אסטרטגיה/תנועת ויקימדיה/2017/מקורות/סקירה של תהליך הסינתזה

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2017/Sources/Synthesis overview and the translation is 100% complete.

Other languages:
English • ‎español • ‎italiano • ‎polski • ‎עברית • ‎العربية • ‎中文

במהלך החודשים האחרונים, הרחבנו את הקולות המשתתפים בדיאלוג הגלובלי שלנו בשאלה מה התנועה שלנו צריכה לבנות או להשיג יחד ב-15 השנים הקרובות. בין ה-11 במאי ל-12 ביוני, יותר מ-50 קבוצות מאורגנות וקהילות שפה מכל רחבי התנועה דנו בחמשת הנושאים שצצו מתוך הדיונים של מעגל 1 (קהילה רחבה ומשגשגת, העידן הטכנולוגי, תנועה גלובלית אמיתית, מקור הידע האמין ביותר, והשתלבות במערך הידע הגלובלי). בינתיים, שיחות על נושאים גלובליים עם מעל ל-150 מומחים התקיימו באירופה, אסיה, אפריקה, צפון אמריקה ואמריקה הלטינית. מחקר שטח שהתקיים באינדונזיה וברזיל גם סיפק מבט מעמיק יותר על הדרכים החדשות באמצעותן אנשים חולקים ידע במדינות אלו. יחד, ממצאים אלו מסייעים לנו לזהות מגמות עולמיות, וכמה הזדמנויות מפתח עבורנו כתנועה בעולם החדש הזה.

הוויקימדים מאמינים שהתנועה בנויה סביב קהילה מסורה של קוראים, עורכים וארגונים, והקהילה הזאת הביאה אותנו עד היום. אבל תקוותיהם לא נעצרות שם - באמצעות שמירה על קהילה חזקה ומשגשגת; הוויקימדים סבורים שהקהילות שלהם יוכלו לגדול ולהפוך לגלובליות באמת, ולכלול גם מקומות בהם עדיין אין גישה לידע חופשי. למרות שישנן מהמורות בדרך להפוך לתנועה רחבה ומגוונת, הוויקימדים סבורים כי שילוב של נקודות מבט נוספות יוביל לתוכן איכותי יותר, אמין יותר ופחות מוטה, וזאת במטרה להמשיך ולשמור על אנציקלופדיה איכותית. הוויקימדים זיהו גם מתח מובנה בין תנועה רחבה ומגוונת ובין שמירה על אנציקלופדיה איכותית; קיים חשש מסוים כי להרחבת הקהילה תהיה השפעה שלילית על האמינות.

אבל תוך כדי ששומרים על אנציקלופדיה איכותית, הוויקימדים מכירים בכך שעל מנת לאגור את סך כל הידע, על התנועה להרחיב את טווח ההגעה שלה לקהלים חדשים, ולאזורים גאוגרפיים שבהם לא נעשה בוויקיפדיה שימוש נרחב. יש הרבה עבודה לעשות במטרה לכלול קולות חדשים, ולעזור להם להשתתף באופן פעיל בוויקיפדיה ומעבר לה. ובאזורים גאוגרפיים אלו, התנהגות המשתמשים שונה מזו שהייתה בעבר. שיתוף הידע מהווה פעולה חברתית מאוד, והטכנולוגיה היא גורם מפתח בהתמודדות עם הצרכים המשתנים של הקוראים; המחקר מציע שבשעה שפלטפורמות הלמידה מתפתחות, נצטרך לחשוב מעבר לאנציקלופדיה על מנת ליצור קשר מול חברים פוטנציאלים חדשים בתנועה.

אבל ויקימדיה לא יכולה לעשות את זה לבד. המומחים אומרים שתנועות בנויות על רגש וחיבור, ושאנחנו צריכים לפתח שותפויות יעילות שיסייעו לתנועה להשיג את מטרתה. ולמרות שאנחנו חזקים יותר כאשר אנחנו עובדים ביחד, אנחנו צריכים כיוון. לדברי מומחים ושותפים, ויקימדיה צריכה להיות כוח מניע ובעל השפעה בעיצוב המדיניות העולמית כלפי הגישה לידע. בשעה שהעולם מתכונן לשינויים חברתיים גדולים בעתיד, לוויקימדיה יש את ההזדמנות להשתמש במעמד שלה כדי לקדם עולם שבו לכל אדם תהיה גישה לסך כל הידע האנושי.