ୱିକିମେଡ଼ିଆ ମୁଖ୍ୟାଂଶ, ଜୁଲାଇ ୨୦୧୫

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, July 2015 and the translation is 100% complete.

Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Nederlands • ‎español • ‎français • ‎galego • ‎norsk bokmål • ‎português • ‎português do Brasil • ‎русский • ‎українська • ‎فارسی • ‎हिन्दी • ‎ଓଡ଼ିଆ • ‎ಕನ್ನಡ • ‎ไทย • ‎中文 • ‎日本語


Wikimedia highlights, July 2015 lead image.jpg
"Darshan Kandolkar talks about Konkani Wikipedia.webm" by Wikimedia India, freely licensed under CC-BY-SA 4.0.; "File:Leigh Thelmadatter-7697.jpg" by Karen Sayre for the Wikimedia Foundation, released under the CC BY-SA 3.0 license; "London-Eye-2009.JPG" by Kham Tran, feely licensed under CC BY-SA 3.0.; "IFTTT Logo.svg" by IFTTT, public domain; "File:Albert_V_Bryan_Federal_District_Courthouse_-_Alexandria_Va.jpg" by Tim Evanson, freely licensed under CC BY-SA 2.0.; Collage by Andrew Sherman.

ଜୁଲାଇ ୨୦୧୫ରେ ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ବ୍ଲଗ୍ମୁଖ୍ୟାଂଶ ଏଠାରେ ଦିଆଗଲା ।

କୋଙ୍କଣୀ ଉଇକିପିଡ଼ିଆ ଆରମ୍ଭ ହେଲା

ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ସଦସ୍ୟ ଦର୍ଶନ କାଣ୍ଡୋଲକର ନିଜ ଅନୁଭୂତି ଆମ ସହ ବାଣ୍ଟୁଛନ୍ତି କୋଙ୍କଣୀ ଉଇକିପିଡ଼ିଆରେ ଲେଖିବା ବାବଦରେ । କୋଙ୍କଣୀ ଭାଷାରେ ଭିଡ଼ିଓ Video by Wikimedia India, freely licensed under CC-BY-SA 4.0.

ଦୀର୍ଘ ନ ବର୍ଷ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଅପେକ୍ଷାରେ ଗୋଆର କୋଙ୍କଣୀ ଉଇକିପିଡ଼ିଆ ଜୁନ୍ ୧୮ ତାରିଖରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଅନେକ ବାଧାବିଘ୍ନ ଦେଇ ଗତି କରିଛି, କିନ୍ତୁ ମୁଖ୍ୟତଃ ଭାରତୀୟ ରାଜ୍ୟ ଗୋଆର ସମ୍ପାଦକୀୟ ମଣ୍ଡଳୀଙ୍କ ଉତ୍ସାହ ଏବଂ ଉଦ୍ଦୀପନା ହେତୁ ଏହା ସଫଳ ହୋଇପାରିଲା ।

ଗୋଆର ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହେଁ, ଏବଂ ଏଥିରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଠାରୁ ସାମ୍ବାଦିକ ଏବଂ ସ୍ତମ୍ଭକାର ଭଳି ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରିବାକୁ ଚାହେଁ । ମୁଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ମାନଙ୍କ ସହ ସହଯୋଗୀତା କରିବାକୁ ଚାହେଁ, ଏହା ଦ୍ଵାରା ଆମେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘମିଆଦି ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଆମ ସହ ସାମିଲ କରି କୋଙ୍କଣୀ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ସମୃଦ୍ଧ କରିପାରିବୁ ।

ଦର୍ଶନ କଣ୍ଡୋଲକର

“ପରିବର୍ତ୍ତନର ଅଂଶ ହୁଅ, ଯାହା ତୁମେ ଚାହଁ” : ଲେଇ ଥେଲ୍‌ମାଡାଟର୍

Leigh Thelmadatter-7697.jpg
ଲେଇ ଥେଲ୍‌ମାଡାଟର, ୨୦୧୨ ମସିହା ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ସଂଗଠନର ଅର୍ଥସଂଗ୍ରହ ଅଭିଯାନପାଇଁ ଫୋଟୋଗ୍ରାଫି କରିଥିଲେ । Photo by Karen Sayre for the Wikimedia Foundation, released under the CC BY-SA 3.0 license.

