Wikimedia Czech Republic/Mediagrant/Přenosný skener pro Wikizdroje

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

Žádost[edit]

Název[edit]

Přenosný skener především pro potřeby projektu Wikizdroje.

Grant WMF[edit]

 • Mediagrant

Kdo žádá[edit]

Milda, e-mail: Special:Emailuser/Milda, 21:56, 8 March 2012 (UTC)[reply]

Cíl a rozsah projektu[edit]

Cílem je pořídit skener, pomocí kterého bude možné nasnímat stránky z knih autorů, od jejichž smrti uplynulo 70 a více let a jejich díla jsou tedy volná, a které po OCR převodu rozšíří obsah projektu Wikizdroje. Rozhodl jsem se pro malý přenosný ruční skener Iris Book2 Executive, který umí skenovat bez počítače na vloženou paměťovou kartu a bez připojení do elektrické sítě.

Důvody pro pořízení tohoto druhu skeneru:

 1. Mnoho starších a přitom zajímavých knih je kvůli své unikátnosti (i velká krajská knihovna mnohdy vlastní jediný exemplář) dostupná jen pro prezenční výpůjčku, tj. nemůže opustit prostory knihovny. S OCR převodem stránek vyfocených „z ruky“ malým fotoaparátem při běžném osvětlení knihovny nemám dobrou zkušenost.
 2. Knihy, jejichž vazba je v horším stavu, nemusí bez újmy přežít skenování na klasickém stolním skeneru, kdy je nutné knihu rozevírat na 180 stupňů a opakovaně otáčet hřbetem nahoru a dolů (taktéž osobní zkušenost).
 3. I když některé knihovny provádějí vlastní digitalizaci, ne vždy jsou dostupné tituly, které zrovna chcete pro Wikizdroje zpracovat, nebo nemusí být dostupné v dostatečně kvalitě (chybějící stránky nebo části stránek, průtisky nebo fleky způsobující nečitelnost, ilustrace v nedostatečném rozlišení nebo trpící artefakty způsobenými vysokou úrovní wavelet komprese apod.).

Prospěch projektu[edit]

Další rozšíření a pestřejší obsah projektu Wikizdroje, který je otevřenou knihovnou volně šířitelných (a současně již dříve někde publikovaných) textů. Ty jsou užitečné jednak samy o sobě, ale v poslední době jsou i zdrojem pro příklady užití slov v projektu Wikislovník.

Vedlejším přínosem může být rozšíření projektu Commons o ilustrace, rytiny nebo dobové fotografie (pokud je naskenované knihy obsahují a uplynula u nich již doba ochrany majetkových autorských práv).

Požadovaná částka[edit]

Dle vyhledávače heureka.cz se cena pohybuje v e-shopech okolo 3500 Kč. I s náklady na zaslání by nemělo stát více než 4000 Kč.

Další (nefinanční) požadavky[edit]

Žádné.

Další poznámky[edit]

Skener bych rád spravoval osobně s tím, že zapůjčení dalším zájemcům je možné, a to vzhledem k mému bydlišti přednostně v Brně a nejbližším okolí. Pokud se ukáže, že je o něj větší zájem i v jiných částech republiky, neměl by, vzhledem k příznivé ceně, být problém později dokoupit další, například pro Prahu.

Závěrečný report[edit]

Stanovisko Oka[edit]

tiket 158

Oko žádost schválilo; za rok budeme očekávat report ;-). --Vojtech.dostal (talk) 15:18, 15 March 2012 (UTC)[reply]

Poznámky[edit]

Oko žádost přijalo a zpracovává ji. --Vojtech.dostal (talk) 09:56, 9 March 2012 (UTC)[reply]

Ahoj Mildo, předně díky moc za podání žádosti, měl bych za Oko několik dotazů, prosím, pokud můžeš, o odpovědi:

 • skener je na baterky. Zvážil si při podávání žádosti jejich nákup, případně pořízení nabíječky a nebo nebudou potřeba a jsou již v balení? Pokud potřeba budou, nechceš je ještě dopsat k žádosti, ať je to najednou?
  Zdarec, jeden 4,2voltový Li-ion akumulátor je součástí balení, s druhým jsem zatím nepočítal, poněvadž nevím, jakou to bude mít výdrž na jeden a hlavně jaký konkrétní typ tam je a kolik stojí, takže pokud to nevadí, prvně bych počkal na praktické zkušenosti.
  OK --Vojtech.dostal (talk) 18:35, 13 March 2012 (UTC)[reply]
 • na internetu je k zařízení řada kritických hodnocení, pracoval jsi někdy s ním? Případně, víš o někom, kdo ano a kdo by měl kladné reference či ho osobně vyzkoušel? Nemám s ním osobně žádné zkušenosti, tak by bylo dobré vědět od někoho, kdo je zkoušel, jsme znali jeho názor.
  Nepracoval jsem s ním; nějaká hodnocení jsem četl na Amazonu (3 kladná, jedno záporné, ale i to záporné, pokud mu dobře rozumím, vytýká že se mu to špatně drží a zdroj má evropskou zástrčku); pokud jste nalezli něco dalšího, sem s tím. Obecně u ručních skenerů platí, že se s ním člověk musí naučit, což i předpokládám, že zpočátku to bude zkoušení na různých typech knížek doma, kde se hned budu moct podívat na výsledek a podle toho korigovat způsob práce, než s tím vyrazím na ostro někam „do terénu“.
  Na Amazonu je k němu 38 recenzí; z toho 17 lidí dalo pouhou jednu hvězdičku (pět hvězdiček dalo 7 lidí). Jsou tam i celkem závažné námitky (jiné než uvádíš). Trochu bych vyzýval k opatrnosti a ještě bych se např. poohlídnul po nezávislých recenzích (pokud něco takového existuje). Nevím, jak to vidí ostatní členové Oka. --Vojtech.dostal (talk) 18:35, 13 March 2012 (UTC)[reply]
  Pozor, to na co odkazuješ, je úplně jiný typ skeneru, do takového bys vložil list papíru a on jím projede. Na skenování knížek nevhodný, protože bys musel nevratně knížku rozebrat na jednotlivé listy, což by asi v žádné knihovně neprošlo. :-) Požadovaný skener funguje tak, že jej položíš na stránku v knížce a jedeš po ní. --Milda (talk) 19:28, 13 March 2012 (UTC)[reply]
  Aha, tak to se velice omlouvám. Zdá se mi, že na Iris Book2 Executive jsou recenze poněkud lepší; ale realita je taková, že co člověk, to jiný názor. Na recenze se tedy, jak se zdá, asi nedá příliš spolehnout. --Vojtech.dostal (talk) 19:09, 14 March 2012 (UTC)[reply]
 • V případě skeneru na negativy jsme se setkali s tím, že není tak hojně využíván, jak si asi lidi představovali. Chtěl bych se tě tedy optat, máš odhad, jak často by jsi chtěl skener využívat, případně jak často by byl používán, kolik materiálu si slibuješ, že s ním zdigitalizujeme (např. v rozsahu jednoho roku)? Bylo by dobré znát tvůj odhad, případně závazek, kolik práce se s ním vykoná.
  Závazek mohu dát pouze za sebe (pokud se časem přidá někdo další, jedině dobře), ale je potřeba si uvědomit, že to není jen o skenování (naskenovat se dají klidně desítky knížek měsíčně, když na to přijde – to už je pak rutina, ale na to už by se hodil jiný typ skeneru, fungující na principu digitální fotografie – jaký mají velká pracoviště); moje představa je naskenovat řádově desítky knížek ročně, ale pokud to má být k užitku, tak následné OCR a jeho korektura je proces zdlouhavější (byť na druhou stranu zábavnější, když si u toho tu knížku vlastně i čteš). Za úspěch bych považoval, pokud by se mi podařilo ročně kompletně převést cca 20 knížek o celkovém počtu, řekněme, 3000 stran. --Milda (talk) 23:05, 11 March 2012 (UTC)[reply]
  myslím, že s tímto příslibem můžeme být spokojeni; + můžeš se třeba například "zaručit", že skener nabídneš GLAM skupině? Tam bych využití viděl celkem reálně.--Vojtech.dostal (talk) 18:35, 13 March 2012 (UTC)[reply]
  Jak píšu v sekci #Další poznámky, půjčení dalším zájemcům je (principiálně) možné. Jen pak bude nutné se domlouvat s větším předstihem, protože nebydlím v Praze a nemohu tedy být při předávání tak flexibilní, jak jste asi zvyklí mezi sebou v Praze. --Milda (talk)
  Jednou měsíčně jezdím o víkendu do Brna (o prázdninách to nebude, nemám výuku). Nemám problém s občasným převozem.--Frettie (talk) 23:10, 14 March 2012 (UTC)[reply]

Principálně se nápad v oku líbí a chtěli bychom mít jen v tomto jasno. Moc díky za odpovědi a jsem s pozdravem --Chmee2 (talk) 17:31, 11 March 2012 (UTC)[reply]

Mně se ta věc taky líbí a až se někdy dostane do Prahy, rád bych si ji vyzkoušel. --Packa (talk) 22:29, 13 March 2012 (UTC)[reply]