Jump to content

Розвиток спроможностей спільноти/Технічні вікінавички

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Community Capacity Development/On-wiki technical skills and the translation is 87% complete.


Зміст цієї сторінки в кількох словах: Обговорення викликів і можливих підходів для розвитку спроможності спільноти щодо технічних вікінавичок.


Опис

Технічні вікінавички фокусуються на ресурсах, просторах та наставництві/допомозі у технічних питаннях проектів, наприклад створення та оновлення ботів, графіка, шаблони, програмування, вікірозмітка.

Проблеми

 • Технічні навички: В той час коли внесок на проектах Вікімедія потребує знання вікірозмітки, базовий внесок не вимагає якихось великих технічних навичок. Проектам допомагає велика кількість технічних інструментів та гаджетів і деякі види внеску потребують розуміння технічних аспектів роботи та взаємозв'язку проектів. Багато (але не всі) спільнот мають хоча б одну чи дві людини які мають такі навички, але часто вони працюють незалежно, іноді без простої можливості іншої частини спільноти звернутись до них. До того ж, деякі навички менш поширені або складніші для вивчення (наприклад скрипти Lua).
 • Обізнанність: Багато технічних новинок запроваджуються щомісяця як Фондом Вікімедія, так і організаціями чи окремими редакторами. Спільнотам іноді складно освоїти все нове через велику централізованість технічного розвитку, а також через часові та мовні бар'єри. Цей недостаток соціалізації призводить до втрачених можливостей отримати користь від технології, що в свою чергу призводить до зменшення ефективності роботи або дублювання роботи створенням заново таких самих інструментів та технологій.
 • Сповільнені іновації: Іновація може сповільнитись якщо на проекті немає чіткого місця для обговорення технічних тем чи для задання технічних питань. Відсутність таких місць чи каналів створює прірву між редакторами, які мають технічні потреби чи ідеї, та тими, хто може втіліти у життя ці ідеї чи задовольнити технічні проблеми.

Можливі розв'язання проблеми

 • Створення місць для технічної координації там, де вони ще не існують
 • Створення місцевої команди для регулярного перекладу та/або опису технічних новинок Фонду Вікімедія на місцеву мову.
 • Визначення редакторів, які зацікавлені в покращенні їх технічних навичок, та поставленя їм в наставництво технічно обізнаних людей з Фонду Вікімедія чи інших спільнот, щоб краще інтегруватись в глобальний технічний простір
 • Глибоке обговорення з зацікавлении спільнотами про їхні поточні технічні практики та технічні потреби, з акцентом на автоматизації та оцінці потреб (а не на бажаних основних функціях як міжпроектний список спостереження). Після визначення основних технічних потреб повинні слідувати розставлення пріорітетів спільнотою та оцінка Фондом Вікімедія.
  • Якщо ці потреби можуть бути задоволені вже існуючими рішеннями, то тоді треба сфокуфуватись на комунікації, документації, перекладі або поширенні інформації та знань про існуючі рішення.
  • Потреби які можна задовольнити не дуже великими зусиллями, можна спробувати внести в план роботи команди Фонду Вікімедія (зокрема через нову Технічну команду спільнот). Якщо це неможливо, альтернативними діями можуть бути: співробітництво з розробником-добровольцем з ширшого руху, розробка за підтримки Грантів індивідувального залучення.

Форма можливого проекту по покращенню спроможностей

Проблема

Недостаток редакторів, які розбираються в [якась технологія] (наприклад Mediawiki API, структура Wikidata, фреймворки для ботів, шаблони Lua)

Цілі
Забезпечити спільноту людьми які розбираються в [технологія]
Основні кроки
 1. Залучити редакторів з якимись технічними навичками до тренувань
 2. Призначити онлайнове чи оффлайнове тренування
 3. Залучити нових редакторів з технічними навичками
 4. Створити місцевий простір для координації, обговорень та запитів щодо [технологія]
Відведений час
3-4 місяці
Засоби та ресурси
1. Підтримка Фонду Вікімедія в тренуваннях та наставництві 2. Фінансування Фондом Вікімедія приїзду на онлайнові тренування, якщо такі відбудуться.
Оцінки
 1. Оцінити вміння членів спільноти користуватися [технологія] до і після
 2. Через 9 місяців оцінити ступінь використання нових знань та ефективність локального простору.

Ресурси

Внизу надано список ресурсів, який не є вичерпним. Будь ласка, додайте будь-які ресурси які ви вважаєте можуть бути корисними!

Інструкції

Внизу надано приклади інструкцій на цю тему. Для інших інструкцій на цю тему дивіться Learning Pattern library.

Випадки застосування

 • (none yet)

Додайте свої ідеї

Примітки


Interested communities

The Wikimedia Foundation is interested in assisting interested communities in building on-wiki technical skills, for instance through training, mentorship, help integrating with existing developer communities, and funding for technical events.


Sign up below if you are interested in implementing this in your local community: