GDJ 2010/Miejsce

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
Strona główna Miejsce Program Lista uczestników Sprawy organizacyjne
GDJGdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Jak?
GDJ logo.svg

GDJ: Gdzie? Dokąd? Jak? – to hasło pojawiło się po raz pierwszy jako motto spotkania roboczego w Częstochowie w 2007 roku, jakie zorganizowali polskojęzyczni wikipedyści. Także w tym roku zaplanowano spotkanie pod tym hasłem i to już po raz czwarty. Podobnie jak w poprzednich latach, jego celem jest określenie bieżących, najgorętszych problemów polskojęzycznej Wikipedii, kierunków jej rozwoju i sposobów realizacji problemów, jakie pojawiały się w trakcie dyskusji.

GDJ jest spotkaniem roboczym, dlatego od uczestników oczekujemy konkretnych propozycji do przedyskutowania, a także dobrze jest przedstawić jakiś „materialny” wkład w postaci: wygłoszenia wykładu, opracowania bota, przygotowania materiałów promocyjnych, itd. Oczywiście samo uczestnictwo w dyskusji jest mile widziane również bez tego typu wkładu.

Przedstawiciele społeczności polskojęzycznej Wikipedii spotkali się w dniach 5-7 listopada 2010 w Jabłonnie (k. Warszawy).


Jabłonna (legionowski).png
Palac w Jablonnie (1).JPG

Warsztaty odbędą się w dniach 5-7 listopada 2010 r. w Jabłonnie.
Miejscem obrad i noclegów będzie Dom Zjazdów i Konferencji PAN, Pałac w Jabłonnie, ul. Modlińska 105 (www).

Krótki rys historyczny miejsca...
W 1773 r. Jabłonna stała się własnością Michała Poniatowskiego, biskupa płockiego i późniejszego prymasa Polski. Na jego zlecenie Dominik Merlini wykonał projekt rezydencji pałacowo-parkowej, który zakładał budowę trzech budynków: pałacyku oraz dwóch bocznych pawilonów.

Park powstał w połowie XVIII w. Zaprojektował go Szymon Bogumił Zug. Z tamtych lat zachowała się grota, oranżeria i pawilon chiński. W 1822 r. obiekt przeszedł w ręce Anny z Tyszkiewiczów. Wybudowano wówczas łuk triumfalny z napisem Poniatowskiemu. Pod koniec II wojny światowej pałac został spalony przez wojska niemieckie. Od 1953 r. jest to ośrodek konferencyjno-wypoczynkowy Polskiej Akademii Nauk.

W parku otaczającym pałac dominują takie gatunki drzew jak lipy, klony, dęby i topole. Można też natrafić na jesiony, wiązy, kasztanowce, graby, sosny, modrzewie, świerki i jodły. 57 drzew ma ok. 200 lat i stanowi pomniki przyrody. Wśród występujących tu gatunków ptaków wymienić należy: kwiczoła, drozda śpiewaka, kosa, rudzika, dzięcioła czarnego, zielonego i dużego, muchówkę szarą, bogatkę, sikorę modrą, pliszkę siwą, zaganiacza, pokrzewkę cierniówkę, kapturka, świstunkę, mysikrólika, czyżyka, dzwońca, gila, grubodzióba, ziębę, kowalika, kukułkę, pełzacza ogrodowego, sójkę, strzyżyka, szpaka, wróbla domowego, mazurka, grzywacza i sierpówkę.

Na terenie zespołu pałacowo–parkowego znajdują się obiekty takie jak:

  • pałac
  • oficyny
  • pawilony
  • oranżeria
  • dom rządcy
  • łuk triumfalny poświęcony księciu Józefowi Poniatowskiemu
  • zegar słoneczny (na dziedzińcu)
  • fontanna
  • chińska altana
  • ruiny stajni i groty

Galeria[edit]

Palac w Jablonnie (4).JPG Palac w Jablonnie (6).JPG Palac w Jablonnie (8).JPG Palac w Jablonnie (9).JPG Palac w Jablonnie (10).JPG Palac w Jablonnie (11).JPG Palac w Jablonnie (12).JPG

Zobacz więcej zdjęć na Commons > Pałac w Jabłonnie