Jump to content

Річний план Фонду Вікімедіа/2023-2024/Продукт і Технологія/ЦКР

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation Annual Plan/2023-2024/Product & Technology/OKRs and the translation is 99% complete.
Outdated translations are marked like this.
Примітка — ФВМ до середини 2024 року кожні 3 місяці підтримуватиме переклади цієї сторінки :
AR, FR, PT, RU, ES, JA, UK, ZH, SW, HI

Цей документ представляє «частину 2» процесу річного планування на 2023-24 роки для відділів Продукту і Технології Фонду Вікімедіа. Він зосереджується на проєкті «цілей і ключових результатів» (ЦКР) цих відділів для Річного плану на 2023-24 роки. У Wikimedia Foundation Annual Plan/2023-2024/Product & Technology«частині 1» було пояснення проєктів робочих портфелів (умовно названих «кошиками»), а також теорії та планування, що стоять за цим документом.

Хоча цей документ є завершеним, передбачається, що ключові результати та гіпотези, що лежать в їх основі, будуть поступово оновлюватися протягом усього Річного плану на 2023-24 роки в міру засвоєння уроків.

Цілі v2 (v1) Ключовий результат Пояснення

WE1: Досвід дописувачів

Підтримувати зростання високоякісного та релевантного вмісту в найбільш лінгвістично різноманітній, надійній та всеосяжній екосистемі вільних знань у світі шляхом забезпечення та підтримки високоякісного та доступного досвіду дописувачів.

Контекст: Для того, щоб зосередитися на чомусь одному, нам потрібно пожертвувати чимось іншим. Ми хочемо зосередитися на підтримці контенту і модераторів контенту, внесенню редагувань з мобільних пристроїв, підтримці онлайн-кампаній і зменшенні IP-блокувань. Щоб зосередитися на цих речах, ми повинні зменшити пріоритет підтримки очних подій і продуктивність нових редакторів (за винятком ключових результатів з IP-блокувань).

Обговорити

1. Збільшення нескасованих правок з мобільних пристроїв в основному просторі статей у Вікіпедіях на 10%, в середньому по репрезентативному набору вікіпроєктів. Цей ключовий результат (КР) активно заохочує просування редагуванню контенту з мобільних пристроїв як через діяльність, що підтримує інші КР (наприклад, модерація та охоплення контенту), так і через діяльність, спрямовану передусім на внесок з мобільних пристроїв. За останні три роки внесок контенту з мобільних пристроїв збільшився приблизно на 20%. Якщо ми зможемо знайти способи збільшити його ще на 10% лише за один рік, це буде прискоренням порівняно з його природним темпом зростання.

Цей КР включає як веб, так і застосунки. Він "усереднений по репрезентативному набору вікіпроєктів", щоб гарантувати, що ми робимо покращення, які є цінними для багатьох вікі, а не лише для найбільших. Ми пізніше виберемо, для яких саме вікі.

2. Завершення покращення чотирьох робочих процесів, які покращать досвід редакторів з розширеними правами (адміністраторів, патрульних, функціонерів і модераторів усіх видів); розширення їхніх творчих здібностей; вплив щонайменше на чотири різні вікі, а також спільно з волонтерами досягнення КР для кожного набору покращень. Ми ще не знаємо, чи конкретна мета, скажімо, зменшення відставання, насправді є тим, що потрібно від нас редакторам, які виконують роботу модераторів. Зрештою, ми хочемо використовувати наші ресурси, щоб підвищити їхню задоволеність і покращити їхню здатність створювати робочі процеси та керувати ними — ось що означає «розширити їхні творчі здібності»: ці учасники спільноти створюють дивовижні речі, і найкраще ми можемо допомогти їм у цьому, коли ми підтримуємо їхню творчість за допомогою платформ, кінцевих точок, шаблонів та інших інструментів. Число «чотири робочі процеси» означає, скільки команд ми можемо уявити, працюючи над цим КР. А число «чотири різні вікі» має на меті заохотити нас узагальнити наш вплив на всі проєкти, де це можливо. Цей КР вимагатиме від нас співпраці з відповідними волонтерами для встановлення фактичних КР для кожного конкретного покращення, щоб ми могли узгодити з ними, коли ми досягли впливу. Зверніть увагу, що робота над робочими процесами, якими користуються користувачі, інші аніж редактори, що здійснюють модерацію, все одно може покращити їхні враження. Наприклад, робота, яка змушує новачків створювати якісніші перші статті, може зменшити навантаження на тих, хто патрулює нові статті.
3. Збільшення на 1 відсотковий пункт (у річному обчисленні) частки новостворених або покращених статей на теми з високим рівнем впливу з прийнятною якістю, згідно з «глобальним показником якості», які створюються або редагуються у Вікіпедії, починаючи з недостатньо представлених географічних регіонів і гендеру. У міру того, як ми дізнаємося більше і встановлюємо базові рівні, ця метрика може бути скоригована, включаючи адаптацію для нормалізації та/або скоригована для компенсації коливань. Ця метрика зосереджена на збільшенні прийнятної якості контенту для тем з високим рівнем впливу. Зокрема, мета полягає в тому, щоб у Вікіпедії з'явився додатковий 1% статей прийнятної якості на вибрані теми (починаючи з недостатньо представлених географічних регіонів і гендеру), беручи за базовий рік попередній рік. Наприклад, з усіх новостворених або покращених статей у 2022/2023 роках, які стосувалися географічних регіонів і відповідали прийнятному рівню якості, 28% були присвячені недопредставленим регіонам. Це означає, що у 2023/2024 році з усіх новостворених або покращених статей про географічні регіони, які відповідають прийнятному рівню якості, 29% мають бути присвячені недостатньо представленим географічним регіонам. Зверніть увагу, що мета змінилася з 10% зростання в порівнянні з попереднім роком (як було написано раніше) на 1% зростання в порівнянні з попереднім роком. Цю метрику було змінено на 1% у річному обчисленні, оскільки аналітики даних Фонду Вікімедіа визначили її як більш досяжну і реалістичну, враховуючи останні тенденції зростання кількості статей на теми з високим рівнем впливу (з особливим акцентом на контент про недопредставлені регіони у Вікіпедії).

Ця метрика має бути корисною для визначення напрямку, але гнучкою для команд, щоб вони могли визначати свою стратегію та відстежувати прогрес. Ініціативи, спрямовані на досягнення цієї мети, можуть бути зосереджені на покращенні якості існуючих статей на вибрані теми або на заохоченні створення нових статей на ці теми. Команди можуть оцінити свій вплив, порівнюючи результати за квартал або цілий рік з аналогічним періодом минулого року. Такі аспекти, як якість і релевантність, завжди важко виміряти. Якість статті визначається глобальною оцінкою якості, яка базується на численних параметрах статті, таких як кількість розділів, приміток і посилань. Аналогічно, теми статей будуть визначатися у співпраці з командами, що працюють над аналізом прогалин у знаннях, і використовуватимуть їхні набори даних, починаючи з недостатньо представлених географічних регіонів і гендеру.

Ця робота узгоджується з метрикою контенту в рамках всього Фонду, що стосується як кількості, так і якості — це означає, що ми можемо впливати на неї як шляхом створення нових статей, так і шляхом покращення вже існуючих. «Теми з високим рівнем впливу» - це поняття з Рекомендації №8 Стратегії Руху: «Визначити теми для впливу». Гендер і географія — це теми, які наш рух визначив як такі, що мають значні прогалини в контенті, і які наша дослідницька команда може виміряти.

