Jump to content

GLAM Okulu/Sorular

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page GLAM School/Questions and the translation is 100% complete.

Bu sayfa, ankette ve görüşmelerde kullanılan soruları listeler. Bunları kendi dilinize çevirerek yardımcı olabilirsiniz. Anketi yerel içeriklerinizde dağıtmanıza olanak tanır. Ayrıca tartışma sayfasına yorum yaparak anket sorularında değişiklik yapılmasını önerebilirsiniz.

Giriş

Söz konusu GLAM Okul/Mülâkat sorularını yanıtladığınızda, bu yanıtları CC0 lisanlı ile yanıt vermeyi kabul etmiş sayılırsınız. Adınızı yanıtlarınızla ilişkilendirme izni vermediğiniz sürece verdiğiniz yanıtlar anonim olarak kalacaktır. Formu gönderdiğinizde, yanıtlarınızı düzenlemek için geri dönerek düzenlemek üzere bir bağlantı alacaksınız. Ayrıca araştırma döneminde yeni sorular ekleyebiliriz. Bu nedenle soruları daha önce yanıtlamış olan tüm katılımcıları bilgilendireceğiz.

Bu konuyu yanıtladığınızda bize yanıtlarınızla ilişkili e-posta adresinizi saklama izni verdiğinizi hatırlatırız. Fakat bu e-posta adresi yalnızca çalışma süresince saklanacaktır. Çalışma için irtibat kurabileceğiniz kişi: AvoinGLAM'dan Susanna Ånäs, susanna.anas@gmail.com, https://www.avoinglam.fi/.

Soruları okuyabilir ve anketin kendi dilinize çevrilmesine yardımcı olabilirsiniz.

E-posta *

Çalışmaya nasıl katkıda bulunmak istersiniz?

 • Röportaj yapmak istiyorum
 • Bu anketi yanıtlamaktan son derece memnunum

Gönüllüler ve GLAM profesyonellerini herkese açık ekosisteme ve Wikimedia platformlarına katkıda bulunmayı artırma konusundaki en büyük endişeleriniz nelerdir? *

Bizimle daha sonra, kısaca da olsa ayrı bir tartışma yapmak isterseniz lütfen bu soruyu yanıtlayın.

Adınız

Anonim cevaplar *

 • Anonim kalmak istiyorum
 • Cevaplarımla ilişkilendirilebilirim

Kendini şu kullanıcı olarak mı tanımlıyorsun?

Seçenekler GLAM Okul/Tanımlar'da açıklanmıştır.

 • GLAM profesyoneli
 • Açık GLAM savunucusu
 • GLAM-Wiki katılımcısı
 • Wikimedia gönüllüsü
 • Kültürel mirasla profesyonel olmayan çalışma
 • Geliştirici veya teknoloji uzmanı
 • Akademisyen
 • Creative
 • Politikacı
 • Yönetici
 • Diğer:

Kurumunuz veya topluluğunuz

'Kurumunuzu veya topluluğunuzu şu şekilde mi tanımlarsınız?

Seçenekler GLAM Okul/Tanımlar'da açıklanmıştır.

 • Wikimedia iştiraki
 • Creative Commons bölümü
 • Kamuya Açık Bilgi bölümü veya grubu
 • OpenStreetMap bölümü veya grubu
 • Diğer sivil toplum kuruluşu
 • Arşiv
 • Müze veya galeri
 • Kütüphane
 • Yayıncı veya başka bir medya şirketi
 • Eğitim kurumu veya projesi
 • Devlet kurumu
 • Teknoloji sağlayıcı
 • Diğer çalışmalar
 • Kayıtlı olmayan çıkar grubu
 • Fon veren veya vakıf
 • Diğer:

Ülke

Kimler dahil olmalı?

Kültürel mirasların açık ekosisteme katkı sağlaması gereken kişi ve kuruluşlar kimlerdir? Onları en sağlıklı şekilde nasıl çalıştırabilir veya çalışmalarını nasıl daha fazla kolaylaştırabilirsiniz? GLAM'ın küresel olarak kültürel mirasın korunmasının önemli bir parçası olmasını nasıl sağlarız? Bahsedilen gruplardan herhangi biri hakkında bazı gözlemlerinizi gönül rahatlığı ile ekleyebilirsiniz. Herhangi bir bölümü atlayabilir, yeni bir tane ekleyebilir veya daha sonraki bir aşamada yanıtlarınızı tamamlamak için geri dönebilirsiniz. Rahat olun.

