Jump to content

Tablica ogłoszeń Wikimedia Foundation/Przemyślenia łączników Fundacji na temat ostatecznej wersji Karty Ruchu

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Wiadomość pod tytułem Wikimedia Foundation Board liaisons reflections on final Movement charter draft wysłana została przez Natalię Tymkiv 21 czerwca 2024.

Przemyślenia łączników Fundacji na temat ostatecznej wersji Karty Ruchu

Drogie i drodzy,

Jesteśmy wdzięczni członkiniom i członkom komitetu autorskiego Karty Ruchu (MCDC), którzy poświęcili swój czas i energię na przedstawienie ostatecznego projektu Karty. Wykazali się oni ogromną odpornością i wytrwałością w poszukiwaniu sposobów na zwiększenie naszego zbiorowego poczucia przynależności jako ruchu oraz nakreślenie ról i obowiązków, które mają pomóc nam wszystkim w podejmowaniu lepszych decyzji w kierowaniu ruchem Wikimedia w przyszłości.

Dla niektórych ten ostateczny projekt Karty stanowi przedłużenie procesu Strategii Ruchu, który rozpoczął się na dobre w 2020 roku. Istnieje wiele refleksji na temat tej historii, niektóre nostalgiczne, a inne mniej. Kierunek strategiczny 2030 kierował i nadal kieruje strategią Wikimedia Foundation. Jak zauważono w tegorocznym planie rocznym Fundacji, jest wiele powodów do świętowania w zbiorowym postępie w realizacji pierwotnych dziesięciu zaleceń strategii Ruchu, w tym wspólnego postępu w tworzeniu bardziej sprawiedliwych i zdecentralizowanych struktur decyzyjnych.

Jednocześnie wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę, że świat wokół nas znacznie się zmienił od czasu rozpoczęcia procesu strategii Ruchu, że nasze ograniczone zasoby wymagają znacznie bardziej pragmatycznych kompromisów i wyborów, a Rada ma obowiązek rozważyć ryzyko, wartość, koszty i korzyści wszelkich znaczących zobowiązań podejmowanych w celu realizacji misji.

Zgodnie z prośbą MCDC, Rada Powiernicza Wikimedia Foundation w ciągu ostatnich kilku miesięcy podzieliła się z komisją swoimi bezpośrednimi opiniami na temat poprzednich projektów Karty Ruchu, w tym perspektywami dotyczącymi Rady Globalnej i opiniami na temat poprzedniego projektu Karty, które opublikowaliśmy publicznie. Łącznicy brali również udział w regularnych i ciągłych spotkaniach z członkami MCDC, w tym zapraszali członków MCDC na wszystkie posiedzenia Rady i spotkania strategiczne od czerwca 2022 roku.

Nasze ogólne spostrzeżenie, które zostało rozwinięte w treści niniejszego listu, jest takie, że ostateczny projekt Karty Ruchu nadal nie odnosi się do istotnych obaw zgłoszonych wcześniej przez Zarząd. W związku z tym, jako łącznicy, nasze zalecenia dla Rady Powierniczej Wikimedia Foundation są następujące:

  • nie ratyfikować ostatecznego projektu Karty Ruchu w zaproponowanej formie; oraz
  • wesprzeć Fundację w opracowaniu konkretnych, określonych w czasie kolejnych kroków na bardziej praktyczną skalę, co pozwoli nam wszystkim ocenić postępy i zobaczyć, co należy zmienić lub rozbudować.

Uważamy, że zatwierdzenie tej wersji Karty, pomimo ogromnej ilości pracy i zasobów już w nią włożonych, nie byłoby właściwym rozwiązaniem. Zamiast tego uważamy, że lepiej jest kontynuować realizację tych samych celów, do których dążył projekt Karty, w inny sposób, poprzez identyfikację kluczowych obszarów, w których ostateczny projekt Karty dostarcza nam wskazówek dotyczących konkretnych kroków, które można podjąć w celu zwiększenia nadzoru wolontariuszy i całego Ruchu nad niektórymi podstawowymi obszarami odpowiedzialności. Wierzymy, że pozwoli to Fundacji i nam wszystkim wcielić w życie zalecenie Strategii Ruchu, aby oceniać, iterować i dostosowywać się w miarę postępów, zamiast zbyt szybko zgadzać się na nowe struktury, które mogą jeszcze nie być odpowiednie do celu.

Jako łącznicy najpierw podzieliliśmy się tym zaleceniem i naszymi refleksjami z MCDC 18 czerwca, a następnie z resztą Rady Wikimedia Foundation 20 czerwca (w tym krótkim briefie). Rada analizuje obecnie ostateczny projekt Karty Ruchu i planuje głosowanie podczas specjalnego spotkania między 25 czerwca a 9 lipca, w okresie głosowania dla wszystkich podmiotów afiliowanych i edytorów.

Kontekst dzielenia się tymi refleksjami: dlaczego teraz?

Jako łącznicy uważamy, że ostateczny projekt nie odnosi się do obaw wyrażonych wcześniej przez Radę Powierniczą w informacjach zwrotnych na temat poprzednich projektów Karty. W szczególności ostateczny projekt nadal nie zapewnia wystarczająco jasnego wyjaśnienia, w jaki sposób Karta będzie wspierać wspiera misję Wikimedia w interesie publicznym i skutecznie eliminować niedociągnięcia obecnych struktur Wikimedia, aby umożliwić podejmowanie bardziej skutecznych i sprawiedliwych decyzji.

Kwestie te nie są nowe i były poruszane w poprzednich opiniach Zarządu do MCDC, w tym w liście z 22 stycznia (udostępnionym publicznie w lutym) w odpowiedzi na pierwszy publiczny projekt oraz w liście z maja w odpowiedzi na drugi publiczny projekt. W odpowiedzi zarówno podmiotom afiliowanym, jak i indywidualnym darczyńcom, którzy poprosili Fundację o wyraźniejsze wyrażenie swoich opinii i zrobienie tego wcześniej, uznaliśmy, że ważne jest, aby powtórzyć te punkty w interesie przejrzystości i uczenia się.

Odpowiedzialność za proces

Jako łącznicy słyszeliśmy obawy i frustracje związane z procesem tworzenia Karty Ruchu. Stanął on w obliczu poważnych wyzwań i ograniczeń wynikających z wpływu pandemii ograniczającej podróże i spotkania osobiste; rezygnacji kilku członków MCDC; oraz innych kwestii, które wydłużyły czas do 2,5 roku. Wszyscy mieli wspólną nadzieję, że proces ten zakończy się pomyślnie wcześniej.

Za niektóre z tych działań z pewnością musi wziąć odpowiedzialność Rada Powiernicza. Taki jest cel nadzoru Rady, a także jej obowiązków w zakresie zarządzania. Ważną lekcją wyciągniętą z tego doświadczenia jest to, że procesy na dużą skalę powinny mieć bardziej wyraźne i jasno określone oczekiwania z góry, tak aby Fundacja jako interesariusz mogła wcześniej bezpośrednio i otwarcie zaangażować się w swoje własne stanowiska, poglądy i granice. Nie jest łatwo znaleźć tę równowagę, ale jest to niezbędne, aby iść naprzód w inny sposób. Te i inne wnioski powinny zostać udokumentowane i wykorzystane w przyszłych procesach mających na celu trudne do odwrócenia zobowiązania dla całego ruchu (na przykład Playbook, który został opracowany po procesie Strategii Ruchu Wikimedia).

