Jump to content

Komitet ds. Powiązań/Rozporządzenie

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Affiliations Committee/Rules of Procedure and the translation is 100% complete.

Regulamin wewnętrzny z zmienionym i obowiązujący, dalej zmieniony w 2012 r. oraz dalej zmieniony od 2014 r. (Angielska wersja tej strony jest autentyczna.)

I Członkostwo
  1. Komitet będzie się składać z co najmniej pięciu i nie więcej niż piętnastu członków z prawem głosu oraz bliżej nieokreślonej liczby doradców bez prawa głosu. Domyślna liczba członków będzie wynosić dziesięć.
  2. Członek lub doradca może zostać usunięty w wyniku 2/3 głosów Komitetu.
  3. Członek lub doradca może zrezygnować w dowolnym momencie, powiadamiając o tym fakcie Komitet pisemnie. Rada Nadzorcza po konsultacji z Komitetem w razie potrzeby ma prawo do usunięcia lub powołania członków oraz doradców.
  4. Doradcy w dowolnym momencie mogą zostać powołani większością głosów Komitetu.
  5. Rada Powiernicza wyznacza co najmniej jednego ze swoich członków na doradcę Komitetu. Doradca ten lub doradcy zwani są 'łącznikami zarządu'.
  6. Członek lub doradca jest powoływany na okres 2 lat, który może zostać przedłużony do czasu zakończenia procedury naboru.
  7. Nie ma maksymalnej liczby terminów, które członek lub doradca może pełnić.
  8. Wybór członków i stanowisk doradczych odbywa się co 12 miesięcy.
  9. Przewodniczący wysyła publiczne zaproszenie do składania wniosków o kandydatów 60 dni przed upływem kadencji członków, a wnioski są przyjmowane w ciągu 30 dni od tego czasu.
  10. Wnioski, w tym wnioski z członków w posiadaniu, którzy chcą zostać ponownie mianowani, są administrowane przez członka lub doradcę, który nie jest ani nie zamierza być kandydatem do wyborów na bieżących wyborach.
  11. Informacje o kandydatach są publikowane na stronie AffCom Wiki i są uważane za poufne.
  12. Po zakończeniu okresu składania wniosków zostaną poproszone o opinie urzędujących członków, doradców i łączników z zarządem.
  13. Każdy kandydat może wycofać swoją kandydaturę pisemnie w dowolnym momencie przed rozpoczęciem głosowania.
  14. Komitet decyduje o metodzie wyboru z kandydatów.
  15. Jeśli nie ma wyraźnego konsensusu w sprawie kandydatów, którzy mają zostać wybrani lub procedury, którą należy zastosować, członkowie Komitetu (nie ubiegający się o reelekcję) wskazują swoje preferencje dla każdego kandydata poprzez głosowanie "Tak" lub "Nie" dla każdego kandydata, wszyscy ci kandydaci, którzy otrzymają większość głosów, zostaną uznani za wybranych (po formalnej uchwale), pod warunkiem, że większość członków oddała karty do głosowania za lub przeciw tej osobie. W przypadku, gdy takie wybory doprowadziłyby do posiadania więcej niż dziesięciu członków w Komitecie, ci z najniższym stosunkiem głosów "Tak" do "Nie" zostaną wyeliminowani, aż całkowita liczba członków Komitetu wyniesie piętnastu lub mniej.
  16. Lista wybranych kandydatów zebranych zgodnie z poprzednią zasadą jest poddawana pod głosowanie jako zwykła uchwała i jest zatwierdzana większością 2/3 głosów zasiadających członków, którzy nie ubiegają się o reelekcję.
  17. Nominacje mogą być dokonywane w dowolnym czasie na podstawie uchwały opisanej w poprzedniej zasadzie. Kadencja powołanych w ten sposób członków i doradców pokrywa się z kadencją ostatniego członka wybranego w drodze zwykłej procedury.

II Ogólna procedura
  1. Komitet może wybrać sposób prowadzenia swojej zwykłej działalności, poprzez regularne spotkania lub za pomocą innych środków (wiki, lista mailingowa). Termin "spotkanie" odnosi się zarówno do spotkań wirtualnych, jak i fizycznych.
  2. Komitetowi przewodniczy przewodniczący wyznaczony uchwałą komitetu. Wiceprzewodniczący zostanie również wyznaczony w drodze uchwały, aby w razie potrzeby zastępować przewodniczącego. Kadencja przewodniczącego i wiceprzewodniczącego kończy się wraz z ich dobrowolną rezygnacją, wyznaczeniem następcy przez komitet lub ich odwołaniem przez zarząd.
  3. Jeśli Zarząd podejmie decyzję o odwołaniu przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego ze stanowiska, musi skonsultować się z Komitetem. Po odwołaniu przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego przez Zarząd, Komitet wybiera jego następcę w najbliższym dogodnym terminie.
  4. Komitet zdecyduje o obowiązkach przewodniczącego i wiceprzewodniczącego. Może również utworzyć dodatkowe role i przypisać im takie obowiązki, jakie są pożądane.
  5. Wydatkowanie środków z budżetu Komitetu jest nadzorowane i monitorowane przez skarbnika. Skarbnik służy jako osoba kontaktowa między Komitetem a Fundacja Wikimedia w sprawie wszystkich autoryzacji dotyczących wydatków z budżetu Komitetu.
  6. Skarbnik zostanie powołany na odnawialną roczną kadencję na mocy uchwały Komitetu.
  7. Dokumentacja działań Komitetu jest nadzorowana i monitorowana przez sekretarza.
  8. Sekretarz zostanie powołany na odnawialną roczną kadencję uchwałą Komitetu.

III Uchwały i Wnioski
  1. Czynności dokonywane przez Komitet są zazwyczaj w formie uchwały. Uchwały mogą być zaproponowane przez członka bądź doradcę, lub przez osoby spoza Komisji, przy wsparciu ze strony członka bądź doradcy.
  2. Uchwała zostanie uznana za przyjętą, gdy większość członków opowie się za przyjęciem.
  3. Zwykłym sposobem proponowania rezolucji jest powiadomienie na liście mailingowej Komitetu, odnosząc się do projektu rezolucji na wiki.
  4. Głosowania będą odbywać się zazwyczaj na Wikipedii lub podczas spotkania
  5. Jeśli głosowanie nad uchwałą ma zostać przeprowadzone podczas posiedzenia, uchwała musi zostać zaproponowana co najmniej siedem dni przed posiedzeniem, chyba że dwie trzecie Komitetu zdecyduje się odstąpić od tego wymogu ("wnioski nadzwyczajne").
  6. Uchwały mające wpływ na wydatkowanie środków z budżetu Komitetu ("uchwały budżetowe") podlegają warunkom określonym w wewnętrznej procedurze Komitetu dotyczącej wydatkowania środków.
  7. Jeśli głosowanie ma zostać przeprowadzone na wiki, po powiadomieniu o proponowanej uchwale, członkowie mają siedem dni na głosowanie za lub przeciw, po czym uznaje się, że wstrzymali się od głosu. Uchwała zostanie następnie uznana za przyjętą lub odrzuconą, jeśli zagłosuje za nią większość członków; w przeciwnym razie Komitet podejmie decyzję w drodze konsensusu (lub głosowania) o przedłużeniu okresu głosowania, wygaśnięciu wniosku lub ponownym rozpatrzeniu wniosku w późniejszym terminie.