Нові читачі/Цільові країни

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page New Readers/Target countries and the translation is 100% complete.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ: Ця сторінка зберігається тут як архів. Після розгляду всіх відгуків на Меті, а також відгуків від декількох експертів у цій індустрії, з якими ми говорили, ми цього разу не станемо продовжувати цю роботу отриманням нових показників. Зусилля команди проекту «Нові читачі» залишаться зосередженими на пілотних країнах, які ми вже визначили: це Мексика, Нігерія та Індія.

Рішення відкласти ці зусилля має декілька причин. Якщо коротко, застосування нових показників забере у нас ресурси у формі робочого часу наших співробітників, і між людьми, з якими ми консультувалися щодо нашої пропозиції чи іншої прийнятної опції, не було жодного чіткого консенсусу. У той час як зараз відбувається процес розробки стратегії Руху, є велика ймовірність, що наше мислення як організації зміститься, і ми плануємо переглянути те, яким чином ми визначаємо пріоритетні країни на момент завершення цього процесу.

Дякуємо всім, хто залишав відгуки щодо пропозиції використовувати індекс доступу до базових знань від Social Progress Imperative як рубрику для сегментування країн світу. Ми цінуємо Ваш час та уважний розгляд справи.

Проект «Нові читачі» мав пілотний запуск у шести фокусних країнах: Нігерія, Індія, Бразилія, Мексика, Індонезія та Єгипет, які було вибрано через серію воркшопів із внутрішніми зацікавленими сторонами. Тепер, коли ми переходимо від фази досліджень до впровадження, ми продовжуватимемо націлюватися на кілька пілотних країн з початкового списку. Але окрім цього, ми б також хотіли мати більший список країн, який би спрямував нашу майбутню роботу.

Історично склалося, що Фонд використовує модель Глобальний Південь/Глобальна Північ, щоб фокусувати зусилля й оцінювати трафік, пов'язаний із середовищами з низькими/високими ресурсами. Це класифікація, яку розробив Міжнародний союз електрозв'язку та ООН. Це визначення є проблемним з багатьох причин і деякі члени спільноти Вікімедіа роками висловлюються проти його використання. Команда проекту «Нові читачі» прагне класифікувати країни у більш зрозумілий спосіб.

У процесі відходу від списку країн «глобального півдня» ми хочемо розробити класифікацію і націлити свої зусилля на певні країни, так, як це відповідає нашому контексту — це регіони, у яких вільні знання та місія Вікімедіа задовольнятимуть незадоволені потреби.

Члени команди «Нових редакторів» з відділів Читання та Глобального охоплення зосередилися на отриманні списку цільових країн, де доступ до знань та/або освіти є обмеженим. Ми віримо, що так ми сфокусуємося на місцях, де контент Вікімедіа закриватиме прогалини у (вільних) знаннях.

Ми хочемо отримати Ваш відгук, щоб переконатися, що зосереджуємося на правильних факторах у такому націленні.

Обрання індексу

Щоб скласти список цільових країн, ми хочемо використати конкретний показник, який вимірює фактори, які, на нашу, думку, наша місія має задовольняти.

Більшість індексів фокусуються на економічному зростанні, особливо на ВВП та бідності. Ми не думаємо, що це пасує у випадку Вікімедіа, адже наша місія — глобальне поширення вільних знань. Натомість ми хочемо знайти спосіб групувати країни за їхнім доступом до знань та інформації.

Ми б хотіли запропонувати використання компоненти «доступ до базових знань» з Індексу суспільного прогресу (SPI) від Social Progress Imperative

Social Progress Imperative створює індекси, що відображають суспільний прогрес, у спробі зробити його настільки ж важливим, як і економічне зростання. Індекс суспільного прогресу активно використовується у галузі міжнародного розвитку і зводить в одне широкий спектр джерел.

Для дослідження Фонду Вікімедіа ми хотіли б використати компонент SPI component «доступ до базових знань». Він поєднує таке:

 • Рівень письменності дорослих
 • Рівень залученості до початкової освіти
 • Рівень залученості до молодшої середньої освіти
 • Рівень залученості до старшої середньої освіти
 • Гендерний паритет залученості до середньої освіти

Ми думаємо, що це має сенс для роботи Вікімедіа, оскільки все це відповідає заявленій цілі нашої місії: давати людям можливість і залучати їх по всьому світі до накопичення і розвитку освітнього контенту під вільними ліцензіями чи в суспільному надбанні, і поширювати його ефективно й у глобальному масштабі. Ми хочемо, щоб інформація з усього світу дісталася до тих, хто її не має, і віримо, що цей індекс дав би нам змогу ефективніше зосередити ці зусилля.