4. Збільшення на Х% частки IP-блокувань, на які подавалася апеляція, при незмінній або зменшеній частці апеляцій, за якими проведене розблокування. Блокування IP-адрес є основним інструментом нашого руху для зупинки зловмисників на наших сайтах, але воно має прикрий ефект блокування багатьох користувачів, які діють з добрими намірами. Це особливо негативно впливає на нових редакторів і на програми спільноти. Не існує надійного способу виміряти, скільки людей заблоковано помилково, але ми можемо приблизно визначити, скільки з них просять зробити виняток (тобто подати апеляцію) на своє блокування. Однак перешкодою для цього є те, що користувачам складно знайти і заповнити наш процес апеляції. Тому цей КР намагається допомогти нам покращити ситуацію з блокуванням IP-адрес у двох напрямках. По-перше, він закликає нас зробити процес апеляції зрозумілим для користувачів, таким чином, щоб ми могли очікувати більшої кількості заблокованих людей, які подають апеляції. І водночас він закликає нас зменшити кількість помилкових блокувань, дивлячись на частку апеляцій, які були розблоковані. Іншими словами, якщо ми зможемо блокувати лише правильних користувачів, то побачимо, що дуже мало з них будуть розблоковані. Цей КР може спричинити глибокі дискусії суспільного та технічного характеру про природу IP-адрес і про те, як ми їх використовуємо, а також про робоче навантаження і робочі процеси функціонерів, які керують цими процесами. Працюючи з членами спільноти, ми можемо виявити, що існують кращі способи вимірювання прогресу в питаннях, пов'язаних з блокуванням IP-адрес, і ми можемо переорієнтуватися на інші показники. [Див. замітку про оновлення]
5. Створення нової спільноти Вікімедіа для створення відкритої бібліотеки функцій, Вікіфункцій, здатної створювати нові форми знань на всіх сайтах Вікімедіа. Цей КР відображає стратегічну ставку Фонду на створення Вікіфункцій як платформи для спільнот для створення, використання та підтримки бібліотеки функцій. Вікіфункції також сформують технічну основу для Абстрактної Вікіпедії, проєкту, який дозволить створювати та підтримувати статті Вікіпедії незалежним від мови способом. Кінцева мета Абстрактної Вікіпедії — зробити знання більш доступними і зручними для використання для всіх, незалежно від їхньої мови чи походження.

WE2: Досвід читання і роботи з медіа

Створення для наших проєктів сучасного, релевантного та доступного досвіду читання та сприйняття медіа.

Контекст: Ми хочемо зосередитися на збільшенні кількості унікальних пристроїв, збільшення рівня внутрішнього виявлення і залучення користувачів без редагування. Щоб зробити це, ми маємо позбавити пріоритетності взаємодію з зображеннями та аудіо та вхідних проблем із доступністю. Наведені нижче КР також відображають цей фокус.

