Image filter referendum/uk

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Референдум закінчився 30 серпня 2011 року. Голоси більше не приймаються.
Результати будуть анонсовані 1 вересня 2011 року.

Референдум про фільтр зображень

Організація

Фонд Вікімедіа проведе референдум для збору пропозицій щодо розробки і використання механізму опціонального особистого приховування зображень, який дозволить читачам добровільно приховувати певні типи зображень виключно для власного облікового запису. Цей механізм був запропонований Радою повірених у червні 2011 року.

Деталі й матеріали для вивчення розміщені на цих сторінках. Референдум призначено на 15—30 серпня 2011 року і буде проведено на серверах організації Software in the Public Interest.

Передісторія[edit]

Рада повірених доручила Фонду Вікімедіа розробити і впровадити механізм особистого приховування зображень.

Його мета полягає у наданні читачам можливості приховувати в проектах Вікімедіа зображення, перегляд яких вони вважають для себе небажаним. Приховування може бути здійснене або при першому перегляді зображення, або заздалегідь, шляхом вибору відповідних особистих налаштувань облікового запису. Передбачається, що цей механізм повинен дати читачам більше свободи вибору, тому важливо, щоб він був якомога простішим і мав дружний для користувача інтерфейс. Ми також постараємося, щоб механізм залишався якомога простішим для підтримки редакторами.

Механізм приховування буде розроблений і впроваджений в усі проекти. Він не передбачає повного видалення будь-яких зображень, але дозволить приховувати їх на вимогу користувача. Для розробки механізму були сформульовані кілька основних принципів, але в процесі розробки неминуче виникнення ситуацій, що вимагатимуть компромісних рішень. Ми просимо вас шляхом участі в даному референдумі допомогти розробникам прийняти такі рішення в майбутньому.

Чому це важливо?[edit]

У звіті Харріса за 2010 рік були дані дві рекомендації (пункти 7 і 9), які полягають в наданні читачам можливості приховати зображення, які вони не бажають бачити, і в наданні їм механізму приховати весь потенційно небажаний вміст.

Є кілька аргументів на підтримку подібного механізму. Зображення сексуального і насильницького характеру необхідні проектам Вікімедіа, щоб вони повною мірою могли вважатися відкритими, вільними і освітніми. Однак такі зображення — геніталій і сексуальних практик з одного боку, або масових поховань і знівечених трупів з іншого — є неминучим джерелом обурення для деяких читачів, особливо якщо мова йде про дітей або користувач потрапив на сторінку з таким зображенням випадково. Сенс вибіркового особистого приховування зображень полягає в тому, щоб запобігти можливі негативні наслідки перегляду небажаних зображень, зробивши ці зображення недоступними для перегляду без додаткових дій. Усередині Вікімедіа цей принцип часто називається принципом найменшого подиву.

З іншого боку, ми переконані, що цей механізм повинен тільки приховувати зображення, але не позбавляти повністю користувача можливості його переглянути. Доступ до інформації на сайтах Фонду Вікімедіа повинен бути обмежений настільки, наскільки потрібно, щоб виконати наші зобов’язання по наданню знаків поваги до нашої аудиторії, але не більше того. Тому буде залишатися можливість переглянути зображення при бажанні користувача.

Які питання виносяться на референдум?[edit]

В ході референдуму вам буде запропоновано оцінити за шкалою від 0 до 10, де 0 означає категорично проти, 5 — ставлюся нейтрально і 10 — повністю підтримую, ваше ставлення до наступних тверджень:

  • Механізм приховування зображень важливий для проектів Вікімедіа.
  • Важливо, щоб механізм був доступний як зареєстрованим, так і незареєстрованим користувачам.
  • Важливо, щоб приховування було оборотним: читачі повинні мати можливість змінити свою думку.
  • Важливо, щоб користувачі мали можливість повідомити про зображення, які вони визнали небажаними для перегляду, але які ще не були відповідним чином класифіковані.
  • Важливо, щоб впроваджуваний механізм дозволяв читачам швидко і легко вибрати, які типи зображень вони хотіли б приховати (наприклад, 5—10 категорій), так щоб користувачі могли б, наприклад, приховати зображення сексуального характеру, але не приховувати зображення актів насильства.
  • Важливо, щоб механізм був нейтральним з точки зору різних культур: він повинен відображати глобальні чи мультикультурні погляди на те, які саме зображення слід вважати потенційно небажаними.

У вас також буде можливість відзначити, що у вас недостатньо інформації для відповіді на те чи інше питання.

Як виглядатиме фільтр зображень?[edit]

Оскільки розробка фільтра зображень поки не розпочалася, доступні тільки попередні макети й ескізи зовнішнього вигляду механізму. Вони можуть бути змінені за результатами проведеного референдуму, а також відповідно до реалій процесу розробки механізму, однак дуже ймовірно, що кінцевий продукт буде виглядати аналогічно цим начерками. У представлених макетах передбачається, що користувачеві буде надано три можливі способи доступу до налаштувань: з навігаційного меню, з показуваного зображення або з прихованого зображення. Наведені нижче скріншоти демонструють, як фільтр приблизно буде виглядати для незареєстрованого користувача.

Правила[edit]

Вимоги[edit]

Редактори

Ви можете голосувати з будь-якого, але тільки одного облікового запису, зареєстрованого в якомусь із проектів Вікімедіа (вам дозволяється проголосувати тільки один раз, незалежно від того, скільки у вас облікових записів). Для допуску до голосування обліковий запис:

  • не повинен бути заблокованим більш ніж в одному проекті; а також
  • не повинен бути заблокованим в тому проекті, з якого ви голосуєте; а також
  • не повинен бути ботом; а також
  • з нього має бути внесено не менше 10 редагувань у всіх проектах Вікімедіа в сукупності в термін до 1 серпня 2011 року (редагування в різних проектах підсумовуються, якщо ваші облікові записи об’єднані в глобальний).
Розробники

Розробники MediaWiki допускаються до голосування, якщо вони:

  • є адміністраторами серверів Вікімедіа з доступом до оболонки; або
  • мають доступ на внесення змін (commit access) і внесли хоча б одну зміну (commit).
Персонал і тимчасові працівники

Персонал Фонду Вікімедіа і тимчасові працівники допускаються до голосування, якщо на день голосування вони є діючими співробітниками Фонду і були найняті на роботу до 1 серпня 2011 року.

Члени Ради повірених та Консультативної ради

До голосування допускаються нинішні і колишні члени Ради повірених та Консультативної ради.

Як голосувати[edit]

Якщо ви маєте право голосу:

  1. Прочитайте питання і визначтеся зі своєю позицією.
  2. Перейдіть на сторінку «Special:SecurePoll» того проекту, в якому ви маєте право голосу. Наприклад, якщо більшість ваших правок припадає на розділ uk.wikipedia.org, перейдіть на сторінку uk.wikipedia.org/wiki/Special:SecurePoll.
  3. Дотримуйтесь інструкцій на цій сторінці.

Щоб інтерфейс для голосування зміг вас розпізнати, ви повинні дозволити у своєму браузері куки (cookies) для сайту wikimedia.amellus.net. Якщо ви отримаєте повідомлення про помилку з текстом «Sorry, you are not in the predetermined list of users authorised to vote in this election», значить, ви знаходитеся в неправильному проекті: спробуйте перейти на сторінку «Special:SecurePoll» зі свого домашнього проекту.

Організація[edit]

Терміни[edit]

  • 2011-06-30: було зроблено оголошення; почалася попередня фаза перекладу.
  • 2011-07-25: опублікована інформація про референдум і відповіді на поширені питання; розпочалася основна фаза перекладу.
  • 2011-08-08: в ідеалі, всі переклади закінчені.
  • 2011-08-15: початок референдуму.
  • 2011-08-17: розсилка листів.
  • 2011-08-30: закінчення референдуму, перевірка голосів і початок їх підрахунку.
  • 2011-09-01: оголошення результатів референдуму.

Переклади[edit]

З метою забезпечення репрезентативності спільноти Вікімедіа на референдумі, важливо перекласти оголошення та інформацію про референдум на якомога більшу кількість мов. Якщо ви можете допомогти з перекладом, перейдіть на сторінку перекладів.