Що думаєте?

Чи цей індекс має сенс для Вас? Якщо так, як ми можемо застосувати його в нашій роботі з ідентифікації областей, у яких слід посприяти росту кількості читачів проектів Вікімедіа? Якщо ні, то які каталоги могли б спрацювати краще для досягнення цієї мети?

Наступні кроки

Коли ми погодимо фактори, які використовуватимемо для сегментування регіонів світу, ми можемо створити список для класифікації тих країн, що належать до горизонту роботи «Нових читачів». Це будуть місця з відносно обмеженим доступом до освіти та знань.

У цьому сегменті ми можете виставити пріоритет наших зусиль згідно з певними факторами, перерахованими нижче, і розробити показники для вимірювання нашого впливу у цих регіонах.

Обговорення та новини

Інші можливі варіанти

Це варіанти, які ми розглядали для створення списку, але відкинули через невідповідність, непідконтрольність або перешкоди, які можуть стати на шляху наших рішень.

 • Продуктивність проектів Вікімедіа. Ми могли б поділити країни за нашою продуктивністю, яка залежить від доступу до інтернету, щоб збільшити зростання. Ми відхилили цей варіант, бо зростання саме по собі не є нашою місією.
 • Індекс мобільного зв'язку від GSMA або якийсь набір із його індикаторів. Спочатку ми думали, що можемо визначити свої цільові країни за доступом/зв'язком з мобільних пристроїв. Подумавши детальніше, ми вирішиши, що це щось, що допоможе нам краще зрозуміти країни, але не те, на чому можна будувати всю роботу.
 • The Web Index. Web Index — це проект The World Wide Web Foundation, що вимірював вплив інтернету на соціальний, політичний та економічний прогрес. На жаль, вони припинили оновлювати його у 2015 році, тож він не залишатиметься релевантним дуже довго. Ми б хотіли ґрунтувати свою роботу на чомусь, що розвиватиметься разом зі світом.
 • Цифрові вміння / цифрова грамотність. Ми розглядали варіант зосередити свою роботи на місцях, де покращуються цифрові вміння, щоб досягти людей, які якраз виходять онлайн. Це не зовсім наша місія і не те щоб такий індекс насправді існував. Є певна робота, зокрема у Mozilla, над підрахунком такого показника, але ще недостатньо зріла, щоб ми могли цим скористатися.
 • Розробка власного індексу. Ми хочемо впевнитися, що наше сегментування базується на міцних джерелах, його легко розуміти і воно вибране прозоро. Створення якогось індексу, що зводить в одне багато факторів — це складно зробити, пояснити і зрозуміти.

Релевантні дослідження і звіти

Ми ознайомилися з тим, як інші підходять до такого виду роботи, щоб сформувати власну думку. Ось дещо з того, що ми виявили.

 • GSMA: Звіт про Індекс мобільного зв'язку 2016: вимірює ключові можливості доступу до мобільного інтернету у 134 країнах. Одна з 4 ключових можливостей — «Вміст», і, що цікаво, вони використовують редагування Вікіпедії та відкриті статті ВП серед своїх показників.
 • Дослідження GSMA/Mozilla: містить інформацію про мобільне покриття у деяких країнах «Нових читачів» і пробує зрозуміти цифрову грамотність.
 • Звіт про стан доступу до Facebook 2015: підтримка і огляд від Facebook для Internet.org. Хоча ми знаємо, що місія Facebook не дорівнює нашій, цей звіт містить чудову інформацію про доступність, інфраструктуру і контент.
 • UN/ITU: Звіт про оцінку інформаційного суспільства 2015: містить індекси розвитку інформаційно-комунікаційних технологій, а також ціни та доступність ІКТ. У звіті сказано, що доступ онлайн зараз має 3,2 млрд людей, що складає 43,4% населення світу, а кількість абонентів мобільного зв'язку сягнула майже 7,1 млрд, що складає понад 95% населення світу.