Wikimedia Community User Group Turkey/Reports/2023 tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Yıllık Rapor 2023
English version

Özet

2023 yılı Türk vikipedistler ve tüm ülke için çok önemli bir yıldı. Şubat ayında büyük bir deprem felaketi yaşandı. Mayıs ayında cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri yapıldı. Vikipedistler, kendilerini deprem ve seçimlere ilişkin yanlış bilgiye karşı mücadelenin ön saflarında buldular. Ekim ayında Cumhuriyet'in yüzüncü yılı kutlandı. Wikimedia gönüllüleri tüm bir yılın etkinliklerini Cumhuriyet'e armağan olarak sundular.

Deprem bölgesindeki öğrenciler okullarına gidemediği için tüm Türkiye'de üniversiteler COVID-19 günlerinde olduğu gibi bahar döneminde uzaktan eğitime devam etmek zorunda kaldı; kullanıcı grubu her şeye rağmen üniversitelerde Eğitim Programını sürdürdü. Vikimaratonlar düzenlendi, GLAM ortaklıkları ve düzenli buluşmalar devam etti, iki yeni Vikipedi Öğrenci Kulübü kuruldu ve Ekim ayında İstanbul'da Türk Dilleri Wikimedia Konferansı düzenlendi. Türkiye'deki Vikipedistlerin 2023 yılının öyküsünü aşağıda okuyabilirsiniz.

Deprem[edit]

2023 Kahramanmaraş Depremi sayfasını iki günde 200'den fazla kişi güncelledi.

6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye'nin güney ve orta kesimleri ile Suriye Mw 7.8 şiddetinde bir depremle sarsıldı.  Bildiğimiz kadarıyla, Türkiye'deki Vikipedi topluluğunun hiçbir üyesi bu felakette hayatını kaybetmedi.  

Felaketin hemen ardından, yerel vikipedistlerin başlıca kaygısı, depremle ilgili yanlış/yanıltıcı bilgilerin yayılması idi. Acı haberlerin ortasında 200'den fazla kullanıcı depremle ilgili Türkçe vikipedi maddesini güncelledi. Bazı vikipedistler, Wikimedia projelerinin felaketle ilgili yanlış bilgileri yaymak üzere kullanılmasını ve sözde "deprem uzmanlarının" yanlış iddialarının Vikipedi sayfalarına girmesini önlemek için uykusuz geceler geçirdi.

Kullanıcı grubu derhal Wikimedia Vakfı ile temasa geçerek afet zamanlarında dezenformasyon/yanlış bilgilendirme ile mücadelede Vikipedi topluluklarının deneyimlerinden nasıl yararlanılabileceği konusunda yardım istedi ve vikipedistler, daha önceki başka ülkelerdeki afetlerde edinilen dersleri aktarması için Jan Eissfeldt ile çevrimiçi bir toplantıda bir araya geldi. Toplantı notlarına buradan ulaşabilirsiniz: Notlar

Kullanıcı grubu, afet bölgelerinde enkaz kaldırma ve profesyonel çalışmalar yürüten tüm kuruluşlara açık ve ücretsiz bir formatta hemen ulaşabilecekleri coğrafi veriler sağlamak üzere Openstreetmap Türkiye gönüllüleriyle işbirliği yaptı; düzenlenen mapathon'a çok sayıda vikipedist katıldı.

Afet sonrası yardım[edit]

Depremin ardından sağ kalanlar için hayat devam etmek zorundaydı. Okullar açıldı; deprem bölgelerindeki öğrencilerin okula dönememesi nedeniyle ülke genelindeki üniversiteler güz döneminde ya uzaktan ya da hibrit eğitim uyguladı. Kullanıcı grubu, Eğitim Programı ortaklarıyla iletişime geçerek, deprem bölgesinde yaşayan ancak kitapları, bilgisayarları, mobil cihazları enkaz altında kaldığından dersleri takip edemeyen öğrencilerle ilgili bazı talepler aldı. Türk Dilleri Wikimedia Kullanıcı Grubu işbirliğiyle İstanbul'da düzenlenen 2022 Vikiveri Konferansı'ndan artan fon, WMF'nin onayı ile afet yardım çalışmalarına aktarıldı ve birkaç öğrenciye destek verilebildi.

