Jump to content

Globálna rada

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Global Council and the translation is 50% complete.
For a sub-chapter regarding the Global Council in final Movement Charter text that is up for ratification by the Wikimedia Movement globally in June-July 2024, see Movement Charter#Global Council.

„Globálna rada“ je plánovaný orgán, ktorý má slúžiť ako „globálna štruktúra, ktorá reaguje na potreby nášho hnutia ako celku a spravodlivým spôsobom zastupuje komunity“, a mala by byť „predstaviteľom hnutia vo svojej úlohe a zložení “. Bol navrhnutý ako súčasť jedného z odporúčaní stratégie na roky 2018 – 2020 s názvom „Zaistiť rovnosť v rozhodovaní“, ktoré potom spolu s ďalšími odporúčaniami schválila Správna rada nadácie Wikimédie.

Odporúčanie uvádza, že „akékoľvek rozhodnutie, ktoré máju vplyv na naše komunity, musí zapojiť tieto komunity, aby sa zabránilo nevyváženým výsledkom“, a opisuje Radu ako „poskytovanie zastúpenia komunít“ a „zabezpečenie zdieľanej zodpovednosti a odpovednosti“. Rada sa bude skladať z volených aj vybraných členov „spôsobom, ktorý bude odrážať šírku a rozmanitosť účasti nielen v súčasnosti na hnutí, ale aj v komunitách, ktorým chceme slúžiť“.

Presné zodpovednosti rady stanoví Charta hnutia. Na vývoj Charty bude dohliadať Návrhová rada Charty hnutia (úloha, ktorá bola predtým pridelená Dočasnej globálnej rade).

Úlohy a povinnosti

Odporúčané stratégie:

Tento orgán bude mať autority a zodpovednosti uvedené v charte, a ktoré by okrem iného mali zahŕňať:

 • Dohliadať na implementáciu Charty hnutia so zapojením komunity, kedykoľvek je to možné, a jej zosúladenie so zavedenými štruktúrami hnutia;
 • Dohliadať na ďalší vývoj a schválenie Charty hnutia;
 • Presadzovanie zodpovednosti všetkých organizácií hnutia približne:
  • Používanie fondy hnutia;
  • Zosúladenie s misiou, víziou a strategickým smerom Wikimédia;
  • Dodržiavanie Charty hnutia;
  • Vhodné používanie symbolov a značiek hnutia;
 • Stanovenie rámcov pre prideľovanie zdrojov a vytváranie príjmu pre Hnutie.
 • Akákoľvek zodpovednosť, ktorú Dočasná globálna rada identifkovala za potrebnú, by mala byť delegovaná na Radu.

Globálna rada by mala dohliadať na implementáciu usmernení poskytnutých hnutím, ako je popísané v Charte hnutia, vrátane odporúčaní týkajúcich sa prideľovania finančných prostriedkov regionálnym a tematickým uzlom a iným organizáciám hnutia, pričom by mala uznávať zákonné a zverenecké povinnosti zapojených organizácií.

Board good practices accountability

The Global Council will be responsible for holding boards accountable for following good practices, and will create mechanisms to review and provide support for boards that do not follow good practices. Good practice guidelines for how boards function (such as term limits, election and selection processes, and approaches to other governance questions where applicable and relevant for a community) will be established.

History

Several proposals for global bodies representing the community were made previously, including the Wikicouncil (also called "Wikimedia Global Council") proposal in 2005, and the Wikimedia Federation proposal in 2008.

The Global Council proposal was initiated by the Roles and Responsibilities Working Group during the 2018-20 Strategy Process. The proposal went through three iterations (1, 2, 3), before arriving at the final version in May 2020. The proposal, together with the rest of the strategy recommendations, was then approved by the Wikimedia Foundation Board of Trustees.

Transition and Interim Global Council

It was initially proposed that, during the Strategy Transition process, an Interim Global Council will be established. The Interim Global Council was assumed to oversee the creation of a Movement Charter, a responsibility that was later transferred to the Movement Charter Drafting Committee.

Specific proposals