Licensing update/tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
Cc.logo.circle.svg

The licensing update has been executed.
The results are available here. Please be aware that pages need to be updated to reflect the result and that some information may be obsolete. In the meantime, viewing the LU timeline might be helpful. Help with translations is of continuing appreciation.


Lisans güncellemesi
Kısayol:
LU
Wikimedia Vakfı'nın Mütevelli Heyeti, Wikimedia topluluğunu, GNU Özgür Belgeleme Lisans (GFDL) ile ikili lisansı korurken, Wikimedia materyalini Creativee Commons Atıf-BenzerPaylaşım lisansı (CC-BY-SA) altında kullanılabilir olacak şekilde lisanslamak için bu öneriye oy vermeye davet ediyor. Kurul, Wikimedia materyalleri için olası lisans seçeneklerini değerlendirdi ve bu önerinin, eğitim materyallerini toplamak, geliştirmek ve yaymak ve her yerde ücretsiz olarak, sürekli olarak insanlara ulaştırmak için ortak hedefimize ulaşmak için mevcut en iyi yol olduğuna inanıyor.

Spesifik olarak, Wikimedia Vakfı'nın önerisi, site genelinde lisanslama koşullarını ve tüm projeler için kullanım koşullarını aşağıdaki şekilde değiştirmektir:

 1. GNU Özgür Belgeleme Lisansı ("sonraki sürüm" maddesine sahip) kapsamında şu anda dağıtılan tüm içeriği ek olarak CC-BY-SA 3.0 altında kullanılabilir hale getirmek için, GFDL'nin en son sürümünde açıkça izin verildiği üzere;
 2. yeni topluluk düzenlemelerinin bu şekilde sürekli çift lisanslanmasını zorunlu kılmak, ancak üçüncü taraflardan yalnızca CC-BY-SA içeriğine izin vermek (Ancak, üçüncü taraflardan yalnızca GFDL içeriğine artık izin verilmez);
 3. yeniden kullanıcılara yalnızca CC-BY-SA'ya yönelik içe aktarılan içeriğin GFDL altında kullanılamayacağını bildirmek.

Yerleşik politika ve uygulamayla tutarlı olduğu ve CC-BY-SA lisans modeliyle tutarlı olduğu gibi, yazarların ve editörlerin de yeniden kullanıcılar tarafından kredilendirilmeye rıza göstermesi gerekecektir; en azından bu, katkıda bulundukları maddeye bir köprü veya URL aracılığıyla yapılacaktır.

Daha kapsamlı bir genel bakış için lütfen Licensing update/Questions and Answers bölümüne bakın.

Motivasyon[edit]

Değişimin temel motivasyonları aşağıdaki gibidir:

 • Değişiklik olmadan, Creative Commons Atıf/Benzer-Paylaşım Lisanslarını kullanan projelerle metin paylaşamazdık. Creative Commons lisansları, dünya çapında yüz binlerce yazar tarafından kullanılmaktadır (İstatistikler sayfasına bakın), kısa sürede yazılım dışındaki çalışmaların haklarını serbest bırakmak için en yaygın kullanılan yasal araç haline gelmiştir. Diğer kâr amacı gütmeyen kuruluşlarla ve bilgiyi özgürce paylaşan çevrimiçi topluluklarla bu birlikte çalışabilirlik engeli, bu nedenle Wikimedia'nın misyonuna aykırıdır.
 • GFDL, her nüshaya tam lisans metnini dahil etme gerekliliği gibi bazı potansiyel olarak zahmetli hükümler içerir. Bu gereksinimler, hem metin hem de multimedya (maddelerin sözlü veya basılı versiyonları, resim baskıları vb.) yeniden kullanımını engeller. Wikimedia, ücretsiz bilginin mümkün olan en geniş şekilde yayılmasına kendini adamıştır. Kullanım şartlarımız her zaman yeniden kullanım için daha düşük engellere izin vermiş olsa da, bunların lisans metniyle tutarsızlığı korkuya, belirsizliğe ve neyin yasal neyin yasal olmadığı konusunda şüpheye yol açar. Yasal tavsiye ve araştırmayı karşılayabilen yeniden kullanıcıları, karşılayamayanlara göre avantajlı hale getirir. Bu, Wikimedia'nın misyonuna aykırıdır.