Seçimler[edit]

14 Mayıs Seçimleri

2023 Türkiye'de seçim yılı oldu. Mayıs 2023'te cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri yapıldı. Seçimler, ülke için dezenformasyon riski oluşturan bir başka konuydu. Türkiye'deki Wikimedia gönüllüleri seçim öncesi ve sonrasında yalan haber, propaganda ve her türlü yanlış bilginin yayılmasından endişe duydular ve tüm bunlarla mücadele etmek için ellerinden geleni yaptılar; kullanıcı grubu da bu çabalara destek olmaya çalıştı. Vakıf bünyesindeki Güven ve Güvenlik Dezenformasyon Ekibi ile yakın işbirliği içinde çalışan küçük bir gönüllü grubu, Dezenformasyonla Mücadele Görev Gücü oluşturdu; düzenli çevrimiçi toplantılar yaptı; seçimle ilgili sayfaları yakından izledi. Herhangi bir saldırı ya da dezenformasyonla ilgili önemli bir sorun yaşanmadı.

Kullanıcı grubu ayrıca dezenformasyon üzerine çalışan bir akademisyenle de işbirliği yaptı. Bu işbirliğinin bir parçası olarak, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri ve mezunlarından oluşan bir grubun Türkiye'deki seçim mevzuatıyla ilgili Türkçe vikipedi maddeleri üzerinde çalıştığı iki buluşma düzenlendi.

Seçimden sonra kullanıcı grubu, yeni parlamento üyeleri ile ilgili dezenformasyon/yanlış bilgilendirme ile mücadele etmek için bir proje yaptı. Deneyimli editörlerin Türkçe Vikipedi'deki milletvekili maddelerinin oluşturduğu / güncellendiği bir ay süren bir wiki projesi 15 Haziran - 15 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşti.

Cumhuriyetin 100. Yılı[edit]

Türk halkı, deprem yardım çalışmaları ve seçimlerin ortasında Cumhuriyetin yüzüncü yılını kutladı. Yıl boyunca ülkenin 100 yılını, ülkedeki pek çok kuruluşun tarihini ve bu alanlardaki öncüleri anlatan pek çok kitap, araştırma ve belgesel, yüzüncü yıl şerefine piyasaya sürüldü. Yüzüncü yılı küçük bir wiki projesi ile kutlayan vikipedistler; oluşturdukları maddeleri, yükledikleri fotoğrafları veya kendi oluşturdukları araçları proje sayfasına cumhuriyete armağan olarak bıraktılar ve kutlama mesajı yazdılar. Armağanları ve mesajları buradan görebilirsiniz: Armağanlar, Mesajlar

Yüzüncü yıl ile ilgili bazı wiki dışı etkinlikler de yapıldı. Örneğin Koç Üniversitesi'nde Türkiye'de kütüphane eğitiminin tarihi hakkında bir vikimaraton; Modern Türkiye Tarihi dersini alan Kadir Has Üniversitesi 2. sınıf öğrencileriyle Kadir Has Bilgi Merkezi'nde bir etkinlik düzenlendi.

Yıl sonunda Türk vikipedistler, 2023 yılında çıkan yayınları kullanarak Wikimedia projelerinin geliştirileceği 101. yıl etkinliklerini planlamaya başladılar.

Türk Dilleri Wikimedia Konferansı 2023[edit]

Bu yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 100. yıldönümünden sadece 9 gün önce Türk vikipedistler, Türkçe konuşan ülke ve bölgelerden gelen diğer vikipedistlerle İstanbul'da düzenlenen Türk Dilleri Wikimedia Konferansı'nda buluştu. Dokuz ülkeden 30 konuşmacının ve yaklaşık 100 katılımcının yer aldığı konferansı düzenlemek bizim için gurur ve mutluluk vericiydi; bunu Cumhuriyet'in yüzüncü yılını kutlamanın ve gururumuzu paylaşmanın bir başka yolu olarak gördük.

Bu konferans, 2022'deki Vikiveri Konferansı'nın ardından kullanıcı grubumuzun İstanbul'da ev sahipliği yaptı ikinci uluslararası Wikimedia etkinliği idi. Türk Dilleri Wikimedia Konferansı 20-22 Ekim 2023 tarihleri arasında Türk dünyasından Wikimedia projelerinin aktif gönüllülerini bir araya getiren 3 günlük bir etkinlikti. Sunumlar ve atölye çalışmaları şu üç dilden birinde yapıldı ve eş zamanlı olarak tercüme edildi: Türkçe, İngilizce, Rusça. Etkinliğin katılımcıların sihirli wiki süper güçlerini geliştirmelerine yardımcı olduğuna inanıyoruz.