Обговорити

1. Забезпечити досвід якісного читання для всіх користувачів, адаптувавши стандартний досвід для 15% переглядів сторінок, виходячи з індивідуальних потреб і обмежень користувача. Цей КР зосереджений на наданні можливості нашому інтерфейсу адаптуватися до індивідуальних потреб, коли це необхідно. Теорія тут полягає в тому, що люди будуть відчувати себе більш залученими при використанні вебсайту та інтерфейсу, які можуть адаптуватися відповідно до їхніх потреб. Це може охоплювати такі роботи, як темний режим, щільність тексту і сторінок, а також налаштування розміру шрифту. Частину такої адаптації інтерфейс може виконувати автоматично — наприклад, створювати адаптивні версії функцій чи інструментів або забезпечувати ввімкнення темного режиму на основі налаштувань браузера чи пристрою користувача. В інших випадках така адаптація може бути здійснена шляхом цільового налаштування, що дозволяє користувачам обирати стани, що не використовуються за замовчуванням, у певних (але обмежених) випадках. З точки зору доступності, ми зосередимося на функціях, які потрібно створювати окремо, щоб забезпечити більшу доступність, або на встановленні станів за замовчуванням, які є більш дружніми для доступності, залишаючи можливість для налаштування користувачам, які мають різні уподобання. Щоб встановити конкретну цифру "15%", ми проаналізували, як користувачі адаптують стандартний досвід у застосунку Вікіпедії для iOS. 59% користувачів застосунку використовують тему не за замовчуванням (темну, чорну або сепію). Ми використали цю цифру як базову, але врахували наше припущення, за яким більш імовірно, що постійні користувачі Вікіпедії в Інтернеті витрачають час на адаптацію свого досвіду читання, на відміну від спорадичних користувачів.
2. Зацікавлені читачі виявлять і переглядатимуть більше контенту, що вимірюється збільшенням на 10% кількості внутрішніх посилань на сторінки у репрезентативних вікі. Цей КР зосереджений на тому, щоб полегшити зацікавленим читачам виявлення контенту шляхом дослідження різних методів виявлення контенту або точок входу до нього. Мета полягає в тому, щоб надати читачам ці можливості в певні моменти їхньої подорожі або після певних дій, які вказують на те, що вони зацікавлені в тому, щоб дізнатися більше. «Взаємодія зі сторінками» в цьому контексті включає всі способи, якими користувач може взаємодіяти з контентом, окрім простого перегляду сторінки (наприклад, попередній перегляд сторінок). «Внутрішнє посилання» означає, що ми враховуватимемо лише ті взаємодії зі сторінками, які відбуваються після того, як користувач вже розпочав свою сесію на нашому сайті (тобто, за винятком першого потрапляння на сайт, яке зазвичай відбувається через посилання з пошукової системи).
3. Поглибити взаємодію читачів з Вікіпедією через 0,05% унікальних пристроїв, які беруть участь без редагування. Цей КР зосереджується на поглибленні залучення читачів, а також на дослідженні способів, якими читачі можуть долучатися до наших проєктів, не редагуючи сторінки. Ми припускаємо, що є люди, які зацікавлені в участі у вікі, але для яких будь-яке редагування є надто складним завданням. Ми хочемо, щоб ці люди мали можливість глибше долучитися до вікі, можливо, стати більш відданими читачами, або врешті-решт відчути себе достатньо комфортно, щоб редагувати. "Участь без редагування" означає будь-які дії, які користувачі можуть робити у вікі, окрім редагування (редагування обговорень ми також вважаємо "редагуванням"). Хоча на наших вебсайтах нічого з цього немає, у наших застосунках, у вигляді списків для читання або обміну контентом у соціальних мережах. Ця робота може включати надання користувачам можливості налаштовувати свій особистий досвід читання, або ж зосереджуватися на поширенні контенту по всій вікі, кураторстві та пропонуванні контенту іншим. Цей КР включає роботу над мобільними та десктопними вебсайтами і застосунками. Для мобільних і десктопних вебсайтів це може включати адаптацію деяких функцій участі без редагування, які існують у застосунках. Для застосунків це може включати вдосконалення існуючої функціональності або розробку нових ідей. Число 0,05% — це приблизно співвідношення редакторів до унікальних пристроїв — тож, можливо, в перший рік використання цього набору функцій ми побачимо подібне співвідношення для учасників, які не мають права редагування, яке в майбутньому збільшиться до рівня, що перевищуватиме кількість редакторів. [Див. замітку про оновлення]
4. Покращити продуктивність вебсайту для користувачів у Південній Америці, починаючи зі скорочення затримки p50 для користувачів у Бразилії щонайменше на 100 мс Цей КР зосереджується на покращенні продуктивності вебсайту в регіоні з недостатнім рівнем обслуговування. Дослідження показують, що значне і помітне скорочення часу відгуку вебсайту покращує залученість користувачів. В рамках цього КР ми покращимо час відгуку вебсайту в Південній Америці, наприклад, шляхом розгортання додаткового кеш-сайту в цьому регіоні. Хоча ми очікуємо, що перший значний вплив можна буде виміряти в Бразилії до кінця фінансового року, очікується, що незабаром після цього весь регіон побачить значні переваги в продуктивності.

