Jump to content

Movement Strategy/Iniciativy/Cross-Wiki Tools

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Movement Strategy/Initiatives/Cross-Wiki Tools and the translation is 12% complete.
Outdated translations are marked like this.

Cross-Wiki Tools

Improving the User Experience of the Wikimedia platform involves making tools easier to use in all the different Wikimedia Projects. Currently, for example, many or most templates need to be manually copied from one Wikimedia Project to another. This means that the majority of templates are not available on smaller Wikis. One possible way to fix this is by creating global templates. Such templates and tools should also be easy to adapt in different languages, for example: to languages with right-to-left script. A part of this Initiative includes improving the documentation of the current tools to make it easier to adapt and reuse them.

Nástroje pro propojení funkcí napříč projekty a jazyky, které umožňují lepší využití znalostí obsažených v ekosystému Wikimedia pro konkrétní zájmy, informační potřeby nebo dotazy.

  • Jasné cesty pro prosazování nových návrhů wiki (včetně nových jazykových verzí) a pro opakované použití softwarových funkcí vyvinutých komunitou.
  • Vývojářské nástroje a vysoce kvalitní dokumentace, které umožní technickým přispěvatelům vytvářet a udržovat nástroje s použitelností a efektivitou.

Participate

Discuss

Join or start a discussion on Meta or the [https://forum.movement-strategy.org/c/improve-user-experience/7 "==Provedení== Existuje otevřený návrh globálních šablon. Cílem je "umožnit globální tvorbu některých šablon a modulů", které budou "editovatelné jako stránky wiki", "přeložitelné" a budou spravovány pomocí "zásad pro údržbu, sdílení, ochranu a mazání". O tomto návrhu a jeho vztahu ke Strategii hnutí existuje rozsáhlá esej."] space of the Movement Strategy Forum.

Create

Apply for a Movement Strategy implementation grant to create a project that advances this initiative.

Get help

If you need help in getting involved, please don't hesitate to get in touch directly with members of the Movement Strategy and Governance Team. They are here to help!

You can write to the team in any of 19 languages (listed on the team's page), by writing an email to: strategy2030@wikimedia.org

Initiative Project Stakeholder type Project lead Geography of the project Implementation Phase
16. Cross-project tool development and reuse Overall Initiative Coordination
16. Cross-project tool development and reuse WMF
16. Cross-project tool development and reuse Proposed: Global templates WMF

Some of the past discussions, texts and old versions of Movement Strategy recommendations that can provide further context to this initiative: