Jump to content

Arctic Knot Conference 2021/Ô tym

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Arctic Knot Conference 2021/About and the translation is 100% complete.

Arctic Knot
Wikimedia Language Conference
Online · 24–25 June 2021

Ô projekcie

Z 20 milijardami wyświytlyń zajt kożdego miesiōnca, Wikipedyjŏ je jednym z piyrszych placōw, kaj ludzie szukajōm informacyje. Je to kamyń węgielny ery digitalnyj, ale informacyje w nim niy sōm równomiernie reprezyntowane w roztōmajtych gŏdkach.

Ruch Wikimedia mŏ dyrekt napoczōńć ryalizacyjõ strategije ruchu 2030, a w 2022 roku napocznie sie [Dekada Gŏdek Drzynnych UNESCO]. Miyndzynŏrodowŏ Dekada Gŏdek Drzynnych skazuje na potyncjoł technologiji digitalnych we spiyraniu używaniŏ i zachowaniŏ gŏdek drzynnych. Te dwa kamynie milowe dadzōm nōm możebność przijzdrzyniŏ sie prziszłym prŏcōm na rzecz roztōmajtości gŏdkowyj w projektach Wikimedia i w czasie kōnferyncyjõ ôbgŏdać, jak mogymy spōłpracować, coby lokalne i niedostatecznie reprezyntowane społeczności gŏdkowe rosły.

Kōnferyncyjŏ gŏdkowŏ Wikimedia Arctic Knot 2021 je dlŏ kożdego Wikipedianina i Wikimedianina interesantnymi gŏdkami tubylczymi i niedostatecznie reprezyntowanymi jak tyż ôrganizacyjami, instytucyjami kulturalnymi i edukacyjnymi robiōncymi w dōmynie gŏdek tubylczych i niedostatecznie reprezyntowanych.

Kōnferyncyjŏ gŏdkowŏ Wikimedia Arctic Knot 2021 je zgodliwŏ z Uniwerzalnym Kodeksym Postympowaniŏ dlŏ ruchu Wikimedia na kożdyj platformie używanyj w czasie kōnferyncyjõ. Uniwerzalny Kodeks Postympowaniŏ ôkryślŏ minimalny zestŏw wytycznych tykajōncych ôczekowanego i niedopuszczalnego zachowaniŏ i zachyncōmy wszyjskich uczestnikōw kōnferyncyje do przeczytaniŏ go przed napoczyńciym kōnferyncyje.

Kōnferyncyje zespołowe

Arctic Knot Wikimedia Language Conference je kludzōnŏ bez Wikimedia Norge we spōłpracy z Arctic University of Norway, Wikimedia UK i Wikimedia Deutschland, i skupiŏ sie na gŏdkach arktycznych i samskich. Cieszymy sie tyż, iże w rōmach kapele ôrganizacyjnego kōnferyncyje mogymy mieć Wikitołunki i Art+Feminism.

Historyjŏ wersyje

Kōnferyncyjŏ gŏdkowŏ Arctic Knot Wikimedia 2021 je tajlōm seryje kōnferyncyje Celtic Knot i piyrszõ, kerŏ ôdbydzie sie poza Wyspami Brytyjskimi. Kōnferyncyje były ôrganizowane bez roztōmajte instytucyje, we spōłpracy i przi podporze Wikimedia UK.

Kōnferyncyje były ôrganizowane bez roztōmajte instytucyje, we spōłpracy i przi podporze Wikimedia UK. Piyrszŏ kōnferyncyjŏ Celtic Knot ôstała zôrganizowanŏ bez Uniwerzytet w Edynburgu i Wikimedia UK w Edynburgu we Szkocyji w 2017 r. (kōncyntrowanŏ na gŏdce szkockim gaelickim), a dalij w Aberystwyth w Waliji w 2018 r. (kōncyntrowanŏ na walijskim, ôrganizowanŏ bez Nŏrodnõ Bibliŏtykã Walije) i w Falmouth w Kornwalii w 2019 r. (kōncyntrowanŏ na korniaku, ôrganizowanŏ bez Doradã Kornwalii). W 2020 roku kōnferyncyjŏ miała być zôrganizowanŏ w Limerick w Irlandyji z drukym na gŏdka irlandzki, ale ôstała zmiyniōnŏ na kōnferyncyjõ w połni zdŏlnõ i ôstała zôrganizowanŏ bez Wikimedia Community Ireland i Wikimedia UK.