Jump to content

InternetArchiveBot

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page InternetArchiveBot and the translation is 78% complete.


Bot hakkında

InternetArchiveBot
2019 Coolest Tool Award Winner
in the category
Impact

InternetArchiveBot, bozuk dış bağlantıları tanımlayan ve değiştiren gelişmiş bir bottur. InternetArchiveBot, sade kaynakça şablonlarını doldurmak ve uygun olduğunda kaynaklara bağlantılar eklemek de dahil olmak üzere kaynaklara başka eklemeler de yapar. InternetArchiveBot, her Wikimedia wiki'sini yeni giden bağlantılar için izler ve 150'den fazla Wikimedia wikisinde aktif olarak düzeltmeler yapar. Bu bot, Wikimedia topluluğu ile ortaklaşa İnternet Arşivi'nin bir hizmeti olarak işletilmektedir.

Bot operation[ edit ]

Botu başlatma ve durdurma

 • Botu durdurmak için botu engellemenize gerek yok.
 • Aşağıdaki "Çalışma Sayfalarını Görüntüle"ye (View Run Page) tıklayın. Üstteki açılır menüden doğru wiki'nin seçildiğinden emin olun.
 • Sayfada şunu yazıyorsa: "Bu viki: Etkin"
  • Botu devre dışı bırakmak için botun neden devre dışı bırakılması gerektiğini yazın ve ardından "Devre Dışı Bırak"a ("Disable") tıklayın.
  • User talk:InternetArchiveBot sayfasında botu neden devre dışı bıraktığınızı açıklayan bir mesaj bırakın. Yapılan kötü düzenlemeleri, mesajınıza dahil edin.
 • Sayfada şunu yazıyorsa: "Bu viki: Devre dışı"
  • Botu etkinleştirmek için botun neden etkinleştirilmesi gerektiğini yazın ve ardından "Etkinleştir"e ("Enable") tıklayın.
  • İlk olarak botun wikinizde çalışması için fikir birliğine sahip olunduğundan emin olun. Wikinizin bot politikalarına uyun.
  • Bot, yanlış düzenlemeler yapmak gibi hatalar nedeniyle devre dışı bırakıldıysa öncelikle bu hataların giderildiğinden emin olun.
 • Bot engellenirse lütfen hemen User talk:InternetArchiveBot sayfasına bir mesaj bırakın.
 • Even if the bot is not running on a given wiki, the Internet Archive create archives of almost every new external link added to every Wikimedia wiki, and has been since 2013. If a bot is blocked or disabled on a wiki, it does not stop this work.

Çalışma Sayfalarını Görüntüle

Botu yapılandırma

Botun davranışı wikilerin ihtiyaçlarına göre değiştirilebilir. Bu, arayüzün konfigürasyon sayfasındaki değerleri güncellenerek yapılır. Yapılandırma sayfasına erişmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın. Üstteki açılır menüden doğru wiki'nin seçildiğinden emin olun. Belirli bir wiki için yapılandırmayı yalnızca yöneticiler düzenleyebilir.

Yapılandırma Sayfasını Görüntüle

Using the bot[ edit ]

Requesting specific articles

You can use the Analyze a Page interface to fix dead links, or to add archive links to all links, on a specific page. Edits made using this tool will be attributed to you. Make sure the correct wiki is selected from the drop-down menu at the top.

You can also queue the bot to run on multiple pages. These articles will be added to InternetArchiveBot's queue of edits to make.

Help with translation

InternetArchiveBot'un yönetim arayüzü, gönüllü çevirmenler sayesinde birçok dilde mevcuttur. Çeviri konusundaki yardımınız oldukça hoş karşılanır. Yardım etmek için TranslateWiki sayfasını ziyaret edin.

Contact us

Bot Mesaj Sayfası Telegram IRC (irc.libera.chat #iabot)

Credits

Source

 GitHub

Çalışma durumu

For the most up to date information see the run pages or Wiki Operations Summary on Airtable

 • 🟢 InternetArchiveBot is currently running on 300+ Wikimedia wikis.
 • 🟢 We have moved the management interface to a new server. Please start using iabot.wmcloud.org instead of iabot.toolforge.org. Please let us know if anything broke during this process.
 • 🟡 Testing is stalled on Alemannisch Wikipedia (als), Asturian Wikipedia (ast), and Japanese Wikipedia (ja).
 • 🔴 Bot is approved but disabled indefinitely pending software improvements on French Wikipedia (fr), MediaWiki.org, Norwegian Nynorsk Wikipedia (nn), Polish Wikipedia (pl), and Portuguese Wikipedia (pt).

Last updated: 15:55, 14 June 2024 (UTC)

Related tools

Ayrıca bakınız