Kapanış töreninde, Türkiye'deki konferans organizasyon ekibi, 2025 yılında Bakü'de yapılacak toplantı için Türk Dilleri Wikimedia Grubunun bayrağını Azerbaycanlı delegelere teslim etti. Daha fazla bilgi ve fotoğrafa aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Commons Kategorisi, Kurmanbek'in Diff yazısı, Konferansta MCDC Atölyesi , Başak'ın Diff yazısı

Vikipedi Öğrenci Kulüpleri[edit]

2023, Türkiye'deki üniversitelerde iki yeni Vikipedi Öğrenci Kulübü'nün kuruluşuna tanıklık etti. Bilgi Üniversitesi Vikipedi Kulübü Eylül ayında, Vikipedi Topluluğu ODTÜ Kuzey Kıbrıs ise Kasım ayında açıldı.

2022'de kurulan Üsküdar Üniversitesi Öğrenci Kulübü ile birlikte, şu anda Türkiye'de 3 üniversite kulübümüz var; birbirleriyle iletişim halindeler ve işbirliği yapıyorlar, diğer üniversitelerin öğrencilerini de kulüp kurmaya teşvik ediyorlar. Hatta gelecekteki kulüplerin de kullanabileceği bir görsel kimlik kılavuzu oluşturdular.

Öğrenci kulüpleri okullarında kullanıcı grubumuzun toplantılarına ev sahipliği yaptılar; kulüp başkanları Türk Dilleri Wikimedia Konferansı sırasında kendi kulüp kurma deneyimlerini bir panelde tartıştılar. Üniversitelerinde vikimaraton'lar ve eğitimler düzenlemek için birlikte çalıştılar. Viki işbirliklerinin çok iyi bir örneğini sunduklarına inanıyoruz ve gelecekteki faaliyetlerini görmek için sabırsızlanıyoruz.

VYS 2023[edit]

Kıztepesi fotoğrafı, Manzara kategorisi 3.sü.

Viki Yeryüzünü Seviyor yerel fotoğraf yarışması bu yıl Türkiye'de dördüncü kez düzenlendi. Türkiye'den 302 kullanıcı 1525 fotoğraf yükledi. Katkıda bulunanların %89'u yeni kullanıcı idi.

Yerel jürinin uluslararası yarışmaya gönderdiği fotoğraflardan ikisi, yılın en iyi 20 fotoğrafı listesine seçildi. Biri Ankara Nallıhan'da gün batımı sırasında Kıztepesi önünde kuraklık nedeniyle çatlamış bir zeminin görüntüsü. Diğeri ise Çamlıhemşin'de Kaçkar dağlarının 2000 metre yüksekliğinde yer alan bir yaylanın muhteşem kış manzarası.

Learning Clinic

VYS düzenleme konusunda deneyimli bir grup olarak Wikimedia Kullanıcı Grubu Türkiye, çevrimiçi bir Learninc Clinic etkinliğinde deneyimlerini paylaşma şansı buldu. CEE Hub tarafından düzenlenen "Learning Clinic: Viki Yeryüzünü Seviyor'u desteklemek için uygulamalar" paneline katılan bir ekip üyesi, Türkiye'deki VYS ekibinin uygulamalarını paylaştı ve katılımcıları işe girişmeye bir Türk atasözüyle teşvik etti: "Başlamak, bitirmenin yarısıdır."

VikiBahar[edit]

Kullanıcı grubu, 21 Mart - 31 Mayıs tarihleri arasında VikiBahar yarışmasını düzenledi. Yarışma süresince 14 katılımcı, katılımcı ülke veya bölgelerin tarihi, kültürü ve önemli kişileri hakkında 243 yeni madde üretti.[1]

Vikipedi 101 videoları[edit]

Kurmanbek (Caner), the narrator of the education set

Topluluk üyelerinden Kurmanbek, Vikipedi editörlüğü hakkında 10 videoluk bir set hazırladı. Vikipedi101 videoları Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye, Notre Dame İngilizce Kulübü ve Deoband Topluluğu Wikimedia işbirliği ile ortaya çıktı. Wikimedia Commons ve Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye YouTube kanallarında yer alan video serisi, proje ortakları tarafından İngilizce, Bengalce ve Urduca dillerinde yeniden hazırlanmaya hazır.

