Стратегія/Рух Вікімедіа/2018-20/Робочі групи/Партнерства/Рекомендації/Скорочено

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Movement Strategy/Recommendations/Iteration 1/Partnerships/Nutshell and the translation is 98% complete.
Outdated translations are marked like this.

Примітка: деякі з рекомендацій ще не базується на повному консенсусі між членами робочої групи. Ми сподіваємося розглянути нюанси цієї теми на Вікіманії.

Рекомендації Q1 (Оглядове питання 1)

Q1R1: Рамки, що підтримують партнерства

Нам треба розробити рамки партнерств для екосистеми вільних знань. Ці рамки будуть підтримувати колективну, координовану і розподілену роботу над будівництвом та підтримкою цієї екосистеми, що підгодовується партнерствами між різними організаціями та установами.

Ці рамки партнерств мають бути розроблені спільно у ході відкритого процесу, що залучає партнерів в екосистемі вільних знань.

Ці рамки визначатимуть спільні цінності, колективно визначені цілі, а також ролі та взаємні зобов'язання. Партнерства, уможливлені рамками, мають мати в своїй основі культурну відповідність та відповідність місії.

Додана цінність рамок у тому, що вони нададуть підґрунтя для системного підходу до партнерств у русі.

Q1R2: Партнерства як спільний та справедливий ресурс і захід

Партнерства мають розглядатися як ресурс, за який рух колективно відповідальний і від якого колективно отримує вигоду. Справедливість має бути визначена фундаментальним принципом для усіх партнерств.

Щоб уможливити це, ми рекомендуємо базове твердження про принципи, якому усі партнерства мають намагатися слідувати, щоб просувати справедливість у самих партнерствах.

Не нав'язуючи нереалістичні вимоги усім партнерствам і не очікуючи спроможності втілити усі подані ідеї, це має бути набір ідей, що заохочують якнайширший можливий вплив та доступ.

Як наслідок, партнерства будуть настільки відкритими до участі руху, наскільки можливо. Це також уможливить планування партнерств з іншими, із забезпеченням репрезентації мовних груп, регіональних та інших ідентичностей.

Q1R3: Партнерства як частина розподіленої візії

Модель партнерств, застосована рухом Вікімедіа, має базуватися на візії розподіленої та децентралізованої роботи, у якій організації, що функціюють як сильні стабільні вузли мережі, є відповідальними за спрямування та керування партнерствами (певного типу, у певній тематичній царині тощо).

Ця модель партнерств, на яку згодні різні суб'єкти руху, має визначати ролі для ключових організацій, які потім б підтримувалися б у своєму становленні достатньо сталих. У той же час, модель має базуватися на візії колективного впливу та підтримки слабших спільнот у русі цими ключовими організаціями.

Q1R4: Партнерства потребують практики, що виховують інституційну пам'ять

Менеджмент роботи партнерств у русі треба покращити. Ми рекомендуємо розробити набір практик, що підтримують створення спільної бази знань для партнерств. Щоб ті, хто починають партнерства, могли звернутися до раніших прикладів та уроків. Це також вимагає потужнішої культури поширення знань та підтримки колег.

Q1R5: Визначити пріоритети для партнерств

Визначити пріоритети для партнерств, щоб усі ключові аспекти побудови екосистеми вільних знань були враховані.

Модель партнерств Вікімедіа має визначати пріоритетні галузі для партнерств на основі стратегічного бачення ключової роботи, яку треба зробити, щоб досягти стратегічної візії та побудувати сталу екосистему вільних знань.

Партнерства, що посилюють справедливість знань, мають бути пріоритетом на початковій фазі.

Q1R6: Єдина точка входу для партнерств, що працюватимуть з Вікімедіа

Йдеться про оту «легку для використання і навігації» точку доступу для потенційних партнерів, які зацікавлені у приєднанні до нас.

Рекомендації Q2 (Оглядове питання 2)

Q2R1: Центральна інфраструктура для контентових партнерств, що вимагають технічних рішень

Центральна інфраструктура та система підтримки для великомасштабних контентових партнерств, де надається відповідне керування, управління, підтримка та фінансування.

Ми рекомендуємо, щоб було встановлено більш ґрунтовну систему управління продуктами для керування новими й наявними інструментами, з відповідальністю, розподіленою між волонтерами руху та інституціями.

Встановлено технічну мета-базу даних (тобто Вікідані абощо), яка архівує структуровану базу даних партнерств для роботи, яку роблять різні волонтери та афіліати.

Q2R2: Технічне партнерство заради розвитку згідно зі спільним баченням та ресурсною співпрацею

Розвиток, дослідження, інвестування та покращення наявних інструменті, що допомагають організовувати створення контенту професійними мережевими партнерами (тематичноспрямовані партнерства, на зразок GLAM-інституцій, освітньої ініціативи, медичних співпраці, Вікі любить X тощо).

Сюди входить розробка рамок партнерств, що відповідає на сьогоднішні прогалини в адвокації та пропагуванні культури поширення відкритого коду і руху вільного програмного забезпечення, а також допомагає інтегрувати та залучати нових партнерів до екосистеми.

Q2R3: Рамки партнерств для освоєння сучасних технологічних розробок

Освоєння повного потенціалу майбутніх джерел технології на підтримку взаємного навчання з партнерами та розробку необхідної інфраструктури знань для суспільного блага.

Технологічні розробки, такі як застосування штучного інтелекту (ШІ) для отримання повної цінності партнерств.

Q2R4: Підхід партнерств даних для досягнення візії знання як послуги для наших партнерів

Рух має продовжувати шукати партнерства даних із організаціями, що мають великі об'єми знань, такими як бібліотеки, архіви та дослідні інститути. Ми рекомендуємо пріоритизувати роботу щодо залучення їх до використання пов'язаних даних та нашого програмного забезпечення, з довготерміновою ціллю більшої їх інтеграції у наші проекти.

Це вимагатиме більше інфраструктури даних і підтримки для користувачів наших моделей пов'язаних даних та програмного забезпечення.

Q2R5: Створити внутрішню базу знань для опіки над деталями партнерств у всьому русі

Створити внутрішню базу знань для опіки над деталями партнерств у всьому русі. Ця база знань допоможе рухові зберегти свою «пам'ять партнерств» і може видавати відповіді на запити щодо наявних партнерств чи тих, що розвиваються.

Q2R6: Розробити модулі розвитку спроможностей для поточних партнерств

Розробити модулі розвитку спроможностей для поточних партнерств, які допомагатимуть наявним окремим волонтерам, афіліатам та партнерам розвивати свої спроможності та навчатися на наявному досвіді. Ці модулі та тренінги мають десь центрально зберігатися, щоб їх можна було досліджувати, розвивати, підтримувати та виконувати професійно на благо кожного. Вони мають бути у різних форматах (відео, письмова документація, онлайн-курси тощо) і мають бути побудовані так, щоб підтримувати багатомовних користувачів та численні контексти.

Рекомендації Q3 (Оглядові питання 3+4)

Q3R1: Герої спільноти

Створити системний шлях для визнання, уповноваження і звеличення героїв нашої спільноти, груп користувачів і менш ресурсозабезпечених спільнот (що розвиваються), щоб вони мали інструменти та спроможності, потрібні їм для розвитку успішних партнерств у своїх локальних та регіональних контекстах

Волонтерським зусиллям у поточних партнерствах властива внутрішня цінність. Достоїнство цієї властивої цінності має бути передбачене і возвеличене.

Q3R2: Належна атрибуція

Заохочувати належну атрибуцію партнерств, особливо щодо надання контенту, щоб інституції, що працюють з нами, пишалися своїм внеском й отримували визнання за свої зусилля.

Для того, щоб реалізувати свій потенціал і вести різноманітні, сталі, ефективні й впливові партнерства, ми повинні підтримувати і шанувати своїх партнерів. Ми рекомендуємо розвивати системний шлях, що визнає внесок наших партнерів, особливо (але не тільки) у випадку надання контенту. Дякування нашим партнерам, визнання їхніх зусиль та шанування їхнього внеску до вільних знань через називання інституцій, що зробили внесок (не лише як джерело у Вікіпедії) підвищить їхню участь і заснує сильніші зв'язки з нашими партнерами.

Q3R3: Заохочувати партнерства щодо закриття прогалин знань та справедливості знань

Для того, щоб створити інклюзивну екосистему, де всі почуваються безпечно та заохочено до участі, ми рекомендуємо докласти зусиль до пріоритизування партнерств щодо закриття прогалин знань та пропагування справедливості знань. Такий фокус виховає більше інклюзивності, толерантності та різноманітності у русі, що у свою чергу, заохотить культури поширення знань, вмінь та навичок по всьому світу.

Q3R4: Документація

Документація як пріоритет, а не запізніла думка, що покладе край бар'єру участі та охопить нашу методологію та інструкції у форматах, доступних для нашої глобальної аудиторії.

Щоб охопити нашу інституційну пам'ять, аби вона була використовна на усіх рівнях залучення включно з поширенням історій, успіхів та невдач, ми повинні інвестувати у її запис. Фіксація знань є професійною навичкою, а не вродженим талантом, дослідімо, як інші організації ефективно це роблять, і розгляньмо можливість зробити це пріоритетним для фінансування.

Документація має розглядатися як проект сам по собі, не частина проекту, яку можна легко забути.

Нестача документації активно виключає нових членів спільноти, тих, хто працює у партнерах, та заважає ефективній співпраці.