Jump to content

Arctic Knot Conference 2021/O tym

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Arctic Knot Conference 2021/About and the translation is 100% complete.

Arctic Knot
Wikimedia Language Conference
Online · 24–25 June 2021

O projekcie

Z 20 miliardami wyświetleń stron każdego miesiąca, Wikipedia jest jednym z pierwszych miejsc, gdzie ludzie szukają informacji. Jest to kamień węgielny ery cyfrowej, ale informacje w nim nie są równomiernie reprezentowane w różnych językach.

Ruch Wikimedia ma właśnie rozpocząć realizację strategii ruchu 2030, a w 2022 roku rozpocznie się [Dekada Języków Rdzennych UNESCO]. Międzynarodowa Dekada Języków Rdzennych wskazuje na potencjał technologii cyfrowych w wspieraniu używania i zachowania języków rdzennych. Te dwa kamienie milowe dają nam możliwość przyjrzenia się przyszłym wysiłkom na rzecz różnorodności językowej w projektach Wikimedia i podczas konferencji omówić, jak możemy współpracować, aby lokalne i niedostatecznie reprezentowane społeczności językowe rosły.

Konferencja językowa Wikimedia Arctic Knot 2021 jest dla każdego Wikipedianina i Wikimedianina zainteresowanego językami tubylczymi i niedostatecznie reprezentowanymi oraz organizacjami, instytucjami kulturalnymi i edukacyjnymi pracującymi w dziedzinie języków tubylczych i niedostatecznie reprezentowanych.

Konferencja językowa Wikimedia Arctic Knot 2021 jest zgodna z Uniwersalnym Kodeksem Postępowania dla ruchu Wikimedia na każdej platformie używanej podczas konferencji. Uniwersalny Kodeks Postępowania określa minimalny zestaw wytycznych dotyczących oczekiwanego i niedopuszczalnego zachowania i zachęcamy wszystkich uczestników konferencji do przeczytania go przed rozpoczęciem konferencji.

Konferencje zespołowe

Arctic Knot Wikimedia Language Conference jest prowadzona przez Wikimedia Norge we współpracy z Arctic University of Norway, Wikimedia UK i Wikimedia Deutschland, i skupia się na językach arktycznych i samskich. Cieszymy się również, że w ramach zespołu organizacyjnego konferencji możemy mieć Wikitołunki i Art+Feminism.

Historia wersji

Konferencja językowa Arctic Knot Wikimedia 2021 jest częścią serii konferencji Celtic Knot i pierwszą, która odbędzie się poza Wyspami Brytyjskimi. Konferencje były organizowane przez różne instytucje, we współpracy i przy wsparciu Wikimedia UK.

Konferencje były organizowane przez różne instytucje, we współpracy i przy wsparciu Wikimedia UK. Pierwsza konferencja Celtic Knot została zorganizowana przez Uniwersytet w Edynburgu i Wikimedia UK w Edynburgu w Szkocji w 2017 r. (koncentrowana na języku szkockim gaelickim), a następnie w Aberystwyth w Walii w 2018 r. (koncentrowana na walijskim, organizowana przez Narodową Bibliotekę Walii) i w Falmouth w Kornwalii w 2019 r. (koncentrowana na korniaku, organizowana przez Radę Kornwalii). W 2020 roku konferencja miała być zorganizowana w Limerick w Irlandii z naciskiem na język irlandzki, ale została zmieniona na konferencję w pełni zdalną i została zorganizowana przez Wikimedia Community Ireland i Wikimedia UK.