Výběr zpráv z Wikimedia, prosinec 2015

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, December 2015 and the translation is 100% complete."Wikidata Birthday Talk Magnus Manske.jpg" by Jason Krüger, freely licensed under CC BY-SA 4.0; "Solomon_Northup_by_Nebro,_edit.jpg" from Twelve Years a Slave (1853), public domain.; "(2011 Education for All Global Monitoring Report) -Government primary school in Amman, Jordan - Young girls reading.jpg" by Tanya Habjouqa, freely licensed under CC BY-SA 3.0 IGO; Collage by Andrew Sherman.

Zde jsou vybrané zprávy z Wikimedia blog za prosinec 2015.

Wikipedie slaví 15 let volných vědomostí


Jelikož si Wikipedie připomíná 15. výročí svého založení, její komunita je oslavila téměř 150 událostmi na šesti kontinentech. Mezitím nadace Wikimedia oznamuje dotaci k udržení Wikipedie pro budoucnost. Photo by Tanya Habjouqa, freely licensed under CC BY-SA 3.0 IGO.

Dne 15. ledna jsme oslavili nejen Wikipedii, ale zrození myšlenky, že ke světovému poznání může přispět kdokoliv. Jako součást tohoto milníku nadace Wikimedia s potěšením oznamuje Wikimedia Endowmentjako trvalý zdroj financování k zajištění rozvoje Wikipedie pro budoucí generace. Cílem nadace je v průběhu příštích 10 let zajistit 100 miliónů dolarů. Dění kolem výročí můžete sledovat na @Wikipedia s pomocí hashtagu #wikipedia15 a na 15.wikipedia.org.

Před patnácti lety vypadala Wikipedie docela jinak: Magnus Manske


Magnus Manske, přispěvatel Wikipedie od roku 2001, vystoupil na oslavě třetích narozenin Wikidata v roce 2015 ve Wikimedia Německo. Photo by Jason Krüger, freely licensed under CC BY-SA 4.0.

Manske si živě pamatuje začátky Wikipedie: "V roce 2001 byla Wikipedia nováčkem na hřišti. Byli jsme outsideři, začínající nepopsaným listem, proti subjektům, jako jsou Brockhaus a Britannica, zdánlivě věční giganti ve světě encyklopedií. Vzpomínám, že hlavní stránka říkala "V současné době máme 15 ne docela špatných článků. Chceme jich mít 100.000, takže dejme se do práce." Ne docela špatnými byly míněny pahýly s alespoň jednou čárkou." V těch dnech ani software MediaWiki, který je základem Wikipedie a dalších wiki stránek okolo, ještě neexistoval. Růst našich stránek však přinášel problémy s užíváním původního kódu UseModWiki, protože ten nestačil rostoucím nárokům stále vyšší poptávky. Manske vyvinul náhradu za UseMod, kterou nazval Phase II. Ta zavedla řadu inovací, které editoři Wikipedia užívají dodnes, jako jsou jmenné prostory, sledované stránky a seznamy uživatelských příspěvků.

Usnadnění přístupu k údajům o přístupech na naše stránky


Vůbec [most-visited Wikipedia article on December 12|nejvyhledávanějším článkem] na wikipedii byl článek Solomon Northup, jak zjišťuje [Top 100] — nová aplikace využívající nové počitadlo přístupů. Illustration from Twelve Years a Slave (1853), public domain.

Wikipedie a její sesterské projekty získávají více než 16 miliard zobrazených stránek každý měsíc - více než dvojnásobek světové populace. Obliba různých článků Wikipedie může odrážet trendy ve společnosti, pokud klademe jednoduché otázky: co je populárnější na španělské Wikipedii, fideuà nebo paella? Kolik zobrazení vykázala Pandžábská Wikipedie po posledním editathonu? Jaké destinace si lidé prohlížejí nejčastěji na německých wikicestách?

Nyní můžete používat nové počitadlo přístupů nadace Wikimedia a získat příslušné odpovědi rychle a snadno. Počitadlo je postaveno na architektuře RESTful, takže je snadné načítat data pomocí URI. Pro jednodušší používání je tu R klient a nedávno vydaný python klient.

Stručně

Andrew Sherman, Digital Communications Intern, Wikimedia Foundation

Social Media
  • Tolik z dění kolem wikipedie v průběhu posledních 15 let. K dispozici je i nové počitadlo přístupů pro pohled na něco z historie. Podívejte se na tyto příběhy a další události z minulého měsíce na blogu nadace Wikimedia.
  • Vyzkoušejte nové počitadlo přístupů na wikipedii a podívejte se na další události na blogu Wikimedia.
  • Víte o někom, kdo by si rád přečetl to nejlepší z blogu Wikimedia v tomto jazyce? Pošlete mu odkaz!