Jump to content

Romanlar Günü Uluslararası Vikimaratonu

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page International Roma Day Edit-a-thon 2023 and the translation is 100% complete.
Main pageParticipantsArticle listsResults

Romanlar Günü Uluslararası Vikimaratonu

3-9 Nisan 2023

8 Nisan'da kutlanan Dünya Romanlar Günü vesilesiyle Wikimedia Sırbistan, dünyadaki Vikipedi gönüllülerinin Roman azınlıklar, kimlikleri, tarihleri ve kültürleri üzerine maddeler yazıp geliştirdikleri küresel vikimaratonun dördüncüsünü düzenliyor. Amacımız, bu bilgileri yayarak Romanların istihdam, eğitim, sağlık hizmetleri, kamu ve sosyal hizmetler ile yaşamın diğer alanlarına erişimde sıkça karşılaştıkları önyargı ve ayrımcılık gibi hala çok yaygın olan engellerle mücadele etmektir. Avrupa'nın en büyük azınlığı olan Romanlar zengin bir tarihe sahiptir ve yaşadıkları toplumlara önemli katkılarda bulunmuşlardır. Sanatsal ve kültürel mirasları çoğu zaman görmezden gelinmekte ya da fark edilmemektedir; bu nedenle bu kampanyanın, Romanların maruz kaldığı adaletsizliklerin azaltılmasına yönelik bir adım olmasını umuyoruz.

Uluslararası Roman Günü, Roman kültürünü kutlamak ve Romanların her gün karşılaştıkları sorunlara ilişkin farkındalığı artırmak için bir gündür. Sizi, ülkelerinizdeki Roman kurumları ve Roman nüfusun üyeleriyle temasa geçmeye ve onları Vikipedi ve diğer Wikimedia projeleriyle tanıştırmaya davet ediyoruz. Geçen yıl 67 katılımcı toplam 279 yeni madde yazdı, 4 madde ise geliştirildi. Ayrıca Vikiveri'deki 119 madde de geliştirildi. Bu yıl daha da fazla katılımcı ve madde yazılmasını umuyoruz.