Jump to content

Fundraising 2011/Kaldari Letter/diq

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Translation instructions
  • For pages marked "Missing" or "In progress", click the page title and start translating. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • For pages marked "Needs updating", compare the page to the source page and update the translation accordingly. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • It is important to have someone else proofread the translated page! If you have proofread a page and it is ready for publication, click "edit status" and change that page's status to ready.
  • If you are changing something that has already been published, change its status back to ready for it to be published again.

If you have any questions or feedback regarding the translation process, please post them here. Translation FAQ

İnternet eskiden harikaydı.

İnternet, "eski günler" dediğimiz 90'larda çok çeşitliliğin bulunduğu, şimdilerdeki gibi -biliyorsunuz- sadece yüceltilmiş bir televizyon gibi görülmüyor, daha çok, ilginç insanların bir araya geldiği bir topluluk gibi hissediliyordu.

Ben de Vikipedi'yi oluşturan gönüllülerden bir tanesiydim. Çok önce karar vermiştim ki bilgiyi paylaşmak ve insanları eğitmek para kazanmaktan daha önemlidir. Bu nedenle Vikipedi ücretsiz bir kurumdur ve hiçbir zaman da ücretli olmayacaktır. Sunucuları çalışır tutmak ve çekirdek bir ekibe maaş vermek para gerektiriyor. Fakat reklam verenlerle çalışmak ve finansal etkinin ne yapacağımıza karar vermemizde rol oynamasına izin vermek yerine, her yıl okurlarımızdan internetteki bu farklı yapıyı temsil eden gerçek bir insan topluluğunu desteklemeleri için parasal yardım talep ediyoruz. Lütfen 5 dolar , 10 dolar veya ne kadar verebiliyorsanız siz de katılın.

Yıllarca Vikipedi'de editörlük yaptıktan sonra, yazılım geliştirici olarak ekibe katıldım. Şunu söyleyebilirim ki Vikipedi'yi destekleyen altyapı olabildiğince çekirdek bir halde.

Google'ın bir milyona yakın sunucusu olabilir. Yahoo'nun 13.000 gibi çalışanı vardır. Biz, 679 sunucuya ve 95 çalışana sahibiz.

Vikipedi dünyada en çok ziyaret edilen 5. site ve her ay 470 milyon insana hizmet veriyoruz -- milyarlarca sayfa görüntülemeye ulaşıyoruz!

Bağış yapmanın en güzel tarafı, Vikipedi'ye 10 dolar katkıda bulunduğunuzda, bu sayı birkaç kez katlanıyor. Eğer bu 10 dolar bir yazılımcının maaşını ödemeye yardım ederse, bu yazılımcı 1000 gönüllünün Vikipedi üzerinde harika şeyler yapabilmesine imkan veren bir araç geliştirirse, bu bağışladığınız 10 dolar başka herhangi bir veb sitesinde olduğundan çok daha fazla şeye olanak sağlamış oluyor.

Yardımlarınız Vikipedi'yi daha iyi hale getirmemize yardım edecek ve en azından emin olacağız ki; internetin bu bölümünün harika olarak kalacak.

Teşekkürler,

Ryan Kaldari
Vikipedi Yazılımcısı