Jump to content

Комітет зі справ спільноти Фонду Вікімедіа/Розмови: 2024

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation Community Affairs Committee/Talking: 2024 and the translation is 98% complete.
Outdated translations are marked like this.
Повірена Розі Стівенсон-Гуднайт на саміті WikiWomen

Ласкаво запрошуємо до «Розмов: 2024» — щоб ділитися, слухати й учитися в міру того, як ми продовжуємо планувати наше майбутнє як руху. Щоб поговорити про Розмови, дивіться розділ Обговорення. Більше інформації нижче.

Нещодавно виконавча директорка Фонду Вікімедіа Мар'яна Іскандер поділилася цим повідомленням, розмірковуючи про те, що змінилося з часу її першого туру прослуховування у 2021 році, щоб зрозуміти виклики та потреби, з якими стикається рух Вікімедіа.

За два роки багато чого змінилося у світі та в наших спільнотах. Ця серія розмов має на меті докласти більше зусиль і націленості, щоб донести потрібну інформацію в потрібний час і в потрібний спосіб, навіть знаючи, що ми ніколи не зможемо задовольнити очікування всіх. Для нас також важливо спілкуватися один з одним протягом року — формально і неформально.

Протягом наступних кількох місяців Комітет зі справ спільноти, керівництво Фонду та Мар'яна будуть готові вислухати вас і запитати: що ви думаєте про подальші події, які відбудуться у 2024 році, про річний план Фонду або про наші довгострокові пріоритети?

Поговорімо!

Мар'яна Іскандер на Вікіконвенції франкомовних учасників

Сподіваюся, ви вирішите взяти участь. Ви можете записатися на варіанти з вікі чи поза-вікі, включаючи індивідуальні розмови з членами Ради повірених, мною чи іншими лідерами Фонду.

— Мар'яна Іскандер, виконавча директорка Фонду Вікімедіа

Щоб взяти участь у Розмовах: 2024, будь ласка, натисніть на кнопку «запишися тут», заповніть форму та переконайтеся, що перевірили свою сторінку обговорення або в налаштуваннях увімкнули функцію «Allow other users to email me». Хтось із команди Комунікації руху зв'яжеться з вами.

Ви також можете надіслати нам електронного листа на movementcomms@wikimedia.org. Будь ласка, дайте нам знати, якщо ви бажаєте, щоб вам зателефонували індивідуально, або якщо є інші люди, які хотіли б приєднатися до розмови з вами. Чи є конкретна людина, з якою ви хотіли б поговорити? Чи зручно Вам розмовляти англійською або ми можемо допомогти вам з перекладом наживо? Плюс, ваша доступність. Ми зробимо все можливе, щоб відповідати вашим побажанням.

Будемо раді поспілкуватися.


Оновлення жовтня 2023 та запрошення до «Розмов: 2024»

Мар'яна Іскандер вручає нагороду на Вікіманії 2023

Привіт усім!

Відколи я приєдналася до Фонду Вікімедіа, я намагалася регулярно надсилати вам оновлення тут та в інших місцях. Я усвідомлюю, що це повідомлення надходить у період складних викликів у всьому світі: ескалація воєн, конфліктів і кліматичних змін щотижня нагадує нам, що глобальна нестабільність і невизначеність зростають. Я сподіваюся, що ви дочитаєте це послання до кінця, щоб приєднатися до мене та керівництва Фонду у розмовах один з одним у той час, коли, я відчуваю, ми повинні стати ближчими один до одного.

Як це почалося...

Два роки тому в цьому місяці я розпочала процес слухання та навчання, щоб підготуватися до мого офіційного початку роботи у Фонді. В індивідуальних розмовах з майже 300 людьми з 55 країн, а також на численних громадських заходах я ставила запитання про бачення та місію Вікімедіа, про те, що, на нашу думку, зараз потрібно світові, і з якими викликами ми стикаємося на шляху до досягнення наших цілей. Це призвело до п'яти "головоломок", які, на мою думку, продовжують нас турбувати.

У той час я помітила, що єдиною темою, щодо якої був одностайний консенсус, була нагальна потреба в нашій роботі — і це справедливо зараз, як ніколи раніше. У той час, як зростає кількість міс/дезінформації, а поляризація і конфлікти посилюються в суспільствах по всьому світу, проєкти Вікімедіа залишаються відданими принципам відкритих знань і нейтральності. Немає жодних сумнівів у необхідності та актуальності нашого вкладу.

Ми потрібні світові, щоб досягти успіху, і це ще більше резонує для мене у світі, який ми займаємо сьогодні. Хоча деякі сфери нашої спільноти зосереджені на тому, що відбувається навколо нас, я вважаю, що ми все ще недостатньо об'єднані проти цих та інших спільних загроз.

