Wikimedia CEE Spring 2022

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia CEE Spring 2022 and the translation is 100% complete.
Logo CEE Spring
Logo CEE Spring

Wikimedia CEE Spring 2022 pokračuje jako každoroční akce organizovaná wikipedisty a wikipedisty, kteří se připojili ke spolupráci Střední a východní Evropy s cílem podpořit tvorbu článků o každé zemi v regionu na každé Wikipedii.

Wikimedia CEE Spring si klade za cíl spojit místní síly svobodného poznání a shromažďovat a šířit informace o historii, kultuře, tradicích a lidech ve všech koutech regionu, aby podpořila vzájemné poznání a porozumění a zvýšila množství a kvalitu svobodných znalostí o regionu střední a východní Evropy na celém světě.

Kontext a soutěž

V současné době zažil region střední a východní Evropy několik nešťastných [[{{lwp|Spring (season)|jar]], které vyústily v nedorozumění, konflikty a zklamání ("exempli gratia" výměna [[{{lwp|Spring (season)|Alexandra Dubčeka]] v dubnu 1969, která zvrátila Pražské jaro, eskalace konfliktů v oblasti Náhorního Karabachu na jaře 1988, vyostření konfliktu v Podněstří v březnu 1992, začátek obléhání Sarajeva v dubnu 1992, jaro 2014, které znamenalo začátek války v Donbasu, a také revoluce v Arménii na jaře 2018.)

Samotná akce se koná tradičně od 21. března do 31. května - místní soutěže mohou být kratší v závislosti na plánech místních organizátorů. Během tohoto období proběhne soutěž jednotlivých článků snad na všech Wikipediích v daném regionu i na mnoha mimo něj, která se soustředí na tvorbu a výrazné vylepšení článků v různých kategoriích, jako je historie, kultura a významné osobnosti každé zúčastněné země či regionu. Více informací o tématech článků naleznete na stránkách seznamů článků.

Místní soutěže pořádají místní týmy a v každé obci se soutěž trochu liší, aby se zohlednil místní kontext. Kontaktní údaje místních koordinátorů naleznete na stránce s kontakty. Místní týmy předkládají seznamy článků o své zemi nebo regionu, které by chtěly vidět ve všech možných jazycích, a redaktoři ze všech ostatních zemí tyto články vytvářejí a výrazně upravují, přičemž účastníci mohou psát o jakémkoli tématu, které souvisí s ostatními zúčastněnými zeměmi v regionu.

Čím více účastníků, tím lépe! Pokud se během jara připojí nové komunity ze střední a východní Evropy, měli by místní organizátoři pracovat na seznamu úkolů - a bavit se!

Mezinárodní pořadatelé

Pokud máte zájem připojit se k mezinárodnímu týmu, kontaktujte prosím některého z dobrovolníků níže! Vždy rádi přivítáme v týmu nové dobrovolníky! :-)

Jméno Uživatelské jméno Stát Příslušnost
Kiril Simeonovski Kiril Simeonovski Makedonie Sdílené znalosti
Mārtiņš Bruņenieks Papuass Lotyšsko skupina uživatelů Wikimedians of Latvia
Philip Kopetzky Philip Kopetzky Rakousko Wikimedia Österreich
Natalia Szafran-Kozakowska Magalia Polsko Wikimedia Polska
Masti Masti Polsko Wikimedia Polska
Z. Blace Zblace Chorvatsko, Bosna a Hercegovina SH, HR a vícejazyčné projekty
Farhad Fatkullin frhdkazan Rusko Komunita Wikimedia jazyků Ruska, Wikimedia Russia, Tatarská komunita (WUG TAT) a Komunita tureckých jazyků (WUG TRK)

Blog a sociální sítě