Jump to content

User talk:Victor Trevor/Archive 1

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Latest comment: 1 year ago by Modern primat in topic vikisöz

Universal_Code_of_Conduct/Enforcement_guidelines/tr

Selam Victor. Başlıktaki sayfanın bende çevirisi yapılmış hali var. Vakti zamanında Mehman tarafından çevirmem istenmişti. Word dosyası halinde olduğu için çeviri sayfasına dosyadan kopyala yapıştır yapa yapa çeviriyi çabucak tamamlarım. Dilersen ilgilenebileceğin başka bir sayfayı çevirmeni isteyebilirim. İyi çalışmalar. --justinianus | talk 14:02, 21 February 2022 (UTC)

Merhaba @Justinianus. Çalışmalar için teşekkürler. Bu konu ilgimi çekiyor, yardımcı olmak isterim. --Victor Trevor (talk) 14:04, 21 February 2022 (UTC)
O halde şu ve şu sayfalardan dilediğine (veyahut ikisine) de göz atabilirsin. Takıldığın noktalarda yardımcı olurum. Teşekkürler. --justinianus | talk 14:11, 21 February 2022 (UTC)

Hello Victor, thank you for beginning the translation of the m:Universal Code of Conduct/Enforcement guidelines/Voter information page. This is one of the top priorities for translation since the vote starts on March 7. So, it would be great if you can help finish translating it.

There is also a supplemental message for small and medium size communities that you can translate and place on the best noticeboard on Turkish language Wikipedia projects.


Dear[insert name of community]

As you may be aware, the ratification vote for the Universal Code of Conduct(UCoC) Enforcement Guidelines is starting next week, from March 7-21. As valued members of the Wikimedia movement, your voice and views matter, and thus your representation in the upcoming vote is necessary.

We are reaching out to check if you have any questions or need any additional information ahead of the vote. You can also read more about the UCoC, the Enforcement Guidelines and the voting process to be empowered to vote. Finally, we recently organized a panel discussion on the UCoC Enforcement Guidelines and the need to vote, particularly for small and medium-sized communities, you can find the recording here.


Victor, we are grateful for your interest in this translation work and are available to answer any questions. SPoore (WMF) Senior Strategist, Trust & Safety (talk) 20:10, 2 March 2022 (UTC)

Hi, @SPoore (WMF). Thank you for reaching out. I am planning to finish the translation(s) in a few days. On Turkish language projects, @Justinianus has burdened to provide information about the UCoC. I can't edit in the Turkish Wikipedia, due to get a block. However, I believe that Justinianus (or we) will translate the above text and share it with the Turkish Wikipedia community. Thank you. --Victor Trevor (talk) 20:34, 2 March 2022 (UTC)
You're welcome. Let me know if you have any questions. SPoore (WMF) Senior Strategist, Trust & Safety (talk) 20:41, 2 March 2022 (UTC)

Re:Filtro anti abusi

Done Sorry, those pages are often vandalized so the filters are a bit more stringent, it can happen, I unblocked you :) When you become autoconfirmed (50 edit) you will no longer have this problem, at least with that filter :) Superpes15 (talk) 14:33, 31 March 2022 (UTC)

Thank you so much, @Superpes15. --Victor Trevor (talk) 14:37, 31 March 2022 (UTC)

TwinkleGlobal

Hi Victor Trevor, your Twinkle edit summary links to a non existing page: [1] (it works on different projects though [2]). If you want to set a link at User:Xiplus/TwinkleGlobal, you should change User:Victor Trevor/twinkleoptions.js "summaryAd" to metawiki:User:Xiplus/TwinkleGlobal instead of meta:User:Xiplus/TwinkleGlobal. -- Johannnes89 (talk) 13:15, 10 April 2022 (UTC)

Hi, @Johannnes89. I was trying to figure out this. Thank you so much. --Victor Trevor (talk) 13:23, 10 April 2022 (UTC)

Reply Thanks

Dear, Victor Trevor.

Thank you so much to protecting the Indonesian Wikipedia from title page Bom Plaza Atrium 2001, also i'll sending you a Thanks message reply on Indonesian Wikipedia, please check in the Your notices.

That's all, and thanks!

AF1011 (talk) 10:45, 7 May 2022 (UTC)

GSR

Hi, its better not to ping too often in edit summaries (as happened here) . That summary gave me a rather unexpected ping on IRC. Could you please avoid this kind of unexpected pings in the future ? Thanks for all the good work! Daniuu (talk) 21:49, 25 July 2022 (UTC)

Hello! OK, I will. Thank you for understanding! --Victor Trevor (talk) 21:53, 25 July 2022 (UTC)

Warning

Hello.

