Research:Testing effects of Impact Stats on newcomer retention/Slovak Impact Stats

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Created
14:47, 30 August 2020 (UTC)
Duration:  2020-September – 2021-June
newcomers, retention, impact stats

This page documents a proposed research project.
Information may be incomplete and may change before the project starts.

Wikipediáni v prieskumoch a rozhovoroch vravia, že editovať začali a pokračujú hlavne preto, že súhlasia s misiou Wikipédie slobodne zdieľať všetky vedomosti.[1][2] Inými slovami sú intrinzicky motivovaní niečo zmeniť. Táto motivácia môže byť testovaná a využitá ak sa ukáže či zobrazenie informácii o dopade ich úprav redaktorov motivuje k ďalšiemu editovaniu. Vedomosť o počte zobrazení článkov, ktoré redaktori/redaktorky upravili (ich „štatistiky dopadu“) je jedna z možností ako nové redaktorky/noví redaktori odhadujú svoj dopad. Ak je tak, ukazovanie dopadových štatistík novým redaktorom/redaktorkám môže tiež byť efektívna metóda pre ich naverbovanie.

Tento výskum je jednou z mnohých výskumných nápadov, ktoré boli vytvorené wikipediánmi na stretnutí 2019 Research Summit organizovaného Citizens and Technology (CAT) Lab v Štokholme.

Táto stránka bude preložená do jazykov bangla, nemčiny a slovenčiny.

Metódy[edit]

V spolupráci s wikipediánmi na bangla, nemeckej a slovenskej Wikipédii uskutočníme náhodnú kontrolovanú štúdiu v ktorej novozaregistrovaní redaktori/redaktorky („noví redaktori“) sedem dní po registrácii dostanú príspevok na svoju diskusnú stránku. Príspevok im ukáže buď štatistiky dopadu a podporí ich v pokračovaní editovania alebo kontrolný príspevok bez štatistiky dopadu. Len noví redaktori, ktorí splnia kritéria dohodnuté v komunite budú zahrnutí do štúdie. Za hlavný výsledok budeme považovať udržanie sa nových redaktorov. Až 15 000 nových redaktorov z troch Wikipédií bude zahrnutých do štúdie.

Časová os[edit]

  • August - september 2020: Návrh výskumu, v spolupráci so spojkami v bangla, nemeckej a slovenskej Wikipédie
  • September - október 2020: Research development and seeking community consent
  • Október alebo november 2020: Začiatok štúdie
  • Apríl 2021: Ukončenie štúdie
  • Jar a leto 2021: Zbieranie dát, analýza a správa pre komunitu

Politika, etika a ľudia ako objekty výskumu[edit]

Táto štúdia bude preskúmaná Institutional Review Board na Cornell University, aby sa zaistilo, že je v súlade s etikou výskumu. Štúdia bude tiež prezentovaná a prediskutovaná s wikipédiánmi na ich verejnom fóre. Štúdia bude uskutočnená len ak získa konsenzus komunity.

O Citizens and Technology (CAT) Labs[edit]

Citizens and Technology (CAT) Lab (predtým CivilServant) na Cornell University pracuje s online komunitami na výskume dopadov technológií na verejný záujem. Naše štúdie sú navrhnuté a uskutočnené v spolupráci s komunitami, nezávisle od WMF.

Výsledky[edit]

Tu budú prezentované výsledky.

Referencie[edit]

  1. 2011 Wikipedia Editor Survey
  2. Bryant, S. L., Forte, A., & Bruckman, A. (2005). Becoming Wikipedian: Transformation of Participation in an Online Encyclopaedia. Proceedings of the 2005 International ACM SIGGROUP Conference on Supporting Group Work - GROUP ’05, 1.