Lisans güncellemesi, vizyon için dünya çapında daha fazla birlikte çalışabilirlik ve ücretsiz bilginin daha fazla yeniden kullanımını sağlamak için gerçekleştirildi: her bir insanın tüm bilginin toplamını özgürce paylaşabileceği bir dünya.

Karar verme süreci[edit]

Oy hakkı[edit]

Değişikliğin uygulanıp uygulanmayacağına karar vermek için Wikimedia topluluğuna bir oylama yapıldı. 15 Mart 2009 tarihinden önce herhangi bir Wikimedia projesinde en az 25 düzenleme yapmış olan tüm kullanıcılar (botlar hariç) bu oylamaya katılabilirler.

Oylama süreci[edit]

Oylamanın üç seçeneği vardı:

 • Evet, bu değişiklikten yanayım
 • Hayır, bu değişikliğe karşıyım
 • Bu değişiklikle ilgili bir fikrim yok

Mütevelli Heyetinin onayına sevk ölçütü olarak salt çoğunluğun lehte olunmasına karar verildi. Sonuçların ayrıntılı bir özeti burada verilmiştir.

Oylama 12 Nisan 2009'da başladı ve 3 Mayıs 2009'da sona erdi. Taslak bir zaman çizelgesi Licensing update/Timeline sayfasında bulunabilir.

Önerilen kullanım şartları[edit]

Bu kullanım şartları, şu anda GFDL'yi kullanan tüm sitelerde uygulanacaktır:

 • Site altbilgisi şu şekilde değiştirilecektir:

Tüm metin Creative Commons Atıf/Benzer-Paylaşım Lisansı altında mevcuttur. Metin ayrıca GNU Özgür Belgeleme Lisansı altında da bulunabilir. Daha fazla ayrıntı için ((telif hakkı politikasına bağlantı)) sayfasına bakın. Yazarların listesi için sayfa geçmişine bakın. Yazarların listesi için sayfa geçmişine bakın. Medya dosyaları farklı lisanslar altında mevcuttur; daha fazla bilgi için dosyaya tıklayın.

 • Düzenleme ekranındaki terimler şu şekilde değiştirilecektir:

Bir düzenleme göndererek, katkınızı Creative Commons Atıf/Benzer Paylaşım Lisansı ve GNU Özgür Belgeleme Lisansı koşulları altında yayımlamayı kabul edersiniz. Yeniden kullanıcıların, katkıda bulunduğunuz maddeye en azından bir köprü veya URL yoluyla size kredi vermesi gerekecektir ve bu tür bir kredinin herhangi bir ortamda yeterli olduğunu kabul edersiniz. Ayrıntılar için ((telif hakkı politikasına bağlantı)) sayfasına bakın. IfYazınızın acımasızca düzenlenmesini ve isteğe bağlı olarak yeniden dağıtılmasını istemiyorsanız, buraya göndermeyin. Ayrıca bize bunu kendiniz yazdığınıza veya kamuya açık bir alandan veya benzer ücretsiz bir kaynaktan kopyaladığınıza söz veriyorsunuz. LÜTFEN İZİN OLMADAN TELİF HAKKI OLAN ÇALIŞMALARI GÖNDERMEYİN.

