Wikimedia meetup Central and Eastern Europe/Poland

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
Polish only please! This page has been created for Poles and will be used to discuss issues related to the organization WMCEE in Poland.
If you do not speak Polish please refer to WMCEE's main page and its talk page for information and discussion in English.

Poniższa propozycja jest bardzo pilna i musi zostać natychmiastowo zaakceptowana lub odrzucona! Proszę wszystkich o wypowiedzenie się na stronie dyskusji i komentarze! Datrio 20:03, 30 Apr 2005 (UTC)

Strona ta powstała jako forum do dyskusji na temat tegorocznego Zjazdu uczestników projektów Wikimedia w Polsce. Zapraszamy wszystkich do wyrażenia swoich opinii w kwestii zasygnalizowanych poniżej problemów.

Geneza[edit]

Wikimedia meetup Central and Eastern Europe - Poland byłoby specjalnym wydarzeniem dla Wikimedian z całej Europy wschodniej i centralnej, na którą zostaliby zaproszeni także Wikimedianie z zachodu jako goście. W czasie spotkania odbyłoby się także spotkanie założycielskie stowarzyszenia Wikimedia Polska. Specjalnym gościem spotkania byłby Jimmy Wales.

Wykłady i wszelkie oficjalne dyskusje byłyby prowadzone po polsku i angielsku. Przewidywana jest oficjalna część imprezy przeznaczona dla mediów, typowa konferencja prasowa.

Miejsce[edit]

Miejsce jest bardzo ważne - musi być dobrze dostępne z każdego miejsca nie tylko z Polski, ale i z Europy. Warszawa lub Kraków byłyby najlepszym rozwiązaniem.

Warszawa[edit]

Zobowiązuję się rozejrzeć po Warszawie, znaleźć nocleg i miejsce, gdzie będziemy mogli porozmawiać na różne tematy związane z Wikimedia, Wikimedia Polska, itd. Ewentualnie - Kazimierz Dolny. Datrio 20:03, 30 Apr 2005 (UTC)

Kazimierz Dolny[edit]

Nie wiem, na ile realne jest znalezienie o tej porze roku wystarczającej liczby miejsc w jednej lokalizacji, ale mogę się zorientować. Pewną niedogodnością Kazimierza może być to, że zazwyczaj przy rezerwacji żądają tu wpłacenia zaliczki. Uściślając - nie zdarzyło mi się jeszcze dokonać rezerwacji bez zaliczki. Ilu byłoby potencjalnych chętnych? --JerryW 19:22, 3 May 2005 (UTC)[reply]

Kraków[edit]

Przy czym Kraków ma tą przewagę, że jest już osoba, która postara się zająć organizacją (przynajmniej na tym wstępnym etapie) - Jadwiga zgodziła się rozejrzeć po Krakowie, podać jakieś orientacyjne ceny, etc. Jeśli ktoś chciałby zająć się tym wszystkim też w Warszawie, to możemy porównać za i przeciw, ceny i warunki w obu miejscach, a następnie przeprowadzić głosowanie. Jeśli nikt taki się nie znajdzie, Kraków wygra z braku kontrkandydata.

Łódź[edit]

To ja zgłoszę Łódź - ma tą zaletę że jest w centrum Polski więc ci którzy mają daleko będą mieli trochę bliżej, ze swej strony deklaruję wtedy pomoc w kwestiach organizacyjnych (mam w tym spore doświadczenie) ale dla mnie istotny jest bardzo wtedy termin. Cześć łódzkich wikipedystów znam - myślę że też chętnie pomogą. Spotkać się chętnie spotkam :) Szumyk 15:13, 21 Feb 2005 (UTC)

Data i czas[edit]

Ostateczna data, którą musimy zaakceptować, jest 10-12 sierpnia, przy czym 13 sierpnia odbędzie się część poświęcona założeniu stworzyszenia Wikimedia Polska.

Dlaczego taka data? Będzie to od razu po Wikimanii, dzięki czemu możemy zaprosić kilka osób z Ameryki i zza granicy, którzy będą uczestniczyć w Wikimanii - m.in. Jimmy'ego Walesa. Ponadto, jest to środek wakacji, kiedy wiele ludzi (szczególnie zza granicy) ma możliwość wziąć kilkudniowy urlop.

Charakter i przebieg[edit]

No tak... Jak już się zjedziemy, to trzeba by coś robić. Z rozmów z kilkoma osobami wnioskuję, iż formalny charakter konferencji to nie jest to, co lubimy najbardziej. Dlatego trzeba by się zastanowić nad formą.

