümüz bu altyapı, kullanıcıların içerikle Projeler'de ve mobil uygulamalarda (aşağıda "Uygulama Programlama Arayüzü" veya "UPA'lar olarak anılacaktır") programlanabilir şekilde etkileşime girmesini ve içeriği tekrar kullanmasını sağlayan özel teknolojik altyapıyı da içeriyor.

Kullanım Şartlarının diğer kısımlarında da kullanıldığı üzere, hizmetlerimiz şunlardan ibarettir: İşlettiğimiz Proje Siteleri, sürdürdüğümüz teknolojik altyapı ve Projelerimizin devamı ve gelişimi için işlettiğimiz bütün teknik alanlar.

Benzersiz görevimiz nedeniyle, sizinle, Projelerle ve diğer kullanıcılarla olan ilişkimizi değerlendirirken aklınızda olması gereken birkaç şey var:

 1. Editöryal bir sorumluluk üstlenmiyoruz: Projeler işbirlikçi bir şekilde düzenlendiği için barındırdığımız içeriğin büyük bir çoğunluğu kullanıcılar tarafından üretiliyor, biz de editöryal bir sorumluluk almıyoruz. Yani biz genelde Proje Sitelerinin içeriğini düzenlemiyor veya kontrol etmiyoruz ve bu içeriğin sorumluluğunu üstlenmiyoruz. Benzer şekilde, açıkça aksini açıklamadığımız sürece hizmetlerimiz vasıtasıyla açıklanan hiçbir görüşü desteklemiyoruz ve Projelerimizde topluluğun kaydettiği hiçbir içeriğin doğruluğunu, samimiyetini ve/veya güvenilirliğini temsil ve/veya garanti etmiyoruz.
 2. İşlemlerinizden siz sorumlusunuz: Projelerdeki düzenleme ve katkılarınızdan, içeriğin tarafınızca yeniden kullanımından, Uygulama Programlama Arayüzlerinizden (UPA), yani daha genel bir ifadeyle hizmetlerimizi kullanmanızdan yasal olarak siz sorumlusunuz. Kendinizi korumak için dikkatli olmanızve uygulanabilir herhangi bir hukuka ait cezai ya da medeni sorumlulukla karşılaşabileceğiniz herhangi bir işlem yapmaktan kaçınmanız gerekir. Açıklamak gerekirse, uygulanabilir hukuk en azından Amerika Birleşik Devletleri ve Kaliforniya Eyaleti'nin kanunlarını ifade eder. Diğer ülkeler için ise uygulanabilir hukuk, olay bazında tespit edilir. Bazı işlemlere katılmamakla birlikte, ABD dışındaki yetkili makamların, özellikle sizin yaşadığınız ya da içeriğimizi düzenlendiğiniz/görüntülediğiniz yerin kanunları olmak üzere başka kanunları uygulamak isteyebileceği konusunda kullanıcıları (özellikle de editörleri, katkıda bulunanları ve yazarları) uyarıyoruz. Genel olarak bu kanunların uygulanmasına karşı size herhangi bir koruma, garanti, muafiyet ya da teminat öneremiyoruz.

2. Gizlilik Politikası

Gizlilik Politikamız şartlarını incelemenizi rica ediyoruz, böylece bilginizi nasıl topladığımız ve kullandığımız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

3. Barındırdığımız İçerikler

 1. İtiraz edilebilir ya da hatalı bazı materyaller bulabilirsiniz: Sizin gibi kullanıcılar tarafından toplanarak üretilen çok çeşitli içerikler sağladığımız için, rahatsız edici, hatalı, yanlış yönlendirici, yanlış etiketlenmiş ya da başka bir nedenden dolayı itiraz edilebilir materyaller ile karşılaşmanız mümkündür. Bu nedenle hizmetlerimizden yararlanırken sağduyunuzdan ve muhakemenizden yararlanmanızı rica ediyoruz.
 2. Projelerin içeriği genel olarak bilgilendirme amaçlıdır: Projelerimiz, profesyonel konularda, özellikle de tıbbi, hukuki veya finansal konularla ilgili bilgiler için iyi bir seçenek olmakla birlikte, buradaki içerik yalnızca genel bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Profesyonel bir görüş olarak kabul edilmemelidir. Proje Sitelerinden birinde yer alan herhangi bir bilgi, görüş ya da tavsiyeye göre hareket etmek yerine lütfen uygun alanda lisanslı ya da kalifiye niteliklere sahip bağımsız profesyonellerden destek alın.

4. Belli Başlı Etkinliklerden Kaçınma

Wikimedia Vakfı'nın barındırdığı Projeler, yalnızca içeriği yazmak, düzenlemek ve yönetmek için iş birliği yapan sizin gibi kullanıcılardan oluşan canlı topluluğu sayesinde vardır. Bu topluluğa katılmanızdan memnuniyet duyarız. Topluluğun diğer üyeleri ile olan iletişiminizde kibar ve nazik olmanızı, iyi niyetle hareket etmenizi ve paylaşılan Proje misyonunu ileriye götürmeyi hedefleyen düzenleme ve katkılar yapmanızı rica ediyoruz. Yine tüm kullanıcılarımızdan işlettiğimiz tüm Projelerde eşit ve nazik işbirliği için gerekenleri belirleyen Evrensel Davranış Kuralları'nı (“EDK”) incelemesini ve kabul etmesini rica ediyoruz.

İster yasal ister yasa dışı olsun, belli etkinliklerin diğer kullanıcılar açısından zararlı olması ve kurallarımızı ihlal etmesi mümkündür ve bazı etkinlikler sizi sorumluluk altına da sokabilir. Bu nedenle kendinizin ve diğer kullanıcıların korunması için, Projelerimizde bu tür faaliyetlerde bulunamaz veya bunları başka bir şekilde kullanamazsınız. Bu etkinlikler şunlardır:

Diğer Kişileri Taciz ve Suistimal
 • Tehdit, takip, rahatsız edici e-postalar gönderme, vandalizm ya da EDK'de tanımlandığı şekilde taciz faaliyetleri içerisinde bulunmak,
 • Diğer kullanıcılara e-posta zinciri iletme veya gereksiz ya da istenmeyen e-postalar göndermek,
 • Kasıtlı olarak kendine zarar vermeye teşvik etme veya kasten epilepsi tetikleme gibi, başkalarına ciddi şekilde zarar verme niyetiyle içerik yayınlama veya değiştirme.
Başkalarının Gizliliğini İhlal Etme
 • Amerika Birleşik Devletleri yasaları ya da (yaşadığınız ya da içeri gördüğünüz veya düzenlediğiniz yerin yasalarına da içerebilecek olan) diğer geçerli yasalar uyarınca başkalarının gizlilik haklarını ihlal etmek,
 • Taciz, kötüye kullanım, gizlilik ihlali ya da Wikimedia Vakfı tarafından özellikle onaylanmamış olan promosyon veya ticari amaçlarla kişisel olarak tanınmaya yol açacak bilgileri istemek ve
 • 18 yaşın altındaki birinden yasa dışı bir amaç için kişisel olarak tanınmaya yol açacak bilgiler istemek veya reşit olmayanların sağlık veya refahına ilişkin herhangi bir geçerli yasayı ihlal etmek.
Yalan Beyan, Kimliğe Bürünme veya Dolandırıcılık ile Meşgul Olma
 • Amerika Birleşik Devletleri yasaları uyarınca iftira veya iftira teşkil eden içeriği kasten veya bilerek yayınlamak,
 • Başkalarını aldatmak ya da yanıltmak amacıyla içerik üretmek ya da düzenlemek,
 • Başka bir kullanıcıyı veya kişiyi taklit etmeye çalışmak, herhangi bir kişi veya kuruluşla olan ilişkinizi yanlış beyan etmek, bu şartlar veya yerel Proje politikası gereği ifşa edilmesi gerektiğinde herhangi bir kişi veya kuruluşla olan ilişkinizi gizlemek veya başka bir kişinin adını veya kullanıcı adını kullanarak aldatmak, ve
 • Aldatıcı faaliyetlerle ilgilenmek.
Fikri Mülkiyet Haklarını İhlal Etme
 • Telif hakları, ticari markalar, patentler ve geçerli yasalar uyarınca diğer mülkiyet haklarını ihlal etmek.
Hizmetlerimizi Diğer Yasa Dışı Amaçlar İçin Kullanma
 • Çocuk pornografisi ya da çocuk pornografisi ile ilgili geçerli yasayı ihlal eden diğer herhangi bir içeriği yayınlamak ya da başkalarını bu tip içerikleri üretmeye ya da paylaşmaya teşvik etmek, eğitmek ya da desteklemek.
 • Geçerli yasa uyarınca yasa dışı olan açık saçık materyali göndermek ya da alıp vermek ve
 • Hizmetleri geçerli yasalara uygun olmayan bir biçimde kullanma
Hizmet Araçlarının Aksatıcı ve Yasa Dışı Olarak Kötüye Kullanımı
 • Virüs, kötü amaçlı yazılım, solucan, Trojan atı, zararlı kod ya da bize ya da diğer kullanıcılara ait teknik altyapıya zararlı olabilecek diğer yazılımları paylaşmak ya da yaymak,
 • Hizmetleri kötüye kullanan veya aksatan, varsa kabul edilebilir kullanım politikalarını ihlal eden veya Wikimedia topluluğu tarafından onaylanmamış olan Proje Web Sitelerinin otomatik kullanımlarında yer almak,
 • Bir UPA'ya, Proje Web Sitesine veya belirli bir Proje Web Sitesine bağlı ağlara veya sunuculara aşırı yük getirerek hizmetleri kesintiye uğratmak,
 • Proje Web Sitelerinden herhangi birini, Proje web sitesini belirtilen amacı için ciddi bir şekilde kullanma niyetini göstermeyen iletişim veya diğer trafikle doldurarak hizmetleri kesintiye uğratmak,
 • Bilgisayar sistemlerimizdeki halka açık olmayan alanlarımızdan herhangi birine yetkisiz olarak bilerek erişmek, bunları kurcalamak veya kullanmak, ve
 • Aşağıdaki durumlar haricinde teknik sistemlerimiz ya da ağlarımızdan herhangi birinin hasar görebilirliğini incelemek, taramak veya sınamak:
  • bu tür eylemler, teknik sistemlerimizi veya ağlarımızı gereksiz yere kötüye kullanmıyor veya kesintiye uğratmıyordur,
  • bu tür eylemler kişisel kazanç için değildir (çalışmanızın kimliği hariç),
  • güvenlik açıklarını ilgili geliştiricilere bildirmişsinizdir (veya kendiniz düzeltmişsinizdir), ve
  • Bu tür eylemleri kötü niyetli veya yıkıcı bir niyetle gerçekleştirmiyorsunuzdur.
Bildirim Yapmaksızın Ücret Karşılığı Katkıda Bulunma
 • Ücret aldığınız veya almayı beklediğiniz herhangi bir katkıyla ilgili olarak her bir işvereni, müşteriyi, amaçlanan lehtarı ve bağlı kuruluşu ifşa etmeniz gerekir. Bu açıklamayı aşağıdaki yollardan en az biriyle yapmalısınız:
  • kullanıcı sayfanızda bir açıklama,
  • herhangi bir ücretli katkıya ilişkin tartışma sayfasında bir açıklama,
  • değişiklik özetinde ücretli katkıya ilişkin bir açıklama.
 • Ayrıca, herhangi bir ücret karşılığında Vikipedi'de Projeler reklam düzenleme hizmetleri dışında herkese açık bir ilan yaparsanız, bu hizmet için kullandığınız veya kullanacağınız tüm Vikipedi hesaplarını üçüncü taraf hizmetteki herkese açık ilanda ifşa etmelisiniz.
 • Çıkar çatışmasına atıfta bulunan uygulanabilir kanunlar ya da Proje özelindeki projeler ve Vakıf politikaları ve yönergeleri, ilerisi için ücretli katkıları sınırlayabilir veya daha detaylı açıklamalar isteyebilir. Örneğin, Wikimedia Markalarını (aşağıda 6. Bölüm'de açıklanacaktır) ücretli katkı hizmetlerinin reklamı için ihlal etmek, önceden yeterince açıklanmış ücretli katkılara ilişkin açıklamaları kaldırmak veya yeterli ifşayı uygulamada imkansız hale getirecek şekilde oturum kapatılmış şekilde ücretli katkılar bu bölümü ihlal etmektedir.
 • Bir Wikimedia Proje topluluğu bu bölümü destekleyecek ya da yerine geçecek alternatif bir ücretli katkı açıklama politikasını benimseyebilir. Proje alternatif bir politika benimserse, o Projeye katkıda bulunurken bu bölümdeki ("Bildirim Yapmaksızın Ücret Karşılığı Katkıda Bulunma" başlıklı) gereksinimler yerine o politikaya uymanız gerekir.

Daha fazla bilgi için lütfen ücretli katkıların ifşası hakkında SSS sayfamızı okuyun.

Kullanım Koşullarımızın dördüncü bölümündeki şartlara uygun olarak yaptırım yetkilerimizi kullanma hakkımızı saklı tutmaktayız. Gerektiğinde bu koşulların uygulaması Wikimedia Vakfı Merkez İşlem Politikasında yer almayan aksiyonları da içerebilir. Yeni koşullarda yaptırım gerekirse, yeni işlem türünü listeye almak üzere Merkez İşlem Politikasını güncellemek için en çok bir (1) yıllık bir çalışma yürüteceğiz.

Pazarlama Şirketi Arabuluculukları

Kullanıcıların aldıkları ücreti açıklamadığı düzenlemeler topluluk politikalarını tahkik eden ve uygulayan gönüllü kullanıcılara makul olmayan bir yük getirir. Bu nedenle, açıklanmamış ücretli katkılara ilişkin bu bölümün ihlali halinde, Kullanım Koşullarımızın on dördüncü bölümünde tanımlanan, bağlayıcı nitelikteki "Med-Arb"'a ("Pazarlama Şirketi Arabuluculuğu"na) başvurmayı kabul edersiniz.

5. Parola Güvenliği

Kendi parolanızın ve diğer güvenlik bilgilerinizin korunmasından siz sorumlusunuz ve bunları üçüncü şahıslarla asla paylaşmamalısınız.

6. Ticari Markalar

Proje websitelerindeki içeriğin yeniden kullanımı hakkında büyük ölçüde özgür olsanız da Wikimedia Vakfı’nda kullanıcılarımızı dolandırıcı taklitçilerden korumamız önemlidir. Bu nedenle, sizden marka haklarımıza saygı göstermenizi istiyoruz. Tüm Wikimedia Vakfı markaları Wikimedia Vakfı’na aittir; ticari ünvanlarımızın, markalarımızın, hizmet markalarımızın, logolarımızın veya alan adlarımzın her türlü kullanımı bu Kullanım Şartları ve Marka Politikamıza uygun olmalıdır.

7. İçerik Lisanslama

Projelere katılan tüm kullanıcılar, özgür bilginin ve özgür kültürün müştereklerini büyütmek için kendi katkılarının kamuya yeniden dağıtımı ve yeniden kullanımına dair, bu kullanım tarafından düzgün şekilde atıfta bulunulması ve aynı yeniden kullanım ve yeniden dağıtım izninin türetilmiş tüm işlere tanınması kaydıyla, geniş izinler bağışlar. Özgür bilginin mümkün olan en geniş kitleye sağlanması hedefimize bağlı olarak, gerektiğinde, sunulan tüm içeriğin ona erişen herkes tarafından özgürce yeniden kullanabileceği şekilde lisanslanmasını şart koşuyoruz.

Şu lisanslama şartlarını kabul ediyorsunuz:

 1. Telif hakkına sahip olduğunuz metin: Telif hakkını elinizde bulundurduğunuz metni kaydederken, bunu şu şekilde lisanslamayı da kabul edersiniz:

  (Tekrar kullananlar birine ya da ikisine de uyabilir.)

  Bunun tek istisnası ilgili Proje sürümü ya da özelliğinin farklı bir lisans gerektirmesidir. O durumda katkıda bulunduğunuz her metni Proje sürümünün ya da özelliğinin öngördüğü lisans altında lisanslamayı kabul edersiniz.

  Bu lisansların, katkılarınızın bu kullanımların ilgili lisansların şartlarıyla uyumlu olduğu sürece ticari amaçlı kullanıma izin verdiğini lütfen aklınızdan çıkarmayın. CC BY-SA 4.0 lisanslı Kendine Özgü Veritabanı Hakları'nı aldığınız takdirde bu hakları serbest bırakırsınız. Örnek olarak, bu, projelere katkıda bulunduğunuz bilgilerin, atıfta bulunulmadan serbestçe yeniden kullanılabileceği anlamına gelir.

 2. Atıf: Atıf bu lisansların önemli bir parçasıdır. Biz bunu uygun olan yerlerde sizin gibi yazarların adının anılması olarak addediyoruz. Bir metne katkıda bulunduğunuzda şu şekillerde size atıfta bulunulmasını kabul etmiş olursunuz:
  1. Köprü (mümkünse) veya katkıda bulunduğunuz maddenin URL'si vasıtasıyla (çünkü her maddenin tüm katkıda bulunanlarını, yazarlarını ve editörlerini listeleyen bir geçmiş sayfası vardır),
  2. Bu lisansa uyan ve Proje websitesindekine benzer şekilde yazarları anan; serbestçe erişilen sabit çevrimiçi bir kopyaya köprü (mümkün olan yerlerde) veya URL verilmesiyle,
  3. Tüm yazarların bir listesini vererek (fakat herhangi bir yazar listesinin çok küçük veya uygunsuz katkıları dışarıda bırakacak şekilde süzülebilebceğini göz önüne alınız.)
 3. Metin aktarmak: Başka yerde bulduğunuz veya başkalarıyla birlikte kaleme aldığınız metni aktarabilirsiniz fakat bu durumda metnin CC BY-SA lisansı (veya yukarıda açıklandığı gibi Proje sürümü veya özelliği tarafından öyle gerektirilmesi durumunda başka bir lisans)("CC BY-SA") ile bağdaştığına garanti vermelisiniz. Uyumlu lisanslar için Creative Commons sayfasına bakınız. Sadece GFDL altında müsait içeriği aktarmamalısınız.

  Atıf gerektiren bir CC lisansı altında metin aktarıyorsanız, metnin yazar(lar)ına uygun bir şekilde atıfta bulunmalısınız. Bu atfın genellikle sayfa geçmişleri (Wikimedia-içi kopyalama gibi) yoluyla verildiği durumlarda, metni aktarırken sayfa geçmişinde kaydedilen düzenleme özetinde atıfta bulunulması yeterlidir. Atıf gereksinimleri bazen bazı özel durumlar (lisansı ne olursa olsun) için elverişsiz olabilir ve Wikimedia topluluğunun bu aktarılan metnin bu nedenle kullanılamayacağına karar verdiği emsaller olabilir.