GLAM profesyonelleri

Bir GLAM uzmanı, herkese açık ekosisteme katkıda bulunma konusunda nasıl yeni bir şeyler üretebilir? Açık ekosistemin çözmeyi vaat ettiği ihtiyaçlar nelerdir ve bu ihtiyaçlar ne derecede iyi karşılanmaktadır? Bireysel bir profesyonel, herhangi bir kurumda daha güçlü bir argüman ortaya koymak için neye ihtiyaç duyar? Kurumlar tarafından ne tür bir öğrenme biçimi desteklenir?

Herkese Açık GLAM topluluğu

Farklı GLAM toplulukları birbirleriyle nasıl ilişkilidir ve birbirleriyle nasıl daha fazla iş birliği içinde olabilirler? Hangi küresel yapılar birbirlerine yardımcı olabilir ve internette hangi yerel iş birlikleri daha verimli hâlde kalabilir?

GLAM-Wiki topluluğu

"GLAM içeriklerinin katkılarıyla bağlı kuruluşlarda, gönüllüler olarak çalışan Wikimedia hareketindeki kişiler, Wikimedianlar, geliştiriciler ve grupla ilgili herkes."

Diğer Wikimedia gönüllüleri

Wikimedia projelerinin her birinde Wikimedia topluluklarıyla en iyi nasıl iş birliği nasıl yapılır? Ortaklıklar kurmak ve GLAM katkılarını daha iyi şekilde kabul ettirebilmek için projelere uyum sağlama konusunda iş birliği yapmak üzere yetkilendirilmek üzere GLAM konularında gönüllüler nasıl eğitilir ve aramıza nasıl dâhil edilir?

İçerik toplulukları

“Kültürel mirasın kurumsal olmayan sahipleri ya da bakıcıları, yerel topluluklar, kültürel miras dernekleri, arşivlere yer veren, sağlayan gruplar ve benzerlerini açık ekosistemlerin sunduğu olanaklar hakkında nasıl daha iyi bilgilendirilebiliriz?”

Teknoloji geliştiricileri

Herkese açık ekosisteme teknik olarak katkıda bulunmanın yolu nasıl kolaylaştırılabilir? Birlikte çalışan, teknik katkıda bulunanlardan ve GLAM savunucularından oluşan güçlendirilmiş bir topluluk nasıl oluşturulur? Teknik yeterlilikten yoksun projeler ile teknik kaynaklar nasıl eşleştirilir? Kendinizi örnek alın: Ne sağlayabilirsiniz, neye ihtiyacınız olurdu?

Okullar

Kültür ve beşeri bilimler, sürdürülebilirlik, iletişim, teknolojileri, tasarım vb. alanlardaki çalışmalar ile akademik programlardaki araştırmacılar ve öğrenciler

Eğitimciler

Temel eğitim veya resmî olmayan öğrenimdeki diğer eğitimciler, öğretim uzmanları.

Oluşturanlar

Her alandaki uygulayıcılar, tasarımcılar, sanatçılar vb. Kültürel mirasa Açık Erişim oluşturanların çalışmalarını nasıl kolaylaştırır? Reklâm verenler açık lisanslamayı nasıl bir fırsat olarak görecek?

Politika oluşturanlar

“Politika oluşturanlar, kültürel mirasa Açık Erişimi savunmak için ne yapabilirler? Nasıl daha fazla bilgi sahibi olabilirler ve faydalarını görebilirler? Tartışmalara nasıl daha iyi katkıda bulunabilirler ve GLAM topluluğuyla nasıl daha geniş etkileşim kurabilirler?

Eksik bir kategori ekleyin ve bunun nedenini açıklayın

Etkileşimi derinleştirme

Kişinin kültürel miras materyallerini herkese açık ekosistemde açmaya nasıl dâhil olabileceğini açıklayın.

Kişinin adını belirtin

bu siz, tanıdığınız veya hayal ettiğiniz başka bir kişi olabilir.

Hikayeyi anlatın

Hikâyenin nasıl bir tarafa yöneldiğini bir düşünün: Kişiyi katkıda bulunmaya ve açık kaynakları kullanmaya daha fazla alıştıran nedir, ilk adımlar nelerdir, hangi engeller ortaya çıkar ve bunların nasıl üstesinden gelinebilir? Tekrar edelim bu siz, tanıdığınız veya hayal ettiğiniz bir kişi de olabilir. Kişi hakkında biraz bilgi verin: mesleği, mesleki deneyimi, ilgi alanları vb.

Bir resme bağlantı verebilirsiniz

Hikayenizi anlatan bir resme bağlantı verin.

Eğitim kaynakları

Paylaşılan eğitim kaynaklarına açık bir ihtiyaç var. Ancak bunların nasıl yapılandırılacağı ya da nereye yerleştirilmesi gerektiği henüz netleşmedi.

Hangi tür kaynaklar mevcut olmalıdır?

Hangilerini özellikle yararlı bulduğunuzu veya neyin üretilmesini, standartlaştırılmasını, yerelleştirilmesini ya da güzel bir şekilde yapılmasını istediğinizi söyleyin. Öğreticiler, videolar, podcast'ler, bloglar, web siteleri, sözlükler, bibliyografyalar, kurslar, MOOC'ler, paylaşılan takvimler vb. Sadece örnekleme için istiyoruz.

Hangi konuları kapsamalı?

Hangi konuları özellikle önemli buluyorsunuz? Etikten teknolojiye ve aradaki diğer tüm her şey hakkında düşünebilirsiniz.

Merkezi bir öğrenme kaynakları merkezi sunulması sizce nasıl olurdu?

Böyle bir kaynak hangi platformda yaşayabilir? Erişilebilirlik veya çeviriler gibi hangi gereksinimler var? İnteraktif kaynaklara, videoya, ders programlarının üretilmesi konusunda fikriniz ne olurdu?

Ne oluşturulmalı ve neye bağlanmalıdır?

Tekerlek yeniden icat edilmemeli. İnternette zaten bulunan bir şeyden en iyi şekilde nasıl yararlanılır ve tekrarlanabilir olmamak için ne (yeniden) yaratılmalıdır? Lütfen paylaşılmaya değer olduğunu düşündüğünüz kaynakları da listeleyin.

Eğitim materyalleri (Müfredat)

GLAM becerilerini öğrenmek için bir kurs veya eğitim materyali nasıl olurdu? Örneğin, gönüllüler mi yoksa GLAM profesyonelleri mi bu eğitimi vermeli idi? Lütfen cevaplarınızda katılımcı grubunu not edin.

GLAM eğitim materyalleri nasıl olmalı?

Bir GLAM eğitim materyali konuları ne olmalı? Herkesin anlaması gereken temeller nelerdir, eğitimde kullanılabilecek hangi farklı yollar var?

Rehberle birlikte öğrenme yöntemleri

“Kurslar, MOOC'ler (Online Ders) veya usta olmaya yönelik eğitim sınıfları gibi küresel veya yerel katılımcılar için ne tür rehberli öğrenme etkinlikleri, hangi hedef gruplar için yararlı olabilir? Bunları farklı bağlamlarda yerelleştirilebilir ve tekrarlanabilir hale nasıl getirebiliriz?

Bağımsız öğrenme

Böyle bir öğrenme deneyimi bağımsız öğrenmeye nasıl yerleştirilebilir? Bunun için OER (Açık Eğitim Kaynakları) projeleri kullanılabilir mi?

Kalitelendirme

Hangi konular, kültürel mirasa Açık Erişim ve açık platformların ve araçların kullanımı ile ilgili becerilerin belgelendirilmesini veya onaylanmasını gerektirir? Bu alanlarda yeterlilik neden önemlidir? Ne tür nitelikler düşünülebilir: sertifika, rozetler, başarı matrisi...

Model projeler ve vakâ çalışmaları

GLAM ile ilgili konuları öğrenmek, öğretmek ve savunmak için başarılı modelleriniz hakkında bize bilgi verir misiniz?

Bir veya daha fazla başarılı modeli kısaca açıklayabilirsiniz. Modelin neden başarılı olduğunu düşündüğünüzü söyleyin. Siz veya bir başkası bunun varyasyonlarını ürettiyse de paylaşın.