WE3: Платформа знань

Посилення співпраці та ефективності серед розробників програмного забезпечення шляхом покращення процесу розробки для MediaWiki

Обговорити

1. Зменшити фрагментацію у робочих процесах розробників, досягнувши 75% прийняття принаймні одного офіційно підтримуваного інструменту розробника в активне використання. Метою цього ключового результату є надання стандартних інструментів розробки, які відповідають потребам більшості розробників Вікімедіа. Ми також прагнемо мати можливість відтворювати середовища, подібні до виробничих, для ширшого кола компонентів на етапах розробки, тестування та розгортання. Досягнувши цього, ми забезпечимо кращий досвід для розробників. Цей досвід дозволить інженерам швидше включатися в роботу, допомагати один одному, коли виникають труднощі, і з більшою впевненістю розгортати нові функції у виробництві. Ця робота не має на меті охопити всі робочі процеси розробників протягом першого року, а лише покращити ті з них, які найбільше впливають на продуктивність розробників.
2. Збільшити на 20% кількість авторів, які створили понад 5 виправлень (патчів) для певного набору репозиторіїв MediaWiki, які розгорнуті у виробництво. Збільшення кількості людей, які бажають і можуть зробити внесок у базу коду MediaWiki, зменшить ймовірність того, що команда буде заблокована, коли будуть потрібні зміни в ядрі MediaWiki. Це також зменшує ймовірність створення обхідних шляхів, які збільшують технічну заборгованість. Крім того, ця метрика показує, що до бази коду стає легше і безпечніше долучатися без неочікуваних наслідків.
3. Вирішити і задокументувати 4 основні пункти технічного стратегічного напрямку/політики/процесу. Керівництво Продукту і технології визначило ключові сфери, в яких необхідний стратегічний напрямок для збільшення впливу технічної роботи. Приклади включають визначення підходу до підтримки MediaWiki поза межами Вікімедіа та створення політики щодо програмного забезпечення з відкритим кодом. Визначення стратегічного напрямку для цих тем означатиме підвищення ефективності та більшу згуртованість у технічному напрямку Вікімедіа.

Цілі v2 (v1) Ключові результати Пояснення

SDS1: Визначення основних метрик

Кожна метрика і вимір у нашому наборі даних основних метрик має наукову або емпіричну підтримку, стандартизовану, застосовувану в роботі і поширювану по всьому Фонду.

Контекст: Ефективне використання метрик для прийняття стратегічних рішень у Фонді вимагає від нас вимірювання та оцінки впливу роботи за допомогою загального, надійного та зрозумілого набору метрик. Забезпечення того, щоб різні команди, які працюють над різними проєктами, використовували однакові метрики з однаковими визначеннями для розуміння впливу своєї роботи, дозволить нам узгодити зусилля в межах усього Фонду, з афіліатами та зі спільнотами. Ці метрики дозволять співробітникам Фонду та спільнотам оцінювати пропозиції щодо програм і функцій продуктів, а також відстежувати й оцінювати результати. Крім того, вони дадуть змогу інженерам, які підтримують інструменти, що використовуються для підготовки та аналізу даних, надавати вищий рівень послуг, точніше визначаючи обсяг їхньої роботи, що зробить зусилля більш ефективними з огляду на наші поточні ресурси. Дані є настільки корисними, наскільки вони доступні для користувачів. Наші метрики повинні бути максимально доступними, щоб ми могли максимізувати їхню корисність для всіх аудиторій. Ми будемо збирати, організовувати та надавати необхідну інформацію для правильного використання та запобігання зловживанням.

Обговорити

1. Для трьох з чотирьох основних метричних областей надайте принаймні одну метрику з задокументованим дотриманням основних метричних критеріїв. Ця робота вимагає від нас визначення та уточнення критеріїв для основних метрик, а також документування того, наскільки наші основні метрики відповідають цим критеріям. Виконуючи цю роботу, ми виявимо прогалини і можливості для подальшого вдосконалення наших основних метрик.

Наше вихідне припущення полягає в тому, що вимоги до основних метрик охоплюють наукове або емпіричне обґрунтування цих метрик, а також їх чітке визначення, розрахунок, походження даних, версіювання та відповідального за дані. Коли ми почнемо впроваджувати ці метрики, ми можемо визначити переглянутий набір критеріїв, який буде більш корисним для керівництва відбором метрик та їх визначенням.