Adiutor[edit]

Topluluk üyelerinden Doğu Vikipedi'deki bakım görevlerini daha verimli ve kolay gerçekleştirmek için geliştirilmiş kullanıcı dostu bir araç olan Adiutor'u yayınladı. Aracı yerel wiki projelerine uyarlamak için kılavuz burada: Yerel wikiye uyarlama

Eğitim Programı[edit]

Darüşşafaka öğrencileri ile

Ocak 2022 - Ocak 2023 tarihleri arasında 6 ilde (Ankara, Bursa, Çanakkale, Erzurum, İstanbul, Samsun) 20 farklı okulda Vikipedi Eğitim Programı etkinliği gerçekleştirilmiştir. Etkinliklerin 10'u yüz yüze, 10'u ise çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Öğrenciler AB Hukuku maddelerini geliştiriyor.

Etkinliklerin 4'ü Vikipedi Eğitim programını rutin olarak düzenleyen yerlerde gerçekleşti ve 16'sı bu yıl programla tanıştı. Etkinliklerden bazıları, wiki projelerinde içerik geliştirmeye başlamanın ilk adımı olarak Vikipedi ve Wikimedia Hareketi hakkında bir sunum veya konuşma yapmayı içeriyordu; diğerleri ise öğrencilerin wiki ödevleri yapmasını da içeriyordu ve ödev yapan öğrencilere ders döneminin sonuna kadar sürekli destek sağlandı. İstanbul Darüşşakafa Lisesi'nde, öğrencilerin düzenlediği Vikipedi atölyelerinin yanı sıra okuldaki ortaokul ve lise öğretmenleriyle Vikipedi'de içerik geliştirmeyi derslerine nasıl entegre edebileceklerini tartıştıkları ayrı etkinlikleri destekledik.

İTÜ öğrencileri Sanat Tarihi maddelerini geliştiriyor.

Etkinlik listesi[edit]

Bursa'da Dijital Okuryazarlık ve Vikipedi Eğitimi

Vikimaratonlar[edit]

Art&Feminism İstanbul[edit]

2023 yılında İstanbul'da Art&Feminism etkinliğine Kadir Has Üniversitesi Bilgi Merkezi ev sahipliği yaptı. Etkinliğin katılımcıları üniversitenin Feminist Çalışmalar Kulübü üyeleriydi.

Seçim Müktesebatı Vikimaratonu[edit]

Seçim Müktesebatı Vikimaratonu

Mayıs 2023'te Türkiye'de cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri yapıldı. Seçimler ile ilgili yanlış ve yanıltıcı bilgilerin yayılması olasılığına hazırlık olarak Nisan ayından itibaren Bilgi Üniversitesi İletişim Bölümü'nün ev sahipliğinde bir dizi vikimaraton (I, II) düzenlendi ve vikipedistler üniversitenin Hukuk Fakültesi öğrencileri ve mezunlarından oluşan bir grupla bir araya geldi. Katılımcılar, Türkiye'deki seçim mevzuatıyla ilgili Türkçe Vikipedi maddelerini gözden geçirerek, bunların nasıl geliştirilebileceğini ve Hukuk Fakültesi öğrencilerinin nasıl katkıda bulunabileceğini tartıştılar

Kütüphanecilik eğitimi vikimaratonu

Kütüphanecilik Eğitimi Vikimaratonu[edit]

Türkiye 2023 yılında Cumhuriyet'in yüzüncü yılını kutladı. 100. yıl kutlamaları kapsamında Koç Üniversitesi Kütüphanesi'nde bir vikimaraton düzenlendi. Katılımcılar farklı üniversitelerin Kütüphane Eğitimi bölümlerinin öğrencileriydi. "Cumhuriyet'in ilk kuşak kütüphanecilerini kimler yetiştirdi?" sorusunun peşine düşmüşlerdi.  Bu soruya yanıt olarak, çeşitli akademik çalışmalardan bilgiler derlenmiş ve Vikipedi'de paylaşılmaya hazır hale getirilmişti. Etkinlik, katılımcıların bilgilerini paylaşmak için Vikipedi'ye nasıl katkı vereceklerini öğrenmelerine yardımcı oldu.

