Jump to content

КоденУредник

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page CodeEditor and the translation is 86% complete.
Not to be confused with CodeMirror.

CodeEditor го дополнува стандардниот прозорец заџ уредување, додавајќи му потцртување на синтакса, полесно вметнување на тарабни знаци и тн. Сето ова го олеснува внесувањето на код преку викито.

КоденУредник не е воопшто поврзан со ВизуеленУредник. Овој уредник е додаток за Ace — отворен уредник на основа на JavaScript. КоденУредник автоматски се пушта на страници со JavaScript, CSS-страници и модули за Lua (Scribunto).

Стандарден википосредник

Посредник на КоденУредник

Ако сакате да го исклучите КоденУредник, стиснете на ова копче: . Ќе стои исклучен сè додека не го вклучите самите.