4. П'ять ініціатив річного плану пов'язані з основною метрикою як відправною точкою для вимірювання та інформування про прогрес або для визначення напряму використання ресурсів. Ми можемо виявити, що керівники та співробітники розуміють, як наші основні метрики річного плану пов'язані з їхньою роботою, спостерігаючи за тим, як ці метрики впливають на ініціативи річного плану в усьому Фонді. Цей вплив може бути різним у різних командах та ініціативах, тому ми шукаємо показники, які охоплюють три рівні взаємодії з цими метриками. Деякі керівники можуть використовувати метрики як інструмент спостереження та розпочати дослідження, щоб зрозуміти зв'язок тенденцій з ініціативами їхнього річного плану. Інші можуть використовувати ці метрики як інструмент для широкого інформування про прогрес або базові рівні своєї роботи, наприклад, шляхом включення метрик у щоквартальні огляди або в річні плани роботи з рухом. В ідеальному випадку, керівники ініціатив річного плану безпосередньо використовують ці метрики для прийняття рішень про виділення ресурсів, що демонструється у внутрішніх та зовнішніх повідомленнях про ці рішення. Заохочуючи таке багаторівневе використання наших основних метрик річного плану в різних ініціативах річного плану, ми наближаємо всю організацію до ідеалу використання спільного набору метрик для керівництва скоординованою роботою в рамках всього Фонду.

SDS2: Прийняття емпіричних рішень

Співробітники та керівництво Вікімедіа приймають рішення на основі даних, використовуючи основні метрики для оцінки прогресу програми та її впливу

Контекст: Використовуючи основні метрики для оцінки прогресу програм та їхнього впливу, ми можемо бути переконаними, що приймаємо рішення на основі даних і підкріплені доказаними даними. Це дозволяє нам зосередитися на наших найважливіших цілях, вносити необхідні корективи та відстежувати наш прогрес у часі. Щоб досягти цієї культури, заснованої на даних, ми повинні почати з кодифікації основних метрик і пов'язаних з ними процесів в інструменти і результати, які дозволять ключовим аудиторіям розуміти, оцінювати і досліджувати високоякісні дані. Це означатиме не лише інвестиції в розробку інструментів для перегляду метрик, але й інвестиції в інфраструктуру даних та якісні рішення, які дозволять нам підвищити точність, охоплення та своєчасність наших інформаційних продуктів. Ми зосередимося на двох ключових напрямках:

 • Надання можливості вищому керівництву приймати рішення на основі даних шляхом надання спільних інструментів і даних для формування їхньої точки зору. Ця робота включатиме надання трьох основних метрик у вигляді інформаційних продуктів, надання інструментів, які дозволять відповідним аудиторіям аналізувати та оцінювати ці метрики, а також необхідні інвестиції в інфраструктуру даних та існуючі інформаційні продукти.
 • Оптимізація генерації даних, пов'язаних з нашими продуктами та функціями, які дозволяють нам порівнювати та проводити експерименти з продуктами. Експериментування дозволяє нам швидко вчитися і допомагає нам розвивати правильний досвід взаємодії зі спільнотою. Оскільки наш портфель продуктів зростає, нам потрібно розробити стратегію, щоб систематично і прозоро підтверджувати, що наші рішення та інвестиції рухають нас у правильному напрямку для досягнення цілей руху.