 • Wariant Mocno Komputerowy (WMC) – zasugerowałem miejsce, w którym każdy miałby dostęp do komputera (np. wynajęta kawiarenka internetowa) i moglibyśmy, poza brataniem się i integrowaniem, również popracować nieco wspólnie na wiki. Tutaj jednak spotkałem się z kontrargumentem, iż skoro już się spotkamy osobiście, to przesiedzenie tego czasu przed monitorem byłoby potężnym marnotrawstwem. TOR 22:24, 20 Feb 2005 (UTC)
  A może gdzieś z dostępem WiFi, pewnie część uczestników mogła by mieć swoje narzędzie pracy. I kawiarenka nie musiała by mieć dużo stacji. Maciej Maciejewski
  Powstał pomysł, by zorganizować w ramach tej opcji (raczej w tej chwili jako części KWP) warsztaty komputerowe, pokazać kilka sztuczek, etc. Jest również pewna szansa na uzyskanie dostępu do sali komputerowej Instytutu Informatyki UJ, ale narazie cicho sza, żeby nie zapeszać. TOR 13:46, 21 Feb 2005 (UTC)
 • Wariant KawowoAlkoholowy (WKA) – siadamy sobie w jakimś miłym, klimatycznym miejscu (nazwijmy je pub-o-kawiarnią) i rozmawiamy sobie popijając co kto lubi do białego rana na tematy związane z projektami Wikimedia i nie tylko. TOR 22:24, 20 Feb 2005 (UTC)
 • Kompromisowy Wariant Pośredni (KWP) – 10:00-15:00 sesja komputerowa (WMC), 15:00-16:00 obiad, 16:00-19:00 czas wolny, 19:00-24:00 imprezka (WKA) Kpjas
  Wariant Kpjasa dobry, wymaga dopracowania WMC, choc myślę, ze i tak nikt by sie nie zanudzil :-) Jadwiga
  Tylko jak to ma być "Wikimedia meetup Central and Eastern Europe" to potrzebne jest jakaś część bardziej oficjalna, na której nie będzie się z urzędu mówić po polsku.
 • Niezależna Wkładka Medialna (NWM) – skoro już gdzieś będzie grono ludzi, to czy nie wartoby przy okazji zrobić krótkiego spotkania z mediami, zaprezentować projekt, zaprosić przez ten tryb innych do współpracy, odpowiedzieć na pytania... itp. Mała konferencja prasowa trwa godzinę - a może warto? Wulfstan 09:23, 4 Apr 2005 (UTC)

Międzynarodowość[edit]

No właśnie - robimy Wikimedia Meetup Central and Eastern Europe czy też może Zjazd Wikimedia Polska 2005 tylko dla siebie? Możliwy jest też kompromis - zlot z nazwy i z definicji będzie polski, ale wszyscy zaangażowani w projekty Wikimedia są mile widziani (niezależnie od narodowości i języka jakim władają). Sporo zależy od obranego charakteru spotkania (patrz powyżej). TOR 22:24, 20 Feb 2005 (UTC)

Jestem za tym by zbratać się ze Słowianami i Słowianofilskimi Germanami Kpjas
I z Bałtami też ;-) --Julo 23:39, 20 Feb 2005 (UTC)
Tylko jeśli ma to ciągle być "Wikimedia meetup Central and Eastern Europe" - to chyba wypadałoby dodać jeszcze jakąś część bardziej oficjalną, dla gości z zagranicy i dziennikarzy - to się powinno odbyć na jakiejś sali wykładowej - z paroma wykładami wikipedystów z różnych krajów opisujących dokonania własnych Wikipedii i swoje wikipediowe społeczności - bo taka zdaje się była pierwotna idea tego spotkania. Jak na razie chętnych z poza Polski jest niewielu - głównie 3. Rumunów, w tym pomysłodawca tego spotkania. Oczywiście językiem tego spotkania nie powinien być polski, tylko prawdopodobnie angielski. Natomiast, jeśli mamy robić imprezę polską - bez żadnej międzynarodowej części "oficjalnej" no to nie mamy prawa nazywać tego "Wikimedia meetup Central and Eastern Europe" i za bardzo nie ma na co zapraszać gości z zagranicy - bo oni nic z tego nie skorzystają. Polimerek 09:00, 21 Feb 2005 (UTC)
Zgoda. Pytanie tylko, czy dla jednej prelekcji gościa z zagranicy (Ronline) warto jest organizować taki blok anglojęzyczny z prelekcjami po angielsku w naszym wykonaniu (poza tą jedną)? Cała ta kwestia sprowadza się do odpowiedzi na pytanie "czy to ma sens?". TOR 13:46, 21 Feb 2005 (UTC)
Jak najbardziej. Dla porównania sprawdzmy jak jest na konwentach fantastyki. Czasami jakimś cudem pojawia się obcijęzyczny pisarz. I czasami jest tłumacz a czasami nie :) W efekcie jest główna część konwentu jest po polsku, a tylko wyjątki po ang. Dla mnie najważniejsze jest ile było by osób nie polskojęzycznych, bo to od nich zależy językowość spotkania. ABach

Inne[edit]

 • Grabi zasygnalizowała gotowość oddania swojej podłogi do dyspozycji kilku Wikipedystów ze śpiworami na czas zlotu. Dziękujemy!
 • Jeśli wygrałby pomysł kawowo-alkoholowy, to może by pomyśleć o Bieszczadach?
  • Obojętnie co wygra, to może by pomyśleć o takim małym meetupie poprawkowym w Bieszczadach? :) ABach