Mülteci Günü Vikimaratonu

Perseid Meteor Yağmuru ve Vikipedi[edit]

Bursa Karacabey'de düzenlenen Perseid Meteor Yağmuru Gözlem Festivalinde bir vikipedist sunum yaparak katılımcıları bilgilerini paylaşmaya davet etti.

Mülteciler Vikimaratonu 2023[edit]

Temmuz ayında Göç Araştırmaları Derneği işbirliği ile çevrimiçi bir vikimaraton düzenledi. 17 katılımcı göç terminolojisiyle ilgili Türkçe Vikipedi maddelerini geliştirmek için çalıştı. Bu etkinlik, Dünya Mülteciler Günü vesilesiyle Wikimedia Sırbistan tarafından düzenlenen uluslararası vikimaraton serisinin bir parçasıydı.

Japonya-Türkiye Dostluk Vikimaratonu[edit]

Japonya -Türkiye Dostluk Vikimaratonu

2023 yılı, Japonya-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 99. yıldönümü idi. Bunu kutlamak için İstanbul Bilgi Üniversitesi Vikipedi Öğrenci Kulübü ile Tokyo Waseda Üniversitesi Öğrenci Vikipedist Topluluğu kardeş kulüp oldu ve Wikimedia Japonya-Türkiye Dostluk Projesi'ni başlattı. Bu projenin bir parçası olarak, İstanbul Bilgi Üniversitesi Vikipedi Öğrenci Kulübü Kasım ayında Japonya temalı bir vikimaraton düzenledi.

Etkinlik günü Bilgi ve Üsküdar Üniversitesi Vikipedi Öğrenci Kulüpleri üyeleri fiziksel bir ortamda bir araya geldi ve toplam 9 madde üzerinde çalıştılar.  Etkinlikle ilgili Diff yazısına buradan ulaşabilirsiniz: Japonya temalı vikimaraton

Cumhuriyet Tarihi vikimaratonu

Cumhuriyet Tarihi Vikimaratonu[edit]

2 Kasım günü vikipedistler Kadir Has Üniversitesi'nde Modern Türkiye Tarihi dersini alan 2. sınıf öğrencileriyle bir araya geldi. Etkinlikte öğrencilere Vikipedi maddelerinin nasıl düzenlendiği anlatıldı ve öğrenciler Cumhuriyet'in 100. yılı anısına Vikipedi maddelerine katkıda bulunmaya davet edildi. Öğrenciler, üniversitenin bulunduğu tarihi bina olan Cibali Tütün İstasyonu maddesinden başlayarak, cumhuriyet dönemi kurucuları, eğitim kurumları, taraftarı oldukları spor takımları gibi konularda Vikipedi'ye nasıl katkıda bulunabileceklerini öğrendiler.

Köyde Vikipedist Var[edit]

Köyde Vikipedist Var

Bu yıl Sivas'ın Suşehri ilçesinde aktif bir Vikipedist tarafından ilk defa Türkiye'nin kırsal kesimindeki dezavantajlı çocuklar için bir wiki etkinliği düzenlendi. Adem bu etkinliği bir ilkokul ve bir lise öğretmeninin yardımıyla organize etti.

Yaz aylarını tarım işlerinde çalışarak geçiren çocuklar arasından Yaşları 9-18 arasında değişen 20 katılımcı seçildi ve Vikipedi'yi nasıl daha etkin kullanabileceklerini ve madde düzenleyerek ya da çevrelerindeki bitkileri ve doğal güzellikleri fotoğraflayıp Wikimedia Commons'ta paylaşarak nasıl katkıda bulunabileceklerini öğrendiler. Etkinlik Avrupa Birliği ve Bilkent Üniversitesi Uluslararası Çocuk Merkezi tarafından desteklendi. Daha fazla bilgi için Diff yazısına buradan ulaşabilirsiniz: Köyde Vikipedist Var

GLAM etkinlikleri[edit]

Wiki Loves Museums

Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye, BIAA (Ankara İngiliz Arkeoloji Enstitüsü) ile iki farklı projede işbirliği yaptı: Türk Müzeleri Projesi Nisan 2021'den bu yana devam ediyor. Proje, Türkiye'deki müzelerin bir listesini oluşturmayı, wikidata maddelerini ve önemli müzelerin Vikipedi sayfalarını oluşturmayı; müze profesyonellerinde wiki projeleri konusunda farkındalığı artırmayı amaçlamaktadır. MÜZEDER (Müzeciler Derneği) bu çalışmanın üçüncü ortağıdır.

