هاگل

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Huggle and the translation is 95% complete.
میانبر:
HG


درباره هاگل

حقایق

هاکل یک مرورگر سریع تفاوت‌ها، به منظور مبارزه با خرابکاری ، در پروژه‌های ویکی‌مدیا است که به زبان سی‌پلاس‌پلاس نوشته شده است. نسخهٔ اولی آن در دات‌نت و به همت Gurch درست شده بود که دیگر وی در این پروژه فعال نیست. هرکسی می‌تواند عامل را بارگیری کند ولی داشتن دسترسی واگردانی برای استفادهٔ بدون محدودیت از امکانات آن در ویکی‌پدیای فارسی مورد نیاز است.

هاگل قادر است ویرایش‌های انجام‌شده در ویکی‌پدیا را به محض وقوع بارگذاری و بازبینی کند و به کاربر آن در تشخیص ویرایش‌های غیرسازنده و واگردانی سریع آن کمک کند. معیارهای مختلفی برای تشخیص اینکه آیا ویرایشی سازنده است یا نه بکار گرفته می‌شود. از یک مدل کم‌وبیش توزیع شده که در آن ویرایش‌هایی از طریق یک «فراهم‌کننده» واکشی می‌شوند (این ممکن است هرچیزی باشد که قادر به انتشار جریانی از ویرایش‌ها باشد، همچون API‌های ویکی‌پدیا یا خوراک تغییرات اخیر در IRC ). بعد از پیش‌واشکافی و تحلیل ویرایش‌ها، اطلاعات با ابزار دیگری نظیر ClueBot NG به اشتراک گذاشته می‌شود. هاگل همچنین از تعدادی مکانیزم‌های خودفراگیر همچون لیست سفید عمومی (از کاربران مورد اعتماد) و یک امتیاز بدی کاربران که بر روی کامپیوتر به‌کارگیرنده به صورت محلی ذخیره می‌شود، بهره می‌برد.

این پروژه به وسیله جامعه توسعه دهندگان ویکی‌مدیا نگهداری می‌شود و به هرکسی که قصد مشارکت در این پروژه به عنوان توسعه دهنده را داشته باشد خوشامد می‌گوییم. لطفا در صورت نیاز به دسترسی به مخزن کد از Petrb یا Addshore درخواست کنید.

نکته: نصب هاگل بر روی سایت های شخص ثالث نیز امکان‌پذیر است. اگر شما از نگهداری کنندگان یک ویکی پرپایهٔ مدیاویکی هستید و تمایل به استفاده از هاگل را در آنجا دارید، به اطلاعات موجود در راهنمای پیاده‌سازی هاگل مراجعه کنید.

توسعه‌دهندگان فهرست را ببینید
نسخه پایدار جاری 3.4.12
توضیحات Huggle Manual
گیت در گیت‌هاب
میلینگ لیست huggle@wikimedia