Мої розмови у 2021 році формувалися під впливом думок волонтерів про те, як зробити так, щоб усі внески були враховані, як зробити нашу багатомовність суперсилою і як розірвати кругову поруку управління централізованими установами для підтримки децентралізованих проєктів. Особливо цінними для мене були роздуми про те, як подолати розрив між тим, де ми перебуваємо, і тим, де нам потрібно бути в розбудові інфраструктури, яка керується людьми й має потужну технологічну підтримку.

Як це відбувається...

Повірений Лоренцо Лоса на Вікіконференції Індія

Відтоді я передусім зосередилася на власній ефективності та підзвітності Фонду Вікімедіа — звісно, перед усіма вами, але також і перед нашими читачами, донорами, регуляторами та партнерами. Моя самооцінка на початку 2023 року показала, що ми рухаємося у правильному напрямку: річне планування Фонду керується стратегією руху і намагається краще реагувати на потреби волонтерів, ми більш ніж потроїли кількість мов, якими спілкуємося з регіонами по всьому світу, і ми переорієнтували пріоритети щодо продукту і технології, щоб краще підтримувати екосистему знань, яка швидко змінюється.

Річні цілі повинні бути чітко визначені, а потім добре виконані. Але наша робота вимагає більш тривалих часових горизонтів, ніж річне планування — безумовно, до 2030 року, що, на мою думку, вимагає ставити набагато складніші питання про пріоритети, обмеження і компроміси, щоб прагматично домовитися про те, чого можна досягти в наступні сім років при уповільненому зростанні ресурсів і наших нинішніх моделях співробітництва.

Питання часових горизонтів також змушує мене замислитися над тим, чи буде Вікіпедія дивом для одного покоління, чи ми знаємо, як підтримати Вікімедіа для наступних поколінь. Наша місія вимагає, щоб ця робота тривала вічно, і деякі аспекти наших проєктів створили цифровий відбиток у світі, який, здається, неможливо стерти. Але чого вимагає від нас відтепер погляд на Вікімедіа з боку багатьох поколінь? Я вважаю, що мова йде не стільки про високі заяви, скільки про цілеспрямовану роботу над питаннями, які допоможуть зробити погляд багатьох поколінь на наші проєкти чіткішим, як зараз, так і в майбутньому.

Деякі (не всі) з великих питань...

Майк Піл під час секційної дискусії

Я не впевнена, як нам це зробити, і сподіваюся почути, що ви думаєте (більше про це нижче). Наразі я попросив нашу Раду повірених та керівництво Фонду встановити цілі багаторічного планування з трьома темами, які, на мою думку, є корисними для початку:

(1) Перша стосується того, як фінансова модель Вікімедіа сприяє виконанню нашої місії. Майбутні прогнози вказують на те, що через низку причин збір коштів онлайн та за допомогою банерів може не продовжувати зростати такими ж темпами, як у минулі роки. Ми реалізуємо кілька довгострокових ініціатив, які допоможуть зменшити цей ризик, а також диверсифікувати наші потоки надходжень.

 • Нещодавно було опубліковано оновлення про важливу роль Ендавменту Вікімедіа у зростанні довгострокової підтримки проєктів.
 • Паралельно ми продовжуємо оцінювати здатність Вікімедіа Ентерпрайз покращувати користувацький досвід читачів за межами наших власних вебсайтів, водночас маючи дуже великі компанії, що займаються повторним використанням, які фінансово підтримують наш рух.
 • Що стосується витрат, то ми відреагували на це уповільненням темпів зростання самого Фонду, водночас збільшивши фінансові ресурси, які підтримують інші організації руху.

Нам потрібна довгострокова фінансова модель, яка б відповідала нашим прагненням і нашим ресурсам, щоб ефективно реалізовувати плани.

(2) Другою темою є наші пріоритети щодо продукту і технології, які цього року зосереджені на технологічних потребах дописувачів Вікімедіа (від тих, хто має розширені права, до новачків та інституційних партнерів, як-от GLAM-організації). Це варіюється від:

Повірений Даріуш Ємельняк

(3) Нарешті, ми оцінюємо принципи визначення основних ролей та обов'язків Фонду. Як рух, побудований на силі краудсорсингу, яким є найкращий розподіл праці для досягнення наших цілей? Це має на меті підтримати обговорення хартії руху, а також безпосередньо визначити проблеми в наших структурах прийняття рішень та управління:

Голова Ради повірених Нат Тимків у розмові
 • Якою була б мета створення додаткових суб'єктів зараз, і чи можемо ми перепрофілювати або закрити інші суб'єкти для досягнення цих цілей?
 • Чи є ролі, які Фонд повинен припинити виконувати або дати можливість керування іншим?
 • Як ми можемо пришвидшити прийняття технічних рішень?
 • Як ми можемо забезпечити, щоб глобальні учасники, незалежно від того, організовані вони в афілійовані структури чи ні, могли ефективно та дієво висловлювати свої погляди та потреби?
 • Де і як ми повинні продовжувати проводити оцінки й ітерації та адаптуватися до мінливих потреб нашого руху та світу навколо нас?

Звичайно, це не вичерпний перелік усіх питань, які потребують вирішення. Це лише відправна точка для ключових тем, які, на мою думку, потребують більш тривалого розгляду. У наступному розділі ви побачите, що я прошу вашої допомоги, щоб зрозуміти, як нам рухатися далі.

Запрошуємо до розмови: 2024...

Окрім вивчення роботи Вікімедіа протягом останніх двох років, я також зосередила багато своєї енергії на вивченні способів нашої спільної роботи. Виконання нашої місії вимагає більше людських взаємодій, як у вікі, так і поза нею, які покликані створити більше спільного розуміння і, сподіваюся, зміцнити довіру. Повернення очних зустрічей було важливим для частини наших волонтерів, надаючи простір для відновлення зв'язків, підзарядки та спільного розв'язання складних питань в одному приміщенні. Керівництво Фонду також докладає більше зусиль, щоб ділитися новинами організації та вести індивідуальні розмови на вікі та інших цифрових форумах.

Мета полягає в тому, щоб докладати більше зусиль і націленості для передачі потрібної інформації, в потрібний час і в потрібний спосіб, навіть знаючи, що ми ніколи не зможемо відповідати очікуванням кожного.

Для нас також важливо спілкуватися один з одним протягом року — формально і неформально. Щоб підтримати це, протягом наступних кількох місяців я прошу наших повірених і моїх колег з Фонду Вікімедіа приєднатися до мене в іншому вигляді туру слухання: більше двостороннього діалогу, який призначений для того, щоб уважно вислухати те, що у вас на думці зараз, а також поділитися прогресом і ідеями щодо нашого багаторічного планування.

Ми можемо провести час, навчаючись один в одного в контексті:

Мар'яна Іскандер, Ліза Зайтц Ґрувелл та Селена Декельманн
 • наступних подій, що відбудуться у 2024 році (наприклад, вирішальні вибори, хартія руху, забезпечення дотримання Універсального кодексу поведінки, вимоги дотримання Закону про цифрові послуги, а також як реагувати на запити законодавців з усього світу, які стурбовані впливом цифрових технологій на суспільство);
 • нашого річного плану, що підтримує цілі стратегії руху до 2030 року щодо справедливості знань та знань як послуги;
 • довгострокових питань, щоб забезпечити наші проєкти для наступних поколінь;
 • і всього, що вам спаде на думку!

Сподіваюся, ви вирішите взяти участь. Ви можете записатися на вікі- та невікі-варіанти з жовтня по лютий, включно з індивідуальними розмовами з членами Ради повірених, зі мною та іншими лідерами Фонду. Ці обговорення мають на меті покращити обговорення на засіданні Ради, що відбудеться з питань стратегічного планування у березні наступного року, а підсумок почутого буде поширений усім до початку березня.

Цінність Фонду Вікімедіа слухати й ділитися з більшою цікавістю визначатиме те, як ми будемо виглядати, і я сподіваюся, що кожен, хто зацікавлений в участі, застосує такий самий підхід.

Як завжди, буду рада вашим відгукам на моїй сторінці обговорення або направлених мені електронною поштою безпосередньо на miskander@wikimedia.org.

Мар'яна

Мар'яна Іскандер

Виконавчий директор Фонду Вікімедіа

Вікімедійці, які проявили зацікавленість

Розмови:2024 Статистика

Станом на квітень 2024 року ми зв'язувалися зі 207 вікімедійцями та змогли зв'язатися зі 145. Ми будемо оновлювати цю статистику що три місяці.

Ці розмови охопили всі регіони світу. Ми дізналися багато нового від досвідчених членів спільноти і до нещодавно прибулих, від технічних волонтерів до стюардів, організаторів подій і керівників афіліатів. Оскільки ці обговорення мали на меті покращити обговорення під час зустрічі Ради наступного тижня зі стратегічного планування, ось підсумок деяких відгуків, які ми почули на цей момент!

Регіональний розподіл
Регіон Відсоток
Африка 13%
Країни ЦСЄ і Центральної Азії 16.5%
СПСАТ 12%
Латинська Америка і Карибський басейн 10%
Середній Схід і Північна Африка 6%
Північна Америка 16.5%
Північна та Західна Європа 20%
Південна Азія 6%

З ким ми розмовляли?
 • 25% були тими самими, що і в початковому турі прослуховування
 • 50% були новими, запропонованими відділом Комунікацій руху та інших колег
 • 25% підписалися на вікі.

Ми хотіли б додати ваш голос до всіх корисних відгуків, які ми вже отримали — ми слухаємо (на вікі, в розмовах віч-на-віч, в малих групах, особисто), і те, що ми почуємо, вплине на довгострокові плани Фонду. Будь ласка, розгляньте можливість приєднатися до розмови найближчим часом.