Blokady globalne/FAQ

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Global blocks/FAQ and the translation is 90% complete.
Outdated translations are marked like this.

Czym są blokady globalne?

Globalne blokady to narzędzie umożliwiające stewardom blokowanie problematycznych adresów IP lub zakresów IP we wszystkich projektach Wikimedia Foundation jednocześnie (oprócz Meta), celem powstrzymania lub ograniczenia wandalizmów , spamu lub innej niepożądanej działalności.

Nie wiem dlaczego zostałem zablokowany. Czy możecie mi pomóc?

Wszyscy objęci globalną blokadą IP otrzymają komunikat z informacjami o blokadzie: adres IP lub zakres adresów IP, czas nałożenia i wygaśnięcia blokady, blokujący użytkownik, identyfikator blokady i powód. Prosimy o uważne przejrzenie tych danych.

Blokady globalne nie wpływają na Meta-Wiki, ale stewardzi mogą dodatkowo nałożyć oddzielną blokadę na ten sam IP również na Meta. Czasami wtedy blokowana jest też możliwość edycji swojej strony dyskusji.

Jeżeli nie zrobiłeś nic złego i mimo to jesteś zablokowany, być może twój ISP przydziela dynamiczny adres IP lub korzystasz z IP będącego w zablokowanym zakresie. Innym powodem może być korzystanie z open proxy.

Podczas gdy blokady globalne obejmują jedynie adresy IP i zakresy adresów IP, blokadę można również ustawić tak, aby również zarejestrowani i zalogowani użytkownicy, którzy korzystają z tych adresów nie mogli edytować.

Co możesz zrobić:

Please make sure to verify that you do not use (or disconnect from) open proxies, VPNs or similar services and try to edit again. If that didn't worked then you may attempt the following:

  • Możesz złożyć odwołanie w Systemie obsługi żądań odblokowania.
  • Możesz wysłać e-mail do stewardów za pomocą formularza (lub na adres stewards@wikimedia.org) ze wskazaniem danych obecnych w komunikacie o blokadzie.
  • Jeżeli jesteś użytkownikiem zarejestrowanym i masz możliwość edycji Meta Wiki:
  • Jeżeli nie jesteś zarejestrowany, możesz poprosić o założenie konta za ciebie poprzez kontakt ze stewardami (stewards@wikimedia.org) lub lokalnie (np. Request an Account w anglojęzycznej Wikipedii, w którym użyto interaktywny formularz); należy podać propozycję nazwy użytkownika i adres e-mail, na który zostanie wysłane wygenerowane hasło tymczasowe.

Szczególne przypadki

  • Open proxy, węzły wyjściowe TOR, tunele VPN i inne usługi anonimizujące: Zgodnie z polityką Wikimedia (zobacz no open proxies) edycje z takich miejsc są blokowane, ponieważ są często wykorzystywane do nadużyć. Jeżeli jest konieczność korzystania z nich (na przykład z powodu cenzury w kraju), należy postępować według procedur opisanych wyżej.
  • Blokady nakładane przez Wikimedia Foundation: Blokady nakładane przez pracowników Wikimedia Foundation mogą być zmieniane lub usuwane tylko przez Wikimedia Foundation (zobacz office actions). W takim przypadku należy skontaktować się z ca@wikimedia.org lub legal@wikimedia.org. To jedyne działy rozpatrujące zapytania i odwołania odnośnie tego typu blokad.

Otrzymałem uprawnienie do logowania z globalnie zablokowanych adresów IP, ale nadal nie mogę edytować

  • Zwróć uwagę, że wyłączenie z globalnych blokad IP pozwala tylko na omijanie globalnych blokad IP. Jeżeli twój adres IP lub zakres adresów IP jest także zablokowany lokalnie, uprawnienie do omijania globalnych blokad IP nie umożliwi ich ominięcia; w takim przypadku należy poprosić o uprawnienie do omijania blokad IP lokalnie na danej wiki.

Mam inne pytania, gdzie je zadać?

Inne pytania i prośby można wysyłać za pomocą formularza kontaktowego stewardów. Prosimy o dołączenie wszystkich niezbędnych informacji.