Jump to content

Вікімедіа Аргентина/Відкритий лист стосовно URAA

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Argentina/Open letter regarding URAA and the translation is 100% complete.

Дорогі колеги по Русі,

Вікімедіа Аргентина хотіла б висловити свою підтримку зазначеного в листі, який надіслала організація Вікімедіа Ізраїль щодо масових вилучень контенту на Вікісховищі, мотивованих умовами URAA. Однак ми хотіли б висловити нашу позицію не лише Раді повірених Фонду Вікімедіа, але й усім редакторам Вікімедіа, особливо тим, які працюють на Вікісховищі.

Волонтери з Аргентини були серед тих, на кого найбільше вплинула згадана прийнята адаміністраторами Вікісховища політика стосовно зображень, які можуть підпадати під застереження щодо копірайту від URAA. Закон про копірайт в Аргентині зазначає, що зображення потрапляють у суспільне надбання «лише» через 25 років після створення і через 20 років після першої задокументованої публікації. Цей порівняно щедрий критерій дав змогу неафілійованим волонтерам, а також нам, як організації, збагатити Вікісховище сотнями тисяч історичних зображень, які є абсолютно вільними за аргентинськими законами: зоображення політичного та щоденного життя країни, її культури, її популярних ідолів, її радісних та сумних днів, її звичаїв та архітектури.

Однак за останні місяці певні адміністратори Вікісховища провели масові вилучення цього контенту, в багатьох випадках це були вилучення цілих категорій. Обов'язок доведення було інвертовано: замість того, щоб виправдовувати вилучення певного файлу, все відбувається так, що волонтери змушені присвячувати свій час на спроби виправдати валідність їхніх зусиль. Це спричинило значну шкоду, не лише тому, що наші читачі втрачають доступ до вільного освітнього контенту, але також тому, що ці дії демотивують багатьох редакторів та волонтерів, змушуючи їх почуватись так, наче їхні зусилля цілковито даремні, і наша мета забезпечення доступу до вільних знань для кожного, замінюється якимсь юридичним фетишизмом, підстави для якого втрачаються в процесах і пропускають значення результату.

Ми визнаємо, що Рада повірених Фонду Вікімедіа та його юридична команда постійно зазначали, і на це було зроблено наголос в останніх повідомленнях, що зображення не слід вилучати, якщо ми не отримаємо повідомлення з такою вимогою, і що наразі не було отримано жодного такого повідомлення, мотивованого умовами URAA. Певні адміністратори Вікісховища проігнорували цю заяву Фонду як звичайну думку супроти рішення Верховного суду США. Однак це думка, висловлена організацію, яка несе юридичну відповідальність за контент, який зберігається на Вікісховищі.

Ми з усією повагою закликаємо спільноту Вікісховища поміркувати над практичними наслідками поточної політики Вікісховища щодо застосування URAA. Ті файли, які генерують потенційні конфлікти, можна було б ідентифікувати як такі навіть без потреби попереджувального вилучення. І ми хотіли б, щоб спільнота Вікісховища поміркувала не лише над превентивною втратою вільного контенту, яку ми зараз накопичуємо, але також над шкідливим роз'єднанням між Вікісховищем та іншими проектами Вікімедіа, для яких воно слугує як рипозиторій медіафайлів, у першу чергу для Вікіпедії.

Багато років тому редактори іспанської Вікіпедії вирішили заблокувати можливість зберігати зображення безпосередньо на сайті, вибравши натомість використання Вікісховища. Якщо ми пропустимо можливість знайти тимчасове рішення, яке врятує сотні тисяч зображень від незатребуваного вилучення, яке завдає шкоди самій нашій місії, редактори Вікіпедії могли б, зрештою, розглянути можливість скасування попереднього рішення, розблокувавши можливість завантаження файлів на проект, просто щоб уникнути обмежувальної та виключальної інтерпретації URAA, якої дотримується Вікісховище всупереч політичним та юридичним порадам від Фонду. Це було б далеко не оптимальне рішення.

Ми впевнені, що ми, як ширша спільнота волонтерів Вікімедіа, можемо знайти спільну мову, яка дозволить нам адаптуватись до всіх юридичних умов та викликів, у той же час ставлячи на першому місці досягнення нашої мети, спрямованої до вільних знань.

Затверджено Правлінням Вікімедіа Аргентина 22 лютого 2014