ଜଣେ ବିଶ୍ଵବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଉଇକିପିଡ଼ିଆ ସଦସ୍ୟ, ଲେଇ ଥେଲ୍‌ମାଡାଟର୍ ଉଇକିପିଡ଼ିଆରେ ମେକ୍ସିକୋ ରାଜ୍ୟର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଆତ୍ମଜୀବନୀ ଏବଂ ଚର୍ଚ୍ଚ ଆଦି ବିଷୟ ସମ୍ବଳିତ ଅନେକ ଲେଖା ଲେଖିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ, ସେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ମିଶି ମେକ୍ସିକୋ ଏବଂ ଏହାର ସଂସ୍କୃତି ବାବଦରେ ଥିବା ଉଇକିପିଡ଼ିଆର ଲେଖାଗୁଡ଼ିକୁ ସମୃଦ୍ଧ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ସୂଚନା ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ଦେଶସାରା ଭ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି ।

ମୁଁ ଭାବେ ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଏବଂ ଏହାପରି ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଦ୍ଵାରା ଅନ୍ତତଃ ସୂଚନାକୁ ସହଜରେ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚାଇ ହେଉଛି ।

ଲେଇ ଥେଲ୍‌ମାଡାଟର

ଉଇକିକିଡାଟା, ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଖାଦ୍ୟତାଲିକାରେ ଆସୁଛି

Wikidata tastydata.svg
ଉଇକିଡାଟା ଖାଦ୍ୟତାଲିକା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ ଲୋଗୋଟାଇପ Logo by Offnfopt, freely licensed under CC0 1.0

ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ସ୍ଵିରିଜ (ସ୍ଵିଡ଼େନ)ରେ ଆମେ ଖାଦ୍ୟ, ଭ୍ରମଣ ଏବଂ ନିଃଶୁଳ୍କ ଡାଟାକୁ ଭଲ ପାଉ । ସେଇଥି ପାଇଁ ଆମେ ଚିନ୍ତା କଲୁ: ଆମେ କଣ କରି ଯେଉଁମାନେ ଅଧିକ ଯାତ୍ରାକରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ କଷ୍ଟ ଦୂର କରିପାରିବୁ? ଉଇକିଡାଟା ସହାୟତାରେ, ସଦସ୍ୟମାନେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ ଯେ ରେସ୍ତୋରାଁ ମାନଙ୍କର ମେନୁ ଚାଲେଞ୍ଜ୍ କରିବେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ଵରେ, ସେମାନଙ୍କ ମେନୁକୁ ଅଧିକ ସୂଚନାରେ ଉନ୍ନତ କରିବାପାଇ । ସଦସ୍ୟମାନେ ଉଇକିଡାଟା ବ୍ୟବହାର କରି ଲେବଲ୍, ଭାଷାନ୍ତରଣ ଏବଂ ଚିତ୍ର ଆଦି ଯୋଗାଇ ଦେଲେ ।

ଉଇକିଡାଟା ଏକ ମୂଳତଃ ସଜାଇ ହୋଇ ରହିଥିବା ଡାଟା ଯାହାକୁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ସହରେ ସମ୍ପାଦନ କରିପାରିବେ । ଗୋଟିଏ ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଉଇକିପିଡ଼ିଆ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ସମ୍ଭାବନା ଅନେକ, ଯାହା ଆମେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଦ୍ଵାରା ଦେଖାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲୁ ।

ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ସଦସ୍ୟମାନେ ଇଉରୋପିଆନ ୟୁନିଅନକୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ ପାନୋରାମାର ସ୍ଵାଧୀନତାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାପାଇଁ

London-Eye-2009.JPG
ପାନୋରାମା ସ୍ଵାଧୀକାରର ସ୍ଵାଧୀନତା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲଣ୍ଡନ ଆଇର ଛବି ଅନଲାଇନ୍ ଶେୟାର୍ କରିବା । Photo by Kham Tran, feely licensed under CC BY-SA 3.0.

ନିକଟରେ, ଇଉରୋପିଆନ୍ ପାର୍ଲିଆମେଣ୍ଟ ନିୟମ କରିଥିଲେ ଯେ ସମଗ୍ର ଇଉରୋପିଆନ୍ ସଂଘର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ କଟକଣା ଜାରି କରିବେ । ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଗୋଷ୍ଟୀ ଏହିହେତୁ କ୍ରିୟାଶୀଳ ହୋଇଥିଲା ।

