Strategia ruchu/Wydarzenia/Movement Charter Global Conversation, 26-27 czerwca 2021
Movement Charter określi role oraz obowiązki w Ruchu Wikimedia oraz ustanowi nową Globalną Radę ds. Zarządzania Ruchem Wikimedia. Niniejszy dokument jest kamieniem węgielnym dla wdrożenia Strategii Ruchu Wikimedia. Biorąc pod uwagę potrzebę rozpoczęcia pracy nad tym ważnym dokumentem, kolejną rundę rozmów strategicznych dedykujemy grupie roboczej odpowiedzialnej za stworzenie Movement Charter.
Dlaczego należy wziąć udział?
Movement Charter będzie obowiązywał cały Ruch Wikimedia. Potrzebujemy udziału osób ze wszystkich zakątków świata, a zwłaszcza grup tradycyjnie niedoreprezentowanych. Odbyło się już wiele rozmów na temat Movement Charter, ale dalej potrzebujemy więcej perspektyw, aby wspólnie uzgodnić plan utworzenia grupy roboczej.
Możesz brać udział w następujący sposób:
- Wziąć udział w konwersacji, w języki angielskim lub innym dostępnym poniżej.
- Wziąć udział w rozmowie, również w jednym z dostępnych jezyków.
- Dołączyć do Global Conversation w dniach 26-27 czerwca.
- Dołącz do kontynuacji poprzednich rozmów, by ustalić sposób utworzenia grupy roboczej.
Sprawdź sekcję spotkania lokalne poniżej, aby dołączyć do spotkania w Twojej okolicy.
Utworzenie grupy roboczej
Oczekuje się, że grupa robocza ds. Movement Charter będzie pracowała przez kilka miesięcy jako zróżnicowany i wykwalifikowany zespół składający się z około 15 członków. Będą oni otrzymywać regularne wsparcie ekspertów oraz możliwości szkolenia i dodatki na pokrycie wszelkich kosztów. Kiedy projekt zostanie ukończony, grupa będzie nadzorować proces ratyfikacji dokumentu przez społeczności.
Trzy pytania
W przeszłości odbyło się wiele spotkań na temat Movement Charter, powstało też kilka propozycji związanych z jego powstaniem. Co do niektórych aspektów istnieje zgoda, niektóre nie sa jeszcze ustalone. Zespół ds. Strategii Ruchu Wikimedia zidentyfikował trzy pytania, które wymagają odpowiedzi w celu utworzenia grupy roboczej. Organizujemy jak najwięcej lokalnych konwersacji, aby zebrać odpowiedzi na te pytania. Oprócz tego organizujemy również spotkania w celu znalezienia odpowiedzi na każde pytanie w dniu 27 czerwca
Po tej rundzie zbierzemy wszystkie otrzymane opinie i opublikujemy projekt propozycji utworzenia grupy roboczej do rozważenia przez społeczność.
1. Jaki skład powinna mieć grupa robocza pod względem ról w Ruchu Wikimedia, płci, regionów, przynależności i innych czynników związanych z różnorodnością?
- Istnieje powszechna zgoda co do potrzeby różnorodności i fachowej wiedzy, które członkowie grupy roboczej muszą posiadać jako zespół (patrz Diversity & Expertise matrix).
- Niektórzy uważają, że członkom o określonych cechach (przynależność, region, płeć…) należy przydzielać określone miejsca lub parytety w grupie, inni uważają, że skład powinien być elastyczny, o ile jako całość spełnia wymogi różnorodności i posiadania specjalistycznej wiedzy.
2. Jaki jest najlepszy proces umożliwiający wybór członków grupy roboczej, który umożliwi dobranie kompetentnego i różnorodnego składu?
- Istnieje powszechna zgoda co do potrzeby stworzenia zróżnicowanego i kompetentnego zespołu, ale opinie na temat tego, jak to osiągnąć, są różne.
- Niektórzy uważają, że samonominacje i powołania są najlepszym sposobem na utworzenie grupy, inni uważają, że lepiej jest, aby większość miejsc była wybierana przez społeczności i organizacje afiliowane.
