Licensing update/Vote-header/cs

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
Translators: When updating the vote header, please also update its status at Licensing update/Header tracking so the updated content will be properly copied to the vote server.
Změna licencování

Správní rada nadace Wikimedia zve komunitu Wikimedia k hlasování o tomto návrhu licencovat obsah projektů Wikimedia, aby byl dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci (CC-BY-SA), spolu se zachováním duálního licencování pod licencí GNU Free Documentation License (GFDL). Správní rada zvážila dostupné možnosti licencování materiálů Wikimedia a věří, že tento návrh představuje nejlepší možnou cestu k dosažení našeho společného cíle sbírat, rozvíjet a šířit vzdělávací materiál a zpřístupňovat ho lidem kdekoli, zdarma, navždy.

Konkrétně nadace Wikimedia Foundation navrhuje doplnit celoprojektové licenční podmínky a podmínky použití všech projektů následujícím způsobem:

  1. Veškerý obsah v současnosti šířený podle GNU Free Documentation License (s ustanovením o „novějších verzích“) se navíc stane dostupný i pod CC-BY-SA 3.0, což výslovně umožnila nejnovější verze GFDL;
  2. nové editace členů komunity budou povinně takto duálně licencovány, ale obsah získaný od třetích stran bude smět být licencován i jen pod CC-BY-SA;
  3. další uživatelé obsahu budou informováni, že obsah, který zahrnuje části importované pouze pod licencí CC-BY-SA, nelze používat pod licencí GFDL.

V souladu s existujícími pravidly a zvyklostmi a v souladu s modelem licencování podle CC-BY-SA, budou muset svolit k tomu, že budou uváděni jako autoři dalšími uživateli obsahu; minimálním požadavkem bude uvedení hypertextového odkazu nebo URL adresy článku, do kterého přispěli.

Podrobnosti a konkrétní text navržených nových pravidel si můžete prohlédnout na stránce Změna licencování.

Odpovědi na běžné otázky jsou k dispozici na stránce Otázky a odpovědi.

Správní rada dojde ke konečnému rozhodnutí po zvážení výsledků tohoto hlasování. Aby byla tato změna provedena, musí ji schválit nejméně 50 % hlasujících. Pokud ji bude podporovat méně než 50 % hlasujících, bude Správní rada zvažovat jiné možnosti a dojde k další diskusi komunity.