Річний план Фонду Вікімедіа/2023-2024/Фінанси

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation Annual Plan/2023-2024/Finances and the translation is 97% complete.

Огляд: Скорочення витрат

Світ зараз переживає період зростання фінансової нестабільності. Нестабільність наших глобальних економічних перспектив (включно з інфляцією та іншими тривожними фінансовими сигналами) створює невизначеність для майбутніх фінансових прогнозів Фонду. Коливання курсу валют також додають певної непередбачуваності щодо фінансів Фонду, оскільки він збирає та витрачає кошти в кількох валютах.

Сповільнення зростання бюджету. Бюджет Фонду значно зріс за останні п'ять років, частково завдяки створенню амбітної стратегії руху. З минулого року зростання бюджету сповільнилося; у наступному фінансовому році (2023–2024) зростання ще більше сповільниться до такої міри, що йому буде важко впоратися з інфляцією та іншими неминучими підвищеннями витрат. Це означає, що Фонду довелося скоротити внутрішні витрати в деяких напрямках, щоб профінансувати збільшення витрат в інших напрямках, включаючи збереження наших грантових програм на рівні минулого року. Виходячи з інформації, яку ми маємо зараз, ми очікуємо підтримувати фактично постійний бюджет протягом наступних кількох років.

На більшість категорій витрат впливають такі фактори, як інфляція, коригування вартості життя та інші неминучі щорічні збільшення витрат, що означає, що бюджет зростає, навіть якщо нічого не змінюється. Для збереження нинішнього штатного розпису (без додаткового загального зростання персоналу) річний бюджет Фонду мав би збільшуватися на 6–7% щорічно. Натомість ми очікуємо на щорічне збільшення бюджету приблизно на 3-5%, що означає, що нам потрібно було активно скорочувати витрати, щоб компенсувати такі збільшення.

Скорочення витрат. Виходячи з прогнозів, у бюджеті на 2023–2024 роки нам потрібно скоротити витрати приблизно на 8 мільйонів доларів порівняно з нашим поточним рівнем, екстрапольованим на майбутній період (run rate). Як наслідок, Фонд скорочує бюджетні витрати як не на персонал, так і на персонал. Спершу ми зосередилися на збереженні фінансування грантів і підтримки руху, а також на фінансуванні зростання інфляції в кількох основних областях діяльності, таких як центри обробки даних. Потім ми працювали над тим, щоб визначити скорочення у категоріях витрат, не пов’язаних з утриманням персоналу, таких як професійні послуги, юридичні витрати та підписки. Однак стало необхідним розглянути витрати на персонал, що вплинуло на деякі вакантні / незаповнені посади та близько 5% зайнятих посад. Рада повірених дозволила використати 1% фінансових резервів організації на одноразові, неповторювані витрати (якщо вони будуть необхідні).

Фінансування руху не зменшиться. Фонд Вікімедіа збирає переважну більшість ресурсів для нашого руху. У нас є обов’язок враховувати фінансову стійкість інших організацій, які покладаються на фінансування з цих ресурсів. Тому ми визначили першочергові скорочення в інших областях, щоб загальний грантовий бюджет Фонду не зменшився. Загальний бюджет грантів зросте в середньому на 7% у всіх регіонах, щоб врахувати глобальний інфляційний вплив на витрати, підтримувати новачків у нашому русі, а також збільшувати фінансування конференцій і заходів руху.

Як показано на діаграмі нижче, Витрати на персонал, за якими слідують Гранти та підтримка руху, залишаються двома найбільшими категоріями витрат у Фонді, що становить 59% і 14% бюджету відповідно. Гранти та підтримка руху (включно з підтримкою Вікіданих) складають трохи більшу частку бюджету цього року порівняно з минулим.

