Jump to content

Розвиток спроможностей спільноти/Заохочення та підтримка нових редакторів

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Community Capacity Development/New contributor engagement and growth and the translation is 100% complete.


Зміст цієї сторінки в кількох словах: Обговорення викликів і можливих підходів для розвитку спроможності спільноти залучати та підтримувати нових редакторів


Опис

Спроможність фокусується на проблемах, стратегіях та діях спрямованих на заохочення новачків долучатися до вікікультури, збереження та розвитку проектів Вікімедія. Тим не менш, це не ключає позавікімедійні дії які спонукають "потенційних" нових редакторів долучатись до редагування проектів Вікімедія.

Проблеми

  • Мордування новачків: В той час коли багато спільнот мають формальні правила чи правила щодо недопущення жорсткого ставлення до новачків, в багатьох спільнотах все ж трапляються такі випадки. Такими випадками можуть бути покарання за порушення правил, які новачки не знають чи не розуміють, або вказання на помилки в суворій формі. В цілому, мордування новачків підриває їхню впевненість та мотивацію, та можуть стати причиною для залишення їми спільноти Вікімедії.
  • Відчуття непотрібності: Новачки іноді втрачають ентузіазм якщо вони роблять великий внесок на одній чи на декількох сторінках і не отримують відгуків, людських чи автоматичних, про їхню роботу. Пошук та підтримка новачків з добрими намірами займає багато часу і іноді спільнота не в змозі це робити.
  • Застосування практики перевірених версій: Багато проектів Вікімедія та спільнот застосовують практику перевірених версій, хоча спосіб застосування в різних спільнотах відрізняється. Тим не менш, крім переваг застосування перевірених версій є недоліки (включаючи часовий розрив між написанням та перевіркою, тобто внесок новачків може очікувати перевірки значний час, іноді навіть по декілька місяців, перед тим як з'явитися на вікі).

Можливі розв'язання проблеми

  • М'який період: протягом деякого часу після приєднання новачка до вікі, спільнота толерантно ставиться до його помилок та навіть повторюваних помилок. Такий "м'який період" може бути формальним правилом чи неформальною традицією і зазвичай заключається в особливій поведінці при виправленні помилок та персоналізованих повідомленнях які пояснюють суть помилки та надають поради чи посилання на довідку. Наприклад, в тамільській спільноті такий період може тривати до 6 місяців.
  • Персоналізовані привітання новачків від досвідчених редакторів, які є кращими від повідомлень написаних ботом чи стандартизованих шаблонів.

Визнання

Визнання та схвалення внеску новачків може приймати різні форми. Внизу надано приклади з різних спільнот. Будь ласка, додайте успішні приклади з вашої спільноти якщо такі були!

  • Онлайн визнання та схвалення: "Згущівка" (та інші еквіваленти), вікісимпатії або подяки є простими способами виразити новачкам визнання та схвалення. Вони були визнані ефективними коли визнання виражає досвідчений член спільноти. Деякими специфічними прикладами в різних спільнотах є:
  • Реальні подарунки: Починаючи з 2011 року Українська вікіспільнота щомісяця надсилає згущівку редактору з найбільшим внеском цього місяця та новачку з найбільшим внеском цього місяця. Новачком вважається користувач, який робить внесок менше ніж 90 днів. Ця локальна нагорода розширилась і тепер єю нагороджують не тільки за активний внесок, а ще й на інших проектах.
  • Заохочення стати адміністратором: В Малайській спільноті відносно новим редакторам іноді пропонується стати адміністраторами. Таких нових адміністраторів потім заохочують провести оффлайнові зустрічі.

Наставництво та ресурси

Формальні та неформальні програми наставництва створюються щоб поставити новачку в наставництво досвідченого редактора цим забезпечуючи новачку можливість задавати питання та отримувати підказки та роз'яснення. Такі відносини один на один можуть бути дуже успішними, оскільки новачки відчувають себе більш впевненими. Але, не зважаючи на переваги цього методу, формальні програми наставництва можуть бути складними для виконання (особливо встановлення пар новачок-досвідчений) і провідні спільноти віддають перевагу неформальним відносинам.

Наставництво може включати в себе:

  • Персоналізоване спілкування яке забезпечує перевірку внеску та надання порад
  • Направлення новачків на сторінки або ресурси з інструкціями, наприклад навчальні відео на місцевій мові (є в спільнотах Індійській, Каннада, Одіа та Іспанській)
  • Розвиток відносин поза вікі через соціальні мережі, електронну пошту або телефон.

Оффлайнові події

Організації оффлайнових подій для новачків де вони можуть зустрітися та чогось навчитися мали позитивний ефект в багатьох спільнотах. Не зважаючи на те, що логістика залишається проблемою, оффлайнові події від зустрічей до регіональних конференцій виявилися дуже корисними для зменшення невпевненості при редагуванні, збільшення довіри і зміцнення почуття спільності через спілкування.

Гранти для таких подій надаються Фондом Вікімедія за допомогою програми Проектів та подій.

Форма можливого проекту по покращенню спроможностей

Проблема
складно мотивувати новачків залишатися; часті випадки мордування новачків
Мета
поекспериментувати з програмами запрошення/наставництва щоб визначити яку з них запровадити
Основні кроки
  1. Визначити практики та програми які здаються доречними для спільноти і з якими варто поекспериментувати
  2. Вирішити з чим поекспериментувати спочатку
  3. Розробити експеримент з доречними терміном дії, ресурсами та методами оцінки. Наприклад, започаткування наставництва або запровадження формального м'якого періоду та його дотримання.
  4. Визначити критерій оцінки: наприклад, кількість новачків, які роблять більше 100 правок на місяць
  5. Провести експеримент протягом певного часу
  6. Оцінити та обговорити експеримент, його якісні та кількісні аспекти. Якщо спільнота задоволена результатами, продовжити програму або затвердити її як офіційне правило. Якщо ні, скасувати зміни та обрати іншу стратегію для експерименту.
Відведений час
3-4 місяці на експеримент
Засоби та ресурси
  1. Допомога Фонду Вікімедія в розробці експерименту
  2. Фінансування подій Фондом Вікімедія
Оцінки
порівняти результати експерименту з очікуваними; оцінити задоволеність спільноти через дискусії або опитування; оцінити задоволеність успішно інтегрованих новачків та (якщо є) новачків, які покинули проект чи мали значні проблеми.

Ресурси

Внизу надано список ресурсів, який не є вичерпним. Будь ласка, додайте будь-які ресурси які ви вважаєте можуть бути корисними!

Інструкції

Внизу надано приклади інструкцій на цю тему. Для інших інструкцій на цю тему дивіться Learning Pattern library.

Випадки застосування

  • (none yet)

Додайте свої ідеї

Примітки


Interested communities

The Wikimedia Foundation is interested in assisting interested communities in developing new contributor engagement and growth capacities, for instance through experiment design or event funding.


Sign up below if you are interested in implementing this in your local community: