Strategy/Wikimedia Foundation/2016/Чернетка

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia Foundation/2016/Draft and the translation is 100% complete.
Цю консультацію закрито. Дякуємо всім, хто поділився своїми думками. У серпні 2016 Фонд Вікімедіа опублікував Звіт про стратегічні підходи, щоб підсумувати результати.

Протягом місячного (18 січня — 15 лютого 2016) процесу консультації ми отримали відгуки спільноти на 18 попередньо визначених стратегічних підходів, і отримали понад 300 пропозицій для додаткових підходів. Ми оцінили ці відгуки наряду з іншими релевантними факторами, такими як поточні можливості та ресурси Фонду, щоб визначити три найбільш перспективні стратегічні підходи.

Ці три запропоновані стратегії зосереджуються на покращенні нашої здатності досягати нових цільових аудиторій та утримання вже наявних читачів та дописувачів. Вони включають тестування різних підходів, повернення до відгуків та результатів, та перераховування успішних результатів. Наша відповідальність як Фонду полягає в тому, щоб впевнитись, що наші обмежені ресурси спрямовані на втілення першочергових та ефективних ініціатив, що найбільше відповідають баченню руху Вікімедіа.

Наступні кроки

Період коментування й залишання відгуків щодо цієї чернетки стратегії був відкритим до 18 березня. З 18 березня по 1 квітня ми переглянули та узагальнили ці відгуки відповідним чином. Якщо зміни мали бути значними, ми вказали це в остаточній чернетці стратегії.

У березні 2016 року Фонд Вікімедіа завершить формування чернетки Річного плану на 2016-2017. Цей план базуватиметься на пропонованій стратегії, міститиме ініціативи та робочі проекти, які на нашу думку матимуть найбільший вплив на ці стратегічні підходи. Чернетка Річного плану Фонду Вікімедіа буде опублікована 1-го квітня для її оцінки спільнотою.

Ця стратегія має бути повторювальна і відкрита для постійного вдосконалення. Фонд оцінить вплив цих стратегічних підходів, вже в процесі їхньої імплементації порівнявши їх з нашою загальною візією, і нашими процесами, спрямованими на досягнення конкретних цілей. Якщо ми досягнемо прогресу в певному напрямку, ми можемо посилити нашу зосередженість і спрямування ресурсів саме в цій області. У той же спосіб, якщо нам не вдасться здійснити якогось вагомого впливу, ми оцінимо нашу роботу і програми, щоб зрозуміти, чому так сталося, і вживемо заходів, щоб виправити це.

Чернетка стратегії Фонду Вікімедіа

Наша візія — і наші виклики

Візія руху Вікімедіа заохочує нас «уявляти світ, у якому кожна людина має вільний доступ до суми всіх знань»

Спільнота Вікімедіа протягом останніх п'ятнадцяти років досягла значних успіхів у напрямку цієї візії. Однак світ навколо нас продовжує змінюватися. В контексті інтернету це означає нові пристрої, поведінка користувачів, підвищення рівня спільного доступу й участі. Це змінило очікування людей від наших проектів, у той же час надавши нові можливості для досягнення людей, яких раніше досягти було неможливо. Ми також зіткнулися зі зміною ландшафту знань, де презентація і створення знань стають все більш консолідованими, синдикованими і автоматизованими.

Щоб не відставати від цих змін, Фонд Вікімедіа має краще розуміти, передбачати і відповідати на потреби наших поточних і майбутніх спільнот дописувачів і читачів. Ми повинні розуміти роль, яку відіграє Фонд у межах ширшого руху Вікімедіа, і унікальні ресурси, можливості й обмеження, які ми маємо, в контексті цього руху. Ми повинні адаптувати нашу роботу відповідним чином, зосереджувати наші ресурси так, щоб досягати якомога більшого впливу, і діяти як відповідальні стюарди донорських фондів.

Маючи це на увазі, Фонд визначив три конкретні виклики, що постають перед нами, і, на нашу думку, впливають на нашу можливість служити нашій місії. Після дослідження і консультації ми створили набір із трьох «стратегічних підходів», які, ми вважаємо, зможуть впоратися з цими викликами.

 1. Доступність — як ми можемо досягти більше людей по всьому світі так, щоб вони могли отримати доступ до знань (як зі стаціонарних, так і з мобільних пристроїв)?
 2. Спільноти — як ми можемо збільшити відсоток утримання поточних і залучення нових волонтерів-дописувачів до проектів Вікімедіа?
 3. Знання — як ми можемо збільшити якість знань, презентованих у проектах Вікімедіа, розмаїття форматів і глибину й ширину тематичного охоплення (особливо це стосується погано висвітлених тем)?

Стратегія

Фонд Вікімедіа підтримує поширення знань по всьому світі, здоров'я і розвиток спільнот Вікімедіа, а також створення розмаїтих, високоякісних вільних знань. На додачу до цих основоположних функцій, ми віримо, що Фонд у межах нашого руху має унікальну можливість підтримувати системи й програми, що розширюють розмах нашої візії, включно із залученням більшої частини того населення світу, до якого ми наразі не маємо доступу.

Наші стратегічні підходи віддзеркалюють це зобов'язання служити нашому рухові, в той же час збільшуючи його розмах.

 1. Ми будемо краще розуміти й відповідати потребам наших користувачів з усього світу, щоб ще більше людей могли отримати доступ до вільних знань.
 2. Ми підвищимо ступінь утримання волонтерів, а також рівень залучення нових дописувачів через вдосконалені програми, досвід і ресурси.
 3. Ми підвищимо й урізноманітнимо знання шляхом розробки першочергових інструментів для творення й курування — для задоволення потреб наших користувачів.

Стратегічні пріоритети

1. Розуміння наших користувачів, щоб краще задовольняти їхні потреби

Ми краще розумітимемо й реагуватимемо на потреби нашої глобальної групи користувачів, щоб ще більше людей отримали доступ до вільних знань.

Наші користувачі походять звідусюди — з цілого світу, — і мають різні потреби, цілі й досвід. Ми хочемо краще розуміти, якими є їхні потреби, коли вони користуються проектами Вікімедіа. Вони шукають загальну інформацію, чи роблять ґрунтовні дослідження? Вони працюють зі стаціонарних пристроїв, чи з мобільних телефонів? Чи легко вони відшукують те, що їм потрібне, і чи є ця інформація вичерпною? Яким чином ми можете покращити для них досвід користування нашими проектами? Якщо ж вони вирішують не користуватися нашими проектами — то чому?

Якщо ми зрозуміємо наших користувачів, ми займатимемо краще становище для того, щоб пропонувати й тестувати покращення їхнього загального досвіду користування проектами Вікімедіа. Ми плануємо здобути це розуміння шляхом інвестування в кількісні та якісні дослідження, а також постійним вдосконаленням наших аналітичних спроможностей. Ми використовуватимемо нашу прозірливість та висновки для розробки виважених гіпотез і будемо тестувати рішення через методичні, публічні й повторювані процеси.

Тестування зосереджуватиметься на трьох основних темах:

 • розширення досвіду користувачів для задоволення їхніх потреб
 • покращення досвіду користування проектами з мобільних пристроїв (мобільні браузери й додатки)
 • залучення нових читачів і дописувачів із країн та спільнот, де про рух Вікімедіа майже не знають, а його проектами майже не користуються.

Ми передбачаємо, що наші команди з розробки продуктів та інжинірингу, із залучення спільноти і з комунікацій — всі отримають вигоду від кращого розуміння своїх цільових аудиторій, а також набудуть додаткових можливостей для ефективнішого визначення того, які рішення справді працюють.

Обґрунтування

Розуміння наших користувачів не є автономною стратегією, а є радше необхідною передумовою для того, щоб ми стали більш стратегічними у справі розподілу наших ресурсів, розвитку продуктів та користувацького досвіду, а також ідентифікування різних можливостей. Пропозиція «покращити наше розуміння, як і чому користувачі приходять і залишаються в наших проектах для того, щоб ми могли краще задовольняти їхні потреби» (Доступність — підхід №2) отримала під час консультації найбільше підтримки від учасників нашої спільноти. Учасники зауважили, що розбудова кращого розуміння потреб наших користувачів є критичною перед тим як Фонд, після консультації зі спільнотою, прийме важливі рішення для вирішення різних викликів, пов'язаних із залученням і утримуванням читачів та дописувачів.

Найважливіші теми для тестування походять від трьох інших підтримуваних стратегічних підходів, визначених під час консультації зі спільнотою. Перші два мали найвищу підтримку спільноти.

 • Розвиток досвіду користувача для того, щоб задовольняти потреби користувача.
  • «Збільшити частоту використання і кількість користувачів, адаптуючи досвід користувачів до їхніх потреб (результатом цього можуть стати додаткові формати контенту, полегшення пошуку різного вмісту проектів Вікімедіа, збільшення кількості доступних мов тощо).» (Доступність — підхід №1)
 • Покращення досвіду користування мобільними програмами (браузерами та додатками).
  • «Покращити додатки Вікімедіа для підвищення частоти використання.» (Доступність — підхід №6)
 • Залучення нових читачів та дописувачів із країн та спільнот, де мало знають про рух Вікімедіа, і рідко використовують його проекти.
  • «Підвищити свідомість існування й рівень використання проектів Вікімедіа у двох країнах Глобального Півдня.» (Доступність — підхід №4)

Хоча пропозиція «Підвищити свідомість існування й рівень використання проектів Вікімедіа у двох країнах Глобального Півдня» (Доступність — підхід №4) не набула аж такої підтримки під час консультації зі спільнотою, Фонд вважає, що експерименти з новими шляхами залучення людей, що мають низьку свідомість існування руху Вікімедіа і низький рівень використання його проектів, є важливими для здоров'я нашого руху в довготривалій перспективі. Крім того, ця пропозиція має глибинні зв'язки з нашою візією вільного доступу до знань для кожної людини на Землі. Досягнення успіху в пілотних ініціативах, пов'язаних із підвищенням усвідомлення, використання і взаємодії, є першим кроком для виступу назустріч багатьом людям у світі, що зараз не мають доступу до проектів Вікімедіа. Якщо початкові ініціативи виявляться успішними, ми розробимо план, щоб розширити їхню сферу впливу шляхом залучення відповідних ресурсів.

2. Підвищення рівня утримування й залучення волонтерів

Ми підвищимо рівень утримання й залучення нових волонтерів шляхом удосконалення програм, досвіду й ресурсів.

Як організація, що представляє великий рух, і має унікальні програмні й технічні ресурси, Фонд експериментуватиме зі статистично значними методами підвищення рівня утримування поточних дописувачів і залучення нових волонтерів. Сюди можуть входити ресурси для допомоги з менторством і навчанням нових дописувачів, програми для підтримки вже наявних редакторів, а також активізація малоактивних волонтерів, або, можливо, деякі функції в межах окремих вікі, що дозволятимуть учасникам спільноти взаємно визнавати й підтримувати досягнення один одного.

Ми випробуємо різні підходи, побачимо, які з них працюють, і вдосконалимо їх відповідно до відгуків, що надходитимуть від спільноти. Ми консультуватимемося зі спільнотами для того, щоб визначити, як ці підходи ефективно й відповідним чином застосувати в різних проектах так, щоб вони підвищили загальне здоров'я спільноти, цілком відповідали різним правилам, що діють у спільноті, і при цьому градуювати їх відповідним чином. Ми здійснюватимемо цю роботу на консультативній, прозорій основі, що реагуватиме на відгуки й потреби спільноти.

Наші зусилля зосередяться на таких речах:

 • покращення рівня утримування наявних волонтерів та нових дописувачів
 • забезпечення волонтерів ключовими функціями за допомогою різних інструментів і навчання
 • покращення досяжності для нових потенційних волонтерів у різноманітних редакторських областях
 • визнання волонтерів за їхній внесок
 • поліпшення культури й гнучкості спільноти

Ми передбачаємо, що наші команди з підтримки і безпеки, програм, можливостей та навчання, технічна команда спільноти, команди з досліджень та аналітики, зіграють критичні ролі в цій роботі.

Обґрунтування

Спільнота руху Вікімедіа, що постійно росте й активно співпрацює, є основою для нашої спільної візії. Протягом консультації зі спільнотою найбільш підтримуваним підходом у галузі сфери дії спільноти, була пропозиція «Створення і підтримка програм для підвищення участі волонтерів, таких як визнання, сприятливе менторство і персоналізована активізація.» (Спільноти — підхід №2). Учасники відчули, що кращі системи підтримки нових волонтерів, що допоможуть їм навчитися редагувати, зможуть значно покращити динаміку спільноти, а визнання внеску редакторів допоможе утримувати високий рівень участі.

Адаптаційні інструменти для новачків, програми з менторства, а також визнання зусиль та впливу користувачів є засобами створення здоровішого, більш приязного середовища для спільноти, а також заохочення людей до того, щоб хотіти робити внесок, і залишатися активними дописувачами.

Менторство і документування найкращих практик для утримування й залучення, можуть позитивним чином вплинути на вирішення окремих питань, піднятих у пропозиції «Зменшити проблеми з утисками та гендерним розривом для сприяння розвиткові безпечного, привітного й підбадьорливого середовища для дописувачів та редакторів» (Спільноти — підхід №1). Сюди входить також покращення нашої культури, підвищення підтримки користувачів із різноманітних географічних місці та демографічних умов, а також зменшення проблем із непривітною поведінкою чи навіть утисками інших.

3. Підвищення об'ємів та урізноманітнення накопичуваних знань

Ми збагатимо й урізноманітнимо знання шляхом розробки інструментів для курації й творення, які б задовольняли потреби користувачів.

Щоб збагатити й урізноманітнити створення й поширення високоякісних вільних знань, ми спрямуємо зусилля на розширення першочергових технічних та емпіричних бар'єрів для редагування наших проектів. Ми хочемо, щоб наші давні дописувачі, нові волонтери й інституційні партнери мали доступ до інструментів та досвіду, що роблять залучення до роботи в проектах Вікімедіа легким та інтуїтивним, і в свою чергу це б підвищило об'єм та різноманіття знань, зібраних у наших проектах.

Наприклад, зараз дуже об'ємний внесок є складним для виконання, особливо для інституційних партнерів із GLAM. Наші найдосвідченіші дописувачі часто відчувають бар'єри продуктивності, пов'язані зі складністю інтерфейсів і незграбними обхідними рішеннями. Зараз люди з мобільними телефонами (дуже велика глобальна аудиторія) не можуть легко вносити зміни до контенту, брати участь у дискусіях, чи виконувати адміністративні завдання.

Ми проконсультуємося зі спільнотою, щоб краще зрозуміти, підтримці якого рішення треба надати пріоритет, щоб досягти найбільш значних результатів. Процес вибору включатиме командний огляд відгуків користувачів, таблиці завдань, дослідженя, списки побажань спільноти, пропозиції з проведення зібрань розробників, і запити, пов'язані з архітектурою системи. Ця робота доповнить нашу поточну підтримку ключових функцій MediaWiki.

Наші зусилля зосередяться на таких інструментах, що матимуть найбільший вплив:

 • покращення залучення читачів і редакторів мобільних версій проектів
 • розробка й підтримка адміністративних та інших волонтерських інструментів
 • сприяння співпраці з інституційними партнерами з поширення знань (такими як представники GLAM)
 • поліпшення інструментів для інтеграції та використання мультимедіа й Вікіданих

Ми передбачаємо, що наша команда з продуктів та інжинірингу, технічна команда спільноти та команда із залучення спільноти, зіграють критичні ролі у цій роботі.

Обґрунтування

Якщо парафразувати Вільяма Гібсона, вільні знання є всюди, просто вони не надто рівномірно розподілені (серед проектів Вікімедіа). Ми вважаємо, що зменшення технічних та досвідних бар'єрів для редагування є істотним кроком, призначеним зробити редагування більш доступним і захопливим для різних користувачів, і в свою чергу це збагатить типи, об'єм, якість і розмаїття вільних знань, доступних у проектах Вікімедіа.

Покращення функцій та інструментів для редагування отримало значну підтримку від дописувачів під час консультації зі спільнотою. Пропозиції «Підвищити якість контенту та його своєчасність шляхом кращого технологічного забезпечення наших редакторів засобами створення, моніторингу й обробки контенту» (Знання — підхід №3) та «Забезпечити легкі в користуванні інструменти й стимули для додавання файлів мультимедіа, а також коротких текстів, щоб зробити таке редагування вигідним для користувачів мобільних пристроїв, а також випадкових дописувачів» (Знання — підхід №1) набрали найбільше підтримки з боку спільноти.

Ми також отримали багато додаткових пропозицій під час консультації. До них належать функції для поширення текстів і зображення через соцмережі, потужні інструменти для перекладу, і поліпшення візуального редактора MediaWiki. Пропозиція «Розширювати контент швидше через активізацію програм з контент-партнерства під егідою спільноти, таких як GLAM (галереї, бібліотеки, архіви і музеї)» (Знання — підхід №2) також отримала значну підтримку, із основним фокусом на інструментах, що забезпечили б інституційним партнерам можливість із легкістю завантажувати різноманітний контент.

Оскільки ми не можемо зробити всього, ми зосередимося на критичних бар'єрах, що заважають користувачам ефективно долучатися до роботи й робити внесок.

Стратегічні цілі

Завданням цього стратегічного плану є визначення напрямку нашої діяльності на наступні 18—24 місяці. Вимірні цілі, що відповідають цьому стратегічному плану, будуть визначені під час розробки Річного плану Фонду. Ці цілі будуть прив'язані до конкретних ресурсів, бюджету і команд.

Фонд зобов'язаний оприлюднити свій Річний план у форматі чернетки для його оцінки спільнотою до крайнього терміну, визначеного КРК — 1 квітня 2016 року. Після фіналізації плану та його затвердження Радою повірених, ми додамо відповідні вимірні цілі до цієї стратегії, і відповідним чином стежитимемо за їх виконанням.