Продукт і дохід — «танцювальні партнери»

У рамках багаторічного стратегічного планування ми маємо поглибити серед усіх зацікавлених сторін колективне розуміння фінансової моделі Вікімедіа, а також компромісів, що властиві будь-якому вибору, який ми робимо. Наші поточні потоки доходів тісно пов’язані як із продуктом, так і з рішеннями спільноти (наприклад, як ми підходимо до банерів, як ми розглядаємо модель Ентерпрайз, реалістичність у підході до збору коштів на ендавмент).

Поведінка при онлайн-споживанні вмісту вказала протягом кількох років поспіль на те, що покладатися лише на збір коштів через банери не було б майбутньо-стійкою стратегією забезпечення доходів для нашого руху. Робоча група Стратегії руху з потоків доходів визнала, що збір коштів через банери може не залишитися основним джерелом доходу до 2030 року, закликаючи нас адаптуватися до змін у поведінці читачів та диверсифікувати потоки доходу.

У цьому сенсі продукт і дохід є «танцювальними партнерами»: ці рішення повинні бути скоординовані та цілеспрямованими, щоб не наступати один одному на пальці, не рухатися в протилежних напрямках і не натикатися одне на одного. Рішення віддати перевагу одному виду доходу або обмежити інший призводять до реальних компромісів, особливо якщо ці рішення суперечать поведінці наших читачів: рішення обмежити дохід від Ентерпрайз призводить до компромісів у доходах у світі, де все більше людей отримують доступ до вмісту Вікімедіа через великих комерційних багаторазових користувачів. Навпаки, обмеження від спільноти щодо вмісту та формату банерів для збору коштів передбачають компроміси щодо доходів у тому, що історично було нашим найстабільнішим джерелом фінансування руху.

На ці запитання немає простої відповіді; «Стратегія доходів … нерозривно пов'язана з більш масштабними рішеннями, які ми повинні приймати як організація та рух», і нам потрібно буде продовжувати обговорення цих тем у наступні роки, зокрема з Радою Фонду Вікімедіа, Правлінням ендавменту, а також з керівними структурами спільноти (такими як майбутня Глобальна рада).

Продукт Нам потрібно більше переглядів сторінок на наших вебсайтах … Нам потрібні більш сфокусовані ініціативи та програми … Нам потрібно розглянути збільшення вартості для великих багаторазових користувачів …
… щоб збільшити (необмежено) збір коштів онлайн / через банери … … щоб отримати більше великих пожертв … … щоб створити стійкий канал доходу, поза благодійністю …
Дохід
Компроміси … але це не відповідає тенденціям пошуку та іншим тенденціям в інтернеті. … але це взагалі менш гнучке та більш ризиковане фінансування. … але це має компроміси в тому, як деякі люди розуміють нашу місію.

Короткостроковий дохід: цифровий збір коштів

Дохід для Фонду збільшився в п'ять разів за останнє десятиліття, але цей ріст досягає певних меж через збіг низки чинників.

Тенденція 1: Модель доходів від пожертв ґрунтується на великій кількості читачів, які відвідують наш вебсайт. Успіх нашої моделі банерного збору коштів був забезпечений високою відвідуваністю Вікіпедії. Зростання у ранні дні збору було обумовлене зростанням відвідуваності.

Тенденція 2: Тенденції в Інтернеті змінюються і відвідуваність спадає. Оскільки очікування користувачів і онлайн-пошук змінюються, зниження кількості переглядів сторінок створює ризики для нашої моделі, що підтримується читачами. У Сполучених Штатах ми спостерігали зниження середньомісячної кількості унікальних відвідувачів на -7% у січні-грудні 2021 року порівняно з січнем-груднем 2019 року.

Крім того, стан здоров'я бренду слабкий серед молодої аудиторії в наших основних країнах збору коштів, що ставить перед нами виклики на довгострокову перспективу. 18−24-річні, як правило, менш схильні брати бренд до уваги, використовувати його або рекомендувати своїм друзям. Це стосується всіх ринків, з особливими проблемами в Сполучених Штатах, Німеччині та Південній Африці, де більшість молодих людей не рекомендували б бренд.

Тенденція 3: Кампанії з банерної реклами були серйозно оптимізовані з більш помітними компромісами. Коли почалися банерні кампанії, існували прості способи збільшити дохід, і ціллю були лише кілька мільйонів доларів на рік. З часом ці кампанії були значно оптимізовані. Потрібні різні підходи, щоб не відставати від тенденцій в Інтернеті, які працюють проти традиційної банерної моделі.

Крім того, є компроміси в тому, як ми збалансовуємо максимізацію доходів з впливом на читачів та волонтерів. Понад 75% донорів здійснюють пожертву після того, як вони вперше або вдруге побачили банер про збір коштів. (див. діаграму нижче). Показ більшої кількості банерів одному читачеві знижує ефективність кампанії та впливає на затримки для наших читачів та волонтерів. Банерна кампанія 2022 року в англійській Вікіпедії використовувала менш ефективні формулювання, тому потребувала тривалішої кампанії, більшої кількості показів банерів та більшої кількості електронних листів до минулих донорів; це призвело до зниження доходів на $10 мільйонів порівняно з кампанією 2021 року.

Існують обмеження щодо проведення довших кампаній.

Понад 75% донорів здійснюють пожертву після того, як вони вперше або вдруге побачили банер про збір коштів.

Показ більшої кількості банерів одному читачеві знижує ефективність кампанії та впливає на затримки для наших читачів та волонтерів.

Тенденція 4: Очікуване зниження ефективності збирання коштів. Наш коефіцієнт збору коштів був історично низьким і стабільним на рівні $0,10 витрат за кожен зібраний долар завдяки високій ефективності доходу від банерів. Оскільки банерний збір коштів стикається з більшими обмеженнями та меншою прибутковістю, нам потрібно розглянути можливість збільшення частки доходу, що надходить з інших каналів, таких як електронна пошта та великі подарунки, які спричиняють вищі витрати. Це призведе до зростання коефіцієнтів збору коштів до, можливо, $0,12 на кожен зібраний долар (це все ще набагато менше, ніж галузевий стандарт у $0,20).

Тенденція 5: Збільшення великих пожертв вимагає широких організаційних зобов'язань. Збільшення великих пожертв залежить від побудови культури філантропії для уточнення ключових показників, підзвітності та розповідання про вплив нашої роботи. Готовність приймати пожертви, обмежені цільовим використанням має важливе значення для зростання великих пожертв, але і вимагає компромісів.

Підзвітність перед донорами та культура філантропії. Ми повинні краще продемонструвати причинно-наслідкові зв'язки і вплив, а також довести, що наша робота насправді дає помітний рух вперед у проєктах Вікімедіа, щоб замінити «стрибок віри», який мусять зараз робити наші донори, на доведені підтвердження нашого впливу. Ми також повинні краще розвивати спрямовані пожертви як частину наших багаторічних планів, щоб зробити великі пожертви більш значущими та перетворювальними, а також розвивати внутрішню дисципліну та процеси підзвітності для виконання наших зобов'язань. Щоб розвивати культуру філантропії, ми повинні краще розповідати нашу історію донорам і розробляти доступні матеріали та мультимедійні кампанії, які пояснюють основи роботи наших проєктів і спільнот для широкої громадськості.

Є ще деякі позитивні тенденції та можливості, але для їх розвитку потрібен час і вони не компенсують зниження зростання доходів від банерів. Більше донорів підписуються на щомісячні регулярні пожертви, і продовжує зростати дохід від зборів через електронну пошту. Ми маємо можливості зміцнити життєвий цикл нашого донора, щоб збільшити суму пожертв, яку донор робить за свій життєвий цикл. Ми також можемо відкривати нові країни для збору коштів і досліджувати нові канали, але це не компенсує падіння на наших основних ринках. Нарешті, організаційне зобов’язання приймати пожертви, обмежені цільовим використанням, є важливим для зростання великих подарунків.

Багаторічні потоки доходів: Ендавмент та Ентерпрайз

Вікімедіа ендавмент

Основна стаття: Wikimedia Endowment

Постійний фонд безпечного зберігання, призначений для генерування прибутку для підтримки функціонування і діяльності проєктів Вікімедіа протягом необмеженого часу. Ендавмент Вікімедіа є фондом, окремим від Фонду Вікімедіа. Як фінансовий ендавмент, його основна вартість (або «корпус») призначена для вічного зберігання, тоді як частка фонду може витрачатися щороку. Ендавмент є одним зі способів підвищити фінансову стійкість нашого руху.

Цей Ендавмент був заснований у січні 2016 року з початковою метою зібрати $100 мільйонів до 2026 року для підтримки проєктів Вікімедіа. Ендавмент досяг цієї мети в червні 2021 року, $30 мільйонів з яких надійшли безпосередньо від Фонду Вікімедіа.

Дохід від Ендавменту. У 2023 році Ендавмент уклав угоду про розподіл витрат із Фондом Вікімедіа, згідно з якою Ендавмент тепер компенсує Фонду витрати, які Фонд Вікімедіа несе від імені Ендавменту. У 2022–2023 роках це становило близько $1,8 мільйона, сплачених Ендавментом Фонду, основна частина яких становила витрати на співробітників Фонду, які займаються питаннями Ендавменту. Подібну суму ми очікуємо у 2023−2024 роках.

Крім того, в січні 2023 року Правління Ендавменту затвердило свої перші гранти для фінансування технічних інновацій у проєктах Вікімедіа, щоб забезпечити актуальність проєктів Вікімедіа у швидкозмінному технологічному середовищі. Цей список проєктів був розроблений Комітетом Ендавменту з надання грантів та спільноти у партнерстві з Директором з продукту і технології Фонду. Загалом, на фінансування цих проєктів у фінансовому році 2022-2023 виділено $3,2 мільйона, що розподілені на такі проєкти: Kiwix, Машинне навчання, Абстрактна Вікіпедія та Вікідані.

Планове дарування. Запланований подарунок, або подарунок у спадщину, — це внесок у будь-якій сумі, узгоджений у сьогоденні та наданий у майбутньому. Ці подарунки часто здійснюються через заповіт; їх також можна зробити через поліси страхування життя, пенсійні рахунки, банківські або брокерські рахунки. Ми отримуємо в середньому в 183 рази більше коштів від донорів у вигляді подарунків у спадщину, ніж через усі подарунки, які ті самі донори внесли протягом свого життя. Запланована благодійність є довгостроковою інвестицією з вищою прибутковістю, ніж будь-яке інше зусилля зі збору коштів. Додаючи нові потоки доходу від запланованих подарунків, ми можемо створити низку зобов’язань, які поступово виконуватимуться протягом наступних років. До 2050 року заплановані подарунки можуть стати основним джерелом фінансування Ендавменту.

Вікімедіа Ентерпрайз

Основна стаття: Wikimedia Enterprise

Спосіб адаптації до способу доступу до вмісту Вікімедіа. Зменшення щомісячного числа унікальних читачів за останні кілька років (-7% у січні-грудні 2019 року порівняно січнем-груднем 2021 року) є викликом для нашої історичної моделі відвідування, внеску редакторів та доходу. Команда метрик Фонду вважає, що повторне багаторазове використання контенту третіми сторонами (службами, які використовують вбудовані дані Вікімедіа, таким чином усуваючи потребу відвідувати наші сайти) є одним із чинників, що сприяє цьому.

Ми не контролюємо, як наш вміст багаторазово використовується в сторонніх середовищах, обмежуючи нашу здатність спілкуватися з читачами. Наразі користувачі, які стикаються з нашим вмістом через треті сторони, як правило, не мають можливості розвивати будь-які стосунки з Вікімедіа, чи то через пожертвування, чи, що ще небезпечніше для нашої основної моделі створення знань, через участь і редагування в наших проєктах.

Вікімедіа ентерпрайз має на меті відповісти на цю нову нормальність. Ця служба робить більше вмісту нашого руху доступним в узгоджених машинозчитуваних форматах, стягуючи плату з комерційних організацій за доступ до наданого в цих форматах вмісту Вікімедіа, водночас залишаючи вільний доступ для дослідників і повторних користувачів. Це узгоджується з рекомендацією стратегії руху впроваджувати нововведення у вільні знання, яка скеровує нас «створити необхідну технологію, щоб зробити вміст вільних знань доступним у різних форматах. … Щоб наші проєкти були технологічно пристосованими для включення більш різноманітних форматів знань, є потреба сприяти повторному використанню нашого вмісту на платформах за межами Вікімедіа».

Вікімедіа ентерпрайз забезпечує зрозуміліший і послідовніший спосіб для найбільших повторних користувачів вмісту Вікімедіа, таких як основні пошукові системи, щоб реінвестувати частину вигоди, яку вони отримують від вмісту Вікімедіа, назад у рух, замість різноманітних випадкових благодійних внесків різних розмірів і регулярності. Вікімедіа ентерпрайз має на меті поступове зростання комерційної діяльності за допомогою великих повторних користувачів, щоб компенсувати втрачений дохід від історичних каналів, які залежать від безпосереднього спілкування з читачами (наприклад, банерів для збору коштів). Таким чином, це пряме втілення рекомендації стратегії руху підвищити сталість нашого руху через «нові можливості як отримання доходу, так і поширення вільних знань з допомогою партнерств і доходів від комерційної діяльності».

Запущений у березні 2021 року Ентерпрайз пропонує платформу API для продажу доступу до даних, професійних послуг і комерційних гарантій для великих повторних користувачів вмісту Вікімедіа, наразі зосереджених на ринках пошукових систем і голосових помічників, але також активно досліджуючи нові ринкові можливості. Станом на січень 2023 року Ентерпрайз має 3,2 мільйона доларів щорічного регулярного доходу.

Деталізований бюджет

Показники бюджету

Зростання бюджету Фонду Вікімедіа сповільниться порівняно з попередніми роками, збільшившись на +5% до 177 мільйонів доларів. Це включає зростання фінансування грантів і руху, а також збереження інвестицій у такі області, як наші центри обробки даних, які необхідні для забезпечення доступності проєктів Вікімедіа. Як описано вище, нам довелося скоротити як витрати, не пов’язані з персоналом, так і витрати, пов’язані з персоналом, щоб врахувати невелике скорочення зростання бюджету в порівнянні з темпами річного збільшення витрат. У разі потреби (зокрема, щоб уникнути додаткового скорочення персоналу), Рада повірених погодила використання приблизно 1% фінансового резерву організації на одноразові неповторні витрати.

*Примітка: у 2019−2020 роках ми змогли використати економію бюджету для виплати майбутніх грантів, щоб забезпечити певність фінансування наших грантових програм у непевний час. Показана тут сума за 2019–2020 роки зменшена, щоб відобразити цю дію.

Також очікується, що зростання доходів буде майже незмінним порівняно з прогнозованим доходом у поточному році. Через описані вище тенденції зростання доходів від наших найбільших цифрових каналів досягає певних меж. Зокрема, доходи від банерів становитимуть меншу частку фінансування Фонду наступного року, тому для фінансування бюджету потрібно збільшити інші канали надходжень.

Дохід Прогноз на 2022-2023 Бюджет 2023−2024 Зміна
Ендавмент (приблизна оцінка*) $5 M $5 M 0%
Ентерпрайз $3 M $4 M 33%
Великі пожертви $18.5 M $19 M 3%
Онлайн е-мейл $36.5 M $38 M 4%
Онлайн повторювані $30.5 M $33 M 8%
Збір через банери та інше $77.5 M $74.5 M −4%
Інвестиції $3 M $3.5 M 17%
Разом $174 M $177 M 2%

* Цей дохід від Ендавменту представляє гранти та відшкодування витрат від Ендавменту Вікімедіа до Фонду Вікімедіа. Однак цей дохід є приблизною оцінкою, і він буде визначений Правлінням Ендавменту після липня 2023 року.

