Jump to content

Wikimedia Foundation elections/Board elections/2008/fa

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
The election ended 21 June 2008. No more votes will be accepted.
The results were announced on 26 June 2008.
انتخابات هیئت امنا ۲۰۰۸
سازمان


انتخابات سال ۲۰۰۸ هیئت امنا در تاریخ ۱ تا ۲۱ ژوئن برگزار خواهد شد. اعضای مجموعهٔ ویکی‌مدیا فرصت انتخاب یک نماینده را خواهند داشت. این نماینده برای مدت یک سال، تا ژوئیه ۲۰۰۹، انتخاب خواهد شد. هیئت امنا عالی‌ترین مرجع صاحب اختیار بنیاد ویکی‌مدیا است که بر اساس ‎501(c)(3)‎ یک سازمان غیرانتفاعی ثبت شده در ایالت فلوریدای کشور ایالات متحده آمریکا است.

بنیاد ویکی‌مدیا مسئولیت پروژه‌های مختلفی نظیر ویکی‌پدیا و انبار را برعهده‌دارد.

انتخابات به صورت مطمئن برروی سرورهای اس پی آی برگزار خواهدشد. رای‌ها به صورت ایمن نگاه داشته خواهند شد و تنها برای اعضای اندکی که ممیزی و بررسی انتخابات را بر عهده خواهند داشت قابل دیدن خواهد بود. (سیستم رای‌گیری هنوز نهایی نشده‌است.)

تمام زمان‌ها برروی این صفحه در ساعت ۰۰:۰۰ بر حسب زمان هماهنگ جهانی هستند.

اطلاعات برای رای‌دهندگان[edit]

نیازمندی‌ها[edit]

شما از هر یک از حساب‌های کاربری ثبت شده در هریک از ویکی‌های ویکی‌مدیا قادر به رای دادن خواهید بود (شما فقط یک‌بار می‌توانید رای بدهید، بدون توجه به تعداد حساب‌هایی که دارید). برای رای دادن، حساب شما باید دارای شرایط زیر باشد:

 • حساب شما قطع دسترسی نشده‌باشد، و
 • یک ربات نباشد، و
 • حداقل ۶۰۰ ویرایش قبل از ۱ مارس ۲۰۰۸ بر روی آن ویکی داشته باشید (ویرایش‌های انجام شده ویکی‌های مختلف باهم جمع نخواهد شد)، و
 • حداقل ۵۰ ویرایش قبل از ماه مه سال ۲۰۰۸ بر روی آن ویکی‌ داشته باشید.

استثنائات ویژه: افراد ذیل از ویژگی‌های بالا معاف هستند:

 • مدیران سرورهای ویکی‌مدیا با دسترسی به پوسته؛
 • اعضای بنیاد ویکی‌مدیا که بابت همکاری حقوق دریافت می‌کنند و قبل از ۲۱ مارس ۲۰۰۸ در دفتر باشند؛
 • اعضای کنونی یا سابق هیئت امنا

چگونه رای بدهم؟[edit]

اگر شما واجد شرایط رای‌دادن هستید:

 1. معرفی‌نامه نامزدها را بخوانید و تصمیم بگیرید که از کدام نامزد حمایت خواهید کرد.
 2. به صفحهٔ "Special:Boardvote" در ویکی‌ای که در آن قادر به رای دادن هستید بروید. مثلاً اگر شما بیشتر از هر جا در meta.wikimedia.org/، به meta.wikimedia.org/wiki/Special:Boardvote بروید.
 3. راهنمایی‌های آن صفحه را دنبال کنید.

اطلاعات برای نامزدها[edit]

مسئولیت هیئت امنا[edit]

هیئت امنا به طور کلی در مورد مسایل زیر مسئول است:

 • تعیین ماموریت، اهداف، برنامه‌های بلندمدت و سیاست‌های سطح بالای بنیاد و پروژه‌های آن؛
 • انتخاب مدیر اجرایی (که بر فعالیت‌های روزانه نظارت می‌کند)، و ارزیابی عملکرد وی؛
 • اطمینان حاصل کردن از تداوم سازمان با تعیین تعدادی منبع درآمد مستقل؛
 • انتقال جهت‌گیری و فعالیت‌های بنیاد به جامعه؛
 • نظارت بر کار کارکنان از جهت حسابداری، سنجش بودجه و برنامه‌ریزی؛
 • حفظ یکپارچگی قانونی و اخلاقی؛
 • به کار گرفتن و راهنمایی کردن اعضای جدید هیئت امنا.

درون هیئت امنا، چندین موقعیت با مسئولیت‌های اضافی (نظیر رئیس، منشی اجرایی، و خزانه‌دار) وجود دارد که توسط آئین‌نامهٔ ویکی‌مدیا تعیین شده‌اند که سالانه توسط هیئت امنا و از میان اعضای آن انتخاب می‌گردند.

وظایف هیئت امنا موارد زیر را شامل نمی‌شود:

 • مداخله در فعالیت‌های روزانه، به جز در موارد اضطراری؛
 • تعیین سیاست‌های ویرایشی در سطح پروژه‌ها؛
 • حل اختلاف‌های ابتدایی جامعه ویرایشگران؛
 • کمک داوطلبانه در قسمت‌های خاص از کارهای مدیریتی عادی؛

مسئولیت‌های یک عضو هیئت امنا[edit]

عضویت در هیئت امنای سازمان کوچکی مانند بنیاد ویکی‌مدیا، که رو در روی چالش‌های بزرگی است، امری وقت‌گیر است. این کار داوطلبانه و بدون حقوق است. در حالی که از اعضای هیئت امنا انتظار نمی‌رود که پول خودشان را خرج سازمان کنند، از این که سرمایه‌ای برای سازمان جذب کنند استقبال می‌شود.

انتظار می‌رود که اعضای هیئت امنا سالانه در ۳-۴ نشست حضور داشته باشند، در ویکی‌مانیا (کنفرانس سالانهٔ ما) شرکت کنند، و در سایر نشست‌ها و رای‌گیری‌های برخط شرکت داشته باشند. اعضای هیئت امنا بسیار از طریق پست الکترونیکی و IRC در حال گفتگو خواهند بود. برخی از افراد مورد اعتماد گاهی در نشست‌های استراتژیک با دیگر سازمان‌ها و شرکت‌ها حضور پیدا می‌کنند، و نتیجه را به هیئت امنا و کارکنان بازگو می‌کنند.

از هر یک از اعضای هیئت امنا انتظار می‌رود که در فعالیت‌های خاصی (از جمله جذب سرمایه، ویکی‌مانیا، و نظارت) درگیر شوند، و در تهیهٔ پیش‌نویس سیاست‌ها، اجازه‌نامه‌ها و راه‌حل‌های مربوط به این امور کمک کنند.

هیئت امنای ایده‌آل ترکیبی از توانایی‌های مختلف را در خود دارد: افرادی با قدرت رهبری و اندیشیدن به یک تصویر کلی، افرادی که تجربهٔ حسابداری و قانونی خود را به رایگان در اختیار می‌گذارند، متخصصان جذب سرمایه، و چهره‌های اجتماعی. چنین جمعی از نظر فرهنگی تنوعی دارد که نمایانگر تنوع جامعه‌های پروژه‌های بنیاد ویکی‌مدیا است. چنین امری نیازمند corporate governance جدی است ضمن آن برای کارکنان در راستای تلاش برای اهداف بلند پروازانه اما واقع‌گرایانهٔ بنیاد الهام‌بخش خواهد بود.

نقش اعضای هیئت امنا همواره جالب‌ترین یا پربازده‌ترین موقعیتی که تصور می‌شود نیست. عمدهٔ کارهای آن‌ها از دیده‌ها پنهان است؛ قسمتی از آن‌ها کاملاً محرمانه است، و قسمتی کاملاً مدیریتی. از سوی دیگر، این فرصتی منحصر به فرد برای ایجاد یک تغییر در یکی از سازمان‌هایی است که از نظر فرهنگی در جهان دارای بیشترین اهمیت است.

از آن جا که اعضای هیئت امنا به اقتضای موقعیت‌شان وظایفی دارند، نامزدهایی که در حال حاضر در سمت‌های دیگر از بنیاد ویکی‌مدیا حقوق می‌گیرند، باید قبل از انتصاب در هیئت امنا از کار قبلی خود استعفا بدهند. این کار به خاطر پرهیز از تعارض منافع است.