Обговорити

5. Чотири команди розробників функцій використовують спільні інструменти для оцінки та покращення користувацького сприйняття на основі емпіричних даних про взаємодію з користувачами. Створення спільних інструментів, які команди розробників функцій можуть використовувати для вимірювання впливу змін у функціях, підвищить нашу ефективність шляхом зменшення зусиль, необхідних для створення та фіксації вимірювань, а також полегшить узгодження цих вимірювань з нашими основними метриками.
6. Вище керівництво може періодично використовувати спільний інструмент для оцінки прогресу Фонду за основними метриками. Оскільки ми орієнтуємо вище керівництво на основні метрики в рамках Цілі 1, нам потрібно надати прості у використанні інструменти, які дозволять оцінювати та вимірювати прогрес Фонду за основними метриками. В рамках цієї роботи досліджується, як ми можемо досягти цього за допомогою статичних звітів, інструментів візуалізації даних тощо, а також інвестицій в інфраструктуру та якість даних. Цього року ми зосередимося на обслуговуванні основних метрик.

SDS3: Використання та розповсюдження даних

Користувачі можуть надійно отримувати доступ до контенту Вікімедіа та запитувати його у великих масштабах

Контекст: Механізми, які надають дані з наших проєктів, є критично важливими для успішного розвитку вікі-досвіду, а також для інструментів розробки, аналізу наших проєктів та інших видів діяльності руху. Ми повинні мати можливість передавати дані за допомогою надійних, стійких і масштабованих продуктів, щоб задовольнити потреби вільного поширення, виявлення, кураторства і творення знань. Ключовою областю уваги Фонду цього року буде дослідження того, як ми можемо запропонувати більш стійке рішення на основі графів знань, яке продовжить підтримувати постійне здобуття та зростання вмісту знань стійким та продуктивним способом, зберігаючи при цьому доступ до наявного вмісту. Цього року ми зосередимося на такому:

 • Дослідження методів покращення продуктивності та надійності запитів WDQS
 • Усунення потенційних ризиків неминучих збоїв, пов'язаних з WDQS
 • Закладання основи для довгострокових рішень для масштабування швидко зростаючого графа знань.

Обговорити

1. Граф знань Вікіданих може бути перезавантажений протягом 10 днів для графа, що містить до 20 мільярдів кортежів. Основною проблемою, яку ми намагаємося вирішити, є середньострокова масштабованість і стабільність Сервісу запитів до Вікіданих, що може перешкоджати можливості робити запити до Вікіданих. Служба запитів до Вікіданих працює на основі Blazegraph і містить 15 мільярдів тріад. Наразі граф зростає зі швидкістю 1 мільярд тріад на рік. З поточним розміром і зростанням графа ми стикаємося з низкою проблем з масштабуванням:
 • Перезавантаження (відновлення) графа з дампів Вікіданих займає понад 2 місяці. Частково це пов'язано з тим, що операція є довгою, однак час збільшується через те, що перезавантаження непередбачувано завершується, коли граф досягає певного розміру, що вимагає перезапуску процесу.
 • Все частіші проблеми зі стабільністю WDQS
 • Запити виконуються довше, з дедалі частішими таймаутами

Здатність перезавантажити граф є критично важливою функцією для забезпечення цілісності даних і можливості відновлення після потенційних критичних проблем з даними. Це показник стабільності та масштабованості системи. Крім того, нестабільність процесу перезавантаження даних безпосередньо пов'язана з розміром графа, так само як з розміром графа пов'язана і стабільність роботи WDQS.

Цілі v2 (v1) Ключові результати Пояснення Дослідження

FA1: Опис кількох потенційних стратегій

За допомогою яких Вікімедіа може задовольнити нашу мету бути важливою інфраструктурою екосистеми вільних знань

Обговорити

1. Учасники роботи над Майбутніми аудиторіями мають щонайменше три можливі стратегії того, як проєкти Вікімедіа (особливо Вікіпедія та Вікісховище) залишатимуться «важливою інфраструктурою вільних знань» у майбутньому, включно з аудиторіями, які вони охоплюватимуть, гіпотезами, які вони перевірятимуть, та підходами до їхньої перевірки. Перш ніж Кошик майбутніх аудиторій зануриться в дослідження можливої майбутньої роботи, ми хочемо викласти різні стратегії, які ми будемо досліджувати, і продумати питання, на які потрібно відповісти, щоб виявити їхню життєздатність.

