Jump to content

Topluluk Kapasitesini Geliştirme/Yeni katılımcı katılımı ve büyüme

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Community Capacity Development/New contributor engagement and growth and the translation is 100% complete.


Bu sayfanın kısa özeti: Yeni katılımcıların nasıl korunup destekleneceği konusunda topluluk kapasitesi oluşturmakla ilgili zorlukların ve olası yaklaşımların tartışılması


Kapsam

Bu kapasite yeni katılımcıları wiki-kültürüne entegre etme, kalmaları ve sayıca artmalarına teşvik etme konusunda zorluklar, stratejiler ve eylemlere odaklanır. Ne var ki "olası" yeni katılımcıları katılmaya teşvik için yapılan sosyal etkinlikleri içermez.

Zorluklar

 • Yeni gelenleri ısırmak:Toplulukların çoğunda yeni gelenlere kötü muameleye karşı bir davranış yönergesi bulunuyor olsa da toplulukların çoğunda bu tür davranış gözlemektedir (ve bazen de rapor edilmektedir). bu davranış, yeni gelenlerin bilmediği veya anlamadığı kurallardan ötürü cezalandırılması veya hataları için sert veya kırıcı bir dil kullanılmasını içerebilir. Genel olarak, yeni geleni ısırmanın yeni katılımcıların güvenini ve motivasyonunu kırdığı ve Wikimedia topluluğundan ayrılma sebebi olabildiği bildirilmektedir.
 • Şu boşluk hissi: Yeni katılımcılar bir veya daha fazla sayfada ciddi katkı sağlayıp çalışmaları hakkında ne otomatik ne de bir başka kişiden gelen herhangi bir geribildirim almazlarsa bazen vazgeçerler. Bir topluluk için yeni katılımcıları bulmak ve fark etmek veya iyi niyetlerini desteklemek zaman alıcı ve bazen de sürdürülmesi zor bir iştir.
 • Sürüm kontrolünün kullanımı: Uygulama şekli topluluktan topluluğa değişse de bazı Wikimedia projeleri ve toplulukları Sürüm kontrolü kullanmaktadır. Ne var ki Sürüm Kontrolü kullanmanın avantajları yanında bir kaç dezavantajı da vardır (çok fazla bekleyen değişiklik birikmesi ihtimali ki bu yeni kullanıcıların katkılarının wiki'de belirmesi için aşırı uzun zaman -bazen aylar- gerekmesi anlamına da gelebilir).

Olası yaklaşımlar

 • "Bekleme dönemi:Bir yeni katılımcı katıldıktan sonra bir müddet topluluk hatalara, tekrarlanıp dursalar da daha hoşgörülüdür. Bu "bekleme dönemi" resmî veya gayriresmî bir politika olabilir ve genellikle hatayı açıklayıp tavsiye veya faydalı kaynaklar veren kişiselleştirilmiş mesajlarla hataları düzeltmeyi içerir. Örneğin Tamil topluluğunda bu bekleme dönemi 6 aya kadar çıkabiliyor.
 • Kişiselleştirilmiş hoşgeldin mesajları: Bir bot mesajı veya standart bir şablon yerine deneyimli bir katılımcının yeni katılımcılara hoşgeldin mesajı gönderilmesi.

Tanınma

Yeni editör katkısının farkedilip takdir edilmesi değişik şekillerde gerçekleşebilir. Aşağıda topluluklarda görülen bir kaç örnek var. Lütfen siz de kendi topluluğunuzda başarılı olmuş örnekleri ekleyiniz!

 • Wiki üzerinde tanınma ve takdiri:Yıldızlar (veya yerel benzerleri), VikiSevgi, ve teşekkür butonundan yeni editörlerin katkılarını takdiri göstermek için kolay birer yol olarak hep bahsedilir. Bu wiki taktiklerinin özellikle topluluğun deneyimli bir üyesinden geldiğinde başarılı olduğu bildirilmiştir. Belli topluluklara özgü bir kaç örnek şunlardır:
  • Tamil topluluğunda, bu viki takdiri bir Wikimedist'in taWP anasayfasında yeralması şeklini de alır.
  • Urdu topluluğunda, Facebook "Beğenme"lerine benzer bir taslak şablon oluşturulmuştur.
  • İbranice Vikipedi'de ilk bir kaç ayında iyi iş çıkarmış ve topluluğa iyi uyum sağlamış bir-iki görece-yeni katılımcı özel bir sayfada kutlanır. Katılımcılar tanıtılır ve kendileri hakkında ve topluluğa o ana kadar ki uyumları hakkında iyi ve kötü birkaç şey söylemeye davet edilir. Bunun yan etkisi, yeni katılımcıların genellikle kendilerine öğrenme süreçlerinde yardımcı olan eski yazarları anmaları ve bunun da o editörleri yeni gelenlere destek vermeye devam etme konusunda motive etmesidir.
 • Fiziksel ödüller 2011'de beri Ukrayna topluluğu o ay en çok katkıyı sağlayan editöre ve en çok katkı sağlamış yeni editöre aylık Wikizghushchivkas (konsantre süt) gönderiyor. Yeni bir editör 90 günden az süredir katkı veren yazardır. Bu yerel ödül, sadece aktif katkılar için değil başka projelerde de kullanılmaktadır.
 • "Hizmetli pozisyonları almaya teşvik: Malayalam topluğunda, bazen görece yeni katılımcılar hizmetli görevi almaya teşvik edilmektedir. Bu yeni hizmetliler daha sonra wiki dışında biraraya gelmeleri için teşvik edilir.

Mentorluk ve Kaynaklar

Resmî veya gayriresmî mentorluk programları deneyimli bir katılımcıyı yeni bir katılımcı ile eşleştirerek yeni katılımcıya soruları, rehberlik ve geribildirimler için belirli bir kaynak sağlamak üzere yapılandırılmıştır. Yeni katılımcıları hoş karşılanmış hissettirdiğinden bu birebir ilişkiler çok başarılı olabilir. Ancak, avantajlarına rağmen resmî mentorluk programlarını yürütmek zor olabilir (örneğin birbirine uyan doğru iki kişiyi eşleştirmek); bu nedenle topluluklar daha gayriresmî ilişkileri tercih etmektedir.

Koçluk şunları içerebilir:

 • Katkıları onaylamak veya tavsiyeler vermek üzere kişiselleştirilmş geribildirim
 • Yeni katılımcıları "nasıl yapılır" materyallerine veya kaynaklarına örneğin yerel dildeki öğretici videolara (örnekler için Hindi, Kannada Odia veya İspanyolca'ya bakınız) yönlendirme,
 • Sosyal medya, eposta veya telfon yoluyla wiki dışı ilişkiler kurma.

Wiki-dışı etkinlikler

Yeni katılanların tanışması ve birlikte öğrenmesi için rahat bir wiki dışı ortam oluşturmak çeşitli topluluklarda olumlu sonuçlar yaratmıştır. Topluluk ilgisi ve lojistik konusu bir engel olsa da minik toplantılardan bölgesel konferanslara kadar wiki-dışı etkinliklerin yazma çekingenliğini azalttığı, kendine güven kazandırdığı ve sosyalleşme sayesinde topluluk duygusunu güçlendirdiği bildirilmiştir.

Bu tür etkinlikler için Wikimeia Vakfı'ndan Proje ve Etkinlik Hibeleri programı yoluyla hibe almak mümkündür.

Olası bir kapasite geliştirme projesi taslağı

Zorluk
yeni katılanları süreklilik sağlamada motive etmenin güçlüğü; sıklıkla görülen "yeni geleni-ısırma" vakaları
Hedefler
Hangisinin uyarlanacağına karar vermek için karşılama/mentorluk programlarını deneme
Ana adımlar
 1. Topluluğa uygun görünen en azından deneme yapmaya değer görünen uygulama veya modelleri belirleme
 2. İlk olarak neyin deneneceğine karar verme
 3. Uygun takvim, kaynak ve değerlendirme ölçütleri ile bir deney tasarlama. Örneğin bir mentorluk alanı oluşturma veya resmi bir bekleme dönemi oluşturup uygulamaya koyma.
 4. Bir değerlendirme referans noktası belirleme: örneğin her ay 100. katkısını yapan yeni katılımcı sayısı
 5. Belirlenen bir süre boyunca deneme yapın
 6. Deneyi hem niteliksel hem de niceliksel yönleriyle değerlendirip tartışın. Eğer topluluk sonuçlardan memnunsa sürdürün veya daha resmî bir politika haline getirin. Eğer değilse, değişiklikeri geri alın ve deneyecek başka bir strateji seçin.
Takvim
Deney başına 3-4 ay
Araçlar ve kaynaklar
 1. Deney tasarlamada Wikimedia Vakfı mentorluğu
 2. Etkinlikler için Wikimedia Vakfı fonu
Değerlendirme
Deney sonuçlarını değerlendirme referans noktası ile karışılaştırma; topluluğun memnuniyetini tartışmalar veya anketlerle ölçme; başarılı biçimde entegre olan yeni katılımcıların memnuniyetini ve (eğer mümkünse) vazgeçen veya çok zorluk yaşayan katılımcıların memnuniyetini ölçme

Kaynaklar

Aşağıda sınırlı bir kaynak listesi bulunmaktadır. Lütfen faydalı bulduğunuz kaynakları ekleyiniz ya da listeyi zenginleştirmeye yardımcı olunuz!

Öğrenme Desenleri

Aşağıda bu konudaki bir öğrenme deseni örneği bulunur. Konuya ilişkin başka öğrenme desenleri için Öğrenme deseni kütüphanesine bakınız.

Vaka çalışmaları

 • (none yet)

Fikirlerinizi ekleyin

Kaynaklar


Interested communities

The Wikimedia Foundation is interested in assisting interested communities in developing new contributor engagement and growth capacities, for instance through experiment design or event funding.


Sign up below if you are interested in implementing this in your local community: