Zasada 3 rewertów
- Uwaga! Ten artykuł jest w trakcie tworzenia. Proszę nie wprowadzaj do niego zmian przed jego ukończeniem. Jeśli masz uwagi proszę zgłaszaj je na mojej stronie dyskusji.
Żadna strona nie może być rewertowana więcej niż trzy razy w ciągu 24 godzin. |
Ta zasada odnosi się do każdej osoby. Użycie wielu kont (pacynka) nie będzie traktowane jako dozwolony sposób obejścia tego ograniczenia, natomiast Z3R nie odnosi się do grup. Jeśli jakaś edycja naprawdę wymaga cofnięcia, ktoś inny prawdopodobnie to zrobi - i posłuży to jako żywy dowód, że społeczność jako całość wykazuje zgodność na temat tego, która z wersji jest poprawna. Jeśli chcesz, porozmawiaj z Wikipedystami, których szanujesz, zapytaj ich, czy mogą ocenić sytuację. Jeśli ty i osoba, którą poprosisz o pomoc dokonacie po 3 rewerty, to prawdopodobnie znaczy, że już czas poprosić o zablokowanie strony i zacząć szukać rozwiązania przez negocjacje.
Zastosowanie
[edit]Zasada ta spełnia rolę prewencyjną. Ma ona zapobiegać wojnom edycyjnym i powstawaniu konfliktów czy sporów.
Nie chodzi o to, że każdemu to prawo przysługuje i że zachęca się do jego stosowania. Na pewno Z3R nie stanowi "wyposażenia" Wikipedysty, który pragnie w sposób harmonijny budować Wikipedię we współpracy z innymi.
Wprowadzanie w życie
[edit]Po wykonaniu 4 i następnych rewertów użytkownik może zostać natychmiast zablokowany (zabanowany) na okres 24-72 godzin, w zależności od powagi wykroczenia.
Jeśli osoba zabanowana przyzna się do winy i przyrzeknie poprawę może zostać odblokowana.
Jeśli został zablokowany admin, nie wolno mu się samemu odblokować.
Osoba, która wielokrotnie dopuszcza się złamania Z3R zostaje przekazana do rozpatrzenia przez gremium ogółu administratorów.
Przypadki naruszenia Z3R można zgłaszać na stronie administratorów.
Co robić kiedy zostało się zablokowanym
[edit]Sprawdzić czy rzeczywiście miało to miejsce. Jeśli tak, wysłać e-mail do admina, który założył blokadę, przeprosić i czekać na odblokowanie (co może się nie zdarzyć). Jeśli nie, wysłać e-mail do admina i powiedzieć o tym, pokazć gdzie się mylił.