Розподіл бюджету

У 2023−2024 роках частка бюджету Фонду, що фінансує безпосередню роботу відповідно до місії, яка також називається «Програмні витрати», зросте до 78% бюджету. Ця частка останнім часом становила в середньому 73%-76%, що відображає збільшення асигнувань на гранти та фінансування партнерів руху, серед інших напрямків.

Бюджет за типом видатків
Програмні витрати $137.8 M
Збір коштів $17.9 M
Загальні та адміністративні витрати $21.3 M
Разом $177 M

Розбудова «Знань як послуги» — відображає найбільшу частину бюджету у 2023-2024 роках. Підтримка рівності є другою за величиною найбільшою частиною нашої програмної роботи, що разом із грантами та підтримкою руху складає більшу частину бюджету в рамках цілі рівності.

Бюджет за цілями
Інфраструктура $86.1 M
Рівність $31.2 M
Безпека та інклюзія $20.5 M
Ефективність $39.2 M
Разом $177 M

Гранти та підтримка руху

Відповідно до стратегії руху, ми продовжуємо збільшувати пряму підтримку руху Фондом. Цього року ми збільшимо загальну підтримку руху на 15%, включаючи фінансування Вікіданих, відповідно до наявного плану для цього проєкту, а також грантову підтримку на 7% порівняно з цим роком.

Грантова програма Фонду спільноти Вікімедіа, яка включає регіональні бюджети для Фондів загальної підтримки (необмежені та багаторічні гранти) та програм Фонду швидкого фінансування, зросте на 10%. Щоб спиратися на наше зобов’язання щодо більш справедливого розподілу ресурсів, фінансування збільшуватиметься в усіх регіонах, водночас віддаючи пріоритет пропорційно більшому зростанню в недостатньо представлених регіонах. Фінансування регіональних і тематичних конференцій збільшиться на 7%, а фінансування Дослідницьких грантів і Фонду альянсів зменшиться.

In 2023−2024, we will build on the work done with grantee partners in 2022−2023 to revise elements of the grantmaking process with the overarching goals of creating a lighter-weight process for grantees, increasing partnership between the Foundation and affiliates, and a commitment to shared learning. We are proposing the following changes to the General Support Fund:

  • Expanding multi-year funding eligibility for all General Support Fund applicants to support long-term costs (i.e. staffing and rent), without a multi-year strategic plan.
  • A lean grant renewal process that focuses solely on important changes, lessons learned, and is pre-populated with previous grant information.
  • Removing the requirement for a written midterm report
  • A revised and simplified grant agreement (cut from 12 to 7 pages)

All General Support Funds remain unrestricted as they have been since the relaunch in 2021.

Розподіл бюджету

Не дивно, що найбільша категорія витрат бюджету Фонду – це витрати на персонал, який становить приблизно 60% витрат на постійний персонал і тимчасових контрактних працівників. Збільшення витрат у нашому бюджеті відображає вартість життя та подібні витрати, пов’язані із заробітною платою, соціальними виплатами та іншими витратами на персонал. Далі йдуть гранти та підтримка руху, яким ми в цьому фінансовому році віддаємо пріоритетне зростання, як обговорювалося вище.

Витрати на подорожі та події зростають цього року через те, що Вікіманія в серпні 2023 року повертається до переважно очного заходу, що становить значну частину цього бюджету.

Ми запланували невелике зростання, щоб відобразити типове щорічне зростання витрат для багатьох категорій, які є ключовими для підтримки діяльності, як-от амортизація капіталу, Інтернет-хостинг і обробка пожертв. Ми працюємо над скороченням і управлінням витратами в більшості інших категорій витрат.