Jump to content

Новини Вікімедіа

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights and the translation is 100% complete.

Щомісячні Новини Вікімедіа підсумовують найбільш визначні аспекти діяльності Фонду та інші новини руху Вікімедіа, описані в блозі Вікімедіа. Вони націлені на те, щоб бути корисними для читачів, яким може бракувати часу на читання всього блогу, а також спрямовані на полегшення перекладу.

Публікація новин Вікімедіа розпочалася 2011 року як стислий виклад найвизначніших деталей щомісячних звітів Фонду Вікімедіа та технічних звітів Вікімедіа (сюди також входили базові дані про фінанси та інтернет-трафік) із короткою вибіркою найважливіших подій руху Вікімедіа за місяць, що минув. Разом з розростанням блогу Вікімедіа як за обсягом, так і за охопленням тем, а також наряду з переходом звітності Фонду Вікімедіа з щомісячного на щоквартальний графік, Новини Вікімедіа тепер (починаючи з жовтня 2014 року) зосереджуються на підсумовуванні новин з блогу Вікімедіа загалом.

Кожен новий випуск публікується у загальому списку розсилки WikimediaAnnounce-l і у блозі Фонду Вікімедіа (RSS). Ви також можете підисатися тут і отримувати повідомлення-підсумок на своїх сторінці обговорення користувача у будь-якому проекті Вікімедіа одразу після публікації кожного випуску.

Попередні випуски
Читати новини своєю мовою (якщо вони доступні) або перекласти їх.
Останній випуск"Sunset over Lake Mälar with 1854 statue of Carl XIV John of Sweden removed" by Jacob Truedson Demitz and KJacobsen, CC BY-SA 4.0; "Wmhack-5" by Saurabh Jain, public domain; "Wikidata English map" by Markus Krötzsch, TU Dresden, public domain/CC0. Collage by Andrew Sherman.

Ознайомтесь з новинами блогу Вікімедіа за квітень 2016.

Знайти, упорядкувати та рекомендувати: система рекомендації статей для заповнення пробілів у знаннях по всій Вікіпедії


Мапа створена Маркусом Крьотчем, Технічний університет Дрездена, суспільне надбання/CC0.

Дослідницька команда Вікімедіа розробила систему, яка знаходить, оцінює та рекомендує відсутні статті для створення у різних мовних версіях Вікіпедії. Вона бере до уваги інтереси редактора (отримані з його/її історії редагувань), мовні навички та прогнозовану популярність статті у цільовій мовній версії. Один контрольований тест цих результатів показує, що рекомендації втричі збільшили рівень створення статей редакторами, при збереженні якості статей.

Інструмент має API, зараз інтегрований в інструмент перекладу. У наступні місяці дослідницька команда Вікімедіа буде уважно моніторити інструмент, щоб дізнатись, як він використовується редакторами та як його можна далі покращити. Якщо Ви спробуєте інструмент рекомендації статей, можете залишити відгук дослідницькій команді на нашій сторінці обговорення.

Перший хакатон Вікімедіа в індійському Інституті технології Руркі


Учасники виправляють помилки. Зображення Саурабха Джайна, суспільне надбання.

The Indian Institute of Technology Roorkee hosted a one-day session to help students understand the working of the MediaWiki community. The day-long hackathon included every aspect of MediaWiki, from installing the software, setting up the environment to fixing some easy bugs, and submitting the patches for review. It was attended by 20 students, who were given certain pre-requisites and were selected based upon the fulfillment of these, thereby making certain that all the attendees were at the same phase. At the end of the day, we had 15 successful patch submissions (pushed) to the core. Additionally, 5 more changes have been committed locally and are to be pushed (as of now).

Удар по свободі панорами: шведський суд виніс рішення проти Wikimedia Sverige


Фото Якоба Трюдсона Деміца та KJacobsen, CC BY-SA 4.0.

Верховний суд Швеції виніс рішення протиWikimedia Sverige (Швеція) у справі про свободу панорами в країні. Суд вирішив, що шведський закон про авторські права не дозволяє Wikimedia Sverige розміщувати зображення у її онлайновій базі даних offentligkonst.se (вейбсайт / база даних, присвячена відкрито розташованому мистецтву) без дозволу митця.

Фонд Вікімедіа з усією повагою висловлює незгоду з рішенням Верховного суду розмити свободу панорами, яка є фундаментальною частиною свободи вираження, свободи інформації та художнього вираження. Ми розуміємо розглядуваний шведський закон про копірайт як такий, що обмежує лише продукцію тривимірних копій скульптур, і його не можна інтерпретувати так, наче він встановлює обмеження на публікацію в мережі зображень публічних витворів мистецтва. Той факт, що закон про копірайт дозволяє використання зображень публічних витворів мистецтва на листівках, навіть з метою одержання прибутку і без дозволу творця, демонструє саме такий підхід, і на нашу думку є несумісним з інтерпретацією цього закону Верховним судом.

Коротко

  • TED утворює партнерство зі спільнотою Вікімедіа, щоб додати «ідеї, варті поширення» до проектів Вікімедіа: У новому партнерстві зі членами спільноти Вікімедіа, TED подарував величезний обсяг метаданих по більше ніж 2 000 виступах, більшість з яких мали транскрипти та переклади, створені світовою мережею волонтерів TED. Додаючи метадані TED до Вікіданих, вікімедійці Джейн Дарнелл та Енді Маббет документують, які знання доступні з виступів TED, та роблять цю інформацію більш доступною для пошуку і використання в різних проектах Вікімедіа.
  • Починається Europeana Art History Challenge: з 40 мовами, 30 країнами та сотнями праць мистецтва, розпочалася Europeana Art History Challenge — найбільше на цей час GLAM-Вікі змагання та перше для висвітлення Вікіданих. Проект «заснований» на Вікіданих і покращення там якості метаданих про ці роботи, їх виконавців, жанри та інше є такою ж важливою частиною цього змагання, як і переклади у Вікіпедії.
  • Він сягає через континенти: редагування Вікіпедії мовою урду з Чехії: за останні сім років Іржі добре вивчив мову урду, яка є офіційною у Пакистані та шести індійських штатах, та створив або доповнив багато статей у Вікіпедії цією мовою. Іржі подобається додавати статті на історичні, біологічні та фармацевтичні теми. Він особливо пишається своїми статтями про історію Чехії, хоча хотів би сфокусуватись у майбутньому на статтях про рослини, які використовуються у медицині.

Andrew Sherman, Digital Communications Intern
Wikimedia Foundation

Social Media
  • Дослідницька команда Вікімедіа створила систему, яка шукає, упорядковує та рекомендує відсутні статті для створення у різних мовних версіях Вікіпедії. Ці та інші історії руху Вікімедіа у новинах блогу за квітень.