Výběr zpráv z Wikimedia, září 2015
"Drone Photography of Versailles - Lionel Allorge.webm" by Victor Grigas and Reetta Kemppi, freely licensed under CC BY-SA 3.0.; "Chiesa dio padre misericordioso 02.jpg" by Federico Di Iorio, freely licensed under CC BY-SA 3.0; "Highly active editor graph.png" by Joe Sutherland, in the public domain.; "Antidorcas marsupialis, female (Etosha, 2012).jpg" by Yathin S Krishnappa, freely licensed under CC BY-SA 3.0; "Editatón en el Museo del Bicentenario 3.jpg" by Giselle Bordoy WMAR, freely licensed under CC BY-SA 4.0.; Collage by Andrew Sherman.
Zde jsou vybrané zprávy z Wikimedia blog ze září 2015.
"Když vidíte ty zahrady shora ... opravdu to odhalí celou složitost, všechny detaily tohoto díla." Video by Victor Grigas and Reetta Kemppi, freely licensed under CC BY-SA 3.0.
Lionel Allorge, fotograf a programátor z Francie, byl frustrován obtížností získávání povolení k použití fotografií, které nalezl online. To je důvod, proč začal uvolňovat své vlastní fotografie pod bezplatnou licencí na Wikimedia Commons. Jeden z jeho oblíbených projektů zahrnoval fotografie paláce Versailles ze vzduchu. Letecké fotografie paláce existují, ale ty snímky nejsou k použití zdarma.
Atraktivní obrázek, jímž švédská wikipedie dosáhla dvoumiliontého článku - antilopa. Image by Yathin S Krishnappa, freely licensed under CC BY-SA 3.0.
Významné mezníky, jichž dosáhly projekty Wikimedia v září, zahrnují:
- Švédská wikipedie dosáhla 2 milionů článků 5. září. Dvoumiliontý článek na švédské wikipedii byl jedním z mnoha vytvořených roboty. Jan Ainali z Wikimedia Švédsko říká, že komunita si uvědomuje roli robotů v dosažení tohoto milníku, ale přesto je to důvod k oslavě.
- Urdská wikipedie dosáhla 80 000 článků 9. září.
- Arménský wikislovník dosáhl 90 000 položek 19. září.
- Swahilská wikipedie dosáhla 30 000 článků 22. září.
Budování mostů mezi digitální, vědeckou a otevřenou kulturou: vzdělávací editathon v Museo del Bicentenario. Image by Giselle Bordoy, freely licensed under CC BY-SA 4.0.
Delia Vazquez, školitelka učitelů a středoškolská učitelka, vždy měla za to, že jí chybí teoretický základ pro obhajování a propagaci užívání wikipedie ve třídě - něco, co by jí pomohlo "překonat předsudky, které jsou obvyklé mezi mými kolegy". Na základě této zpětné vazby a s myšlenkou na veřejnost, kterou jsme chtěli oslovit, byl navržen vzdělávací program pro Wikimedia Argentina. Jeho cílem bylo změnit vnímání wikipedie ve vzdělávacích kontextech a zdůraznit klíčovou úlohu otevřená kultury v oblasti vzdělávání.
Každý měsíc budeme sdílet nový příběh pro sdílené učení z různých komunit. Chcete-li vyzvednout lekci, které jste se naučili, ozvěte se!.
Kostel jásání v Tor Tre Teste, Řím, vítězný snímek soutěže Wiki miluje památky 2014 v Itálii. Photo by Federico Di Iorio, freely licensed under CC BY-SA 3.0.
V září 2015 se konal šestý ročník Wiki miluje památky, největší fotografické soutěže na světě. Tisíce čtenářů a přispěvatelů wikipedie z více než 30 zemí celého světa se zúčastnilo soutěže ve snaze zdokumentovat jejich místní dědictví, přispět k wikipedii a možná i vyhrát malou cenu.
Podívejte se na vítěze r. 2015 z celého světa!
Účast více než 200 členů komunity na konzultacích o novém uspořádání grantů nadace Wikimedia vedlo k plánovaným změnám grantových programů WMF znázorněných na hořejším obrázku. Image by Chris Schilling, freely licensed under CC-BY-SA-4.0.
Tým Zdroje společenství Wikimedia nedávno dokončil úspěšnou konzultaci s cílem změnit strukturu WMF grantů. V posledním měsíci se vynořilo mnoho důležitých zjištění, jako je touha po malých, přístupných grantech, potřeba zjednodušit typy grantů a žádosti o dodatečnou podporu při žádosti o grant a podávání zpráv. Zpětná vazba od účastníků vedla ke mnoha podstatným zlepšením v nové struktuře dotačních programů WMF.
Počty velmi aktivních editorů (přes 100 editací za měsíc) od spuštění anglické wikipedie r. 2001. Silná červená čára představuje pětiletý klouzavý průměr. Graph by Joe Sutherland, in the public domain.
Populace velmi aktivních editorů anglické wikipedie - registrovaných přispěvatelů s více než 100 editacemi měsíčně - se po období poklesu zřejmě ustálila. Podobné trendy pozorujeme celosvětově v jinojazyčných wikipediích.
Vydali jsme nový datový soubor (dokumentace) zvoucí členy komunity a výzkumníky, aby se k nám připojili v analýze tento trendů. Některé potenciální směry zkoumání zahrnují:
- Současní editoři by mohli editovat více
- Méně editorů by mohlo odcházet
- Více editorů by se mohlo vracet
- Komunita by mohla zvyšovat svou nosnost
- Rychlejší editace na základě zlepšení výkonnosti v prosinci 2014 (“Jak jsme zdvojnásobili rychlost editace wikipedie“) by mohla zvýšit počet editací
- Dočasné oživení
Ohledně honorování editací na anglické wikipedii platí zvláštní pravidla. Image by Erik Zachte, freely licensed under CC-by-3.0.
Tento text ve stylu otázka-odpověď podrobně popisuje, co by lidé mohli a měli vědět o placených úpravách na wikipedii. Podmínky použití Nadace Wikimedia, které se týkají wikipedie a všech dalších projektů podporovaných nadací, vyžadují, aby všichni, kdo jsou za úpravy placeni, byli zveřejněni, a vy byste neměli nikdy najmout nezveřejněného placeného editora. Může být lákavé mít na wikipedii článek o vás nebo o vaší firmě, ale wikipedie je v první řadě encyklopedie. Ne každý člověk či podnik na světě může být a bude zanesen v encyklopedii.
Tyto pokyny se vztahují pouze na anglickou wikipedii a nemusí nutně vyjadřovat názory nadace.
Andrew Sherman, Digital Communications Intern, Wikimedia Foundation