 4. Metin olmayan medya: Projelerdeki metin olmayan medyalar sınırlamasız yeniden kullanım ve dağıtıma izin verme amacını destekleyen çeşitli lisanslara açıktır. Metin olmayan medyalarla katkı verdiğiniz zaman, Lisanslama Politikamızda tanımlanan lisansların ve ayrıca katkıda bulunduğunuz Proje sürümünün ya da özelliğinin gereksinimlerine uymayı kabul edersiniz. Wikimedia Commons'a metin olmayan medya ile katkıda bulunma hakkında daha fazla bilgi için Wikimedia Commons Lisanslama Politikasına bakınız.
 5. Lisansı geri alamazsınız: Hizmetlerimizi kullanmayı bıraksanız bile, kendi lisansınıza uygun durumlar haricinde, bu Kullanım Şartları altında Wikimedia Projeleri veya özelliklerine eklediğiniz metinsel içeriği veya metin dışı medya için hiçbir lisansı tek taraflı olarak kaldırmayacağınızı veya geçersizleştirmeyeceğinizi kabul ediyorsunuz.
 6. Kamu malı içeriği: Kamu malı olan içeriğe kapımız açıktır. Yine de içeriğin Amerika Birleşik Devletleri ve tabi Projenin gerektirdiği diğer ülke yasalarına göre kamu malı statüsünü açıklamanız önemlidir. Kamu malı olan içeriği paylaşırken onun gerçekten kamu malı olduğunu ve uygun bir şekilde etiketlemeyi garanti ediyorsunuz.
 7. Yeniden kullanım: Bulundurduğumuz içeriğin yeniden kullanımı memnuniyetle kabul edilir, ancak telif hakları yasasındaki "adil kullanım" veya benzer muafiyetler altındaki içerik için bazı istisnalar mevcuttur. Her türlü yeniden kullanım ilgili lisans(lar)a riayet etmelidir.

  Wikimedia topluluğu tarafından geliştirilmiş bir metin sayfasını yeniden kullanır veya dağıtırken yazarlara aşağıdaki yollardan biri ile atıfta bulunmayı kabul edersiniz:

  1. Köprü (mümkünse) ya da yeniden kullandığınız sayfa/sayfalara URL yoluyla (her sayfa tüm katkıda bulunanları, yazarları ve editörleri listeleyen bir geçmiş sayfasına sahip olduğu için),
  2. Köprü (mümkünse) ya da serbestçe erişilebilen, lisansla uyumlu ve yazarlara Proje Web Sitesinde verilen atfa eşdeğer şekilde atıf sağlayan, alternatif ve sabit bir çevrimiçi kopya vasıtasıyla, veya
  3. Tüm yazarların bir listesini vererek (fakat herhangi bir yazar listesinin çok küçük veya uygunsuz katkıları dışarıda bırakacak şekilde süzülebilebceğini göz önüne alınız.)

  Metinsel içerik başka bir kaynaktan aktarıldıysa, içeriğin bağdaşık bir CC BY-SA (Alıntı-Lisans Devam) lisansı altında lisanslanması mümkündür fakat GFDL altında lisanslanamaz (yukarıda “metin aktarma” bölümünde açıklandığı şekilde). Bu durumda, bağdaşık CC BY-SA lisansına uymayı ve GFDL altında yeniden lisanslamamayı kabul etmiş olursunuz. Yeniden kullanmak veya dağıtmak istediğiniz içerik için geçerli olan lisansı belirlemek için sayfa altbilgisi, sayfa geçmişi ve tartışma sayfasını incelemelisiniz.

  Ayrıca, dış kaynaklardan gelen ve bir Projeye aktarılmış olan metnin ek atıf gereklilikleri içeren bir lisans altında olabileceğini unutmayınız. Kullanıcılar, bu ek atıf gerekliliklerini açıkça belirtmeyi kabul ederler. Projeye bağlı olarak, bu tür gereklilikler içeriğin bir kısmı veya tamamının başka bir yerde yayımlanmış olduğuna işaret eden örneğin bir bannerda veya başka bir işaretlemede görünebilir. Bu tür görünür işaretlemeler varsa tekrar-kullananlar onları korumalıdır.

  Metin olmayan herhangi bir medya için, çalışmanın sağlandığı geçerli lisansa uymayı kabul edersiniz (bu, çalışmaya tıklayıp açıklama sayfasındaki lisanslama bölümüne bakılarak veya çalışma için geçerli bir kaynak sayfasını inceleyerek tespit edilebilir). Barındırdığımız herhangi bir içeriği yeniden kullandığınızda, temel lisans veya lisanslarla ilgili oldukları için ilgili atıf gerekliliklerine uymayı kabul edersiniz.
 8. Yeniden kullandığınız içerikte düzenlemeler veya eklemeler: Bir Proje Sitesinden elde ettiğiniz metni düzenlerken ya da metne ekleme yaparken, düzenlenen ya da eklenen içeriği CC BY-SA 4.0 veya sonraki lisanslarla (veya yukarıda açıklandığı üzere, istisnai olarak Proje sürümü veya özelliğinin gerektirdiği diğer lisanslar) lisanslamayı kabul edersiniz.

  Bir Proje Sitesinden elde ettiğiniz metin olmayan herhangi bir medyayı değiştirirken ya da medyaya ekleme yaparken, düzenlenen ya da eklenen içeriği çalışma için uygun kılınan lisansla uyumlu olarak lisanslamayı kabul edersiniz.

  Gerek metinsel gerekse metin dışı medyada, orijinal çalışmanın değiştirildiğini açıkça göstermeyi kabul ediyorsunuz. Eğer metinsel içeriği bir vikide tekrar kullanmakta iseniz aktardığınız metinde değişiklik yaptığınız sayfanın geçmişinde belirtmeniz yeterlidir. Dağıttığınız her bir kopya veya değiştirilmiş sürüm için, lisansın metnine veya bir lisans kopyasının kendisine bir hiperbağlantı veya URL vermenin yanısıra, çalışmanın hangi lisans altında yayınlandığını belirten bir lisanslama bildirisi eklemeyi kabul ediyorsunuz.

8. DMCA Uyumluluğu

Wikimedia Vakfı bulundurduğumuz içeriğin diğer kullanıcılar tarafından sorumluluk korkusu olmadan ve başkalarının sahiplik haklarına tecavüz etmeden yeniden kullanılabileceğinden emin olmak istiyor. Diğer yaratıcılara ve telif hakkı sahiplerine olduğu gibi kullanıcılarımıza karşı da adil olmak için politikamız, hak ihlali iddialarına ilişkin bildirimlere Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasasına (DMCA) uygun biçimde yanıt vermektir. DMCA'ya göre sistemimiz ve ağımızdaki ihlalleri tekrarlayan kullanıcı ve hesapları uygun hallerde sonlandıracağız.