Birlikte oluşturma için yeni biçimler

GLAM çalışması, kültürel mirası inceleyen ve koruyan farklı unsurlarla birleştiğinde henüz keşfedilmemiş bir potansiyele sahiptir. Bu geçişleri düşünün ve henüz vâr olmayan bir şeyi hayal edin. Ufkunuzu kısıtlamayın.

Birlikte öğrenmek için yeni bir format tanımlayın (ufuk olmadan)

Gayrı resmî alanları, farklı katılımcı grupları ve yerleri karıştırmayı, rolleri değiştirmeyi, farklı yöntem ve zaman çerçevelerini kullanmayı düşünün.

Ortaya çıkan sorunlar

GLAM topluluğu, kültürel mirasa açık erişim konusunda yeni zorluklarla karşı karşıya. Örneğin, bazı müzeler koleksiyonlarını yeniden kullanıma açmak yerine para kazanmaya istekli. Açıkça yayınladıkları içerik yapay zekayı eğitmek için kullanıldığında hak sahipleri şaşırıyor. Yerel topluluklar, geleneksel bilgileri özgürce kullanıldığında telif hakkıyla korunmadığı için kendilerihi baskı altında hissediyorlar.

Bu konuda ortaya çıkan hangi konuları vurgulamak istersiniz?

Bir veya daha fazla konu hakkında yazabilirsiniz. Mümkünse biraz da arka plan bilgisi vermenizi takdir ederiz.

GLAM topluluğunda ortaya çıkan sorunları tartışmanın daha farklı yolları neler olabilir?

Ne tür bir topluluk, platformlar ve formatlar verimli tartışmaları ve sorunlara çözüm önerileri getirmeyi en iyi şekilde kolaylaştırabilir?

Çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık

GLAM faaliyetlerinde ve öğrenme deneyimlerinde DEI (Çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık) nasıl ve ne şekilde dikkate alınmalıdır?

GLAM katkıları konusunda DEI (Çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık)

GLAM materyallerindeki içerik boşlukları nasıl kapatılır? İçeriği sağlayan topluluklara nasıl yaklaşılır ve onlarla nasıl etkileşime geçilir?

GLAM uygulamalarında DEI (Çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık)

Muhtemelen yeterince temsil edilmeyen toplulukların malzemelerinin hassas kültürel yönlerini açmak ve korumak arasında nasıl bir denge kurulabilir? Kültürel yönden hassas eserlerle çalışmak için ne tür yönergeler gerekir? Gönüllüler ve savunucular kültürel hassasiyetlerden nasıl haberdar edilebilir ve açık projelerin gündelik sistemlerinde nasıl daha fazla müzakere edilebilmesi sağlanabilir?

Öğrenme materyalleri tasarlamanın bir parçası olarak DEI (Çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık)

Öğrenme materyalleri oluşturulurken farklı yetenekler nasıl dikkate alınmalıdır? Kültürel yönler ve farklı diller nasıl ele alınmaktadır/alınmalıdır?

Topluluk oluşturma

GLAM ortamındaki farklı büyük ve küçük topluluklar nasıl bir araya gelebilir?

Kanallar

Birleşim için hangi kanallar var, limitleri neler ve yüksek geçişli bağlantılar nasıl yapılır?

Durumlar

Sektörler arasında hangi etkinlikler katılımcıları kapsar, topluluklar nerede ve hangi türde etkinliklerde birbirlerine karışabilir? Bu etkinliklerde katılımcıların daha fazla etkileşimi nasıl genişletilir?

Diğer

Farklı engellerin ötesinde topluluk oluşturmayı teşvik eden başka hangi yollar düşünebilirsiniz? Bizi yönlendirebilir misiniz?

Etki

“GLAM projelerinin farklı paydaşlar için ne tür bir farklılık iletmesi gerekiyor? Bu iletişim nasıl bir araya toplanabilir ve iletilebilir?

Etki

GLAM projelerinin nasıl bir etkisi var? Farklı paydaşlara ne iletmeleri gerekiyor?

Değerlendirme

Neler ve bunlar hangi amaçlarla değerlendirilmesi gerekiyor? Nasıl daha fazla kişiye iletilebilir?