Training modules/Dealing with online harassment/slides/debriefing/pl

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Training modules/Dealing with online harassment/slides/debriefing and the translation is 100% complete.

Po zakończeniu sprawy: Odprawa

Niezwłocznie po zamknięciu sprawy, Ty i Twoja grupa z którą pracowałeś (na przykład lokalni oversighterzy lub stewardzi) powinniście się zebrać na "odprawie" aby przedyskutować jej przebieg. Zadajcie sobie pytania takie jak:

  • Czy uzyskane efekty były najlepszymi możliwymi do osiągnięcia w zaistniałych warunkach?
  • Co poszło dobrze w tej sprawie? (Możesz zanotować rzeczy, które zrobiłeś lub powiedziałeś i które zostały dobrze przyjęte, lub które popchnęły sprawę naprzód).
  • Co poszło źle w tej sprawie? (Możesz zanotować, w których obszarach był za wolny postęp, które działania niepotrzebnie skomplikowały proces)
  • Jak powinniście pracować aby sprawy poszły lepiej następnym razem? Czy są jakieś zasady i zalecenia, które można by poprawić lub ponownie przedyskutować?

Chociaż może wydawać się dziwne dyskutować sprawę, zakończyć ją, a następnie zaraz wrócić do rozmowy o niej, jednak praktyka pokazuje, że tego typu odprawy pomagają usprawniać procesy, a także zachować przynajmniej nieformalny zapis przebiegu spraw. Najlepiej zrobić to wkrótce po sprawie, zanim ludzie zaczną zapominać o szczegółach. Powinno to sprawić, że gdy się pojawią przyszłe, podobne sprawy, będzie je łatwiej obsłużyć, może też sprawić, że podobne sprawy nie będą się pojawiały, gdyż uda się stworzyć warunki do zapobiegania im. Wasze odprawy nie muszą odbywać się publicznie - można to zrobić na wewnętrznej liście e-mailowej lub na prywatnej platformie, na przykład na prywatnym kanale IRC. Ważną kwestią jest zastanowienie się, czy można poprawić własne procedury i odnaleźć miejsca, gdzie występują w nich problemy.