Recently, I privately asked you not to use Meta for insults and harassment. However, in the thread above, you violated Meta:Civility again. You can't call a human senseless and make assumptions about his mental health. Further similar things can already lead to appropriate adminactions. You must understand that there is no place for such things here. I hope for your understanding. Mykola 17:20, 26 December 2022 (UTC)

Hello, @Mykola7. I'd like to deeply thank you because I feel your warnings are in good faith in the related cases. I'm really sorry that my answers pushed you, or the Meta-Wiki administrators, to deal with these.
I can imagine being offended by someone's negative opinion, and I am pretty sure that it prevents the creation of a proper environment. To be honest, I am out of time and don't care about the basic policies you've mentioned when it comes to User:Vincent Vega. However, I care about your time, and I feel like I should stop when my answers and thoughts will waste your time.
I hope your 2023 will be great! --Victor Trevor (talk) 19:32, 26 December 2022 (UTC)

vikisöz

esenlikler victor trevor. vikisöz'ün hâline bakıyorum da(ilerisi için not, son değişiklerde çok az kişi var) katkı isteğimin varlığı yanında sence engelimin devam etmesi mantıklı mı? koskoca projede 1 kişi aktif, o da felecita. ben de ancak yaklaşık 6 ay sonra katkı sunacağım, vur dedik öldürdün misali verilen 1 yıl engelden sonra. sonuç olarak engelimin açılması için girişimde bulunacağım. ancak şu an sana denk geldim de sorayım dedim. ne düşünüyorsun?

ve de sana karşı "sen busun" ifadelerim için üzgünüm ve de o uyarılar ve yazışmalar konusunda ben %100 haksız değilim. bunun için daha kapsamlı yazacağım orada, ama şimdi değil. Modern primat (talk) 22:40, 23 December 2022 (UTC)

Merhaba @Modern primat. 4 aylık bir soğuma süresi ideal olarak görülebilir, en azından ben -orada hizmetli olsaydım, engeli değerlendirmek için- böyle görürdüm -- nihayetinde Vikipedi, bürokrasi ile yönetilmiyor ve bu anlamda kesin kuralları yok. Fakat, anlayabileceğin üzere, iletişimini ve temel politikalara uyumluluğunu düzeltmen için sana birçok fırsat verildi. Vikisöz'deki son düzenlemelerine baktığımızda sorunun kronik olmadığını iddia edemeyiz ve uzun süreli davranışların düzeltilmesi için gerekli sürenin 4 ay olabileceğini düşünemeyiz sanırım.
Sana tavsiyem, projeleri gerçekten geliştirmek istiyorsan, yalnızca madde alanındaki engelin kaldırılmasına yönelik talep(ler)de bulunman. Madde alanındaki katkılarının pozitif olarak görülmesi durumunda projeleri geliştirmeye devam etmen için sana bir şans verilebilir, ancak önceden olduğu gibi aksatıcı düzenlemeler yapmak & Vikipedi'yi bir kaos kulübüne çevirmek gibi sorunlu faaliyetlere devam edildiği sürece engel süresinin uzayacağını ve tolerans eşiğinin daha da fazla düşeceğini düşünmek zor değil.
Türkçe Vikipedi'deki itiraz sürecin için Vincent ilgilenirse bol şans dilemek isterim. Kendisi Türkçe Vikipedi'deki en sağduyusuz hizmetlilerden birisi ve akıl sağlığı şu anda iyi bir durumda olmayabilir. Victor Trevor (talk) 23:50, 24 December 2022 (UTC)
olumlu düşüncen için sağol. aslında yazdığın gibi yalnızca madde ad alanında açtırmak lazım. bunu dikkate alacağım itirazlarda. vikipedi konusunda ise belki bunu denemeyebilirim. çünkü tartışma maddeleri çok önemli. orada da yazmam lazım.
ancak, okuyorum, okuyorum... ama sona geldim, tüh.. bak, hatalı davranıyorsun.
kurallara göre işleyişi devam ettirmek diktatörlük değildir @Victor Trevor. hatta vincent vega'nın yaptıkları çok yerindedir. reklam konusunda denetlemek, incelemek ne kötü ki? hizmetliler ne işe yarıyor bunları yapmazlarsa? veya @Kadı'nın yazışı anlaşılmaz oluyor bazen. buna barmak basması eleştirmesi ne kötü ki?
kaos kulübüne çevirmek yazdın da, şu an yaptığın nedir? vikipedinin dramasının dadından da yenmiyor yav, bundan hoşlanmadım. şaka bir yana, son cümleyi sevmedim, bu yüzden kadı'yı çağırdım. Modern primat (talk) 00:40, 25 December 2022 (UTC)
şunu dinlerken aklıma bu drama geldi. belki hoşuna gider. Modern primat (talk) 23:22, 27 December 2022 (UTC)