Jump to content

Wikimedia Blog/Drafts/Bangla Wikipedia - The story from the early years/uk

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Blog/Drafts/Bangla Wikipedia - The story from the early years and the translation is 84% complete.
Outdated translations are marked like this.

Title ideas

  • Бенгальськомовна Вікіпедія — історія ранніх років
  • The beginning story of Bengali Wikipedia
  • Early years of Bengali Wikipedia
  • Bengali Wikipedia-11 year Journey

Summary

A brief, one-paragraph summary of the post's content, about 20-80 words. On the blog, this will be shown in the chronological list of posts or in the featured post carousel on top, next to a "Read more" link.

  • Бенгальськомовна версія Вікіпедії розпочала свій шлях ще у 2004, і поступово стала найбільшим бенгальськомовним веб-сайтом в Інтернеті, маючи понад 38 000 статей на різноманітну тематику.

Body


Бангла-вікіпедисти на фотопрогулянці у Дацці, Бангладеш (2010). Фото користувача Bellayet, Вікісховище, вільноліцензоване на умовах CC-BY-SA 3.0.

Бангла-вікіпедисти святкують 10-тиріччя Вікіпедії у Читтаґонзі, Бангладеш (2011). Фото Банакусума Баруи, Вікісховище, вільноліцензоване на умовах CC-BY-SA 3.0..

Вітання! З близько 250 мільйонами мовців, для яких мова є рідною, і близько 300 мільйонами мовців по всьому світу загалом, бангла є сьомою найбільш вживаною мовою у світі за загальним числом мовців, для яких вона є рідною й одинадцятою найуживанішою за загальним числом мовців. Це єдина мова у світі, яку досягнено мовним рухом: люди жертвували свої життя за право читати, писати та говорити мовою бангла. Створення енциклопедії цією мовою було неуникним.

Бангла Вікіпедія розпочала свій шлях у січні 2004. У той час люди Бангладешу проявляли мало інтересу до Вікіпедії. Невелика кількість студентів та дослідників використовували англомовну Вікіпедію, але не значно. Крім того, було багато різноманітних ускладнень для робіння внеску на бангла. Один з піонерів бангла Вікіпедії, др. Раґіб Хасан каже: «Найбільшим викликом було писати щось в Інтернеті на бангла. Юнікод для бангла не підтримувався більшістю операційних систем, лише декілька сайтів в Інтернеті підтримували Юнікод бангла й користувачам було складно налаштовувати його. Більше того, ідея писати щось з використанням Юнікоду для бангла була новою. … На початку ідея Вікіпедії на бангла насправді не була здійсненною».

Бангла-вікіпедисти у Дацці, Бангладеш (2015). Фото Канона Ахаммада, Вікісховище, вільноліцензоване на умовах CC-BY-SA 4.0.

Розвиток подій змінився у 2006 році. Тоді бенгальськомовний блогосвіт повільно зростав і багато людей звикли до користування комп'ютерами на бангла — зокрема частково й завдяки вільному інструменту з відкритим кодом для вводу бенгальською, Avro. 25 березня 2006 року Мережею відкритого коду Бангладешу (BdOSN) було створено вікікоманду з метою популяризації Вікіпедії країною. Ціллю було представити країну світу через Вікіпедію й створити повну енциклопедію на бангла. На той момент у бенгальськомовній Вікіпедії було всього 500 статей. Однак «вікікоманда BdOSN» не була одинокою. Їм вдалось поширити інформацію через деякі газети та започаткувати список розсилки бангла вікі. Скоро багато бенгальськомовних людей з дому й з-за кордону приєднались до них у цьому динамічному проекті. У результаті на кінець жовтня бангла Вікіпедія сягнула 10 000 статей. Бенгальськомовна Вікіпедія стала першою, хто сягнув цієї віхи серед Вікіпедій мовами Південої Азії; багато з цих статей було проілюстровано фотографіями зробленими демонстрантом руху за статус бенгальської мови др. Рафікулом Ісламом, який пожертвував усі свої історичні фотографії, зроблені під час мовного руху, до Вікісховища.

Тепер спільнота почала збільшувати якість своїх статей. Між 2009 та 2010 роками мовці бангла з Західного Бенгалу (Індія) також почали робити свій внесок до бангла Вікіпедії. У той же час Фонд Вікімедіа розпочав свої дії й у жовтні 2011 Фондом було схвалено регіональне відділення у Бангладеші з метою просування освітнього вмісту бенгальською.

Тепер бангла Вікіпедія має понад 38 000 статей на різноманітну тематику і понад 500 активних редакторів на місяць. Люди з різних куточків країни регулярно організовують семінари та зустрічі з активними вікіпедистами.

26 лютого 2015 року Джиммі Вейлз — засновник Вікіпедії — відвідував Бангладеш з метою взяти участь у святковій програмі, організованій для відзначення десятої річниці бангла Вікіпедії, що стало великою мотивацією для спільноти бенгальськомовної Вікіпедії. У своєму виступі Джиммі зазначив, що за показником глибини статей бангла Вікіпедія оцінюється досить добре. Також можна відмітити, що бангла-вікіпедисти з Колкати (Індія) організували такий самий захід, й обидва заходи відвідували вікіпедисти з обох сторін.

Зв'язатись зі спільнотою

Нахід Султан & Нуруннабі Човдзурі (Хасів)
адміністратор, бангла Вікіпедія

Notes

Ideas for social media messages promoting the published post:

Twitter (@wikimedia/@wikipedia):

(Tweet text goes here - max 117 characters)
---------|---------|---------|---------|---------|---------|---------|---------|---------|---------|---------|------/

Facebook/Google+

  • ...