Учасники спільноти Вікісховища прямо попросили нас подумати про стратегію майбутнього Вікісховища — цей КР гарантує, що ми це зробимо, але він також вписується в ширше стратегічне мислення продукту цього кошика.

Огляд зовнішніх тенденцій Вікімедіа 2023 висвітлив низку змін у технологіях і поведінці користувачів у пошуку та створенні контенту, які становлять потенційні ризики для сталості нашого руху. Цей напрямок роботи буде спрямований на те, щоб глибше зануритися в те, як наші проєкти та спільноти можуть продовжувати процвітати перед обличчям різних потенційних майбутніх викликів.

Особа для зв'язку: User:MPinchuk (WMF)

FA2: Перевірка гіпотез

Підтвердити або спростувати потенційні стратегії на майбутнє, починаючи з першочергової уваги до сторонніх контент-платформ

Обговорити

1. Перевірка гіпотези, спрямованої на охоплення глобальної молодіжної аудиторії там, де вона перебуває на провідних сторонніх контент-платформах, щоб згенерувати ідеї для продуктів, які ми можемо створити на наших сайтах або поза ними, і які можуть допомогти збільшити їхню залученість до контенту Вікімедіа як споживачів і дописувачів. Один зі стратегічних напрямків, який ми впевнені, що хочемо дослідити, стосується поширення вільних знань на інших платформах, таких як YouTube, Instagram тощо. Величезна кількість знань споживається в цих місцях вільно, і ми ще не робимо нічого, щоб сприяти цьому, а також не маємо теорій про те, як залучити учасників і отримати дохід з цих місць. Формулювання цього КР було оновлено 11 жовтня 2023 року, щоб чіткіше пояснити, що метою цього КР є поширення контенту Вікімедіа через сторонні платформи, а не через бренд Вікімедіа, а також щоб чіткіше пояснити, що це слугує розробці ідей для продуктів. З поширенням контенту все ще важливо, щоб атрибуція та брендинг поширювалися разом з ним, щоб Вікімедіа могла підтримувати зв'язки з редакторами та донорами — але це не є первинним напрямком цієї роботи.
 • У Дослідженні стану бренду 2022 розглядалося, як Вікіпедію сприймають різні вікові групи. Воно відзначило особливо низькі оцінки серед 18-24-річних на деяких ринках (США, Німеччина, Південна Африка), які дали Вікіпедії негативний Індекс підтримки споживача. Згідно з цим дослідженням: «Це становить високий ризик для майбутнього проєкту і руху в цілому».
 • Нью-Йорк таймс повідомила свідчення того, що молодь у всьому світі все більше часу проводить у соціальних застосунках і все менше у традиційних пошукових системах (які зазвичай приносять основну частину нової аудиторії нашим проєктам).

Контакт: User:MPinchuk (WMF)

2. Перевірка гіпотези про пошук знань за допомогою розмовного ШІ, щоб дослідити, як люди можуть виявляти контент проєктів Вікімедіа та взаємодіяти з ним Ще один стратегічний напрямок, який ми впевнені, що хочемо дослідити, стосується розмовного ШІ — технології, яка, схоже, стане трансформаційною в екосистемі вільних знань. Не всі роботи з використанням великих мовних моделей і чат-ботів підпадають під цей КР, а лише ті, що досліджують розмовний ШІ як спосіб донести вільні знання до аудиторії, яка інакше не мала б змоги ознайомитися з контентом Вікімедіа.
 • Reuters повідомило, що станом на лютий 2023 року, через 2 місяці після запуску, ChatGPT мав 100 мільйонів активних користувачів, що свідчить про його велику привабливість і швидке зростання.
 • GPT-4 та інші ВВМ (великі мовні моделі) зараз використовуються для створення багатьох нових інструментів, зокрема пошуку та створення контенту онлайн. Багато хто в нашому русі цікавляться і стурбовані тим, як наша робота і проєкти можуть продовжувати процвітати у світі все більш досконалих інструментів ШІ.

Контакт: User:MPinchuk (WMF)