 • Kelimenin tam anlamıyla diğer dillere çevrilecek olan standart bir telif hakkı politikası sağlanacaktır. Her iki lisansın metninin yanı sıra, politika, yeniden kullanıcılar için aşağıdaki beklentileri içerecektir (CC-BY-SA kapsamında kullanım için kurallar):
 • Metnin atıf: Bir madde sayfasını herhangi bir biçimde yeniden dağıtmak için, ya a) bir köprü (mümkünse) ya da yeniden kullandığınız makale veya maddelerin URL'sini, b) bir köprü (burada mümkün) veya serbestçe erişilebilen, lisansa uygun ve yazarlara bu web sitesinde verilen krediye eşdeğer bir şekilde kredi sağlayan alternatif, sabit bir çevrimiçi kopyanın URL'si veya c) tüm yazarların bir listesi. (Herhangi bir yazar listesi, çok küçük veya ilgisiz katkıları hariç tutmak için filtrelenebilir.)
 • Zengin medyaya atıfta bulunma: En az beş kişi arasındaki sağlam işbirliğiyle oluşturulan zengin medya (resimler, ses, video vb.), metinle aynı şekilde kredilendirilebilir; diğer zengin medya dosyalarına katkıda bulunanlar tarafından belirtilen makul herhangi bir şekilde atıfta bulunulmalıdır.
 • Dışarıdan katkıda bulunulan içeriğin atıfı: Yukarıdaki atıf gereksinimleri, Wikimedia topluluğu tarafından geliştirilen ve yüklenen içerik için geçerlidir. Harici kaynaklardan gelen metin ve zengin medya katkıları, size açıkça belirtmeye çalışacağımız işe ek atıf gereksinimleri ekleyebilir.
 • Kopyalama/Paylaşma ve Benzer Paylaşma: Yeniden kullandığınız sayfada veya çalışmada değişiklikler veya eklemeler yaparsanız, bunları Creative Commons Atıf-Benzer Paylaşım Lisansı 3.0 veya üstü kapsamında lisanslamanız gerekir.
 • Değişiklikleri belirtin: Değişiklikler veya eklemeler yaparsanız, orijinal çalışmanın değiştirildiğini makul bir şekilde belirtmelisiniz. Sayfayı bir vikide yeniden kullanıyorsanız, örneğin sayfa geçmişinde bunu belirtmeniz yeterlidir.
 • Daha fazla bilgi için lütfen CC-BY-SA Lisansının yasal kodu sayfasına bakın.

 • Telif hakkı politikası, içeriğin CC-BY-SA lisansı kapsamında üçüncü şahıslar tarafından dahil edilmesine ilişkin aşağıdaki beyanı içerecektir:

GNU Özgür Belgeleme Lisansı kapsamında olmasa bile, CC-BY-SA lisansı altında bulunan diğer kaynaklardan herhangi bir metni içe aktarabilirsiniz. GFDL kapsamında da bu tür içeriği elde etme yükümlülüğünüz yoktur. Ancak, yalnızca GFDL altında bulunan metni içe aktaramazsınız. CC-BY-SA lisansı kapsamında metin içe aktarırsanız, lisansın koşullarına uymanız gerekir; özellikle, makul bir şekilde yazar(lar)ı belirtmelisiniz. Bu tür bir atıf genellikle sayfa geçmişleri aracılığıyla verildiğinde (vikiden vikiye kopyalama gibi), içeriği içe aktarırken sayfa geçmişine kaydedilen düzenleme özetinde atıf vermek yeterlidir.

 • Telif hakkı politikası, GFDL kapsamında yeniden kullanımla ilgili aşağıdaki ifadeyi içerecektir:

GNU Özgür Belgeleme Lisansı hükümlerine göre sayfaları yeniden kullanmak istiyorsanız, yeniden kullandığınız her sayfa için, yalnızca Creative Commons Atıf/Benzer Paylaşım Lisansı altında lisanslanan bilgileri içermediğini doğrulamalısınız. Bu, sayfa geçmişine, altbilgiye veya tartışma sayfasına not edilmelidir. Bu tür bilgiler dahil edilmişse, sayfayı GFDL altında yeniden kullanamazsınız. ((lisans güncelleme tarihi)) tarihinden önce oluşturulan revizyonların herhangi bir yalnızca CC-BY-SA metni içermemesi makul olarak beklenebilir.

Bu şartların ifadeleri, açıklık ve detaylandırma amacıyla gelecekte Wikimedia Vakfı tarafından makul şekilde değiştirilebilir.

Son olarak, topluluğu, halihazırda GFDL kapsamında lisanslanan (ancak "yalnızca GFDL 1.2" kapsamında lisanslananları değil) ek olarak CC-BY-SA altında mevcut olan medya dosyalarını belirlemeye teşvik edeceğiz.