ସୂଚନା(ଜୁଲାଇ ୧୩): ଜୁଲାଇ ୯ ତାରିଖରେ, ଇଉରୋପିଆନ୍ ପାର୍ଲିଆମେଣ୍ଟ ରେଡ଼ା ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ଭୋଟ ଦେଇଥିଲେ । ପାନୋରାମାର ସ୍ଵାଧୀନତାକୁ ଏହି ରିପୋର୍ଟରୁ ବାଦ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହାର ଅର୍ଥ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଇଁ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ । ଯେଉଁ ସବୁ ଦେଶରେ ପାନୋରାମା ସ୍ଵାଧୀକାରର ସ୍ଵାଧୀନତା ଥିଲା ତାହା ବଜାୟ ରହିବ । ଆଉ ଯେଉଁ ସବୁ ଦେଶରେ ପାନୋରାମାର ସ୍ଵାଧୀକାରର ସ୍ଵାଧିନତା ନଥିଲା ତାହା ସେମିତି ରହିବ ।

ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ସଂଗଠନ ତରଫରୁ ACLU ଅଭିଯୋଗ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିଲେ

Albert V Bryan Federal District Courthouse - Alexandria Va.jpg
ଭର୍ଜିନିଆର ଆଲେକ୍‌ଜାଣ୍ଡ୍ରିଆସ୍ଥିତ ଆଲବର୍ଟ୍ ଭି. ବ୍ରାୟାନ୍ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର କୋର୍ଟ୍ ହାଉସ ଉପରେ ଅନ୍ଧପୁଟୁଳି ବନ୍ଧା କାନୁନ ନିକିତି ଧରି ଠିଆ ହେବାର ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ରହିଛି । Photo by Tim Evanson, freely licensed under CC BY-SA 2.0.

ମାର୍ଚ ୧୦ ତାରିଖରେ, ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ NSAର ମନମୁଖୀ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବୀ କରିଥିଲେ । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସର ଶେଷାର୍ଦ୍ଧରେ ଏହାକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟକୁ କୋର୍ଟରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇପାରେ ।

ଉଇକିପିଡ଼ିଆର ସାଂପ୍ରତିକ ସୂଚନାସବୁ ସହଜରେ ପାଇପାରିବେ IFTTT ଦ୍ଵାରା

IFTTT Logo.svg
ଯଦି ଏହା ତେବେ ତାହା, କିମ୍ବା IFTTT, ଦ୍ଵାରା ଉଇକିପିଡ଼ିଆର ସମସ୍ତ ସୂଚନା ସହଜରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିପାରିବ । Logo by IFTTT, public domain.

ଉଇକିପିଡ଼ିଆର ନୂଆ ଚାନେଲ୍ IFTTT ନିଃଶୁଳ୍କ ସୂଚନାକୁ ଶେୟାର କରିବା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ସହଜ କରିବ । ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ:

  • Picture of the day: ଉଇକିମିଡ଼ିଆ କମନ୍‌ସର ଦିନର ବଛାହୋଇଥିବା ଚିତ୍ରର ସୂଚନା
  • Article of the day: ଉଇକିପିଡ଼ିଆରୁ ଗୋଟିଏ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ପ୍ରତିଦିନ ଉଇକିପିଡ଼ିଆର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରସଙ୍ଗମାନଙ୍କରୁ ବଛା ହୋଇଥିବା
  • Word of the day: ଉଇକିଅଭିଧାନରୁ ଦିନର ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ
  • New edits to a Wikipedia article: ଉଇଇକିପିଡ଼ିଆ ପୃଷ୍ଠାରେ ହୋଇଥିବା ନୂତନ ପରିବର୍ତ୍ତନ (ଉଇକିପିଡ଼ିଆର ଦେଖଣାତାଲିକା ପରି )
  • New edits from a specific user: ଜଣେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଉଇକିଆଳଙ୍କର ନୂଆ ଅବଦନ ସବୁ
  • New edit with a hashtag in the edit summary: ବଦଳ ସାରକଥାରେ ହାସଟାଗ୍ ଦେଖିବା (ନିଜର ଆଗାମୀ#editathonପାଇଁ ହାସଟାଗ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା !)
  • Article updated in a category: ଯେକୌଣସି ଗୋଟିଏ ଶ୍ରେଣୀର ଅନ୍ତର୍ଗତ ଉଇକିପିଡ଼ିଆ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ
  • Articles added to a category: ପ୍ରତ୍ୟେକଥର ଯେତେବେଳେ ଗୋଟିଏ ନୂଆ ପ୍ରସଙ୍ଗ କୌଣସି ଏକ ଶ୍ରେଣୀରେ ଯୋଡ଼ାଯାଏ


Andrew Sherman, ଡିଜିଟାଲ୍ ସଂପ୍ରସାରଣ କନିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ, ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