Strategy/Wikimedia movement/2017/Uzo Iweala, Nigerian author, interviewed by Zack McCune, June 14, 2017/pl

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
Other languages:
English • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎polski • ‎עברית • ‎العربية • ‎हिन्दी • ‎中文
Uzo discusses his findings in Nigeria.

Częściowa transkrypcja wideo

DR. UZODINMA IWEALA: Myślę jednak, że kiedy zaczniesz mówić o nowych sposobach, w których ludzie mają dostęp do wiedzy, na przykład zdjęcia w Instagramie, wideo, jedną z rzeczy, które pojawiły się na jednej z kolacji, którą mieliśmy - a ja myślę, że to jeden z punktów, które wszyscy nie przemyśleliśmy, wow, to jest niesamowite - kiedy zastanawiałeś się nad tym, co zostało uprzywilejowane w starym modelu, gdzie jest to w formie pisemnej, treść pisemna, sprawdzona przez wiele źródeł, ale w środowiskach, w których ludzie niekoniecznie mają do czynienia z tym.

Znowu, zapomnij o umiejętności korzystania z technologii cyfrowych, mówisz tylko o ogólnej znajomości języka, gdzie wiele historii lub wiele opowieści zostało zarejestrowane ustnie, prawda? W Nigerii mamy wiele historycznych informacji, które mogą nie być weryfikowalne, bo nie są zarejestrowane, ponieważ jest to historia ustna. Osobisty przykład, mogę mówić o moim własnym kontekście, o mojej własnej przeszłości. Możemy prześledzić to do roku 1400, ale nikt by nie uwierzył, ponieważ dla zachodu początek tego procesu miał miejsce w latach 1800, kiedy to Brytyjczycy przybyli i zaczęli prowadzić papierowe rejestry. Ale historie sięgają dużo, dużo dalej.

Więc jedna z rzeczy, które pojawiły się, jest taka, że ludzie chcą udokumentować to i chcą mieć wiarygodne źródła informacji. Ale jak to zrobić, jeśli portal, z którego korzystasz, nie zaakceptuje form, w których chcesz to zrobić? Czy istnieją sposoby na dostosowanie się do tego?

Jeśli wideo staje się wielką sprawą, czy jest jakiś sposób na posiadanie weryfikowalnego wideo? Jeśli opowieść ustna lub historia ustna to sposób na rejestrowanie wydarzeń historycznych - powiedzmy, że worek Beninu, a może nawet przedtem, wzrost Lagos jako miasta - jest jakiś sposób aby to opowiedzieć i czy to będzie częścią większej liczby informacji, która może być jakoś połączona? A potem możecie włączyć niektóre z tych nowych form. Możecie zarejestrować kogoś na wideo i przesłać je do społecznościowych sieci medialnych, do których mają dostęp ludzie.

Myślę, że to był naprawdę ciekawy wgląd, który się pojawił, że ludzie chcą, aby uwzględnić te nowe formy. Myślę, że to w rzeczywistości, w każdym środowisku, może tutaj, w San Francisco, to inna sprawa. Ale w Lagos, w Nigerii, nie wiem, w Salwadorze i Brazylii, może dostęp i popularność wzrosną, jeśli poszerzycie formy, z których ludzie mogą rzeczywiście korzystać.