Refleksje na temat ostatecznego projektu

Rada Powiernicza Wikimedia Foundation ma prawny i powierniczy obowiązek rozważenia każdego istotnego zobowiązania lub decyzji w świetle oczekiwanego ryzyka, wartości, kosztów i korzyści dla misji Wikimedia w interesie publicznym. Wartość nowych struktur zaproponowanych w ostatecznym projekcie Karty Ruchu musi być zestawiona z ich ryzykiem, kosztami i zapotrzebowaniem na zasoby tego Ruchu w czasie, gdy wszyscy widzieliśmy, że tempo wzrostu przychodów nie rośnie w takim samym tempie jak w przeszłości, podczas gdy zapotrzebowanie na większe inwestycje w platformy, projekty i społeczności Wikimedia rośnie.

Jako łącznicy uważamy, że ryzyko i koszty związane z obecnie proponowaną formą Globalnej Rady przewyższają potencjalnie wnoszone przez nią wartości.

Po pierwsze i najważniejsze, proponowany cel istnienia Rady Globalnej nie jest wyraźnie powiązany z realizacją misji Wikimedia w interesie publicznym. Brakuje przekonującego wyjaśnienia, w jaki sposób zapewni ona bardziej sprawiedliwy proces decyzyjny i wesprze misję dzielenia się wolną wiedzą. Nie zawiera również wskazówek, jak rozwiązać wiele z najbardziej palących kwestii, przed którymi stoi zarządzanie społecznością w projektach Wikimedia. Zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych status quo również nie zapewnia takiej jasności, ale nie wierzymy, że ostateczny projekt Karty przybliża nas do tej jasności.

Po drugie, zauważamy, że proponowana struktura i skład Rady Globalnej zmieniały się znacząco z każdą iteracją opublikowanych projektów (od małego organu, przez duże zgromadzenie, po organ o elastycznym rozmiarze w najnowszym tekście). Mogło to zostać zrobione w odpowiedzi na opinie wielu interesariuszy, ale budzi to też ciągłe obawy, które wyraziliśmy we wszystkich naszych opiniach, że proponowana struktura nie opiera się na zasadzie podążania formy za funkcją - nie widzimy celowego lub zamierzonego projektu, który ma na celu spełnienie celu tak krytycznego i ważnego nowego organu.

Wreszcie, jako łącznicy uważamy, że ważne elementy w ostatecznym projekcie Karty, w tym, co najważniejsze, Wartości i Zasady, wymagają większej zgody społeczności przed próbą włączenia ich do większego dokumentu, który zawiera wiążące zobowiązania dla nas wszystkich. Zapewnienie, że wartości są rozumiane, podzielane i - co ważne - traktowane priorytetowo w podobny sposób w całym Ruchu, ma zasadnicze znaczenie dla polegania na nich w celu stworzenia skutecznych i akceptowanych ram decyzyjnych.

Zobowiązanie Wikimedia Foundation: co robić niezależnie od wyniku głosowania nad ratyfikacją?

Jako łącznicy proponujemy Radzie, by zamiast ratyfikować Kartę Ruchu w jej obecnej formie, postępować zgodnie z zaleceniem dotyczącym strategii ruchu, aby szybciej eksperymentować z kluczowymi obszarami odpowiedzialności przed ustanowieniem bardziej stałego organu o szerszym zakresie. Dlatego też, niezależnie od wyniku głosowania nad ostatecznym projektem Karty, Fundacja rozpoczęła już prace nad przeniesieniem głównych obszarów decyzyjnych na zwiększony nadzór wolontariuszy, w tym rozpowszechnianie funduszy, oraz wolontariuszy oferujących bardziej bezpośredni wkład w decyzje Fundacji, takie jak doradztwo w zakresie produktów i technologii.

W szczególności proponujemy, aby do stycznia 2025 przydzielanie funduszy, które jest jednym z obszarów funkcjonalnych proponowanej Rady Globalnej, było obsługiwane przez globalny organ decyzyjny w celu określenia regionalnej alokacji budżetów grantowych Wikimedia Foundation na pozostałą część roku podatkowego 2024-2025 oraz zaplanowania szacunkowych dotacji na kolejne dwa lata. Globalny, ale węższy zakres pomoże eksperymentować z większą odpowiedzialnością za wyniki.

Proces ten, o którego współtworzenie będziemy prosić podmioty afiliowane i poszczególnych członków społeczności, opierałby się na doświadczeniach Komitetów Funduszy Regionalnych i Komitetu Przydzielania Funduszy (FDC) z przeszłości, zgodnie z inicjatywą nr 27 Strategii Ruchu 2030 oraz pracami prowadzonymi obecnie z dyrektorami podmiotów afiliowanych i Komitetami Funduszy Regionalnych w celu określenia regionalnej alokacji budżetów grantowych Fundacji na rok fiskalny 2024-2025. Ważne jest, aby udokumentować i opublikować wnioski wyciągnięte z każdego etapu procesu i wykorzystać je do informowania o przyszłych procesach decyzyjnych i ewentualnym utworzeniu stałych komitetów i/lub organów Ruchu.

Ponadto, jako łącznicy, proponujemy również utworzenie Rady Doradczej ds. Produktów i Technologii, zgodnie z propozycją Fundacji, która została udostępniona MCDC. Jest to zgodne z inicjatywą nr 31 Strategii Ruchu 2030, mającą na celu promowanie wspólnego podejmowania decyzji i współtworzenia miejsc w przestrzeniach technologicznych, które mają fundamentalne znaczenie dla wspierania misji.

Następne kroki

Ponieważ wszystkie podmioty afiliowane i użytkownicy przygotowują się do głosowania nad ostatecznym projektem Karty, jako łącznicy mamy nadzieję, że głosujący poświęcą również czas na przekazanie pisemnych komentarzy wraz z głosem "tak", "nie" i "--", aby wszyscy dowiedzieli się jak najwięcej o tym, w jaki sposób wszyscy możemy iść naprzód ze strukturami decyzyjnymi, które są bardziej skuteczne, z uwzględnieniem równości, dla naszej złożonej globalnej społeczności, aby rozwijać misję Wikimedia na świecie.

Jak już wcześniej wspomniano, Rada analizuje obecnie ostateczny projekt Karty Ruchu i planuje głosowanie podczas specjalnego spotkania między 25 czerwca a 9 lipca, w okresie głosowania dla wszystkich afiliantów i użytkowników. Umożliwi to Radzie rozważenie wszystkich publicznych komentarzy dostępnych przed rozpoczęciem głosowania, a jednocześnie oddanie głosu wraz z podmiotami afiliowanymi i indywidualnymi współtwórcami.

Na prośbę MCDC wyniki głosowania Rady zostaną udostępnione dopiero po zakończeniu głosowania użytkowników i afiliantów, aby nie wpływać na ich głosowanie, ale prawdopodobnie przed opublikowaniem wyników tych głosowań i nie wcześniej niż 10 lipca.

Gdy wszyscy będziemy oczekiwać na wynik ostatecznego głosowania nad projektem Karty, ważne będzie, aby być gotowym do podjęcia konkretnych kroków, które pomogą nam posunąć się naprzód jako ruch. Okazją do rozpoczęcia konstruktywnych i produktywnych rozmów na temat tych i innych natychmiastowych kolejnych kroków, opartych na komentarzach pozostawionych przez osoby i organizacje afiliowane podczas głosowania będzie Wikimania. Wspólna praca nad praktycznymi, określonymi w czasie krokami ukształtuje lepsze i bardziej sprawiedliwe ramy podejmowania decyzji. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu ten moment zmian może sprzyjać większemu poczuciu przynależności, które czasami może wydawać się nieuchwytne w tym bardzo zróżnicowanym globalnym ruchu.

Z wyrazami szacunku

Nat i Lorenzo

Łącznicy Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia w Komitecie Autorskim Karty Ruchu