Jump to content

Wikimedia Vakfı Şeffaflık Raporu/2014/İçerik Değiştirme ve Kaldırma Talepleri

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Wikimedia Vakfı Şeffaflık Raporları
Wikimedia Vakfı Şeffaflık Raporları

Tüm şeffaflık raporları

Gizlilikle ilgili WMF Politikaları


Wikimedia projeleri, insan bilgisini içeren dünyanın en büyük havuzlarından birini oluşturmaktadır. Bu kadar çok bilgi ile birisi zaman zaman içeriğin bir kısmından dolayı üzülmeye mahkûmdur. İçerik uyuşmazlıklarının büyük bir çoğunluğu kullanıcılar tarafından çözülürken bazı aşırı durumlarda Wikimedia Vakfı kullanıcılarımızı geçersiz kılmak için yasal bir talep alabilir.

Wikimedia projeleri size aittir, bize değil. Sizin gibi insanlar dünyanın dört bir yanından, tüm içeriği yazmak, yüklemek, düzenlemek ve küratörlüğünü yapmak istiyor. Bu nedenle kullanıcıların yasal olarak mümkün olan her durumda Wikimedia projelerine neyin ait olduğuna karar vermeleri gerektiğini düşünüyoruz.

Aşağıda aldığımız taleplerin sayısı, nereden geldiği ve ücretsiz bilgiyi nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. SSS'deki kullanıcı yardım programlarımız aracılığıyla konuşma özgürlüğü için nasıl savaştığımız hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Sansürle değil iletişim ile insanları değiştiriyoruz.

— Jay-Z, Müzisyen, (2010)
TEMMUZ 2012-HAZİRAN 2014
Toplam Talep Sayısı
304
TEMMUZ 2012-HAZİRAN 2014
Cevap Verilen Talepler Yüzdesi
0% 

Veri

TEMMUZ 2012-HAZİRAN 2014
Bu talepler nereden geldi?
Ülke Alınan
Amerika Birleşik Devletleri 106
Almanya 50
Birleşik Krallık 32
Fransa 25
İtalya 14
Bilinmiyor 12
İsviçre 7
Hollanda 6
Kanada 5
Hindistan 5
Rusya 4
Avustralya 3
Avusturya 3
Brezilya 3
İrlanda 2
İsrail 2
Yeni Zelanda 2
Polonya 2
Singapur 2
İspanya 2
Arjantin 1
Belçika 1
Bulgaristan 1
Şili 1
Danimarka 1
Hong Kong 1
İran 1
Letonya 1
Lüksemburg 1
Malezya 1
Norveç 1
Pakistan 1
Peru 1
Senegal 1
Sırbistan 1
Slovenya 1
Güney Kore 1
TEMMUZ 2013-HAZİRAN 2014
Hedeflenen Wikimedia projeleri
Proje Alınan
en.wikipedia 65
de.wikipedia 29
commons 27
fr.wikipedia 9
isimsiz proje 5
es.wikipedia 3
pt.wikipedia 3
it.wikipedia 2
nl.wikipedia 2
ru.wikipedia 2
ar.wikipedia 1
bg.wikipedia 1
fr.wikivoyage 1
fr.wiktionary 1
jp.wikipedia 1
no.wikipedia 1
pl.wikipedia 1
sl.wikipedia 1
zh.wikipedia 1

Olaylar

Pierre-sur-Haute askeri radyo istasyonu

Fransız İstihbarat Teşkilatı

  • Zaman Dilimi: Mart 2013
  • Olay: Bir Fransız istihbarat ajansı, bir Wikipedia kullanıcısını bürosuna çağırdı ve ajansın gizli olarak gördüğü Fransızca Vikipedi'deki askeri bir üs hakkındaki bilgileri silmek için hizmetli haklarını kullanmazsa ağır cezai yaptırımlarla karşılacağı konusunda kullanıcıyı tehdit etti. Sözde gizli bilgiler aslında halka açıktı çünkü ordu, röportajlar vermiş ve yerli gazetecilere üsse bir gezintiye sağlamıştır. Olayların içinde yer alan kullanıcıyı savunduk ve içeriği Vikipedi'de tutmak için savaştık. Daha fazla oku.

Aborijin Dili

Wellington Dağı, Tazmanya
  • Zaman Dilimi: Temmuz 2012
  • Olay: Tazmanyalı bir aborijin dil merkezi, "palawa kani" ile ilgili İngiliz Vikipedi'deki maddesinin kaldırılmasını talep ederek dilin tamamında telif hakkı olduğunu iddia etti. Yazıyı kaldırmayı reddettik çünkü telif hakkı yasası insanların bir bütün dili kullanmalarını engellemek veya dil hakkında genel tartışmayı önlemek için kullanılamaz. Böyle geniş bir iddia, özgür konuşmayı dondurur ve Vikipedi'nin tanıtmak için hizmet ettiği araştırma, eğitim ve kamusal söylemi olumsuz etkiler.

Maymun Selfie'si

Sorguçlu kara şebek
  • Zaman Dilimi: Ocak 2014
  • Olay: Bir fotoğrafçı, kamerasını gözetimsiz olarak Endonezya'nın Kuzey Sulawesi'ndeki bir milli parkta bıraktı. Dişi bir sorguçlu kara şebek kamera karşısına çıkmış ve kendiliğinden portre dahil bir dizi resim çekmiştir. Resimler çevrimiçi bir gazete makalesinde yer aldı ve sonunda Commons'a gönderildi. Fotoğrafçıdan kendisinin telif hakkına sahip olduğunu iddia eden bir kaldırma talebi geldi. Kabul etmedik ve bu nedenle talebi reddettik.