Jump to content

Vikimedya Bülteni, Aralık 2015

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, December 2015 and the translation is 82% complete."Wikidata Birthday Talk Magnus Manske.jpg" by Jason Krüger, freely licensed under CC BY-SA 4.0; "Solomon_Northup_by_Nebro,_edit.jpg" from Twelve Years a Slave (1853), public domain.; "(2011 Education for All Global Monitoring Report) -Government primary school in Amman, Jordan - Young girls reading.jpg" by Tanya Habjouqa, freely licensed under CC BY-SA 3.0 IGO; Collage by Andrew Sherman.

İşte Aralık 2015 Vikimedya bloğundan başlıkları

Vikipedi özgür bilginin 15. yılını kutluyor


Vikipedi'nin 15. yıldönümünde Vikipedi topluluğu altı kıtada yaklaşık olarak 150 organizasyonla bunu kutladı. Bu sırada Vikimedya Vakfı, Vikipedi'nin istikbali için bir bağış organizasyonu düzenliyor. Photo by Tanya Habjouqa, freely licensed under CC BY-SA 3.0 IGO.

15 Ocak'ta yalnızca Vikipedi'yi değil, herkesin dünyanın bilgisine katkıda bulunabileceğini bir fikrin doğuşunu da kutladık . Bu dönüm noktasının bir parçası olarak, Wikimedia Vakfı, Wikipedia'nın nesiller boyunca gelişmesini sağlamak için kalıcı bir fon kaynağı olan Wikimedia Bağışını duyurmaktan memnuniyet duymaktadır. Vakfın hedefi, önümüzdeki 10 yıl içinde 100 milyon dolar toplamak. @Wikipedia etiketini yazarak, # wikipedia15 etiketini kullanarak veyahut da 15.wikipedia.org. adresini ziyaret ederek yıl dönümü ile birlikte siz de takip edebilirsiniz.

Onbeş yıl önce, Vikipedi çok farklı bir yerdi: Magnus Manske


2001'den bu yana Vikipedi'ye katkı sağlayan Magnus Manske, 2015'de Wikimedia Deutschland'daki Vikiveri'nin üçüncü doğum günü partisinde konuştu. Photo by Jason Krüger, freely licensed under CC BY-SA 4.0.

Manske vividly remembers the early days of Wikipedia: “Back in 2001, Wikipedia was the new kid on the block. We were the underdogs, starting from a blank slate, taking on entities like Brockhaus and Britannica, seemingly eternal giants in the encyclopedia world. I remember the Main Page saying ‘We currently have 15 not-so-bad articles. We want to make 100,000, so let’s get to work.’ ‘Not-so-bad’ referred to stubs with at least one comma.” In those days, even MediaWiki—the software that underpins Wikipedia and other wiki sites around the word—didn’t exist. However, the site’s growth posed problems for the original UseModWiki code, as it could not scale up to meet the demand. Manske coded a replacement for UseMod, which he called Phase II. It introduced a number of innovations that Wikipedia editors still use today, such as namespaces, watchlists, and user contribution lists.

Sayfa görüntüleme verilerini kolay erişilebilir hale getirme


Solomon Northup, yeni sayfa görüntüleme API'sından yararlanan HatNote’nin İlk 100'üne göre 12 Aralık'ta en çok ziyaret edilen Vikipedi makalesi oldu. Illustration from Twelve Years a Slave (1853), public domain.

Wikipedia and its sister projects receive more than 16 billion pageviews each month—more than double the earth’s population. The popularity of different Wikipedia articles can reflect trends in society if we ask simple questions: what’s more popular on Spanish Wikipedia, fideuà or paella? How many views did Punjabi Wikipedia get after the last editathon? What are the top destinations people look up on German Wikivoyage?

Bu cevapları hızlı ve kolay bir şekilde almak için artık Vikimedya Vakfı'nın yeni sayfa görüntüleme API'sını kullanabilirsiniz. API, URI ile veriye erişmeyi kolay bir hale getiren sakin bir mimari üzerine yapıldı. Daha kolay bir şekilde kullanabilmek için R istemcisi ve son zamanlarda yayınlanan python istemcisi bulunmakta.

Kısaca

Andrew Sherman, Digital Communications Intern, Wikimedia Foundation

Social Media
  • Vikipedi ile birlikte geçen 15 yılda çok fazla şey yaşandı. Geçmişin bazı kısımlarını görmek için yeni bir sayfa görüntüleme API'sı bile bulunmakta. Bu hikayelere ve Vikimedya bloğunda geçen aydan kalan daha fazla başlığa göz atın.
  • Vikipedi'nin yeni sayfa görüntüleme API'sına ve Vikimedya bloğunda geçen aydan kalan daha fazla başlığa göz atın.
  • Bu dildeki Vikimedya bloğunun en iyilerini okumak isteyebilecek birini mi tanıyorsunuz? Lütfen bu gönderiyi paylaşın!