Bununla birlikte her sonlandırma bildiriminin geçerli ya da iyi niyetli olmadığının da farkındayız. Bu durumlarda kullanıcıları, gereğine uygun olarak bir DMCA bildiriminin geçersiz ya da uygunsuz olduğuna inanmaları halinde karşı bildirimlerde bulunmaları için güçlü bir şekilde teşvik ediyoruz. Bir DMCA bildiriminin uygunsuz olarak yapıldığını düşündüğünüz hallerde neler yapılması gerektiği hakkında daha fazla bilgi için, Lumen Veritabanı web sitesine bakmak isteyebilirsiniz.

İzniniz olmadan Projelerimizden birinde uygunsuz olarak kullanılan içeriğin sahibi sizseniz, DMCA kapsamında içeriğin kaldırılmasını bir dilekçe vererek talep edebilirsiniz. Böyle bir başvuru için, lütfen legal@wikimedia.org adresine e-posta gönderin veya atanmış temsilcimize posta gönderin.

Veya DMCA kapsamında öngörülenden daha hızlı ve etkili bir şekilde telif hakkı sorunlarını çözümlemenin bir yolu olarak topluluğumuza başvuru yapmayı isteyebilirsiniz. Bu durumda telif hakkı çekincelerinizi açıklayan bir bildirim gönderebilirsiniz. Farklı Projeler için ilgili süreçlerin kapsamlı ve yetkili olmayan bir listesi için, Telif Sorunları sayfasını ziyaret edin. Bir DMCA formu doldurmadan önce, ayrıca topluluğa info@wikimedia.org adresi üzerinden e-posta gönderme seçeneğiniz de vardır.

9. Üçüncü Taraf Web Siteleri ve Kaynaklar

Üçüncü taraf web siteleri ve kaynaklarının kullanımından tek sorumlu sizsiniz. Projeler üçüncü taraf web siteleri ve kaynaklarına bağlantılar içerse de ne onların ne de ilgili içerik, ürün veya hizmetlerin mevcudiyetlerinden, doğruluklarından (herhangi bir sınırlama olmaksızın, virüsler ve diğer zarar verici özellik de dahil olmak üzere) sorumlu değiliz ve böyle üçüncü taraf içeriğini herhangi bir takip yükümlülüğümüz de yoktur.

10. Web Sitelerinin Yönetimi

Topluluk farklı Projelerde politikalar oluşturmak ve uygulamak konusunda asli görevlidir. Wikimedia Vakfı'nda topluluğun politika ve uygulamasına ilişkin kararlarına nadiren müdahil olmaktayız.

Bizi başka nedenlerle yasa dışı veya Kullanım Koşullarımızı (tüm politikalar ve atıfla bağlantılı kılınan diğer belgeler) ihlal eden içerik hakkında bizimle doğrudan iletişime geçerek bilgilendirmeniz mümkündür. Ayrıca doğrudan Projenin topluluğundan da talepte bulunabilirsiniz. Bu daha etkili ve Projelerimizin kullanıcı topluluğunu güçlendirme hedefiyle daha tutarlı olabilir.

Her Proje genelde gelecekte ihtiyaç olması ihtimaline binaen "Yardım" veya "İletişim" sayfaları veya bildirim konuları için özel araçlar sağlar. Veya (kesin değilse) topluluk üyelerinden yardım isteyebilirsiniz, bunun için info@wikimedia.org adresine ya da spesifik bir dil için Gönüllü İletişim Ekibi sayfasından e-posta gönderebilirsiniz. Lütfen bu posta adreslerinin Vakıf tarafından değil; Proje kullanıcıları tarafından yönetildiğini unutmayın. Sonuç olarak, yasal sebeplerle tehdit edilmemeli veya suçlanmamalıdır.

Vakıf ile bir sorun hakkında irtibata geçtiğinizde biz genelde mevcut topluluk temelli mekanizmaların sorunu inceleyip incelemeyeceğini, bu mekanizmaların uygun olup olmadığını ve çözüm sağlayıp sağlamayacağını araştırırız.

Alışılmadık bir durum karşısında ihtiyaç hasıl olabilir veya topluluk bizden özellikle bir kullanıcıyı veya içeriği Proje özelindeki rahatsızlık ve tehlikeli davranışlar nedeniyle sorunlu olarak nitelememizi isteyebilir. Bu gibi durumlarda, tamamen kendi takdirimize bağlı olarak (veya yasal olarak zorunlu olduğu durumlarda) aşağıdakileri yapma hakkımızı saklı tutarız:

 • Projeleri veya hizmetleri kullanımınızın, (a) Kullanım Koşullarının, Proje politikalarının ya da diğer uygulanabilir yasal hükümlerin veyahut politikanın ihlalinin oluşup oluşmadığını belirlemek, veya (b) herhangi bir uygulanabilir hukuk, yasal süreç veya uygun bir idari taleple uyumlu olup olmadığını tespit etmek,
 • Dolandırıcılık, yanlış veya doğrulanamayan bilgiler, güvenlik veya teknik sorunları tespit etmek, önlemek veya başka şekilde ele almak veya kullanıcı destek taleplerine yanıt vermek,
 • Kullanım Koşullarını ihlal eden kullanıcıların değişikliklerini reddetmek, geri almak, yasaklamak ya da erişimi engellemek,
 • Kullanıcıyı düzenleme yapmaktan ya da katkıda bulunmaktan yasaklamak, veya işbu Kullanım Koşullarını ihlal eden hareketler için kullanıcının hesabını ya da erişimini engellemek, buna, insan hakları ilkelerine uygun olarak yürürlükteki yasa kapsamında yasa dışı materyalin tekrar tekrar gönderilmesi de dahildir.
 • Kullanım Koşullarını ihlal eden kullanıcılara karşı yasal işlemler yapmak (idari işlem mercilerine yapılan bildirimler de dahil), ve
 • Aksi durumda, Proje web sitelerini düzgün çalışmalarını kolaylaştıracak ve kendimizin ve kullanıcılarımızın, lisans verenlerimizin, ortaklarımızın ve kamunun haklarını, mülkiyetini ve güvenliğini koruyacak şekilde tasarlanmış bir şekilde yönetmek.

Bu Vakıf yönetim işlemleri çeşitli yazılımlar tarafından gerçekleştirilebilir ve bu konuda duyurular yapılabilir (trafik akışı ("Hizmet Reddi") koruması gibi). Bu durumlarda, talep üzerine insan incelemesi mümkündür.

Kullanıcılarımızın ve Projelerimizin yararına, bir kişinin hesabının veya erişiminin bu bölüm hükümlerine göre engellendiği uç durumlarda, biz açıkça izin vermedikçe kişinin başka bir hesap oluşturması veya var olan bir başka hesabı kullanması veya aynı Projeye erişim sağlamaya çalışması yasaklanmıştır. Topluluğun yetkisini kısıtlamaksızın, Wikimedia Vakfı’nın kendisi aksi takdirde bu Kullanım Koşullarının veya topluluk politikalarının ihlali ile sonuçlanmayan eylemlerden ötürü sadece iyi niyet eleştirisine dayanarak herhangi bir kullanıcının yazmasını veya katkı sağlamasını yasaklamayacak veya kullanıcının hesabını veya erişimini engellemeyecektir.

Wikimedia topluluğu ve üyeleri, belirli Proje sürümü için geçerli topluluk veya Vakıf politikaları tarafından izin verildiğinde, bu politikaları ihlal eden kullanıcıları uyarma, soruşturma, engelleme veya yasaklama dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere harekete geçebilir. Spesifik Proje sürümleri için topluluk tarafından oluşturulan uyuşmazlık çözüm yapıları (hakem komiteleri gibi) tarafından verilen nihai kararlara uymayı kabul edersiniz, bu kararlar o Projenin politikaları tarafından belirlenmiş yaptırımları içerebilir.

Küresel Yasaklama Politikasına uyumlu olmak şartıyla, özellikle de hesapları ya da erişimi birden çok Projede engellenen sorunlu kullanıcılar bütün Projelerden yasaklanmaya tâbi olabilir. Heyet çözümleri veya işbu Kullanım Koşullarına karşılık, topluluk tarafından oluşturulan, bir veya birden fazla Projeyi kapsayan politikalar (Küresel Yasaklama Politikası gibi), kendi süreçlerine uygun olarak ilgili topluluk tarafından değiştirilebilir.

Bir kullanıcının hesabının veya erişiminin bu hüküm gereği engellenmesi, Kullanım Koşulları’nın 13. bölümüne uygun olmalıdır.

Sorunlu bir içeriğin bildirilmesi konusunda tatmin edici şekilde hareket etmediğimize inanıyorsanız veya itiraz etmek istediğiniz bir Vakıf yönetimi işlemine tâbi tutulduysanız, itiraz edebilirsiniz. İtiraz süreci hakkındaki bilgiler size o sırada bildirilecek veya ilgili Projenin yardım sayfalarında o bilgilere erişebileceksiniz.

Bildirimleri veya kullanıcılardan, üçüncü kişilerden gelen, yasa dışı olduğu iddia edilen veya başka bir şekilde sorunlu içerik veya davranış hakkında veya bu tür yazışmaların kötü niyetli, tekrarlayan, asılsız ve/veya taciz edici olması durumunda moderasyon eylemlerine karşı itiraz talebinde bulunulması gibi diğer yazışmaları işleme almayı askıya alma hakkımızı (geçici veya sürekli olarak), yasadışı olduğu edilen saklı tutuyoruz. Uygun koşullarda, e-posta adresiniz dahi e-posta sistem(ler)imizde engellenebilir ve bizimle bu engel sürecinde ileri yazışmalar yapmak isterseniz bizimle posta adresimiz üzerinden iletişime geçmeniz gerekebilir. Daha az ciddi olaylar (ör. bir veya birden fazla dayanaksız şikayet hakkında üç nazik e-posta) için, bunun geçici olması muhtemeldir. Daha sık veya süreci aksatıcı iletişimler sürekli tedbirlere neden olabilir.

11. Kararlar ve Proje Politikaları

Wikimedia Vakfı Mütevelli heyeti zaman zaman resmi politikalar çıkarır. Bu politikaların bir kısmı belli bir Proje veya Proje sürümü için zorunlu olabilir ve öyle oldukları durumda o politikalara uymayı kabul etmiş olursunuz.

12. API Koşulları

Kullanıcıların özgür bilgiyi yaymalarına yardımcı olacak ürünler geliştirmelerini sağlayacak, dokümantasyon ve bağlantılı araçları da içeren birtakım UPA'ları uygun hale getiriyoruz. UPA'larımızı kullanarak UPA'ların kullanımını düzenleyen, işbu Kullanım Koşullarına atıf yoluyla bağlanan, bunlarla sınırlı olmamak üzere, Kullanıcı Aracısı Politikası, Robot Politikası ve API:Etiquette (birlikte, "UPA Dokümantasyonu") dahil tüm uygulanabilir politikalara uymayı kabul ediyorsunuz.

13. Fesih

Projelere katkıda bulunmayı devam etmenizi dilemekle birlikte, istediğiniz zaman hizmetlerimizi kullanmayı bırakabilirsiniz. Bazı (nadir olmasını umduğumuz) durumlarda bizler için, Wikimedia topluluğu için veya üyeleri için (10. Bölümde açıklandığı üzere) hizmetlerimizin tamamının veya bir kısmının, işbu Kullanım Koşullarının sona erdirilmesi, hesabınızın veya erişiminizin engellenmesi veya bir kullanıcı olarak yasaklanmanız gerekebilir. Hesabınız veya erişiminiz herhangi bir sebeple engellenmiş ya da farklı bir şekilde sona erdirilmişse, Projelerle ilgili açık katkılarınız ve hareketlerinizin kayıtları (bize gönderdiğiniz her yazışma dahil) etkilenmeyecek (uygun politikalara tabi olarak) ve Projelerimizdeki herkese açık içeriği yalnızca okuma amacıyla işbu açık sayfalarımıza erişebileceksiniz. Yine de bazı durumlarda, hesabınıza veya ayarlarınıza erişemeyebilirsiniz. Buna karşın, işbu Kullanım Koşullarında yer alan diğer şartlara bakılmaksızın, sebepli veya sebepsiz, bildirimli ya da bildirimsiz hizmetlerimizi askıya alma veya sona erdirme hakkımızı da saklı tutmaktayız. Kullanımınız veya katılımınız yasaklanmış, engellenmiş veya başka şekilde askıya alınmış olduktan sonra bile işbu Kullanım Koşullarının, Bölüm 1, 3, 4, 6, 7, 9-16 ve 18 dahil olmak üzere ilgili hükümleri geçerliliğini sürdürür.

14. Anlaşmazlıklar ve Çözüm Mercileri

Fark edilmesi için vurgulanmıştır

Herhangi bir ciddi anlaşmazlık içerisinde olmamanızı temenni ediyoruz, ancak bir uyuşmazlık olduğunda Projeler veya Wikimedia Vakfı tarafından sağlanan uyuşmazlık çözüm süreçlerini ya da mekanizmalarını kullanarak çözüm bulmanızı teşvik ediyoruz. Bize karşı yasal yollara başvuracaksanız, bunu yalnızca San Francisco, Kaliforniya'da bulunan eyalet veya federal mahkemelerinde yapmayı kabul edersiniz. Ayrıca Kaliforniya Eyaleti yasaları ile, uygun düştüğü ölçüde Amerika Birleşik Devleti yasalarının işbu Kullanım Koşullarının yanı sıra sizinle aramızda doğabilecek herhangi bir yasal iddianın (uyuşmazlık hukuku ilkelerine atıfta bulunulmaksızın) geçerli olacağını kabul edersiniz. Bizimle veya bu Kullanım Koşullarıyla ilgili herhangi bir yasal işlem veya kovuşturmada San Francisco, Kaliforniya'da bulunan mahkemelerin kişisel yargı yetkisine tabi olmayı ve mahkeme yerinin uygun olduğunu kabul edersiniz.

Anlaşmazlıkların ortaya çıktıktan hemen sonra halledilmesini mümkün kılmak için hizmetlerimizin kullanımından veya bu Kullanım Koşullarından doğan herhangi bir dava veya dava nedeninin, aksi bir yönetmelik veya yasayı dikkate almaksızın, geçerli zamanaşımı süresi içinde veya daha önce ise söz konusu dava veya dava nedeni altında yatan ilgili olguların makul bir dikkat ve titizlikle ortaya çıkarılabilmesinden bir (1) yıl sonra başlatılmasını (ya da tamamen kapatılmasını) kabul edersiniz.

Pazarlama Şirketi Arabuluculukları

İşbu Kullanım Koşullarının dördüncü bölümünde açıklandığı üzere, Açıklama Bulunmayan Ücretli Katkı ihlallerini Vakfın takdirine göre bir Pazarlama Şirketi Arabuluculuğunda çözümlemeyi kabul edersiniz. Pazarlama Şirketi Arabulucuları, yarım gün ya da tam günlük bir seansın sonunda, çözülmemiş anlaşmazlıkların bir arabulucu tarafından yasal olarak bağlayıcı kararlar verebildiği bağlayıcı arabuluculardır. Toplantılar telekonferans veya video-konferans yoluyla yapılır. Yüzyüze bir görüşme gerekirse, Pazarlama Şirketi Arabuluculuğu San Francisco, Kaliforniya'da yer alacaktır. Taraflar arabuluculuğa ilişkin tüm masraf ve ödemeleri yarı yarıya paylaşacaktır.

Pazarlama Şirketi Arabuluculuğu'nun bir parçası olarak, kullanılan hesaplar, etkilenen maddeler ve bu tür hizmetleri satın alan müşteriler dahil olmak üzere, açıklanmayan ücretli düzenleme faaliyetlerinize ilişkin elinizde bulunan tüm belgeleri zamanında sağlamak da dahil olmak üzere, Vakıf ile işbirliği yapmayı kabul edersiniz.

Pazarlama Şirketi Arabuluculuğu arabulucunun hakem olduğu ölçüde Federal Tahkim Yasasına tabidir. Kazanan taraf, vekillerinin ücretinin (Pazarlama Şirketi Arabuluculuğunun uygulanabilirliğini tespit etmek ve bağlayıcı sonucu uygulamak için gerekli ücretler de dahil) ve haklarının araştırılması ve yerine getirilmesine ilişkin tüm masrafların ödenmesini talep edebilir. Bir taraf, ileri sürülen her iddiayı ispatlayamasa bile “kazanan” sayılabilir.

Herhangi bir nedenle bu Pazarlama Şirketi Arabuluculuğu gerekliliklerinin tamamının uygulanamaz olduğu anlaşılırsa, tüm anlaşmazlıkları bu bölümün başında açıklanan şekilde çözmeyi kabul edersiniz.

15. Sorumluluk Reddi

Fark edilmesi için vurgulanmıştır

Wikimedia Vakfı’nda bizler, çok geniş bir kitleye eğitim ve bilgi içeriği sağlamak için elimizden geleni yaparız fakat hizmetlerimizi kullanmanızla ilgili sorumluluk size aittir. Bu hizmetleri “olduğu gibi” ve “mevcut olduğu sürece” esasına dayanarak sağlarız ve satılabilirlik, belli bir amaca uygunluk ve ihlalsizliğe ilişkin garantileri de içeren fakat bunlarla sınırlı olmayan açık veya zımni hiçbir türden garanti vermemekteyiz. Hizmetlerimizin gereksinimlerinizi karşılayacağını, güvenli, emin, kesintisiz, güncel, tam veya hatasız olacağını veya bilginizin güvende olacağını garanti etmiyoruz.

Üçüncü şahısların içeriğinden, verilerinden veya eylemlerinden sorumlu değiliz ve siz bizi, yöneticilerimizi, memurlarımızı, çalışanlarımızı ve acentelerimizi, bu kişilere karşı sahip olduğunuz, herhangi bir nedenle veya bunlarla herhangi bir şekilde bağlantılı olarak ortaya çıkan, bilinen veya bilinmeyen herhangi bir iddia ve zarardan muaf tutuyorsunuz. Bizden veya hizmetlerimiz aracılığıyla veya hizmetlerimizden edindiğiniz sözlü veya yazılı hiçbir tavsiye veya bilgi, bu Kullanım Koşullarında açıkça belirtilmeyen herhangi bir garanti oluşturmaz.

Hizmetlerimizi kullanarak yüklediğiniz veya başka bir şekilde elde ettiğiniz her türlü materyal kendi sorumluluğunuzdadır ve bu tür materyalin yüklenmesi sonucu bilgisayar sisteminizde meydana gelecek herhangi bir zarar veya veri kaybının yegane sorumlusu sizsiniz. Hizmetin sağladığı her türlü içerik ve iletişimin silinmesi durumunda ya da saklama veya aktarımının başarısız olması durumunda hiçbir sorumluluğumuzun olmadığını kabul edersiniz. Kullanım veya depolamada herhangi bir zaman bildirim olmaksızın sınır koyma hakkımızı saklı tutuyoruz.

Bazı eyaletler veya yargı yerleri bu bölümde görülen türde sorumluluk reddine izin vermezler; bu durumda sözkonusu hükümler sizin için yasaya bağlı olarak kısmen veya tamamen uygulanmayabilir.

16. Sınırlı Yükümlülük

Fark edilmesi için vurgulanmıştır

Wikimedia Vakfı bu tür hasar olasılığı bildirilmiş olsa da olmasa da kâr, iyi niyet, kullanım, veri kaybı ya da maddi olmayan diğer için tazminat da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, size ya da herhangi bir doğrudan, dolaylı, arızi, özel, dolaylı veya örnek zararlar için herhangi bir diğer tarafa karşı sorumlu olmayacaktır. Hiçbir durumda yükümlülüğümüz toplam bin ABD Dolarını (1.000 USD) geçmeyecektir. Sorumluluğumuz yürürlükteki yasaların izin verdiği ölçüde sınırlanmış olsa da uygulanacak hukukun, yükümlülüğün sınırlanmasına veya arızi veya dolaylı hasarların sınırlandırılmasına ya da hariç tutulmasına izin vermemesi durumunda, yukarıdaki sınırlama veya istisna, sizin için geçerli olmayabilir.

17. İşbu Kullanım Koşullarındaki Değişiklikler

Wikimedia topluluğunun görüşlerinin Projelerin büyümesi ve devamı için ana unsur olması gibi, topluluk görüşünün işbu Kullanım Koşulları için de kullanıcılarımıza düzgün şekilde hizmet etmesi için önemli olduğuna inanıyoruz. Bu ayrıca adil bir sözleşme için de önemlidir. Bu nedenle, işbu Kullanım Koşullarını, tıpkı gelecekteki önemli güncellemelerde olacağı gibi topluluğa yorumları için sürecin sonundan en geç otuz (30) gün önce sunacağız. Muhtemel bir değişikliğin önemli olması halinde, önerilen değişikliğin en az üç dile (tarafımızca seçilecek) çevrilmiş sürümüne yorumlar için ek 30 gün süre sağlayacağız. Topluluk önerilen değişiklikleri diğer uygun dillere çevirmeleri için desteklenecektir. Yasal veya idari nedenlere dayanan değişiklikler, hatalı bir açıklamayı düzeltmek veya topluluk yorumlarına göre yapılacak değişiklikler için, en az üç (3) günlük bildirim sağlayacağız.

Zaman zaman bu Kullanım Koşullarını değiştirmek gerekebileceğinden, bu tür değişiklikler hakkında bildirimde bulunacağız ve Proje web siteleri aracılığıyla ve WikimediaAnnounce-L üzerinden bir bildirim yoluyla yorum yapma fırsatı sağlayacağız. Bununla birlikte, sizden işbu Kullanım Koşullarının en son sürümünü düzenli aralıklarla incelemenizi de rica ediyoruz. Yeni Kullanım Koşulları, bildirim ve inceleme sürecinin ardından yürürlüğe girdikten sonra da hizmetlerimizin kullanımına devam etmeniz nezdinizde işbu Kullanım Koşullarını kabul ettiğiniz anlamına gelir. Wikimedia Vakfı'nın ve siz gibi kullanıcıların korunması için, eğer işbu Kullanım Koşullarını kabul etmiyorsanız, hizmetlerimizi de kullanmamalısınız.

18. Diğer Koşullar

İşbu Kullanım Koşulları, sizlerle biz Wikimedia Vakfı arasında herhangi bir işçi-işveren ilişkisi, acentelik, ortaklık, ortak kontrol veya girişim ilişkisi oluşturmaz. Avrupa Ekonomik Bölge hukuku, Birleşik Krallık hukuku veya benzer bir yapı içeren diğer hukuklar çerçevesinde, bu hizmetleri kullandığınız zaman Vakfın "yetkisi altında" hareket etmiyorsunuz. Ayrıca bizimle bir anlaşma imzalamadıysanız, işbu Kullanım Şartları aramızda bir anlaşma niteliğindedir. İşbu Kullanım Koşulları ile yazılı bir anlaşma arasında bir uyuşmazlık olması halinde, yazılı anlaşma esas alınır.

Size e-posta, normal posta veya Projelerdeki veya Proje web sitelerindeki paylaşımlar yoluyla işbu Kullanım Koşullarındaki değişikliklere ilişkin olanlar da dahil olmak üzere bildirim sağlayabileceğimizi kabul ediyorsunuz.

Eğer herhangi bir durumda bu Kullanım Koşullarının herhangi bir hükmünü uygulamaz ya da yerine getirmezsek, bu, o hükümden feragat anlamına gelmez.

Aksi yazılı olarak tarafımızdan bildirilmedikçe, bize veya topluluğu veya Wikimedia Projeleri ya da Proje sürümlerine sağladığınız hiçbir eylem, katkı veya fikirden ötürü karşılık beklentiniz yoktur.

Hiçbir hükmü bu Kullanım Koşullarının aksine olmasa da Biz (Wikimedia Vakfı) ve siz Proje veya Proje edisyonlarında kullanılan hiçbir ücretsiz lisansın geçerli koşul ve gereklerini, söz konusu ücretsiz lisansa bu Kullanım Koşulları ile izin verilmişse değiştirmemeyi kabul edersiniz.

Bu Kullanım Koşulları İngilizce (ABD) olarak yazılmıştır. Bu Kullanım Koşullarının çevirilerinin doğru olduğunu umut etsek de orijinal İngilizce sürüm ile bir çeviri arasında herhangi bir anlam farkı olması durumunda, orijinal İngilizce versiyon önce gelir.

Eğer bu Kullanım Koşullarının herhangi bir hükmü veya bir hükmün bir kısmı yasaya aykırı, geçersiz veya uygulanamaz ise o hüküm ya da hükmün o kısmı bu Kullanım Koşullarından ayrılacak ve mümkün olan azami ölçüde uygulanacak ve bu Kullanım Koşullarının diğer tüm hükümleri tüm gücü ve etkisi ile kalacaktır.

Teşekkürler!

Zamanınızı ayırıp işbu Kullanım Koşullarını okuduğunuz için teşekkür ederiz, ayrıca Projelerimize katkıda bulunmanız ve hizmetlerimizi kullanmanız nedeniyle de çok mutluyuz. Katkılarınız sayesinde, gerçekten büyük bir inşa etmeye yardımcı oluyorsunuz, yalnızca başka türlü erişim fırsatı olmayan milyonlarca insana eğitim ve bilgi sağlayan, ortaklaşa düzenlenmiş referans Projelerden oluşan önemli bir koleksiyon değil; ayrıca çok asil bir hedefe odaklanmış, benzer düşüncelere sahip ve ilgili kişilerden oluşan canlı bir topluluk.