- W przypadku nominacji niektórzy uważają, że decyzje mogą pochodzić od samozwańczej grupy z poparciem Wikimedia Foundation, niektórzy wolą wybieraną komisję selekcyjną.
- W przypadku możliwych wyborów istnieją różne opinie na temat podziału mandatów wybieranych przez społeczność, wybieranych przez organizacje afiliowane i powoływanych przez Fundację.
3. Ile poświęcenia można oczekiwać od członków grupy roboczej, biorąc pod uwagę liczbę godzin tygodniowo i miesięcy pracy w grupie?
- Panuje powszechna zgoda, że członkostwo w grupie roboczej przygotowujące projekt Movement Charter to poważne zajęcie, ale zbyt wysokie wymagania co do członków mogą wpłynąć na różnorodność i kompetencje zespołu.
- Domyślnym oczekiwaniem dotyczącym grup roboczych jest to, że członkowie pozostaną przez cały czas trwania projektu i będą wykonywać większość swojej pracy.
- Zasugerowano kilka pomysłów na zmniejszenie obciążenia członków, na przykład poleganie na profesjonalistach (opłacanych pracownikach) przy pewnych powtarzalnych zadaniach, dzielenie wolontariuszy na grupy do pracy nad określonymi kwestiami lub stworzenie procesu wymian w członkostwie.
Lokalne spotkania
Każdy może organizować rozmowy tekstowe lub konwersacje wideo, aby omówić powyższe trzy pytania w preferowanym przez siebie języku. Celem spotkań jest zebranie pytań, opinii, pomysłów, obaw i niezgodności w Twojej społeczności. Dodaj swoje spotkanie do listy, abyśmy wszyscy mogli ją śledzić.
Możesz również poprosić o pomoc w prowadzeniu spotkań pod adresem mailowym strategy2030wikimedia.org. Z pomocą facylitatorów pierwsze sprawozdanie ze spotkań lokalnych zostanie opublikowane do końca dnia 25 czerwca 2021.
Rozmowy tekstowe
- Metawiki (komentarze w innych językach są mile widziane)
- Movement Strategy Global Events Telegram group (English, comments in other languages welcome)
- Italian: Conversation page on the Wikipedia in Italian, Aggiornamenti sulla strategia Wikimedia on Telegram
- Korean: Conversation page on Korean-language Wikipedia
- Spanish: Estrategia Wikimedia and Grupo de gobernanza de WM on Telegram
- conversation in english
- Indonesian: Village Pump discussion
- Malay: Village Pump discussion
- Russian: Village Pump discussion
- German: Survey: Movement Charter – 3 Questions
- Arabic: Summary Report
Rozmowy audio/video
- ESEAP #10 General Meeting (19 June 2021, 0200 UTC)
- African Meetings (22nd and 23rd June 2021, 7pm UTC)
- South Asia (25 June 2021, 1:00 pm UTC)
- Report of the Movement Charter Francophone conversation (24th June 2021)
Zobacz też
- Grupa robocza ds. stworzenia Movement Charter
- 2021-01-24 Raport z rozmów dot. Tymczasowej Global Council (zawiera dyskusje na temat grupy roboczej ds. stworzenia Movement Charter)
- 2021-03-22 Propozycja utworzenia komitetu 7/7/7 oraz ratyfikacji Movement Charter przez społeczność – Użytkownik Pharos
- 2021-04-14 Propozycja: Stworzenie Movement Charter przez 10 wolontariuszy i pracowników organizacji afiliowanych
- 2021-05-31 Podsumowanie dyskusji na temat Movement Charter w przygotowaniu do wydarzeń organizowanych w czerwcu 2021
- 2021-06-13 Podsumowanie Movement Charter Global Conversation w dniach 12-13 czerwca 2021, zawiera propozycję utworzenia grupy roboczej ds. stworzenia Movement Czarter Wikimedia Foundation.
- 2021-06-26 Proposal for mixed community, affiliate, and WMF selection of drafting committee by Nosebagbear
- 2021-07-01 Movement Charter/Movement Charter Drafting Group/Large Committee proposal, by Yair Rand.