شرایط نامزدی[edit]

برای نامزدی عضویت در هیئت امنا شما باید:

 • دست کم ۶۰۰ ویرایش قبل از ۱ ژوئن ۲۰۰۸ در یکی از ویکی‌ها داشته باشید (ویرایش‌های انجام شده ویکی‌های مختلف باهم جمع نخواهد شد)، و
 • دست کم ۵۰ ویرایش بین ۱ ژانویه و ۱ ژوئیه ۲۰۰۷ در همان ویکی داشته باشید، و
 • هویت حقیقی خود را در بخش نمایش نامزدی خود به طور علنی اعلام کنید (چرا که هویت اعضای هیئت امنا یک مساله علنی است و امکان عضویت در هیئت امنا به طور گمنام یا با یک نام دیگر وجود ندارد)، و
 • دست کم ۱۸ سال سن داشته باشید و از سن قانونی در کشور خود برخوردار باشید.
استثنائات ویژه: اعضای فعلی هیئت امنا بدون در نظر گرفتن موارد فوق می‌توانند نامزد شوند.

چگونه نامزد شویم؟[edit]

اگر شرایط یاد شده را دارید، می‌توانید با انجام کارهای زیر برای عضویت در هیئت امنا نامزد شوید:

 1. چکیده‌ای شامل کمتر از ۱۲۰۰ حرف از آن‌چه که اگر عضو هیئت امنا شوید انجام خواهید داد بنویسید که شامل نظرها و تجربه‌های مرتبط، و هر چیز دیگری که فکر می‌کند مرتبط است، باشد. شما اجازه ندارید که از این خلاصه به فهرستی از سایر صفحه‌ها پیوند بدهید، و نباید با سایر نامزدها فهرست‌های انتخاباتی تشکیل دهید.
 2. چکیدهٔ فوق را بین ۰۰:۰۰, ۸ مه ۲۰۰۸ و ۲۳:۵۹، ۲۲ مه ۲۰۰۸ (به زمان هماهنگ جهانی) ثبت کنید. پس از ۲۲ مه، نمی‌توان آن را تغییر دهید، مگر در مورد تغییرات جزئی یا اضافه کردن ترجمه‌ها. اضافه کردن هر مطلبی پس از این تاریخ ثبت خواهد شد و برچسب زمانی خواهد خورد و تنها در صورتی به رای‌دهندگان نمایش داده خواهد شد که به تمام زبان‌های دیگری که چکیدهٔ اولیه برایشان موجود بوده ترجمه شود.
 3. تائید هویت خود را تا قبل از ۲۹ مه ۲۰۰۸ برای Cary Bass (هماهنگ‌کنندهٔ داوطلب) بفرستید. زمانی که خود را به عنوان یک نامزد ثبت کردید، توسط یک عضو کمیتهٔ انتخابات به طور خصوصی با شما تماس گرفته خواهد شد تا اطلاعات بیشتر در این باره به اطلاع شما رسانده شود.

نامزدهایی که نتوانند شرایط فوق را در مهلت تعیین شده به دست آورند، سلب صلاحیت خواهند شد.

سازمان دهی[edit]

جدول زمانبندی[edit]

 • ۱ تا ۳۱ مه ۲۰۰۸: مرحلهٔ اولیهٔ ترجمه؛ زیرگروه‌ها به طور فعال ترجمه‌ها را هماهنگ و ترویج می‌کنند.
 • ۸ تا ۲۲ مه ۲۰۰۸: ثبت نام نامزدها.
 • ۲۹ مه ۲۰۰۸: مهلت زمانی ارسال تایید هویت (ارسال دیرهنگام یا عدم ارسال به منزلهٔ سلب صلاحیت نامزد است).
 • ۱ تا ۲۱ ژوئن ۲۰۰۸: انتخابات.
 • ۲۲ تا ۲۳ ژوئن ۲۰۰۸: بررسی آرا.
 • ۲۶ ژوئن ۲۰۰۸: انتشار نتایج.

مترجمین[edit]

برای اطمینان از این که بخش نمایانگر کل جامعهٔ ویکی‌مدیا در این رای‌گیری حضور خواهند داشت، لازم است که اعلانات رای‌گیری و بیانیهٔ نامزدها به هر تعداد زبان که ممکن است ترجمه شوند. برای کمک به ترجمه، لطفاً صفحهٔ ترجمه را ببینید.