İkincisi ise "Connecting Archives, Connecting People" başlıklılı proje. Bu proje, farklı yerlerdeki İngiliz Arkeoloji Enstitüsü kurumlarında bulunan belge ve bilgileri birbirine bağlamak için Vikiverinin kullanılmasını içermektedir. Çalışmanın bir diğer ortağı, BILNAS (Libya ve Kuzey Afrika Çalışmaları İngiliz Arkeoloji Enstitüsü). Eylül 2023'te proje üyelerine çevrimiçi bir Vikiveri eğitimi ve ardından uygulamalı bir atölye çalışması gerçekleştirilmiştir.

Viki Troya'yı Seviyor

Kullanıcı grubu ayrıca gerek müze gerekse bölgedeki ören yerleri hakkındaki bilgileri internette daha görünür hale getirmek üzere Troya Müzesi ile işbirliği yaptı. Bu projenin adı Viki Troya'yı Seviyor. Nisan ayında müzede, Troya, Assos, Parion, Alexandria Troas antik kentlerinden gelen kazı ekipleri ve müze çalışanlarına Wikimedia projeleri hakkında yüz yüze bir sunum yapıldı. Müzenin fotoğrafları Commons'a yüklendi.

Küresel ve bölgesel konferanslar[edit]

2023 Wikimania anısı

2023 yılında kullanıcı grubu üyelerinin küresel ve bölgesel Wikimedia konferanslarına katılımı önceki yıllara göre daha yüksek oldu. Bu yıl kullanıcı grubu ilk kez iki üyeye Wikimania'ya katılmaları için burs sağladı.

Wikimania ile her sene delege gönderdiğimiz Wikimedia ODA (CEE) Buluşması'nın yanı sıra, Atina'da Wikimedia Hack-a-thon'a, Belgrad'da Edu Wiki Konferansına ve bu sene ilk kez düzenlenen Prag'daki Wikimedia CEE Merkezi Gençlik Grubu Toplantısı'na katılım oldu. Etkinliklerde katılımcılar, Kullanıcı Grubunun Eğitim Programı ortaklıkları, Türk Dilleri Wikimedia Ağ Merkezi (Hub) kurma çalışmaları ve Adiutor aracı hakkında sunumlar yaptılar.

Sene Etkinlik Yer Tarih Katılımcı/Delege
2023 WM Hack-a-thon Atina 19-21 Mayıs HakanIST
2023 EduWiki 2023 Belgrad 26-28 Mayıs HakanIST, Zafer, Doğu
2023 Wikimania 2023 Singapur 16- Ağustos Adem, Basak, HakanIST, Kurmanbek, ToprakM
2023 Wikimedia ODA Buluşması Tiflis 15- 17 Eylü Adem, Basak, Kurmanbek, Sadrettin (delege), Doğu (delege), Zafer
2023 ODA Ağ Merkezi Gençlik Grubu Prag 24- 25 Kasım Kurmanbek

VikiSalı Toplantıları[edit]

Çevrimiçi toplantı

Yıl boyunca grup 20 kere buluştu. İki ayda bir Salı akşamları yapılan toplantılara "VikiSalı" diyoruz. VikiSalı buluşmalarının 16'sı çevrimiçi, 4'ü ise yüz yüze gerçekleşti. İstanbul'da yapılan yüz yüze buluşmalara Üsküdar Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri ev sahipliği yaptı; Ankara VikiSalı buluşması ise bir kahvehanede gerçekleştirildi. Toplantı notlarına aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

Etkinlik listesi[edit]

Ankara toplantısı
İstanbul toplantısı
2023
Ocak 03 - 17 - 31
Şubat - 14 - 28 -
Mart - 14 - 28 -
Nisa - 11 - 25 -
Mayıs - 09 - 23 -
Haziran 06 - 26 - -
Temmuz - - - - -
Ağustos - 15 - 29 -
Eylül - 12 - 26 -
Ekim - 10 - 24 -
Kasm - 7 - 21 -
Aralık - 05 - - -

Kaynakça[edit]